Jump to content
g-e-g-o

17 Αρες Boavista Με ¶λλα Ελαστικά?

Recommended Posts

Παιδιά γίνεται να παραγγείλω το νεο polo με 17" ζάντες αλλά όχι τα ελαστικά με το 40 αρι προφίλ? Μ αρεσεουν πολυ οι ζάντες αλλα το προφίλ παρα είναι μικρό για μέσα στην Αθήνα.Θέλω να βάλω 50-55 προφιλ....

Edited by g-e-g-o
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άλλη επιλογή πέρα του 205/40/17 (τουλάχιστον εντός αντιπροσωπείας)

Πέλάτης μου με ibiza, που φορούσε το ίδιο νούμερο και επειδή είχε βαρεθεί να βάζει μεταχειρισμένα κάθε φορά που έσκαγε σε λακούβα, τοποθέτησε πριν λίγες μέρες 215/40/17 (είναι ότι πιο κοντινό στο δικό σου)

Έτσι απλά έχουνε τα πράγματα sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άλλη επιλογή πέρα του 205/40/17 (τουλάχιστον εντός αντιπροσωπείας)

Πέλάτης μου με ibiza, που φορούσε το ίδιο νούμερο και επειδή είχε βαρεθεί να βάζει μεταχειρισμένα κάθε φορά που έσκαγε σε λακούβα, τοποθέτησε πριν λίγες μέρες 215/40/17 (είναι ότι πιο κοντινό στο δικό σου)

Έτσι απλά έχουνε τα πράγματα sillyhorse1rb5.gif

ευχαριστώ για την απάντηση. απο την αντιπροσωπία οι 17 αρες έρχονται με ελαστικα 215/40/17 και οχι με 205/40/17....

ρε γμτ μ αρεσουν πολυ αλλα σιγουρα θα το μετανιώσω μετα απο καιρο...

Link to comment
Share on other sites

Το 215/40 δεν είναι και τόσο χάλια πάντως.

Αυτό που δεν παίζεται είναι το 205/40. Μπάμ και λάστιχο. thumbsdown.gif

Οπότε κατ' εμέ μείνε εκεί που είσαι. Μια χαρά είναι. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Το 215/40 δεν είναι και τόσο χάλια πάντως.

Αυτό που δεν παίζεται είναι το 205/40. Μπάμ και λάστιχο. thumbsdown.gif

Οπότε κατ' εμέ μείνε εκεί που είσαι. Μια χαρά είναι. :thumbsup:

μπορώ να αγοράσω τις 17 ζάντες εργοστασιακά (215/40/17) με τα λάστιχα και μετά όταν θελήσω να βάλω άλλα λάστιχα? δηλαδη 215/50/17 ????αυτό είναι που με ενδιαφέρει..λογικά θα γίνεται δεν θα υπάρχει πρόβλημα εφαρμογής αφου το μόνο που αλλάζει είναι το προφίλ και όχι το φάρδος και η διάμετρος...

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι, μην κάνεις υποθέσεις από μόνος σου

Επειδή δεν μπορείς να φανταστείς ΠΟΣΟ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ, σου δίνω τα παρακάτω στοιχεία:

Πλάτος πέλματος ελαστικού (mm) 215 Ύψος ελαστικού (mm) 86

Προφίλ (σειρά) ελαστικού 40 Διάμετρος ελαστικού (mm) 604

Διάμετρος ζάντας (inches) 17 Αρχική περίμετρος (mm) 1,896

Πλάτος πέλματος ελαστικού (mm) 215 Ύψος ελαστικού (mm) 108

Προφίλ (σειρά) ελαστικού 50 Διάμετρος ελαστικού (mm) 647

Διάμετρος ζάντας (inches) 17 Τελική περίμετρος (mm) 2,031

Πιστεύω να το έβγαλες ήδη απ' το μυαλό σου, αυτό που σκεφτόσουν :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι, μην κάνεις υποθέσεις από μόνος σου

Επειδή δεν μπορείς να φανταστείς ΠΟΣΟ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ, σου δίνω τα παρακάτω στοιχεία:

Πλάτος πέλματος ελαστικού (mm) 215 Ύψος ελαστικού (mm) 86

Προφίλ (σειρά) ελαστικού 40 Διάμετρος ελαστικού (mm) 604

Διάμετρος ζάντας (inches) 17 Αρχική περίμετρος (mm) 1,896

Πλάτος πέλματος ελαστικού (mm) 215 Ύψος ελαστικού (mm) 108

Προφίλ (σειρά) ελαστικού 50 Διάμετρος ελαστικού (mm) 647

Διάμετρος ζάντας (inches) 17 Τελική περίμετρος (mm) 2,031

Πιστεύω να το έβγαλες ήδη απ' το μυαλό σου, αυτό που σκεφτόσουν :(

σ ευχαριστώ για τα νούμερα...να σε ρωτήσω όμως γιατί δεν έχω εμπειρία σε αυτά.

Αλλαζοντας η διάμετρος τι επιπτώσεις θα φέρει στο αμάξι εκτός απο λανθασμένη ένδειξη ταχύτητας στο ταμπλό? δηλαδη αν απο 40 αρι προφίλ δεν βάλω 50 αρι αλλα το κάνω 45 θα ήταν λάθος?επίσης στην ίδια 17 αρα ζάντα μπορώ να μειώσω το φάρδος του ελαστικού δηλαδη απο 215 να το κανω 205 η 210?

σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλα απ οτι κατάλαβα έχεις εμπειρία στα ζαντολάστιχα...

ευχαριστω και πάλι

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστώ για τα νούμερα...να σε ρωτήσω όμως γιατί δεν έχω εμπειρία σε αυτά.

Αλλαζοντας η διάμετρος τι επιπτώσεις θα φέρει στο αμάξι εκτός απο λανθασμένη ένδειξη ταχύτητας στο ταμπλό? δηλαδη αν απο 40 αρι προφίλ δεν βάλω 50 αρι αλλα το κάνω 45 θα ήταν λάθος?επίσης στην ίδια 17 αρα ζάντα μπορώ να μειώσω το φάρδος του ελαστικού δηλαδη απο 215 να το κανω 205 η 210?

σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλα απ οτι κατάλαβα έχεις εμπειρία στα ζαντολάστιχα...

ευχαριστω και πάλι

Κοίταξε φίλε

Η συζήτηση δεν εξαντλείται στις λίγες γραμμές ενός post

Η αύξηση της διαμέτρου στο λάστιχο έχει πολλές επιπτώσεις, με σημαντικότερες τις παρακάτω:

1. Ανύψωση του Κ.Β. του οχήματος με σοβαρή μεταβολή της ευστάθειας

2. Αυξημένες πιθανότητες το λάστιχο να βρίσκει στους θόλους πίσω

3. Αυξημένες πιθανότητες το λάστιχο να βρίσκει στα μπροστινά αμορτισέρ, ειδικά κατά το τέρμα στρίψιμο

4. Κόψιμο στις επιταχύνσεις και στα ξεκινήματα

5. Ξεγελιέται το ταχύμετρο, το οποίο είναι σοβαρό. ¶λλο να θες να φρενάρεις απότομα και να βλέπεις στο κοντέρ 170 και να είναι 170, και άλλο να βλέπεις 170 αλλά να είναι 185.

6. Επίσης υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να τρελαθούν εντελώς τα ABS-ESP, αφού επηρρεάζονται από την περίμετρο του λάστιχου.

Αυτά επιγραμματικά

Δεν είσαι τυχερός γιατί η διάσταση 215/40/17 δεν έχει καμμία ισοδύναμή της που να είναι εντός ανοχών, ακόμα κι αν στενέψεις το πλάτος ή αυξήσεις το προφίλ

Επαναλαμβάνω!

Μείνε εκεί που είσαι, για να είσαι ήσυχος!! :drinks::pardon:

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου εχω μια αλλη πρόταση, να το παραγγείλεις με σιδερένιες ζάντες και μετα να βαλεις οτι γουστάρεις.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.

700 ευρω μου τις δινει τις 17 αρες ζαντες η αντιπροσωπια οποτε μαλλον αυτες θα βαλω γιατι ειναι πολυ καλη η τιμη αυτη.και θα αφησω τα λαστιχα που εχει δηλαδη 215/40/17....και στο μελλον βλεπουμε αν ειμαι δυσαρεστημενος.. αν οι 16 αρες μου αρεσαν εννοειται οτι θα τις εβαζα με κλειστα ματια..αλλα το θεμα ειναι οτι μπροστα στις 17 boavista δεν μετρανε...

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.

700 ευρω μου τις δινει τις 17 αρες ζαντες η αντιπροσωπια οποτε μαλλον αυτες θα βαλω γιατι ειναι πολυ καλη η τιμη αυτη.και θα αφησω τα λαστιχα που εχει δηλαδη 215/40/17....και στο μελλον βλεπουμε αν ειμαι δυσαρεστημενος.. αν οι 16 αρες μου αρεσαν εννοειται οτι θα τις εβαζα με κλειστα ματια..αλλα το θεμα ειναι οτι μπροστα στις 17 boavista δεν μετρανε...

Δε θα το μετανοιώσεις :drinks:

Σωστή απόφαση :good:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα..Έχω το polo gti 2010. Μετά από 35.000 χλμ έβαλα τα 215/45R17 YOKOHAMA NEOVO. Εχω κάνει ήδη 3000 χλμ. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος επειδή το λάστιχο είναι ημισλικ. Μεγάλη διαφορά στις λακούβες..Πολύ καλύτερη απορρόφηση πλέον. Σε ό,τι αφορά γενική συμπεριφορά του οχήματος δεν εχω παρατηρήσει κάποια σημαντική διαφορά..Ίσα ίσα το ψήλωμα του αμαξιού δεν φάνηκε πουθενά στο κράτημα γιατί το λάστιχο είναι απείρως καλύτερο από το μαμίσιο DUNLOP. Επείσης έχω πολύ σπανιότερες παρεμβάσεις του esp,από την καλή έννοια,λόγω καλύτερης πρόσφυσης..Αυτά από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.