Jump to content
agelosa4

Je Πιστονια Και Θορυβος

Recommended Posts

ηθελα να ρωτησω σε οσους εχουν κανει το μοτερ σφυρηλατο τα πιστονια τους κανουν καποιο θορυβο πιο αυξημενο σε σχεση με τα μαμα? και οταν ειναι και κρυο και οταν ζεσταινεται! εμενα απο την μερα που εκανα το μοτερ σφυρηλατο με JE πιστονια κανουν ενα θορυβο το πρωι κυριως και οταν ζεσταινεται ελλατωνεται οχι τελειως αλλα απλα πιο λιγο

εδω τραβηξα και ενα βιντεακι με σχετικα ζεστο μοτερ τραβηξα χειροφρενο και απλα αφηνα λιγο τον συμπλεκτη και ακουγεται. http://www.youtube.com/watch?v=5KMu-qi8fTE

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω σε οσους εχουν κανει το μοτερ σφυρηλατο τα πιστονια τους κανουν καποιο θορυβο πιο αυξημενο σε σχεση με τα μαμα? και οταν ειναι και κρυο και οταν ζεσταινεται! εμενα απο την μερα που εκανα το μοτερ σφυρηλατο με JE πιστονια κανουν ενα θορυβο το πρωι κυριως και οταν ζεσταινεται ελλατωνεται οχι τελειως αλλα απλα πιο λιγο

εδω τραβηξα και ενα βιντεακι με σχετικα ζεστο μοτερ τραβηξα χειροφρενο και απλα αφηνα λιγο τον συμπλεκτη και ακουγεται. http://www.youtube.com/watch?v=5KMu-qi8fTE

Ναι, είναι φυσιολογικό να κάνουν ένα κροτάλισμα ειδικά όταν είναι κρύο το οποίο ελαττώνεται όσο πιάνει την θερμοκρασία λειτουργίας.

/ ΒΣ

Link to comment
Share on other sites

Λογικο ειναι το κροταλισμα και ειδικα οταν ειναι κρυο..Δεν νομιζω να υπαρχει σφυρηλατο που να μην το κανει!

το θεμα ειναι οτι και οταν ζεσταινεται παλι κανει αλλα λιγοτερο ομως. και μενα μου την δινει!!!

το ακουω σε χαμηλες στροφες μεχρι 2000rpm μεσα στην πολη!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι και οταν ζεσταινεται παλι κανει αλλα λιγοτερο ομως. και μενα μου την δινει!!!

το ακουω σε χαμηλες στροφες μεχρι 2000rpm μεσα στην πολη!

Είναι θέμα "δεν ήξερες δεν ρώταγες" καταλαβαίνω την ενόχληση, νομίζω όμως ότι συνηθίζεται. Αυτό που απαιτεί συνεχής έλεγχο τα πρώτα χλμ είναι η κατανάλωση λαδίου, ενίοτε τα σφυρήλατα έχουν ένα θέμα, όχι τόσο τα ίδια τα πιστόνια, όσο η προσαρμογή των ελατηρίων στον κύλινδρο.

/ ΒΣ

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

....ειναι λογικο να κανει θορυβο.....

ειχα βαλει και εγω σφυρηλατα και εκαναν και σε εμενα θορυβο,,,

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι και οταν ζεσταινεται παλι κανει αλλα λιγοτερο ομως. και μενα μου την δινει!!!

το ακουω σε χαμηλες στροφες μεχρι 2000rpm μεσα στην πολη!

Λογικα αφου οταν ζεστενετε δεν ελαττωνετε ο θορυβος θα εχεις καταναλωση λαδιου παραπανω..το εχεις παρατηρησει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα αφου οταν ζεστενετε δεν ελαττωνετε ο θορυβος θα εχεις καταναλωση λαδιου παραπανω..το εχεις παρατηρησει αυτο?

οχι εχει σχεδον σταματησει το αυτοκινητο να καιει λαδια. ο θορυβος ομως συνεχιζεται!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι τα JE πιστονια ακουγονται λιγο παραπανω..ενας φιλος με corsa opc σφυριλατο αν δεν κανω λαθος JE εχει βαλει και του ακουγετε και οταν ειναι ζεστο!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι τα JE πιστονια ακουγονται λιγο παραπανω..ενας φιλος με corsa opc σφυριλατο αν δεν κανω λαθος JE εχει βαλει και του ακουγετε και οταν ειναι ζεστο!

κανουν πιο πολυ σχετικα αλλα και ζεστο?? ελεος θα βαλω πιστονια απο s38p να τελειωνει γιατι ειναι εκνευριστικο.

Link to comment
Share on other sites

κανουν πιο πολυ σχετικα αλλα και ζεστο?? ελεος θα βαλω πιστονια απο s38p να τελειωνει γιατι ειναι εκνευριστικο.

Tι μοτερ?20vt α4 εχεις?

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

Τα σφυριλατα μοτερ παντα κανουν θορυβο!Δεν υπαρχει κατι να κανεις!Το θεμα ειναι οτι για να το εχεις κανει σφυριλατο το εχεις ανεβασει αρκετα οποτε καλυτερα να ξερεις οτι δεν θα σπασει αλλα κανει θορυβο παρα να ηταν αθορυβο και να σου εκανε μια και καλη Μπαμ!

Link to comment
Share on other sites

Να κατι που δεν ηξερα.!!! Και γιατι κανουνε θορυβο απο που δημιουργητε ο θορυβος αυτος???

Εχω ακουσει απο καποιον οτι καποια 5αρια tsi με τα 140αλογα βγενανε με σφυρηλατα πιστονια απο το εργοστασιο, ισχυει κατι τετοιο???

σφυρηλατα ειναι ολα τα tsi 140/160/170 :)

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι τα je κροταλίζουν . Τουλάχιστον στον κόσμο των opc όπου και ανήκω, γνωρίζω πως τα je κροταλίζουν παραπάνω από οποιασδήποτε άλλης εταιρίας , λόγω του ότι έχουν μεγαλύτερες ανοχές .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.