Jump to content
joe

Aγορα Νεου Touran Tsi

Recommended Posts

καλησπερα και απο μενα.εφτασε η ωρα να αλλαξω το citroen c4 vts που εχω και επειδη ηδη ειμαστε με 1 παιδι στην αγκαλια και ενα ακομα στην κοιλια(γεννα αυγουστο 2011)ειδα,ξαναειδα,ξαναειδα και ερωτευτικα love.gif το touran....H γυναικα μου για λογους οικονομιας θελει το 1.2 TSI BLUEMOTION :angry2: /εγω παλι θελω το 1.4 tsi,........τι προτεινετε λοιπον???το 1.2 παει καθολου???(σημειωση οτι επειδη τρεχω σε αγωνες με quad{γουρουνα} θα τραβαω πολυ συχνα και τρειλερ με περιπου 400 κιλα πανω.περιμενω την βοηθεια σας και ευχαριστω εκ των προτερωνpost-18564-1292079564,75_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα.εφτασε η ωρα να αλλαξω το citroen c4 vts που εχω και επειδη ηδη ειμαστε με 1 παιδι στην αγκαλια και ενα ακομα στην κοιλια(γεννα αυγουστο 2011)ειδα,ξαναειδα,ξαναειδα και ερωτευτικα love.gif το touran....H γυναικα μου για λογους οικονομιας θελει το 1.2 TSI BLUEMOTION :angry2: /εγω παλι θελω το 1.4 tsi,........τι προτεινετε λοιπον???το 1.2 παει καθολου???(σημειωση οτι επειδη τρεχω σε αγωνες με quad{γουρουνα} θα τραβαω πολυ συχνα και τρειλερ με περιπου 400 κιλα πανω.περιμενω την βοηθεια σας και ευχαριστω εκ των προτερωνpost-18564-1292079564,75_thumb.jpg

Καλησπέρα και καλως μας ήρθες !!

Η άποψη μου είναι να πάρεις το 1.4 με τα 240 Nm καθώς θα είστε 4 άτομα και θα τραβάς και το τρέιλερ συχνά .. τα 175 Νm του 1,2 με τα παραπάνω βάρη θα σου φανούν λίγα .... με το καλό να έρθει και το άλλο σας παιδάκι !!

Καλορίζικο και το Touran !!

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλως μας ήρθες !!

Η άποψη μου είναι να πάρεις το 1.4 με τα 240 Nm καθώς θα είστε 4 άτομα και θα τραβάς και το τρέιλερ συχνά .. τα 175 Νm του 1,2 με τα παραπάνω βάρη θα σου φανούν λίγα .... με το καλό να έρθει και το άλλο σας παιδάκι !!

Καλορίζικο και το Touran !!

Ευχαριστω.θα κλεισω να το ξαναδω απο κοντα και το κανω μια βολτα.ξερετε ποσο παει η οροφη?vw touran 1.4 tsi comfortline.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.θα κλεισω να το ξαναδω απο κοντα και το κανω μια βολτα.ξερετε ποσο παει η οροφη?vw touran 1.4 tsi comfortline.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλως μας ήρθες !!

Η άποψη μου είναι να πάρεις το 1.4 με τα 240 Nm καθώς θα είστε 4 άτομα και θα τραβάς και το τρέιλερ συχνά .. τα 175 Νm του 1,2 με τα παραπάνω βάρη θα σου φανούν λίγα .... με το καλό να έρθει και το άλλο σας παιδάκι !!

Καλορίζικο και το Touran !!

Να ρωτησω και κατι ακομα?αυτο το μοτερ παιρνει σκαστρα ανοιχτου τυπου?αφου θα γινουμε ανησυχοι οικογενειαρχες να ακουμε και κανενα τσαφ τσουφ που και που χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι ακομα?αυτο το μοτερ παιρνει σκαστρα ανοιχτου τυπου?αφου θα γινουμε ανησυχοι οικογενειαρχες να ακουμε και κανενα τσαφ τσουφ που και που χαχαχα

ωραίο το touran και σίγουρα να πάρεις το 1,4-

η σκάστρα είναι κλειστόυ τύπου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,

welcome to touran club!!!

Να πάρεις το 1.4 (χωρίς σχόλια...)

Σιγουρα σε αυτο θα καταληξω.ευχαριστω παιδια

Link to comment
Share on other sites

κοίτα .... γιατί δεν παίρνεις ενα πολυμορφικό μεταχειρισμένο της πλάκας και νατο αλλάξεις σε 3 χρόνια;

Από γκάζια μέτριο [σε σχέση με άλλα αυτοκίνητα της ίδιας τιμής και της ίδιας εταιρίας που σε 3 χρόνια θα εξυπηρετούν και την οικογένεια - πχ πασατ 160 1.8 τσι]

Απο κατανάλωση καλύτερα μη διαβάζεις τις επίσημες μετρήσεις ... ετοιμάσου για 10+ αν θες να πηγαίνεις σβέλτα

Από αίσθηση δεν παύει να είναι πολυμορφικό [και ας είναι καλύτερο από άλλα της κατηγορίας]

Από τιμή ακριβό κια το παντρεύεσαι για πολλά χρόνια - ακόμα και όταν δεν θα έχεις ανάγκη να κουβαλάς καρότσια κλπ

Ξανασκέψου το

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους , καλη χρονια , με υγεια

Μολις πηρα το νεο τουραν 1,2 bluemotion,

Δεν εχω ακομη προλαβει να το τεσταρω σε ανοικτο δρομο, περαν απο μια αττικη οδο

Τα πρωτα δειγματα ειναι πολυ ενθαρυντικα , και θα επανελθω με περισσοτερα .

Για καποιο φιλο που ειναι επιφυλακτικος να πω οτι το αμαξι αξιζει

Βεβαια θα πω οτι επι 20 χρονια ειχα VW ( με μια συντομη παρενθεση ενος Α4 1,8 τουρμπο το νεο μοντελο)

το σημαντικοτερο για μενα ηταν η χρυση τομη καταναλωσης και επιδοσεων , που πιστευω οτι το 1,2 το χει ( ειδικα σε τετοιους χαλεπους καιρους )

Edited by elefteris
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους , καλη χρονια , με υγεια

Μολις πηρα το νεο τουραν 1,2 bluemotion,

Δεν εχω ακομη προλαβει να το τεσταρω σε ανοικτο δρομο, περαν απο μια αττικη οδο

Τα πρωτα δειγματα ειναι πολυ ενθαρυντικα , και θα επανελθω με περισσοτερα .

Για καποιο φιλο που ειναι επιφυλακτικος να πω οτι το αμαξι αξιζει

Βεβαια θα πω οτι επι 20 χρονια ειχα VW ( με μια συντομη παρενθεση ενος Α4 1,8 τουρμπο το νεο μοντελο)

το σημαντικοτερο για μενα ηταν η χρυση τομη καταναλωσης και επιδοσεων , που πιστευω οτι το 1,2 το χει ( ειδικα σε τετοιους χαλεπους καιρους )

Καλορίζικο & καλοτάξιδο φίλε μου,

είμαι σίγουρος οτι θα το ευχαριστηθείς απ' όλες τις απόψεις!!!

Link to comment
Share on other sites

να πω βεβαια , οτι δεν ειμαι και τοσο σιγουρος για τις εργοστασιακες τιμες καταναλωσης , αλλα για αυτο τον ογκο , δεν καιει πολυ , και εχει και επιταχυνσεις στα χαμηλα ( τα ψηλα δεν τα ξερω γιατι ειναι σε φαση στρωσιματος . Μεχρι τα πρωτα 100 χιλ με οριο τις 3 500 χιλ στροφες , συμφωνειτε ?)

Edited by elefteris
Link to comment
Share on other sites

να πω βεβαια , οτι δεν ειμαι και τοσο σιγουρος για τις εργοστασιακες τιμες καταναλωσης , αλλα για αυτο τον ογκο , δεν καιει πολυ , και εχει και επιταχυνσεις στα χαμηλα ( τα ψηλα δεν τα ξερω γιατι ειναι σε φαση στρωσιματος . Μεχρι τα πρωτα 100 χιλ με οριο τις 3 500 χιλ στροφες , συμφωνειτε ?)

Φίλε μου Καλοτάξιδο!!!

Την περασμένη εβδομάδα το παρήγγειλα κι εγώ και δυστυχώς θα πρέπει να περιμένω 3 μήνες μέχρι να έρθει...Χαίρομαι πάρα πολύ γι' αυτά που γράφεις καθώς είμαι σίγουρος οτι το αμάξι θα τραβάει όχι τόσο λόγω δύναμης όσο ροπής η οποία είναι ροπή 1800άρη ατμοσφαιρικού κινητήρα...Θα ήθελα σε παρακαλώ να συνεχίσεις να μας ενημερώνεις για το αυτοκίνητο γενικότερα. Εγώ το παρήγγειλα 7θέσιο πολυτεκνικό.

Το σύστημα start stop πώς δουλεύει; Το Hill hold;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου Hill hold δεν εχει , ( το χα ομως σε πασσατ , ειναι πολυ καλο )

το σταρ στοπ δουλευει περιφημα , αν φορας ζωνη , τοτε σε καθε σταματημα σβηνει η μηχανη ( 0 στροφες ) και οταν ανψει το πρασινο πατας ντεμπραγιαζ για να βαλεις 1η , ( ΑΜΕΣΑ αναβει η μηχανη ) και βαζεις αμεσως 1η ... η διαδικασια δεν αλλαζει απο οτι εκανες μεχρι τωρα

ποιοτικα ειναι πολυ καλο . Αν ζητησες αξεσουαρ που θα μπουν ελλαδα , οπως παρκ ασσιστ , συναγερμο , τσεκαρε τα ιχνη που αφησαν ( πχ ξεκουμπωτα πλαστικα κλπ) οχι οτι θα υπαρχει θεμα , αλλα τσεκαρε

εγω ηθελα γκολφ , αλλα η γυναικα φωναζε για τους χωρους , τωρα πιστευω οτι το αμαξι ειναι vw best value for manye

αυτα που δινει , δεν τα δινουν αλλα vw ( συμφωνα με την γνωμη μου )

ειναι σουλουπωμενο με απιστευτους χωρους και οχι μαουνα ( ειχα χρονια αudi a4 , passat φοβερα κι αυτα )

η οδηγικη ευχαριστηση , αισθηση δρομου , αμεσοτητα , σασμαν κλπ ειναι γκολφ ( 14 χρονια διαφορα γκολφ ειχα )

ποιοτητα πολυ καλη ]εχει ομως ετοιμοπαραδοτα , σε συγκεκριμενα χρωματα .... να φανταστω οτι ηθελες τα εξτρα πισω καθισματακια .... ( τα οποια τα σπανε πραγματικα )

φανταστικη ορατοτητα , και φως διαχυτο στο αυτοκινητο ειναι τα χαρακτηριστικα του , καθως και μια αισθηση ψηλοτερου αμαξιου ---- προσπαθω ματαιως να εξηγησω σε φιλους / ες οτι το αμαξι δεν ειναι ημιτζιπ (!) οπως μου λενε οτι τους φιανεται , ειδικα οτνα μπαινουν μεσα

επισης κοπηκαν και κατι ειρωνικα γελακια σε κατι φιλους κατοχους tiguan και Q5 , οι οποιοι οταν μπηκαν τους επεσαν τα σαγονια ..

οτι θες , ευχαριστως να σε ενημερωσω

Edited by elefteris
Link to comment
Share on other sites

το δικο μου Hill hold δεν εχει , ( το χα ομως σε πασσατ , ειναι πολυ καλο )

το σταρ στοπ δουλευει περιφημα , αν φορας ζωνη , τοτε σε καθε σταματημα σβηνει η μηχανη ( 0 στροφες ) και οταν ανψει το πρασινο πατας ντεμπραγιαζ για να βαλεις 1η , ( ΑΜΕΣΑ αναβει η μηχανη ) και βαζεις αμεσως 1η ... η διαδικασια δεν αλλαζει απο οτι εκανες μεχρι τωρα

ποιοτικα ειναι πολυ καλο . Αν ζητησες αξεσουαρ που θα μπουν ελλαδα , οπως παρκ ασσιστ , συναγερμο , τσεκαρε τα ιχνη που αφησαν ( πχ ξεκουμπωτα πλαστικα κλπ) οχι οτι θα υπαρχει θεμα , αλλα τσεκαρε

εγω ηθελα γκολφ , αλλα η γυναικα φωναζε για τους χωρους , τωρα πιστευω οτι το αμαξι ειναι vw best value for manye

αυτα που δινει , δεν τα δινουν αλλα vw ( συμφωνα με την γνωμη μου )

ειναι σουλουπωμενο με απιστευτους χωρους και οχι μαουνα ( ειχα χρονια αudi a4 , passat φοβερα κι αυτα )

η οδηγικη ευχαριστηση , αισθηση δρομου , αμεσοτητα , σασμαν κλπ ειναι γκολφ ( 14 χρονια διαφορα γκολφ ειχα )

ποιοτητα πολυ καλη ]εχει ομως ετοιμοπαραδοτα , σε συγκεκριμενα χρωματα .... να φανταστω οτι ηθελες τα εξτρα πισω καθισματακια .... ( τα οποια τα σπανε πραγματικα )

φανταστικη ορατοτητα , και φως διαχυτο στο αυτοκινητο ειναι τα χαρακτηριστικα του , καθως και μια αισθηση ψηλοτερου αμαξιου ---- προσπαθω ματαιως να εξηγησω σε φιλους / ες οτι το αμαξι δεν ειναι ημιτζιπ (!) οπως μου λενε οτι τους φιανεται , ειδικα οτνα μπαινουν μεσα

επισης κοπηκαν και κατι ειρωνικα γελακια σε κατι φιλους κατοχους tiguan και Q5 , οι οποιοι οταν μπηκαν τους επεσαν τα σαγονια ..

οτι θες , ευχαριστως να σε ενημερωσω

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Πώς και δεν έχει Hill hold assist αφού εγώ που παρήγγειλα τη βασική έκδοση Trendline μου είπαν οτι το'χει...

Για να λειτουργεί το start stop πρέπει να φοράς μόνο ζώνη; Εννοώ , δεν πρέπει να έχει πιάσει θερμοκρασία ο κινητήρας και για πόσο πρέπει να σταματάς στο φανάρι προκειμένου να λειτουργήσει, για 1 λεπτό ή και λιγότερο; Με ανοιχτό κλιματισμό λειτουργεί ή με ανοιχτό το ραδιόφωνο;

Μου κάνουν δώρο το parktronic και σ' ευχαριστώ για τη συμβουλή να το τσεκάρω, αλλά πού ακριβώς ποιά "ίχνη" και ποιά πλαστικά για την περίπτωσή μου(παρκ ασσίστ);

Δυστυχώς ετοιμοπαράδοτα υπάρχουν μόνο 5θέσια και όχι 7θέσιο που το παρήγγειλα εγώ...3 μήνες καούρα...

Για τα σέρβις τί σου είπαν σχετικά με συχνότητα και τιμές;

Επίσης θα ήθελα να μας ενημέρωνες για την κατανάλωση όσο περνούν οι μέρες και το στρώνεις ακόμη περισσότερο...Αυτό που με εκνευρίζει είναι οτι οι περισσότεροι θεωρούν λίγο έναν τέτοιο κινητήρα για το αμάξωμα και το βάρος του. Η ροπή όμως είναι κοντά 18 κιλά και άν πραγματικά τη βγάζει χαμηλά στις 1550 στροφές , τότε πιστεύω οτι δε θα καίει τόσο πολύ , τί να πω;

Καλές βόλτες και ανέβασε κανα βιντεάκι ή φωτογραφία να το δούμε κι εμείς που περιμένουμε το δικό μας...

Link to comment
Share on other sites

Hill hold assist εννοεις το κουμπακι που δεν σου κυλαει σε σταματηματα ανηφορας , οταν ξεκινας ?

δεν υπαρχει ΑΛΛΑ επειδη εσυ θα εχεις την 7 θεσια εκδοση , λογω βαρους μπορει να ειναι στο πακετο

το σταρτ στοπ ειναι το καλυτερο απ οτι δοκιμασα .... ειναι οπως του γκολφ και του τιγκουαν , κανε σε αυτα ενα τεστ ντραιβ και θα καταλαβεις.... ( γιατι τεστ νταιβ δεν υπαρχει στο τουραν ...... εχω καταλαβει τον λογο μαλιστα ..... τεσπα)

με το που ακινητοποιηθει το αμαξι σβηνει ... μετο πατημα του ντεμπραγιαζ αναβει σε κλασματα ....

τωρα αμα ανοιξεις κατι που απαιτει ισχυ ( για προφυλαξη της μπαταριας ) αναβει η μηχανη μετα απο λιγο

Σε 3 λεπτο φαναρι αμα συναμωσεις την θερμανση αναβει .

αερβις ... 5 χρονια δωρεαν ..........το κλεισα δεκεμβριο και ειχε αυτη την προσφορα .Καθε χρονο θελει και δεν ειναι πανακριβο απο οτι καταλαβα ... 1500 με 2000 ολη η πεντεετια με σημερινα λεφτα φπα πληθωρισμους κλπ

καταλαλωση , εχω ξοδεψει 35ε και εχω κανει 305 χιλιομετρα ( με 1,65ε ανα λιτρο ) οποτε με προχειρους υπολογοσμους περιπου 6,5 με μεικτες διαδρομες ,

το μαξι παει απο πολυ χαμηλα ....

ο πεθερος μου ειναι μηχανικος και δεν του φανηκε καθολου χαμηλος ο κινητητρας , ουτε η χαμηλη καταναλωση ανεφικτη

δεν υπαρχει στην αγορα πιο συμφερον κινητηρας

δεν θα αγοραζα αμαξι με αλλο κινητηρα , σε τετοιες μερες ειναι πουλεν ο συγκεκριμενος

το αμαξακι παει αξιοπρεπεστατα ... αν θελει κανεις με οικογενεια πιο γρηγορα πραμματα , παει στο 1,4 που καιει σιγουρα περισσοτερο

επαναλαμβανω , μεχρι 2,500 χιλ στροφες που παω τωρα ανγκαστικα , το μαξακι ανταποκρινεται με ρυθμο, και ευελιξια

βιντεακι , μολις σπασουν οι βροχες, συντομα

ασε τι θεωρει ο καθενας , και μην ρωτας την γνωμη ανθρωπων που δεν ξερουν

εμενα μου ειπαν οτι σε 5 χρονια θα μου χαλασει

οτι ουτε να τους το χαριζαν δεν θα το οδηγουσαν

τι θες να σου πουν ανθρωποι με αυτοκινητα με πολλα κυβικα που πληρωνουν 600 τελη ?? ενω εσυ 140 ?? που καινε σαν τρελλοι ενω εστ οχι ??

που χουν μαθει σε αμαξια με " πισινο¨ενω εσυ θα παρεις κατι μοντερνο

οπως δεν σε ρωτησαν οταν ψωνισαν , μην τους ρωτας και εσυ .....

ο κοσμος σε μια τετοια περιοδο που δεν αγοραζει .......

Edited by elefteris
Link to comment
Share on other sites

Hill hold assist εννοεις το κουμπακι που δεν σου κυλαει σε σταματηματα ανηφορας , οταν ξεκινας ?

δεν υπαρχει ΑΛΛΑ επειδη εσυ θα εχεις την 7 θεσια εκδοση , λογω βαρους μπορει να ειναι στο πακετο

το σταρτ στοπ ειναι το καλυτερο απ οτι δοκιμασα .... ειναι οπως του γκολφ και του τιγκουαν , κανε σε αυτα ενα τεστ ντραιβ και θα καταλαβεις.... ( γιατι τεστ νταιβ δεν υπαρχει στο τουραν ...... εχω καταλαβει τον λογο μαλιστα ..... τεσπα)

με το που ακινητοποιηθει το αμαξι σβηνει ... μετο πατημα του ντεμπραγιαζ αναβει σε κλασματα ....

τωρα αμα ανοιξεις κατι που απαιτει ισχυ ( για προφυλαξη της μπαταριας ) αναβει η μηχανη μετα απο λιγο

Σε 3 λεπτο φαναρι αμα συναμωσεις την θερμανση αναβει .

αερβις ... 5 χρονια δωρεαν ..........το κλεισα δεκεμβριο και ειχε αυτη την προσφορα .Καθε χρονο θελει και δεν ειναι πανακριβο απο οτι καταλαβα ... 1500 με 2000 ολη η πεντεετια με σημερινα λεφτα φπα πληθωρισμους κλπ

καταλαλωση , εχω ξοδεψει 35ε και εχω κανει 305 χιλιομετρα ( με 1,65ε ανα λιτρο ) οποτε με προχειρους υπολογοσμους περιπου 6,5 με μεικτες διαδρομες ,

το μαξι παει απο πολυ χαμηλα ....

ο πεθερος μου ειναι μηχανικος και δεν του φανηκε καθολου χαμηλος ο κινητητρας , ουτε η χαμηλη καταναλωση ανεφικτη

δεν υπαρχει στην αγορα πιο συμφερον κινητηρας

δεν θα αγοραζα αμαξι με αλλο κινητηρα , σε τετοιες μερες ειναι πουλεν ο συγκεκριμενος

το αμαξακι παει αξιοπρεπεστατα ... αν θελει κανεις με οικογενεια πιο γρηγορα πραμματα , παει στο 1,4 που καιει σιγουρα περισσοτερο

επαναλαμβανω , μεχρι 2,500 χιλ στροφες που παω τωρα ανγκαστικα , το μαξακι ανταποκρινεται με ρυθμο, και ευελιξια

βιντεακι , μολις σπασουν οι βροχες, συντομα

ασε τι θεωρει ο καθενας , και μην ρωτας την γνωμη ανθρωπων που δεν ξερουν

εμενα μου ειπαν οτι σε 5 χρονια θα μου χαλασει

οτι ουτε να τους το χαριζαν δεν θα το οδηγουσαν

τι θες να σου πουν ανθρωποι με αυτοκινητα με πολλα κυβικα που πληρωνουν 600 τελη ?? ενω εσυ 140 ?? που καινε σαν τρελλοι ενω εστ οχι ??

που χουν μαθει σε αμαξια με " πισινο¨ενω εσυ θα παρεις κατι μοντερνο

οπως δεν σε ρωτησαν οταν ψωνισαν , μην τους ρωτας και εσυ .....

ο κοσμος σε μια τετοια περιοδο που δεν αγοραζει .......

Ναι αυτό το κουμπάκι για τις ανηφόρες εννοούσα...Για τα service σε ρώτησα επειδή μία συνάδελφός μου με Golf 6 1.4 Tsi πλήρωσε 1ο service στη VW 300 Euro!!! Μετά το πηγαίνει σε συνεργείο εκτός VW και πληρώνει τα μισά απ' ότι μου είπε...

Άν για το Golf ήταν 300 για το δικό μας πόσο θα είναι άραγε;;; Δεν τολμώ να ρωτήσω στην VW...Όσο για τα υπόλοιπα, έχεις δίκιο για τους πολλους 1800άρηδες ή δίλιτρους που παθαίνουν όταν ακούν 1200...

Εγώ όμως γι'αυτόν ακριβώς το λόγο το ερωτεύτηκα, γιατί κινώ αξιοπρεπώς την οικογένεια + παππούδες με 1200 κυβικά!!!

Test drive όντως δεν του έκανα γιατί ,όπως ανέφερες,δεν υπάρχει αλλά δοκίμασα το Golf 1.2 που έχει το ίδιο πάτωμα κι απ' ότι διάβασα στο internet δεν έχει τρομερές διαφορές σε οδική συμπεριφορά κτλ.

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ 1200!!! Έφτασα τα 160 χωρίς να το καταλάβω, αθόρυβα και με αίσθηση οτι πήγαινα με ογδόντα. Έπεσα στα 120 και με 6η στο κιβώτιο επιτάχυνα πάλι στα 160 για την πλάκα! Όταν τελείωσα τη βόλτα, έβαλα τον πωλητή να ανοίξει το καπώ για να βεβαιωθώ οτι δεν είχε κάνει λάθος και μου'δωσε το 1.4 TSI αντί το 1.2 TSI...

Τεστ drive δεν το' χουνε γιατί με αυτή την τιμή και τον εξοπλισμό θα κλέψει μερίδιο απ' το Golf Jetta κλπ τα οποία είναι πολύ ακριβότερα και με φτωχότερο εξοπλισμό, έτσι;

Edited by Bluemotion11
Link to comment
Share on other sites

ακριβως ..... το παραδεχτηκε ... οτι κερδιζουν περισσοτερα απο το γκολφ .... και απο εξοπλισμο , αμα μπορουσαν θα το πουλαγαν και χωρις τιμονι..... :thumbsup: καλα πλακα βεβαια κανω ... αλλα , δες ... το γκολφ τοι εξοπλισμο ( δεν ) εχει .... ουτε τεμπελη , αακομα και τα τασια ειναι πολυ ππαπουδιες ...τα τασια του τουραν ειναι πολυυυυυυ καλυτερα ...

η οδηγικη αισθηση ειναι 100% γκολφ vw

τι αμαξι ειχες πριν ??

ρωτα για τα σερβις ... σιγουρα δεν ειναι πια δωρεαν ??

εμενα με 150 ευρω εβαλαν συναγερμο και παρκ ασσιτ......

και τα σερβις σου πα περιπου 1500 με 2000 για 5 χρονια με τα σημερινα φπα , πληθωρισμους κλπ

ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙς ΤΗΝ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΗς ΕΓΓΥΗΣΗΣ !!!!!!!!!!!!!!!

470 ευρω που αξιζουν............... για ακομα 2 χρονια ... συνολο 4 χρονια .....

Edited by elefteris
Link to comment
Share on other sites

ακριβως ..... το παραδεχτηκε ... οτι κερδιζουν περισσοτερα απο το γκολφ .... και απο εξοπλισμο , αμα μπορουσαν θα το πουλαγαν και χωρις τιμονι..... :startle: καλα πλακα βεβαια κανω ... αλλα , δες ... το γκολφ τοι εξοπλισμο ( δεν ) εχει .... ουτε τεμπελη , αακομα και τα τασια ειναι πολυ ππαπουδιες ...τα τασια του τουραν ειναι πολυυυυυυ καλυτερα ...

η οδηγικη αισθηση ειναι 100% γκολφ vw

τι αμαξι ειχες πριν ??

ρωτα για τα σερβις ... σιγουρα δεν ειναι πια δωρεαν ??

εμενα με 150 ευρω εβαλαν συναγερμο και παρκ ασσιτ......

και τα σερβις σου πα περιπου 1500 με 2000 για 5 χρονια με τα σημερινα φπα , πληθωρισμους κλπ

ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙς ΤΗΝ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΗς ΕΓΓΥΗΣΗΣ !!!!!!!!!!!!!!!

470 ευρω που αξιζουν............... για ακομα 2 χρονια ... συνολο 4 χρονια .....

Σωστός! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες...Πρίν είχα Mitsubishi Lancer 1.3 καλό αυτοκινητάκι, αξιοπρεπέστατο και δε μου έβγαλε το παραμικρό αλλά το VW ,άλλο πράγμα, κλάσεις ανώτερο σε στιβαρότητα , ποιότητα , αίσθηση γενικότερα. Είναι όμως και πιο ακριβό στη συντήρηση και στην ασφάλεια

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς νεότερες εντυπώσεις από Touran 1.2 TSI; Σήμερα στη δουλειά μου'πε συνάδελφος οτι άνθρωπος μέσα απ' τη VW του' πε να μείνει μακριά από TSI λόγω πολλών προβλημάτων...2 άλλοι συνάδελφοί μου όμως που έχουν Golf 1.2 και 1.4 TSI είναι πάρα πολύ ευχαριστημένοι αν και δεν έχουν πολλά χλμ ακόμη.

Τσεκάρω και στα ξένα forums και δυστυχώς πολλά topics είναι για τα προβλήματα των TSI...

Τί συμβαίνει πραγματικά; Είναι τόσο πρόχειροι οι Γερμανοί που μας δίνουν πανάκριβα προβληματικά αυτοκίνητα;;;

Εγώ περιμένω το δικό μου Touran 1.2 TSI και με έχει φοβίσει αυτή η κατάσταση....Δε θέλω να σκέφτομαι οτι θα'μαι όλη την ώρα στο συνεργείο...

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς νεότερες εντυπώσεις από Touran 1.2 TSI; Σήμερα στη δουλειά μου'πε συνάδελφος οτι άνθρωπος μέσα απ' τη VW του' πε να μείνει μακριά από TSI λόγω πολλών προβλημάτων...2 άλλοι συνάδελφοί μου όμως που έχουν Golf 1.2 και 1.4 TSI είναι πάρα πολύ ευχαριστημένοι αν και δεν έχουν πολλά χλμ ακόμη.

Τσεκάρω και στα ξένα forums και δυστυχώς πολλά topics είναι για τα προβλήματα των TSI...

Τί συμβαίνει πραγματικά; Είναι τόσο πρόχειροι οι Γερμανοί που μας δίνουν πανάκριβα προβληματικά αυτοκίνητα;;;

Εγώ περιμένω το δικό μου Touran 1.2 TSI και με έχει φοβίσει αυτή η κατάσταση....Δε θέλω να σκέφτομαι οτι θα'μαι όλη την ώρα στο συνεργείο...

Εγώ έχω το 1,4 TSI από τον Νοέμβριο του 2009 και μέχρις στιγμής έχω γράψει 50.000 Km .

Πιστεύω ότι όλα είναι ανάλογα του τρόπου οδήγησης και συμπεριφοράς προς το μηχάνημα που χρησιμοποιείς . Είναι γλυκό το γκάζι και πολλοί είναι λογικό να τα "πλακώνουν" οπότε και τους βγάζουν προβλήματα συχνά .

Αν το πόδι είναι μαλακό και χρησιμοποιείς τα "επιπλέον" άλογα μόνο εκεί που χρειάζεται τότε η χρήση γίνεται μαλακή και τα προβλήματα ελάχιστα έως μηδενικά .

Αυτά που σου είπε ο φίλος σου αναφέρονται πιο πολύ σε γκολφάκηδες οι οποίοι λόγω ηλικίας τα ρημάζουν στα γκάζια οπότε τι περιμένεις ...

είναι γλυκό και μπόλικο το άτιμο το γκάζι , θέλει πολύ αυτοσυγκράτηση σου λέω !!

Όσο αφορά αυτό που είπες σχετικά με την VW , σκέψου το λίγο λογικά , είναι δυνατό να τοποθετούν τέτοιου είδους μοτέρ σε όλα τα μοντέλα όλου του γκρουπ (VW - SEAT - SKODA) , να τους ακολουθούν και άλλοι (OPEL - FIAT GROUP - CITROEN GROUP κ.λ.π.) αν ήταν προβληματικοί τέτοιου τύπου κινητήρες ??????????

Ρώτησέ τον έχει τέτοια περιστατικά με TOURAN ? (τα έχουν συνήθως οικογενειάρχες) . Αν υπήρχαν τόσα προβλήματα με TOURAN γιατί δεν αναφέρονται και εδώ μέσα ?

Εγώ όπως σου είπα τέτοια εμπειρία δεν έχω και ούτε θέλω να αποκτήσω πάνω σε αυτό το θέμα , όταν ήταν να το πάρω και εμένα έτσι μου έλεγαν επειδή εγώ τα ρημάζω στα χλμ τα αυτοκίνητα .

Edited by manbag
Link to comment
Share on other sites

καταπληκτκος κινητηρας , μην ακουτε για βλαβες ....

βλαβες μπορει να υπαρξουν κυριως σε μηχανικα - ηλεκτρονικα ... αλλα γιαυτο ειναι η επεκταση ...

αξιζει το αμαξακι , και σε αυτη την αχρωμη κατηγορια δεινει αλλη ποιοτητα και κλας...

Edited by elefteris
Link to comment
Share on other sites

Τί βενζίνη βάζετε στο 1.2 TSI; Ο πωλητής μου είπε οτι στο Golf 1.2 που οδήγησα βάζει 95άρα και οτι δε χρειάζεται να βάζεις οπωσδήποτε 100άρα...

elefteris, εσύ το διάστημα που το έχεις τί βενζίνει του βάζεις;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τί βενζίνη βάζετε στο 1.2 TSI; Ο πωλητής μου είπε οτι στο Golf 1.2 που οδήγησα βάζει 95άρα και οτι δε χρειάζεται να βάζεις οπωσδήποτε 100άρα...

elefteris, εσύ το διάστημα που το έχεις τί βενζίνει του βάζεις;

Ευχαριστώ

Το εργοστάσιο συνιστά 95 αμόλυβδη ..

Link to comment
Share on other sites

Το εργοστάσιο συνιστά 95 αμόλυβδη ..

Οκ γιατί ο βενζινάς μου , όταν τον ρώτησα τί βενζίνη βάζουν οι κάτοχοι TSI κινητήρων , μου απάντησε οτι το 99% βάζουν 100άρα...

Σκέφτηκα λποπόν μήπως ο πωλητής μου' πε ψέμματα...

Speedy εσύ ποιό έχεις; (1.2 ή 1.4 )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.