Jump to content
manbag

Ρεζέρβα Για Τουραν

Recommended Posts

Ρε παιδιά στα εφταθέσια δεν υπάρχει ρεζέρβα αλλά κιτ επισκευής .

Εγώ όμως για λόγους ασφαλείας θα ήθελα μία ρεζέρβα ανάγκης (μικρή) , ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω καμία μεταχειρισμένη ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου,

Δεν ξέρω που μπορείς να βρεις μια μικρή που να ταιριάζει στις διαστάσεις του Touran. Ισως στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* Το ερώτημα είναι άλλο... Που θα την βάλεις αυτή ? Εχει χώρο κάπου το 7θεσιο να την στριμώξεις ? Εχω αποροία γιατί σκέφθομαι να αγοράσω τώρα ένα 7θέσιο που έχω βρει αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να πάρει μια μικρή ρεζέρβα. Επίσης κοίταξε και το www.automoto.gr Μπορεί να βρεις κάποια αγγελία εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Με 695lt πορτ παγκάζ δεν θα βρω χώρο ?

άλλωστε γι αυτό ψάχνω για λεπτή "ανάγκης" και όχι κανονική .

Και σε εφταθέσια διάταξη πάλι μένει χώρος γι αυτή πίσω όρθια .

Φαντάζεσαι τι θα γίνει να μείνεις με τα πιτσιρίκια και τους λοιπούς σε καμιά ερημιά ?? οπότε αντί αυτού κάνεις και ένα συμβιβασμό ρε αδερφέ .

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο ! Ειδικά με τα πιτσιρίκια...! Πως όμως θα την στερεώσεις για να μην είναι χύμα και πηγαινοέρχεται ? Σε ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα. Βρήκες πουθενά καμμιά ? Στην karenta που θα πάω αύριο θα ρωτήσω πόσο έχει και εαν υπάρχει τρόπος να στερεωθεί σε κάποιο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο ! Ειδικά με τα πιτσιρίκια...! Πως όμως θα την στερεώσεις για να μην είναι χύμα και πηγαινοέρχεται ? Σε ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα. Βρήκες πουθενά καμμιά ? Στην karenta που θα πάω αύριο θα ρωτήσω πόσο έχει και εαν υπάρχει τρόπος να στερεωθεί σε κάποιο σημείο.

Κοίτα , όταν είναι άδειο την βάζεις ξάπλα κάτω (εννοείτε ότι είναι πλυμένη - καθαρή), όταν το φορτώνεις την σφηνώνεις στο πλάι με διάφορα πράγματα .

Όσο αφορά το δικό μου ζαντολάστιχο , έχω ύφασμα από αυτό που φτιάχνονται οι κουκούλες των αυτοκινήτων και θα ράψω μια θήκη , η οποία θα είναι με λάστιχο ή φερμουάρ για να παίρνει το ζαντολάστιχο το δικό μου ( το οποίο αν βγει θα είναι μες την μπίχλα )την οποία θήκη θα αποθηκεύω στο ντουλαπάκι του γρύλου ή στο ντουλαπάκι με τα προσκέφαλα των επιπλέον καθισμάτων.

Βλέπεις δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω καθόλου το κιτ επισκευής , λόγω TPMS , οπότε δεν το διακινδυνεύω . Άσε που το κιτ σε περίπτωση σπασίματος του λάστιχου (πράγμα πιθανό με τους δρόμους μας με λάστιχο 225-45-17 ) δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ , άρα η λύση αυτή είναι μονόδρομος σε όσους δεν αρέσουν τέτοιου είδους εκπλήξεις .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα σήμερα ! Εαν βρεις ρεζέρβα, πες και σε εμένα γιατί με ενδιαφέρει !

info@tonyskeyboards.gr

Αντώνης.

Σε ευχαριστώ.

Καλορίζικο - καλοτάξιδο θα σε τρελάνει το άτιμο , εγώ μετά από 14 μήνες δεν το χορταίνω ακόμα κι ας είμαι όλη μέρα μέσα !!!!!

Αν βρω ρεζέρβα θα σου πω , το ψάχνω , κάτι έχω βρει αλλά ψάχνω ακόμα ..

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο - καλοτάξιδο θα σε τρελάνει το άτιμο , εγώ μετά από 14 μήνες δεν το χορταίνω ακόμα κι ας είμαι όλη μέρα μέσα !!!!!

Αν βρω ρεζέρβα θα σου πω , το ψάχνω , κάτι έχω βρει αλλά ψάχνω ακόμα ..

Πολύ με φτιάχνεις που δεν το χορταίνεις όπως λες...Τί να πω κι εγώ που θέλω κοντά 3 μήνες μέχρι να μου'ρθει...

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο έκλεισα ραντεβου στο AutoShine Αχαρναι πλύσιμο 3 ωρών ! Προσφορά στο GoldenDeals.gr πολύ καλή. Εαν και είναι χαρτί είμαι άρρωστος και θα το πάω κυρίως για τον βιολογικό εσωτερικά. Πήρα δύο κουπόνια. Ενα για το Touran και ένα για το Colt της γυναίκας μου.

Προσφορά ημέρας: 32€ για έναν εσωτερικό βιολογικό καθαρισμό με ειδικό μηχάνημα Extraction, καθαρισμό - κέρωμα κινητήρα, κέρωμα χρώματος, καθαρισμό ζαντών, με προϊόντα Autoglym, 3M και Autosmart στο Auto Shine Car Care στις Αχαρνές, αξίας 160€ - έκπτωση 80%!

Εγώ την πλάκα την έχω πάθει με την ζάντα ! Δείχνει πολύ θηρίο με την 17" και τα 225/45/17 Bridgestone επάνω του....!

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο έκλεισα ραντεβου στο AutoShine Αχαρναι πλύσιμο 3 ωρών ! Προσφορά στο GoldenDeals.gr πολύ καλή. Εαν και είναι χαρτί είμαι άρρωστος και θα το πάω κυρίως για τον βιολογικό εσωτερικά. Πήρα δύο κουπόνια. Ενα για το Touran και ένα για το Colt της γυναίκας μου.

Προσφορά ημέρας: 32€ για έναν εσωτερικό βιολογικό καθαρισμό με ειδικό μηχάνημα Extraction, καθαρισμό - κέρωμα κινητήρα, κέρωμα χρώματος, καθαρισμό ζαντών, με προϊόντα Autoglym, 3M και Autosmart στο Auto Shine Car Care στις Αχαρνές, αξίας 160€ - έκπτωση 80%!

Εγώ την πλάκα την έχω πάθει με την ζάντα ! Δείχνει πολύ θηρίο με την 17" και τα 225/45/17 Bridgestone επάνω του....!

τον βιολογικό να τον κάνεις μόνο εάν είναι με όζον(O3) γιατί έχω ακούσει πως τα χημικά που ρίχνουν φουσκώνουν τα καθίσματα και χαλάνε τις επενδύσεις ... λαστιχάκι όταν έρθει η ώρα βάλε ένα πιο μαλακό(Michelin) για να μην ακούς τόσο θόρυβο και να έχεις καλύτερο πάτημα :drool:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ με φτιάχνεις που δεν το χορταίνεις όπως λες...Τί να πω κι εγώ που θέλω κοντά 3 μήνες μέχρι να μου'ρθει...

ΥΠΟΜΟΝΗ φίλε μου , υπομονή ..... και εγώ πέρασα από εκεί αλλά τωωωωωρα :good::lol::rofl::):tongue: άστα σου λέω !!!! ( είναι και η χαοτική διαφορά που έχει σε σχέση με το προηγούμενο )

Εγώ την πλάκα την έχω πάθει με την ζάντα ! Δείχνει πολύ θηρίο με την 17" και τα 225/45/17 Bridgestone επάνω του....!

Και που να το δεις εκτός αυτοκινήτου , ΤΕΡΑΣ το λάστιχο , όταν τα άλλαξα και εγώ δεν πίστευα στα μάτια μου , νόμιζα ότι έκαναν λάθος μέχρι που είδα το νούμερο . Νομίζεις ότι είναι από Πόρσε , ενώ πάνω στο αυτοκίνητο χάνεται λόγω του όγκου του αυτοκινήτου

λαστιχάκι όταν έρθει η ώρα βάλε ένα πιο μαλακό(Michelin) για να μην ακούς τόσο θόρυβο και να έχεις καλύτερο πάτημα ;)

Συμφωνώ για πιο μαλακό από Bridgestone αλλά με προφίλ "45" και τους καρόδρομούς μας δεν θα συνιστούσα Michelin αν δεν θες να ψάχνεις λάστιχο Και ζάντα κάθε τρεις και λίγο ..... ( έχω πολύχρονη εμπειρία με Michelin γι΄αυτό σου λέω είναι τέλειο λαστιχο αλλά όχι για Ελλάδα !! και καλά όταν το πληρώνεις 50€ το ένα αλλά όταν έχει 200€ και βάλε ...)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

Τα λάστιχα τα φοραγε το αυτοκίνητο επάνω και είναι 2 μηνών με εγγύηση από την Bridgestone έως το τέλος του 2013. Δεν νομίζω ότι είναι κακό το λάστιχο. Οταν θα χρειαστούν αλλάγη σε κανά 2-3 χρόνια θα δω τι παίζει...

Κάτι άλλο ..... Τη βοήθειά σας όποιος μπορεί. Εχω ανοίξει ένα topic για συναγερμό. Ψάχνομαι και μου είπαν κάτι κουφά σήμερα στην Karenta το πρωί που πήγα...

Συνεχίζω στο άλλο topic που έχω ανοίξει με θέμα "Συναγερμός"

Ευχαριστώ.

Edited by tonys keyboards
Link to comment
Share on other sites

ΥΠΟΜΟΝΗ φίλε μου , υπομονή ..... και εγώ πέρασα από εκεί αλλά τωωωωωρα :D:lol::rofl::yahoo::tongue: άστα σου λέω !!!! ( είναι και η χαοτική διαφορά που έχει σε σχέση με το προηγούμενο )

Κι εμένα έχει χαοτική διαφορά με το προηγούμενό μου αμάξι αλλά δεν θα είναι σαν και το δικό σου γιατί εγώ παρήγγειλα το 1.2 TSI που έχει μεν γκάζι απ' ότι μαθαίνω αλλά δεν είναι σαν το πυραυλοκίνητο 1.4 TSI που' χεις εσύ...

Ααααααχχχχχ Υπομονήηηηηηηη......

Στείλε καμια φωτο ή βιντεάκι να το καμαρώσουμε κι εμείς που μας τρέχουν τα σάλια...

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο που θα το πάω για βιολογικό πλύσιμο ..... θα τραβήξω μετά φώτο και θα ανεβάσω !

Off Topic

βγαλε κι απο μεσα μια πριν τον καθαρισμο για να μπορούμε να συγκρίνουμε το πριν με το μετα :D περιμενουμε νεα :yahoo:
Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα σήμερα ! Εαν βρεις ρεζέρβα, πες και σε εμένα γιατί με ενδιαφέρει !

Αντώνης.

Σε ευχαριστώ.

Τελικά βρήκα ρεζέρβα , λεπτή (ανάγκης) , 16", με καινούργιο λάστιχο , από Golf και την πήρα 80,00€ . Μια χαρά αν αναλογιστείς τον μπελά από τον οποίο μπορεί να σε γλυτώσει.

Την τοποθετήσαμε και πάνω για τυχόν πρόβλημα , όλα οκ .

Τίποτα για τον χώρο του πορτμπαγκάζ , όσο για την εφταθέσια διάταξη θα ποστάρω την Κυριακή που θα το δοκιμάσω .

Ησύυυυυυυυυχασα !!!! :yahoo:

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα στους απανταχού οικογενειάρχες .

Edited by manbag
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο. Καλή επιλογή.

Πες μου ακριβώς σε παρακαλώ την διάσταση.

Η διάσταση είναι 125 / 70 / 16

με πιεση αερα 60 psi :D

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την εφταθεσια διάταξη ,τώρα το έφτιαξα γιατί αύριο έχι τσάρκα , μένει ο μισός χώρος και λόγω 16αρας ζάντας φεύγει και η εταζέρα .... -_-

αλλά τουλάχιστον τώρα -_- , μεγάλο πράγμα ρε παιδιά !!

Link to comment
Share on other sites

και το τελικό αποτέλεσμα για τους ενδιαφερόμενους :thumbsup: :

http://my.imageshack.us/v_images.php

(και πατας το κουμπι "image details" δεξια απο την φωτο για μεγενθυνση)

Η θηκη ειναι handmade .. ;):D

Edited by manbag
Link to comment
Share on other sites

και το τελικό αποτέλεσμα για τους ενδιαφερόμενους :thumbsup: :

http://my.imageshack.us/v_images.php

(και πατας το κουμπι "image details" δεξια απο την φωτο για μεγενθυνση)

Η θηκη ειναι handmade .. :D:lol:

ααα ,

ξέχασα να σα πω οτι μέσα στην ζάντα χωράει και ο σταυρος καθως και οτι λοιπα έχει ο καθένας ( πατσαβούρια - πυροσβεστηρα - βουρτσα ξεσκονισματος ...κλπ) γιατι ειναι 16" και εχει μεγαλο κενο :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

και το τελικό αποτέλεσμα για τους ενδιαφερόμενους :thumbsup: :

http://my.imageshack.us/v_images.php

(και πατας το κουμπι "image details" δεξια απο την φωτο για μεγενθυνση)

Η θηκη ειναι handmade .. :thumbsup::flowers:

πατάω το link αλλά δε μου βγάζει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

πατάω το link αλλά δε μου βγάζει τίποτα...

Εγω που πατάω το link με παει στο imageshack και για να δω τις φωτο βεβαια μου ζηταει να κάνω login . μετα με παει στις φωτο .

Ξαναπροσπαθω :

http://img858.imageshack.us/i/0251t.jpg/

http://img857.imageshack.us/i/0250.jpg/

Αν δεν μπορεις να τις δεις στειλε μου pm το mail σου να στις στειλω :huh:

Link to comment
Share on other sites

Εγω που πατάω το link με παει στο imageshack και για να δω τις φωτο βεβαια μου ζηταει να κάνω login . μετα με παει στις φωτο .

Ξαναπροσπαθω :

http://img858.imageshack.us/i/0251t.jpg/

http://img857.imageshack.us/i/0250.jpg/

Αν δεν μπορεις να τις δεις στειλε μου pm το mail σου να στις στειλω :flowers:

Σ' ευχαριστώ και συγχαρητήρια για την ωραία λύση που έδωσες στο πρόβλημα της ρεζέρβας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.