Jump to content
KillBill

Polo 1.2 Tsi

Recommended Posts

Γεια σας παιδες,

ειμαι καινουργιος στο forum και εχω ενα polo 1.2 tsi τρεις μηνες τωρα.

Εχω ένα πρόβλημα με το αμάξι.Οταν κυρίως έχω 1-2 άτομα πίσω ακούω ένα έντονο

τρίξιμο στην πίσω αριστερή κολώνα λίγο ψηλά σχετικά.Δεν το έχω πάει ακομα

στην αντιπροσωπία για να το δούν και θα ήθελα αν κάποιος είχε το ίδιο πρόβλημα

και ξέρει τι είναι να με πληροφορήσει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες,

ειμαι καινουργιος στο forum και εχω ενα polo 1.2 tsi τρεις μηνες τωρα.

Εχω ένα πρόβλημα με το αμάξι.Οταν κυρίως έχω 1-2 άτομα πίσω ακούω ένα έντονο

τρίξιμο στην πίσω αριστερή κολώνα λίγο ψηλά σχετικά.Δεν το έχω πάει ακομα

στην αντιπροσωπία για να το δούν και θα ήθελα αν κάποιος είχε το ίδιο πρόβλημα

και ξέρει τι είναι να με πληροφορήσει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Καλησπέρα, ακριβώς τον ίδιο θόρυβο είχα κι εγώ αλλά ανεξαρτήτως επιβατών στην κεντρική κολόνα. Αυτό που έκανα ήταν να αγοράσω ένα spray σιλικόνης με σωληνάκι προέκτασης (από το Lidl) και αφού σήκωσα προσεκτικά το λάστιχο ψέκασα γύρω γύρω και μέσα. Δυστυχώς ο θόρυβος δεν σταμάτησε αλλά μειώθηκε αισθητά, έτσι για να αποφύγω το ράβε ξήλωνε στην αντιπροσωπεία, σήκωσα και πάλι το λάστιχο κι έβαλα μερικά κομματάκια χαρτομάντηλο τυλιγμένο ώστε να σφηνώσει και νη μη κουνιέται το πλαστικό κάλυμμα. Αυτό ήταν. Ένα μήνα τώρα ούτε τσικ και βέβαια επειδή μιλάμε για αμελητέες ποσότητες εννοείται ότι δεν φαίνεται τίποτα στο περίγραμμα του λάστιχου.

Τώρα επειδή εσύ ακούς τον ήχο όταν έχεις επιβάτες πίσω, πολύ πιθανό είναι ο θόρυβος να προέρχεται από το κούμπωμα της πλάτης του καθίσματος. ¶ρα. Απελευθερώνεις την πλάτη του καθίσματος και στο μεταλλικό Π που πιάνει το κάθισμα φέρνεις δυο στροφές με μονωτική ταινία και κατά πάσα πιθανότητα θα είσαι ΟΚ. Είχα τέτοιο θέμα στο Octavia μου και λύθηκε ακριβώς έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ακριβώς τον ίδιο θόρυβο είχα κι εγώ αλλά ανεξαρτήτως επιβατών στην κεντρική κολόνα. Αυτό που έκανα ήταν να αγοράσω ένα spray σιλικόνης με σωληνάκι προέκτασης (από το Lidl) και αφού σήκωσα προσεκτικά το λάστιχο ψέκασα γύρω γύρω και μέσα. Δυστυχώς ο θόρυβος δεν σταμάτησε αλλά μειώθηκε αισθητά, έτσι για να αποφύγω το ράβε ξήλωνε στην αντιπροσωπεία, σήκωσα και πάλι το λάστιχο κι έβαλα μερικά κομματάκια χαρτομάντηλο τυλιγμένο ώστε να σφηνώσει και νη μη κουνιέται το πλαστικό κάλυμμα. Αυτό ήταν. Ένα μήνα τώρα ούτε τσικ και βέβαια επειδή μιλάμε για αμελητέες ποσότητες εννοείται ότι δεν φαίνεται τίποτα στο περίγραμμα του λάστιχου.

Τώρα επειδή εσύ ακούς τον ήχο όταν έχεις επιβάτες πίσω, πολύ πιθανό είναι ο θόρυβος να προέρχεται από το κούμπωμα της πλάτης του καθίσματος. ¶ρα. Απελευθερώνεις την πλάτη του καθίσματος και στο μεταλλικό Π που πιάνει το κάθισμα φέρνεις δυο στροφές με μονωτική ταινία και κατά πάσα πιθανότητα θα είσαι ΟΚ. Είχα τέτοιο θέμα στο Octavia μου και λύθηκε ακριβώς έτσι.

φιλε μου μπορεις να προσδιορισεις σε ποιο λαστιχο εννοεις οτι εβαλες το χαρτι κ σταματησε ο θορυβος?

Link to comment
Share on other sites

Αχ πως να το περιγράψω τώρα. Κάνε ένα κλικ να σου ανοίξει η φωτογραφία.

My link

Λοιπόν όπως βλέπεις τη ζώνη ασφαλείας, βλέπεις και το άσπρο πλαστικό κάλυμμα της μεσαίας κολόνας το οποίο έχει και τη χαραγή στην οποία κινείται ο μηχανισμός της ζώνης για τη ρύθμιση ως προς ύψος. Αριστερά της κολόνας λοιπόν βλέπεις το λάστιχο που περιγράφω, που στην ουσία δεν είναι άλλο από το λάστιχο της πόρτας το οποία "αγκαλιάζει" το πλαστικό κάλυμμα της κολόνας.

Το ίδιο έκανα και από την δεξιά μεριά, δηλαδή ανασήκωσα το λάστιχο της πίσω πόρτας.

Ελπίζω να βοήθησε περισσότερο αυτή η περιγραφή και συγγνώμη που δεν απάντησα έγκαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες,

ειμαι καινουργιος στο forum και εχω ενα polo 1.2 tsi τρεις μηνες τωρα.

Εχω ένα πρόβλημα με το αμάξι.Οταν κυρίως έχω 1-2 άτομα πίσω ακούω ένα έντονο

τρίξιμο στην πίσω αριστερή κολώνα λίγο ψηλά σχετικά.Δεν το έχω πάει ακομα

στην αντιπροσωπία για να το δούν και θα ήθελα αν κάποιος είχε το ίδιο πρόβλημα

και ξέρει τι είναι να με πληροφορήσει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Φιλε οταν λες οτι ακους τριξιμο, πιστευεις οτι φταιει το μεταλλικο μερος της κολωνας δηλαδη το αμαξι εχει "κακο" δεσιμο ή ειναι θορυβος απο πλαστικο μερος της κολωνας;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.