Jump to content
YORK1991

225/40/18 Η 235/40/18 Σε Vw 18Αρες Ζαντες?

Recommended Posts

Ξερετε αν τα 235 μπαινουν η μηπως υπαρχει θεμα? Οι ζαντες οπως λεω ειναι 18αρες μαμα.

Καμμια καλη οικονομικη προταση και για τα δυο?

Τα Avon ZV5 σαν οικονομικη λυση και τα Falken f452 τα εχει βαλει καποιος η ξερει? Αν δεν βρω κατι οικονομικο θα καταληξω μαλλον στα αγαπημενα μου Michelin, αν και τα sp3 δεν ειναι στα καλυτερα τους σε βροχη.

Θελω κατι αθορυβο και καλο στη βροχη, οσο γινεται δηλαδη γιατι αυτα τα δυο χαρακτηριστικα δεν συμβιβαζονται απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να σχολιάσω αν σε Golf V πρέπει να μπει 235/40/18, θα σου δώσω τα επιτρεπόμενα πλάτη ζαντών για τοποθέτηση των διαστάσεων που ζητάς (με bold είναι το βέλτιστο πλάτος ζάντας):

225/40/18 (7.5J 8J 8.5J 9J)

235/40/18 (8J 8.5J 9J 9.5J)

Μπορείς λοιπόν να δεις το πλάτος της ζάντας σου (το γράφει από πίσω) και να πράξεις ανάλογα. :xmas:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα σου φανεί χρήσιμο.

http://postimage.org/image/a4d4g3ic/

Σίγουρα μπαίνει, οι Γερμανοί άλλωστε κάνουν τέτοια πράγματα, σε στενή ζάντα φοράνε μικρό λάστιχο αλλά πάντα στα επιτρεπόμενα όρια. (αν και φοράνε 8Χ17 με 205 λάστιχο, όπως φορούσα και εγώ στο παλιό μου αυτοκίνητο)

Λογικά οι μαμά 18άρες είναι 7,5, όπως και οι δικές μου και φοράω 225.

Θα σου πρότεινα το 225

Επίσης δοκίμασε το Uniroyal Rain Sport 2 , έχει πολλές καλές κριτικές και, αν και V σχεδιασμός, είναι αρκετά αθόρυβο λάστιχο.

Edited by IRMSCHER
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, ο πινακας ειναι κατατοπιστικοτατος.

Βλεπω οτι ακομα και αν ειναι 8αρα δινει 235 ενω για 7.5αρα ειναι στο οριο το 235.

Το απογευμα θα δω τι πλατος ειναι οι δικες μου γιατι τις εχω στο γκαραζ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.