Jump to content
revo

Προδιαγραφεσ Λαδιων

Recommended Posts

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ PASSAT 1.8T ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟΥ 1999 ΠΟΙΑ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΛΑΔΙΑ Π.Χ 502,00......ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟ MANUAL.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια και σε σενα.

Γραφε μονο σε παρακαλω με μικρους ελληνικους χαρακτηρες γιατι τα κεφαλαια ειναι σαν να φωναζεις. :startle:

Στο ερωτημα σου τωρα,

Για τα δικα μας μοτερ με κωδικους κινητηρα AEB, ATW, AUG, AWM χρησιμοποιουμε προδιαγραφες VW 502.00 με πυκνοτητες SAE 5W-40, 5W-30 or 0W-40.

Αποψη μου,χρησιμοποιησε τα aral super longlife III 5w-30 τα οποια χρησιμοποιω και εγω απο τοτε που εχω το αυτοκινητο και ποτε δεν εχω συμπληρωσει λαδι.

Link to comment
Share on other sites

ο κωδικοσ του μοτερ μου ειναι apu βρηκα σε πολυ καλη τιμη απο trade-wind motul 8100x-cess 5w40 45 ευρω 6 λιτρα θα ηθελα σε παρακαλω την γνωμη σου.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καποια διαφορα.

Οι προδιαγραφες που πρεπει να πληρουν τα λαδια για τα μοτερ μας ειναι πανω απο 502.00

Μπορεις να βαλεις το 5w-40 χωρις προβλημα.

Τα 6 λιτρα που αναφερεις ειναι πολλα,θα σου περισσεψουν σιγουρα.

Προσωπικα βαζω απο τοτε που το εχω το αμαξι,aral super longlife III 5w-30 χωρις κανενα απολυτως προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

στο συνεργείο που άλλαξα πρόσφατα λάδια ο μηχανικός μου πρότεινε λάδια 10/40.

Έψαξα λίγο στο internet και βρήκα ότι καλύπτει τις προδιαγραφές που αναφέρεις πιο πάνω.

Λάδι Aral 10-40 Bluetronic

Ημισυνθετικό πολυβάθμιο λιπαντικό αρίστης ποιότητας. Παρέχει εξαιρετική προστασία κατά της φθοράς και της διάβρωσης.

Είναι κατάλληλο για όλους τους τύπους βενζινοκινητήρων και πετρελαιοκινητήρων, συμπεριλαμβανομένων των καταλυτικών, πολυβάλβιδων, turbo και Injection.

Υπερκαλύπτει τις προδιαγραφές:

API SL/CF. ACEA A3, B3. MB sheet 229.1. VW 500.00 and 505.00.

μου είπε ότι με το 10/40 θα μου καίει λιγότερο λάδι.

Αλλαγή κάθε 7000 - 8000 km.

Ποια είναι η γνώμη σας ????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

στο συνεργείο που άλλαξα πρόσφατα λάδια ο μηχανικός μου πρότεινε λάδια 10/40.

Έψαξα λίγο στο internet και βρήκα ότι καλύπτει τις προδιαγραφές που αναφέρεις πιο πάνω.

Λάδι Aral 10-40 Bluetronic

Ημισυνθετικό πολυβάθμιο λιπαντικό αρίστης ποιότητας. Παρέχει εξαιρετική προστασία κατά της φθοράς και της διάβρωσης.

Είναι κατάλληλο για όλους τους τύπους βενζινοκινητήρων και πετρελαιοκινητήρων, συμπεριλαμβανομένων των καταλυτικών, πολυβάλβιδων, turbo και Injection.

Υπερκαλύπτει τις προδιαγραφές:

API SL/CF. ACEA A3, B3. MB sheet 229.1. VW 500.00 and 505.00.

μου είπε ότι με το 10/40 θα μου καίει λιγότερο λάδι.

Αλλαγή κάθε 7000 - 8000 km.

Ποια είναι η γνώμη σας ????

Σου καίει λάδι τώρα? Αν όχι, θα σου πρότεινα να μείνεις σε συνθετικό λάδι 5W-30 κλπ.

Επίσης δεν καλύπτεται η προδιαγραφή VW 502.00 που αναφέρθηκε στα προηγούμενα posts.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο το έχω αγοράσει πριν από 1 μήνα.

Έχει κάνει 111000 km.

Δεν έχω βιβλίο service, πρόσφατα έμαθα ότι σ' ένα γενικό service στα 96000 km στον Φιλοσίδη του είχαν βάλει λάδια Castrol SLX Longlife III 5W-30.

Δεν ξέρω αν καίει λάδια.

Αυτά που έχει τώρα μέσα είναι 10/40 και είναι αλλαγμένα πρόσφατα στον Σφηναρολάκη (Πετρούπολη).

Τα ίδια λάδια (10/40) μου πρότεινε χτες και ο Ηλίας (VolksWagen Group Service - Θηβών & Ιερολοχιτών 4 στο Αιγάλεω)

Τι να κάνω ???

Edited by .kostas.
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που καλυπτει τις προδιαγραφες,δεν εχεις καποιο φοβο.Νομιζω αυτα εδινε και η εταιρεια στα σερβις μια περιοδο.

γενικα στα λαδια,αυτα που δεν σου καινε και εισαι ευχαριστημενος τα κρατας.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα λιπαντικά 10/40 είναι ημισυνθετικής τεχνολογίας και αντέχουν το πολύ για 7.000 χλμ.

Τα 0/40, 5/30, 5/40 είναι full συνθετικά και φυσικά πολύ καλύτερα.

Το 10/40 της aral που αναφέρεις το βάζω σε accent και το αλλάζω το πολύ στα 6.000 χλμ μιας και το αγοράζω 6 ευρώ το λίτρο.

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.