Jump to content
joe

Aγορα Νεου Touran Tsi

Recommended Posts

Οκ γιατί ο βενζινάς μου , όταν τον ρώτησα τί βενζίνη βάζουν οι κάτοχοι TSI κινητήρων , μου απάντησε οτι το 99% βάζουν 100άρα...

Σκέφτηκα λποπόν μήπως ο πωλητής μου' πε ψέμματα...

Speedy εσύ ποιό έχεις; (1.2 ή 1.4 )

δεν έχω touran, απλά το είχα ψάξει για τα polo,golf 1.2tsi τα οποία φοράνε ίδιο κινητήρα και το θυμόμουν :mellow:

Link to comment
Share on other sites

ο πωλητης που ηταν πολυ ενταξυ τυπος , μου ειπε απλη αμιλυβδη , και αυτη βαζω .....

το αμαξι τα παιρνει απο παρα πολυ χαμηλα ..... βεβαια μετα τα 1000 χιλ τι θα αντιμετωπισω ( δηλ πανω απο 3000στροφες ) δεν ξερω ... ακομα το στρωνω και μεσα στην πολη αλλα και εξω δεν εχει χριαστε ιπανω απο 2500

Link to comment
Share on other sites

ο πωλητης που ηταν πολυ ενταξυ τυπος , μου ειπε απλη αμιλυβδη , και αυτη βαζω .....

το αμαξι τα παιρνει απο παρα πολυ χαμηλα ..... βεβαια μετα τα 1000 χιλ τι θα αντιμετωπισω ( δηλ πανω απο 3000στροφες ) δεν ξερω ... ακομα το στρωνω και μεσα στην πολη αλλα και εξω δεν εχει χριαστε ιπανω απο 2500

Πώς πάει το στρώσιμο; Με 2500 στροφές με 6η πρέπει να είσαι στα 120 χλμ την ώρα έτσι;Άρα δε χρειάζεται να το ζορίσουμε στην αρχή...

Αυτό με τη βενζίνη το ρωτώ γιατί κάποιοι , στα κρύα ξεκινήματα με απλή βενζίνη ( 95 άρα ) ακούνε περίεργους θορύβους , χτυπάνε πειράκια κλπ... Εμένα δυστυχώς ο προυπολογισμός μου δε μου επιτρέπει να βάζω 100άρα και γι' αυτό φίλε elefteris πολύ χαίρομαι που το αμάξι αποδίδει και με απλή...

Δε μας είπες τίποτα νεότερο, πόσα χλμ έχεις τώρα, πώς δουλεύει ο κινητήρας το πρωί που είναι κρύο , ειδικά αυτές τις μέρες που το κρύο είναι αρκετό κλπ...

Στείλε κανα βιντεάκι αν μπορείς...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έμαθα απ' την αντιπροσωπεία οτι θα κατασκευαστεί την 3η μέρα της 9ης εβδομάδας του 2011. Θα κάνει 4 ημέρες να ολοκληρωθεί η κατασκευή κι ο έλεγχός του και μετά θα το φορτώσουν σε τρένο από το Wolfsburg μέχρι Ιταλία αλλά δεν ξέρω σε ποιό λιμάνι κι από κει με πλοίο στον Πειραιά.

Από την κατασκευή του και μετά θέλουν 2-3 εβδομάδες μέχρι να' ρθει... :whistling:

Δεν είχα ποτέ ενημερωθεί τόσο λεπτομερώς αλλη φορά για την πορεία κατασκευής και παράδοσης του αυτοκινήτου μου...Είναι κάτι που το κάνουν όλες οι μάρκες ή μόνο η VW;

Link to comment
Share on other sites

πολυ λεπτομερη περιγραφη της κατακευης του αμαξιο :)

με το κρυο δεν υπαρχει προβλημα , περιμενω ενα λεπτο , και ξεκιναω σιγα σιγα , ολα καλα , δεν ακουγονται θορυβοι.

εκανα ταξιδι , γι 2500 δεν μου ειπε ο πωλητης , ειπε οχι πανω απο 3500 , και απο 2500 μεχρι 2900 παει απο 120 εως 150( ή και 160 ) ....

βεβαια μου βρωμισε λιγο εξωτερικα και εχω λιγακι ..... τεσπα .. και δεν μπορω σημερα να το πλυνω .... τεσπα .. απο αυριο ...

πολυ πρακτικο σε ταξιδια , και steady στον αυτοκινητοδρομο , ουτ κλισεις , ουτε τιποτα ....

οι χωροι ομως ... σε ταξιδι ειναι το κατι αλλο .. .. βεβαια εννοειτε οτι πρεπει κανεις να παρει τον αερα ολων και να επιβαλει το βγαλσιμο παπουτσιων στα πιτσιρικια , .... ειδαλλως :thumbsup:

επαθα ενα λαστιχο ... ( οχι δεν ειναι απο το ματι ) και ειχα μια βιδα περιπου 10 μερες με 1 εβδοαμαδα ... ξαφνικα το καταλαβα , ομως εβλαπα κατι περιεργο στην καταναλωση .. και μετα το συνδυασα ... το λαστιχο εχανε πολυυυυυ σιγα σιγα ... τελικα αναγκαστικα και εκανα μπαλωμα και το βαλα πισω ... 115 ευρω λεει εδω στο χαλανδρι ... τι λετε ??

το ταξιδι αθηνα αμφικαια , αμφικαια παρνασσος , και απιστροφη αθηνα πηγε περπου 40 ευρω ( βεβαια αστην επιστροφη για λιγο πηγαινα και με 160 )

με 1,58 το λιτρο ... τι λετε ?? εκαψε πολυ ??

τελικα μετα το ταξιδι και στο πηγαινε και στο ελα , το σβησα αμεσως μολις εφτασα .. λετε εκανα βλακεια ?¨??

Edited by elefteris
Link to comment
Share on other sites

πολυ λεπτομερη περιγραφη της κατακευης του αμαξιο :p

με το κρυο δεν υπαρχει προβλημα , περιμενω ενα λεπτο , και ξεκιναω σιγα σιγα , ολα καλα , δεν ακουγονται θορυβοι.

εκανα ταξιδι , γι 2500 δεν μου ειπε ο πωλητης , ειπε οχι πανω απο 3500 , και απο 2500 μεχρι 2900 παει απο 120 εως 150( ή και 160 ) ....

βεβαια μου βρωμισε λιγο εξωτερικα και εχω λιγακι ..... τεσπα .. και δεν μπορω σημερα να το πλυνω .... τεσπα .. απο αυριο ...

πολυ πρακτικο σε ταξιδια , και steady στον αυτοκινητοδρομο , ουτ κλισεις , ουτε τιποτα ....

οι χωροι ομως ... σε ταξιδι ειναι το κατι αλλο .. .. βεβαια εννοειτε οτι πρεπει κανεις να παρει τον αερα ολων και να επιβαλει το βγαλσιμο παπουτσιων στα πιτσιρικια , .... ειδαλλως :thumbsup:

επαθα ενα λαστιχο ... ( οχι δεν ειναι απο το ματι ) και ειχα μια βιδα περιπου 10 μερες με 1 εβδοαμαδα ... ξαφνικα το καταλαβα , ομως εβλαπα κατι περιεργο στην καταναλωση .. και μετα το συνδυασα ... το λαστιχο εχανε πολυυυυυ σιγα σιγα ... τελικα αναγκαστικα και εκανα μπαλωμα και το βαλα πισω ... 115 ευρω λεει εδω στο χαλανδρι ... τι λετε ??

το ταξιδι αθηνα αμφικαια , αμφικαια παρνασσος , και απιστροφη αθηνα πηγε περπου 40 ευρω ( βεβαια αστην επιστροφη για λιγο πηγαινα και με 160 )

με 1,58 το λιτρο ... τι λετε ?? εκαψε πολυ ??

τελικα μετα το ταξιδι και στο πηγαινε και στο ελα , το σβησα αμεσως μολις εφτασα .. λετε εκανα βλακεια ?¨??

Τί χρώμα το έχεις; Εγώ παρήγγειλα ασημί Leaf... Καλά μιλάς σοβαρά, 150 με 2900;;; Τί να κάψει; Και τα 40 ευρώ μου φαίνονται πολύ λογικά.Φαντάζομαι πόσο σταθερό κι αθόρυβο θα είναι στο ταξίδι...Να το χαίρεσαι και σου εύχομαι πολλά και καλά χλμ...

Link to comment
Share on other sites

to late grey , ειναι το καφε ανοικτο , πολυ κλας , κατεμε

σταθεροτατο και αθορυβο .... κατι ξερουν οι ξενοι που τα απει εκει το αμαξακι .... εδω ομως θελουμε κυριως τζιπ .... ισως λογω διαμορφοσης του εδαφους .... :growl:

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω touran, απλά το είχα ψάξει για τα polo,golf 1.2tsi τα οποία φοράνε ίδιο κινητήρα και το θυμόμουν :yahoo:

Φίλε speedy έπαθα πλάκα :afro: με τις λεπτομέρειες που γνωρίζεις για την πορεία των Polo από το εργοστάσιο μέχρι τον Πειραιά...

Μήπως γνωρίζεις το λιμάνι απ' το οποίο φεύγουν τα Touran; Ο πωλητής μου' πε Ιταλία, αλλά από ποιό λιμάνι;

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε speedy έπαθα πλάκα :thumbsup: με τις λεπτομέρειες που γνωρίζεις για την πορεία των Polo από το εργοστάσιο μέχρι τον Πειραιά...

Μήπως γνωρίζεις το λιμάνι απ' το οποίο φεύγουν τα Touran; Ο πωλητής μου' πε Ιταλία, αλλά από ποιό λιμάνι;

Thanks!

Μερικά πράγματα είναι απλή λογική. Συνήθως οι εταιρίες θέλουν να δαπανήσουν το μικρότερο κόστος και να έχουν το μέγιστο κέρδος. Έτσι η λογική λέει ότι δεν θα δαπανήσει εξτρά χρήματα για να μεταφέρει τα αμάξια από την Pamplona στην Valencia και από εκεί να τα στείλουν Ελλάδα, αλλά θα τα μεταφέρουν στο πλησιέστερο λιμάνι(Pasaia) και από εκεί Ελλάδα. Φυσικά για να παρθεί αυτή η απόφαση υπάρχουν πολλοί παράγοντες που υπολογίζονται πχ η διαφορά στα ναύλα από Pamplona και από την Valencia κ.α.

Μερικά πράγματα πάλι δεν ακολουθούν την λογική, κι εκεί είναι που πέφτουν έξω κάποιοι συνειρμοί που έχουν βασιστεί σε αυτην :yahoo:

Εύχομαι η υπόθεση με τα δρομολόγια να επαληθευτούν και να βοηθήσουν όσους περιμένουν ή πρόκειται να παραγγείλουν το Polo.

Για τα Touran θα πρέπει να το ψάξω ... αν βρω κάτι θα σας ενημερώνω :afro:

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

και βεβαια σαφεστατα η καταναλωση παει περιπατο .....

Σαφέστατα!!! Απλά μου κάνει εντύπωση που βάλανε χέρι και σ' αυτόν τον μικρό κινητήρα!

Μια και μιλάμε για κατανάλωση, πώς πάει το δικό σου τώρα που έστρωσε κι άλλο; Γενικότερα, όλα εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εκανα 1200 χιλ... αμα το πατησεις α) πεταει β) καιει

ειχα ενα audi a4 το τουρμπο με τα 160 αλογα , αν οδηγηδω με αυτο το τεμπο σε μια διαδρομη κεντρο κηφησιας σιδερα χαλανδριου - σε γρηγορο τεμπο θα καψει .... δεν το συζητω , αν ομως κανω οικογενειακη οδηγηση ολα καλα ..... μετα τα 1000 αν χρειαστει το παταω ... καλα κανω ??

Link to comment
Share on other sites

manbag , ( αν θυμαμαι καλα ... ) για πες ... το βαθουλωμα κινδυνευει και με σκουρια αν δεν καλυφθει ?? και τι πρεπει να μπει ?? μονο χρωμα ???

Edited by elefteris
Link to comment
Share on other sites

manbag , ( αν θυμαμαι καλα ... ) για πες ... το βαθουλωμα κινδυνευει και με σκουρια αν δεν καλυφθει ?? και τι πρεπει να μπει ?? μονο χρωμα ???

Λευτέρη κοίτα πόσο μικρός είναι ο κόσμος εεε :hyper::shocked: Καλορίζικο και καλοτάξιδο το νέο εργαλείο σου .

Σου βρήκα αυτό που σου χρειάζεται , κοίτα εδώ !!

http://dentgenie.gr/map.html

Όσο αφορά την σκουριά μην σε απασχολεί , απ΄ ότι ξέρω τα αυτοκίνητα πλέον είναι γαλβανισμένα και γι αυτό και οι εταιρείες δίνουν αυτά τα τρελά χρόνια σε αντισκουριακές εγγυήσεις , οπότε δεν έχεις πρόβλημα .

Πήγαινε εκεί και θα στο κάνουν σούπερ το εργαλείο . :shocked:

Ααα έχω και ένα μήνυμα στον Speedy , σχετικά με τον τύπο στην GENIE όταν πήγα εκεί το TOURAN και του ανέφερα το κλάμπ μου είπε ότι κάνει και επιπλέον εκπτώσεις σε τέτοιες περιπτώσεις όπως έχει κάνει και με το CitroenClub !!

Δεν κανονίζεις καμία συνάντηση με τον τύπο ώστε να εκμεταλλευτούμε προς το καλό μας την ¨κοινότητα¨ . :shocked:

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο & καλοτάξιδο φίλε μου,

είμαι σίγουρος οτι θα το ευχαριστηθείς απ' όλες τις απόψεις!!!

Γιώργο τι έγινε ρε μεγάλε έκανες τίποτα ?

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη κοίτα πόσο μικρός είναι ο κόσμος εεε :hyper::shocked: Καλορίζικο και καλοτάξιδο το νέο εργαλείο σου .

Σου βρήκα αυτό που σου χρειάζεται , κοίτα εδώ !!

http://dentgenie.gr/map.html

Όσο αφορά την σκουριά μην σε απασχολεί , απ΄ ότι ξέρω τα αυτοκίνητα πλέον είναι γαλβανισμένα και γι αυτό και οι εταιρείες δίνουν αυτά τα τρελά χρόνια σε αντισκουριακές εγγυήσεις , οπότε δεν έχεις πρόβλημα .

Πήγαινε εκεί και θα στο κάνουν σούπερ το εργαλείο . :shocked:

Ααα έχω και ένα μήνυμα στον Speedy , σχετικά με τον τύπο στην GENIE όταν πήγα εκεί το TOURAN και του ανέφερα το κλάμπ μου είπε ότι κάνει και επιπλέον εκπτώσεις σε τέτοιες περιπτώσεις όπως έχει κάνει και με το CitroenClub !!

Δεν κανονίζεις καμία συνάντηση με τον τύπο ώστε να εκμεταλλευτούμε προς το καλό μας την ¨κοινότητα¨ . :shocked:

για τα σκληρα πλαστικα ( γυρω απο καθισματα κλπ ) υπαρχει καμμια αλοιφη μανωλη ?? καποια περιποιηση θα χρειαζονται ...

θα κανονισω να παω ( ειναι και μακρια ) .. ειναι παντως μακραν η καλυτερη λυση , δεν το συζητω ....

για την καταναλωση που με ρωτησες χτες , ποικιλει πολυ ... αμα οδηγεις οικογενειακα οκ, αμα το πατησεις , το πραμμα βαραινει ... πχ για να παω στον ΟΣΙΟ απ οχαλανδρι , δεν καιει ΤΙΠΟΤΑ .... ειναι 90 χιλιοματρα απο μενα ...

εγω ημουν κολλημενος με τα γκολφ ειχα 9 χρονια το 3 , 4 χρονια το 4 , και 4 χρονια το πασσατ .... θα ξαναπηγαινα για γκολφ , αλλα η γυναικα φωναζε , και ηθελε κατι πολυ πιο ευρυχωρο ... ετσι καταληξα στο τουραν , που μετα απο 2 μηνες περιπου χρησης , δεν το αλλαζω με κανενα γκολφ ,,,, ασε που ειναι και ενα αμαξι οχι τοσο φορεμενο,,,

ασχετο . αλλα γιατι δεν μπορουμε να κανουμε positive vote σε ποστ??

Edited by elefteris
Link to comment
Share on other sites

για τα σκληρα πλαστικα ( γυρω απο καθισματα κλπ ) υπαρχει καμμια αλοιφη μανωλη ?? καποια περιποιηση θα χρειαζονται ...

θα κανονισω να παω ( ειναι και μακρια ) .. ειναι παντως μακραν η καλυτερη λυση , δεν το συζητω ....

για την καταναλωση που με ρωτησες χτες , ποικιλει πολυ ... αμα οδηγεις οικογενειακα οκ, αμα το πατησεις , το πραμμα βαραινει ... πχ για να παω στον ΟΣΙΟ απ οχαλανδρι , δεν καιει ΤΙΠΟΤΑ .... ειναι 90 χιλιοματρα απο μενα ...

εγω ημουν κολλημενος με τα γκολφ ειχα 9 χρονια το 3 , 4 χρονια το 4 , και 4 χρονια το πασσατ .... θα ξαναπηγαινα για γκολφ , αλλα η γυναικα φωναζε , και ηθελε κατι πολυ πιο ευρυχωρο ... ετσι καταληξα στο τουραν , που μετα απο 2 μηνες περιπου χρησης , δεν το αλλαζω με κανενα γκολφ ,,,, ασε που ειναι και ενα αμαξι οχι τοσο φορεμενο,,,

ασχετο . αλλα γιατι δεν μπορουμε να κανουμε positive vote σε ποστ??

Για τα πλαστικά δεν το έχω ψάξει να σου πώ :rolleyes: Τώρα που το λές όμως .....

Το έχεις μετρήσει απο το σπίτι σου μέχρι τον Όσιο πήγαινε - έλα πόσο πάει Lt/100 ? Στην Αθήνα μέσα τις ώρες αιχμής τι λέει ? Το start - stop καλό ??

Link to comment
Share on other sites

το σταρ στοπ λειτουργει ρολοι ... το ποσο καιει τωρα ειμαι λιγο απειρο να σουπω ... μερικες φορες καιει πχ 20 ευρω για 150 χιλιομετρα .. αν και αυτο ειναι το πιο αισιοδοξο... στον οσιο πηγα και ελεγε στην αρχη το κομπιουτερ ακομα 90 χιλιομετρα και μετα στο τελος ακομ 70 χιλιομετρα και γω ειχα κανει 90 χιλιομετρα πηγαινελα χαλανδρι -Οσιος - χαλανδρι ... εχει πολυ μεγαλη διαφορα η αθηνα με την εθνικη ... τεραστια ... επισης οι μετρησεις στην εθνικη ειναι με μεξιμουμ 120 ... στον παρνασσο που πηγα και το .. παταγα .... ηταν περισσπτερο αλλα μου φανηλε λογικο

για να μετρησω κανω το εξης ,,,, βαζω με το που μου αναψει λαμπακι , ενα 20αρικο, μηδενιζω τα χιλιομετρα και οταν ξαναναψει λαμπακι ... 20 ευρω δια χιλιομετρα σια τιμη λιτρου επι 100 ??

πχ 150 χιλ για 20 ευρω με βενζινη στα 1,65 γυρω στα 8 λ/100 ... καλα το κανω ??

βεβαια εχω κανει και 170 νομιζω ανα 20 ευρω ... οι τιμες ειναι απο σταθερο βενζιναδικο φθηνο 1,56 με 1,65 το λιτρο και σε ενα διμηνο ...

για το κενρο κανω χαλανδρι συγγρου καθημερινα εναλαξ με ενα γιαρις χιλιαρι το παλιο ...

το γιαρις το εχω σαν συγκριση ως παρα πολυ οικονομικο( πιο πολυ μαλλον δεν γινεται ) .. και δεν το χω μετρησει ποτε να σου πω γιατι ειμαι ησυχος οτι καιει ελαχιστα ... ψανψω την καταναλωση του στο ιντερνετ να συγκρινω αλλα δεν την βρισκω .. θα μου ερσε ν ηταν το τουραν 20 % περισσοτερο κι οχι παραπανω ...

στην ελλαδα το μαξακι δεν το χουν ανακαλυψει ... ενω στο εξωτερικο κανει θραυση ... πχ γερμανια ... γιατι αραγε ... η αντιπροσωπια εχω καταλαβει δεν το απρωχνε ι...

για τα πλαστικα ( οχι τμπλω ) αλλα γυρω απο καθισματα ,ειναι καλα σκληρα και ανθεκτικα , αλλα φοβαμαι κατι γρατζουνιες κλπ... γιαυτο σκεφτομαι κανα λαδι περιποιησης , μπας και αργησουμε να το ρημαξουμε... 9 τα παιδια βγαζουν παπουτσια με το που μπαινουν δεν το συζητω .. αμα ειμαι εγω .. αμα το χει η γυναικα μου .....

οφτοπικ ... πεστης οτι ακομα περιμενω την συνταγη με τους νηστισιμους κεφτεδες ...χαχα

Edited by elefteris
Link to comment
Share on other sites

Την κατανάλωση δεν την μετράμε με €/Km λόγω της διαφορετικής τιμής των πρατηρίων οπότε δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης μεταξύ μας . Γι΄αυτό και οι εταιρείες παγκοσμίως μετράνε την κατανάλωση σε Lt/100Km , ώστε να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης .

Για να μετρήσεις την κατανάλωση από μόνος σου πρέπει να το φουλάρεις , να μηδενίσεις τον χιλιομετρητή , να κάνεις όσα χιλιόμετρα θέλεις (όχι απαραίτητα 100) και μετά να πάς στο ίδιο βενζινάδικο και να το ξαναγεμίσεις .

Για να υπολογίσεις τώρα την κατανάλωση κάνεις :

LT (που έβαλες γεμίζοντας την 2η φορά) Χ 100 / Κm (που έκανες )= κατανάλωση Lt/100Km .

Θα παρατηρήσεις ότι η κατανάλωση του υπολογιστή ταξιδίου του αμαξιού "κλέβει" περίπου 0,8 ~ 1,0 Lt/100Km κατά μέσω όρο , αν το κάνεις κάμποσες φορές .

Με τον ιδιο τρόπο μέτρησε και το μικρό να δούμε πόσο καίει .

Πώς νομίζεις μέτραγα τα προηγούμενα , σιγά μην είχαν υπολογιστές ταξιδίου ...

ο μόνος υπολογιστής ήταν το κομπιουτεράκι του κινητού μου ... :tongue:

Για τον Όσιο , όταν ξεκινάς το πρωί ο υπολογιστής είναι μηδενισμένος από μόνος του , οπότε όταν γυρνάς πίσω στο σπίτι τον κοιτάς και σου λέει την κατανάλωση που έκανες για την διαδρομή πήγαινε - έλα και πόση ώρα δούλεψε το αυτοκίνητο κλπ. Αυτήν την κατανάλωση να δεις να μου πεις .

Σχετικά μα το offtopic ,

και εκεί με βίσμα ρε Λευτέρη ........... :unsure::thumbsup:

ρε που καταντήσαμε :thumbsup: :thumbsup: :thumbsu:

(άστο πάνω μου θα το κανονίσω)

Edited by manbag
Link to comment
Share on other sites

Την κατανάλωση δεν την μετράμε με €/Km λόγω της διαφορετικής τιμής των πρατηρίων οπότε δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης μεταξύ μας . Γι΄αυτό και οι εταιρείες παγκοσμίως μετράνε την κατανάλωση σε Lt/100Km , ώστε να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης .

Για να μετρήσεις την κατανάλωση από μόνος σου πρέπει να το φουλάρεις , να μηδενίσεις τον χιλιομετρητή , να κάνεις όσα χιλιόμετρα θέλεις (όχι απαραίτητα 100) και μετά να πάς στο ίδιο βενζινάδικο και να το ξαναγεμίσεις .

Για να υπολογίσεις τώρα την κατανάλωση κάνεις :

LT (που έβαλες γεμίζοντας την 2η φορά) Χ 100 / Κm (που έκανες )= κατανάλωση Lt/100Km .

Θα παρατηρήσεις ότι η κατανάλωση του υπολογιστή ταξιδίου του αμαξιού "κλέβει" περίπου 0,8 ~ 1,0 Lt/100Km κατά μέσω όρο , αν το κάνεις κάμποσες φορές .

Με τον ιδιο τρόπο μέτρησε και το μικρό να δούμε πόσο καίει .

Πώς νομίζεις μέτραγα τα προηγούμενα , σιγά μην είχαν υπολογιστές ταξιδίου ...

ο μόνος υπολογιστής ήταν το κομπιουτεράκι του κινητού μου ... :tongue:

Για τον Όσιο , όταν ξεκινάς το πρωί ο υπολογιστής είναι μηδενισμένος από μόνος του , οπότε όταν γυρνάς πίσω στο σπίτι τον κοιτάς και σου λέει την κατανάλωση που έκανες για την διαδρομή πήγαινε - έλα και πόση ώρα δούλεψε το αυτοκίνητο κλπ. Αυτήν την κατανάλωση να δεις να μου πεις .

Σχετικά μα το offtopic ,

και εκεί με βίσμα ρε Λευτέρη ........... :flowers::thumbsup:

ρε που καταντήσαμε :thumbsu: :thumbsu: :lol:

(άστο πάνω μου θα το κανονίσω)

Αύριο - μεθαύριο παραλαμβάνω το δικό μου 1.2 TSI οπότε θα σας πω κι εγώ εντυπώσεις...

Elefteris, λέγε τίποτα νεότερο, όλα καλά;

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα , η καταναλωση ειναι στο κεντρο απο 7 εως 9 κατι ( τοσο λεει το κομπιουτερ ) .Στην εθνικη ( πχ αττικη οδο) ειναι 5,2 εως 6 ( μεικτα μαζι με επραχιακο ανηφορικο δρομο με στροφες ...

Μανωλη για Οσιο απο χαλανδρι με αττικη οδο και τον επαρχιακο της μανδρας κλπ 6 εδειξε το κομπιουτερ ,,,, τι λες ???

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν .... επιστρέφω και εγώ στο θέμα της κατανάλωσης [140 tsi]... από Πύργο Εύβοια φορτωμένος με όλα τα καλά και βαλίτσα οροφής στις φοβερές μπάρες [χε χε ] κατανάλωση συνολικά 9.5 / 100 με διακύμανση από 6.5 - 8.0 στο επαρχιακό έως 11-12 στην εθνική με ταχύτητες 140+ ...

Συμπεράσματα: το όχημα είναι φοβερό στον δρόμο ακό,α κια με πλάγιους ισχυρούς ανέμους, με δύναμη παντού. Προσωπικά [dsg] θα ήθελα η ρύυθμιση του D να είναι λίγο πιο σπορ για να μην χρειάζεται να πατάω τόσο βαθιά το γκάζι για να κατεβάσει [επηρεάζει παρα πολύ την κατανάλωση]... στο manual και στο sport mode καιει λιγότερο όταν θέλει κανείς να κινηθεί σβέλτα γιατί δεν υπάρχει αυτό το κενό. Επιπλέον θα προτιμούσα να μην επιλέγει τόσο εύκολα την 7η ταχύτητα με χαμηλές ταχύτητες γιατί πάλι υπαρχει μια κοιλιά κάτω από τις 2.οοο στροφές.

Συνολικά θα έλεγα ότι το όχημα σε κερδίζει όλο κια περισσότερο με τη χρήση [υπ όψιν ότι το προηγούμενό μου όχημα ήταν το golf 140 το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι τρένο και έχει την ιδανική για το μέγεθος του αυτοκινήτου σχέση βαρους/ιπποδύναμης και έτσι όταν πρωτοπήρα το Τουράν μου φάνηκε βαρύ και αργό ... όπως μάθει κανείς χε χε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.