Jump to content
Guest tanasi

Προβλημα Στο Auto Hold

Recommended Posts

Καλημέρα και από εμένα σε όλους του φίλους του φόρουμ !

Είμαι και γω κάτοχος ενός passat cc το οποίο θα σας παρουσιάσω στην σχετική ενότητα.

Εδώ θα ήθελα να αναφέρω το πρόβλημα που μου εμφανίσθηκε :

Από την αρχή που παρέλαβα το αυτοκίνητο στα τέλη Μαίου 2009 μου έβγαζε "break error" κάθε φορά που επιχειρούσα να πατήσω το κουμπί στο auto hold.

Αφού δοκίμασα τα πάντα, τελικά πήγα εντός εγγύησης πριν 3 μήνες και μου αλλάξανε όλο τον εγκέφαλο auto hold σε αντιπροσωπεία στην Θεσσαλονίκη και τώρα όλα καλά.

Έμαθα ότι το πρόβλημα αυτό είχανε και άλλα CC.

Το αμάξι πήγε και ήρθε στο συνεργείο 4 φορές σε δύο εβδομάδες, επειδή δεν υπήρχε το ανταλλακτικό σε ολόκληρη τη Θεσσαλονίκη και το περιμέναμε απο Αθήνα.

(Αν το θέμα πρέπει να πάει στις βλάβες, παρακαλώ για την μεταφορά).

Link to comment
Share on other sites

Θανάση, αυτό που είχα ξεχάσει να σε ρωτήσω... Το "autohold" σαν ρύθμιση το είχες στο "default on", ή κάθε φορά το πατούσες μόνος σου για να ενεργοποιηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Yositosi καλησπέρα!

Κατ΄αρχην ελπίζω να είσαι καλά! χαθήκαμε ρε φίλε... :hairy:

Τι έγινε με το stage 2 μαθαίνω ότι πας πολύ δυνατά μετά τα "θεματάκια" που σου έκανε.

Και για να σου απαντήσω : όχι, το είχα default ως off. Εννοείται βέβαια ότι δοκίμασα όλες τις ρυθμισεις από το MFI αλλά ο,τι και να έκανα δε δούλευε το ρημάδι.

Link to comment
Share on other sites

Yositosi καλησπέρα!

Κατ΄αρχην ελπίζω να είσαι καλά! χαθήκαμε ρε φίλε... :hairy:

Ωρες ώρες απορώ τι ληγμένα πίνεις εσύ! :hyper: (για το βράδυ σου το κρατάω και να το ξέρεις!)

Επί του θέματος, σε ρώτησα για να δω αν απλά "χάλασε" γιατί του τη βάρεσε, ή αν έκανες παρατεταμένη χρήση του μπουτόν και είπε το ποίημα :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δεν δούλεψε ΠΟΤΕ.

Μόνο μια φορά κάποτε για 2-3 φανάρια και μετά έπαθε εμπλοκή το χειρόφρενο και το αμάξι ενώ φαινόταν ότι δεν είχε πατημένο το κουμπί για χειρόφρενο δεν έφευγε αλλά σηκωνόταν σούζα.

ρεζιλίκια!

θα νόμιζαν και οι διπλανοί ότι είμαι ράπερ. :hairy:

Link to comment
Share on other sites

Δεν δούλεψε ΠΟΤΕ.

Μόνο μια φορά κάποτε για 2-3 φανάρια και μετά έπαθε εμπλοκή το χειρόφρενο και το αμάξι ενώ φαινόταν ότι δεν είχε πατημένο το κουμπί για χειρόφρενο δεν έφευγε αλλά σηκωνόταν σούζα.

ρεζιλίκια!

θα νόμιζαν και οι διπλανοί ότι είμαι ράπερ. :help:

.....δεν εισαι soul man μ αυτην την κουπ?!

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

Θα ήθελα να αναφέρω και κάτι που παρατήρησα τελευταία :

όταν παρκάρεις ανάμεσα από δύο αυτοκίνητα (όχι πχ απευθείας σε γκαράζ ή πυλωτή) και χρειάζεται να κάνεις αυτό το "μπρος-πίσω", το auto hold κάνει μπερδέματα από τις στιγμιαίες ακινητοποιήσεις και είναι πολύ ενοχλητικό...

Καλύτερα λοιπόν να το απενεργοποιούμε σε τέτοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να αναφέρω και κάτι που παρατήρησα τελευταία :

όταν παρκάρεις ανάμεσα από δύο αυτοκίνητα (όχι πχ απευθείας σε γκαράζ ή πυλωτή) και χρειάζεται να κάνεις αυτό το "μπρος-πίσω", το auto hold κάνει μπερδέματα από τις στιγμιαίες ακινητοποιήσεις και είναι πολύ ενοχλητικό...

Καλύτερα λοιπόν να το απενεργοποιούμε σε τέτοια περίπτωση.

Εμένα Θανάση αυτό δεν μου το έκανε ποτέ... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

.....ουτε εμενα..... :whistling:

Πολύ καλά κύριοι...

Αναρωτιέμαι μήπως μπορώ επιτέλους να το ξηλώσω και να βάλω το χειροκίνητο , να κάνω καμιά χειροφρενιά; :afro:

Α στο καλό του!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά κύριοι...

Αναρωτιέμαι μήπως μπορώ επιτέλους να το ξηλώσω και να βάλω το χειροκίνητο , να κάνω καμιά χειροφρενιά; :blush:

Α στο καλό του!

καλο! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.