Jump to content
delerio

Γρυλισμα Κατα Την Αλλαγη Ταχυτητας

Recommended Posts

καλησπερα παιδες.

εχω ενα γκολφ 5 gt 170 με προγραμμα. τελευταια οποτε αλλαζω ταχυτητα στο τελος ακουω σαν ενα μικρο γρυλισμα απο μπροστα που διαρκει το πολυ 1 δευτερολεπτο. το ακουω σε ολες τις ταχυτητες. του βαζω παντα κατοσταρα βενζινη αλλα 2 φορες αναγκαστηκα να του βαλω απλη. λετε να ειναι απο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες.

εχω ενα γκολφ 5 gt 170 με προγραμμα. τελευταια οποτε αλλαζω ταχυτητα στο τελος ακουω σαν ενα μικρο γρυλισμα απο μπροστα που διαρκει το πολυ 1 δευτερολεπτο. το ακουω σε ολες τις ταχυτητες. του βαζω παντα κατοσταρα βενζινη αλλα 2 φορες αναγκαστηκα να του βαλω απλη. λετε να ειναι απο αυτο?

σε όλες τις ταχύτητες το ακούς ?

Link to comment
Share on other sites

σε όλες τις ταχύτητες το ακούς ?

/

ναι φιλε μου. οταν μπει η ταχυτητα και μετα, αφου κουμπωσει δηλαδη, ειναι ενας ηχος σαν γρυλλισμα οχι δυνατος, σαν κατι να ρολλαρει. μηπως ειναι οτι χτυπανε τα πυρρακια που λενε πολλα παιδια εδω μεσα?

Link to comment
Share on other sites

ειδικα στις χαμηλες ταχυτητες το ακουω. οταν αφηνω το γκαζι.

εχει καμια σχεση με τη Ν75 και τη Ν249?

γιατι στο επομενο σερβις που θα ειναι συντομα λεω να τις αλλαξω και αυτες τις 2 μιας και εχω πτωση αποδοσης.

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω οτι στις χαμηλες στροφες δεν το ακουω, απο τις 2500 και πανω.

εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να ειναι? εχει τυχει και σε κανεναν αλλο?!??

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν βλέπω να γλιτώνεις από τα τζιμάνια της αντιπροσωπείας και την γνωστή φράση " Ποιο, αυτό ? ... Φυσιολογικό είναι ! Μην ανησυχείς ! " :question:

Πάντως εάν εχεις έστω και μια σκέψη ότι μπορεί να προέρχεται από τη βαλβίδα και τη σκάστρα δες εδώ πως την αλλάζεις μόνος σου ... http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=31850

Εαν στο κάνει και σταματημένος με αλλαγές ταχυτήτων και με σβηστή μηχανή τότε δεν πιστεύω πως είναι κάποια βαλβίδα/σκάστρα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε speedy το εχω δει πως μπορω να το αλλαξω μονος αλλα δεν το κανω γιατι δεν πιανουν τα χερια μου σε τετοια θεματα. θα τις αγορασω και θα τις βαλει ο μαστορας. ετσι και αλλιως ηθελα να το κανω αυτο.

τωρα απο κει και υστερα, οταν ειμαι σταματημενος δεν το κανει. μονο στην κινηση οταν αλλαζω ταχυτητα και ειναι πχ στις 3000 στροφες και αφησω το γκαζι , τοτε το κανει , σαν ενα γρυλισμα που κραταει 1 δευτερολεπτο το πολυ.

γενικα το κανει οταν γκαζωσω και μετα αφησω το γκαζι.

σου εχει τυχει και σενα κατι τετοιο?

τα πυρρακια πως ακουγονται οταν χτυπανε? γιατι τον τελευταιο καιρο εχω αλλαξει βενζιναδικο και φοβαμαι πως εχει πειραγμενη βενζινη.

2 φορες μονο εχω βαλει απλη και αυτο απο 20ευρω. νομιζω εκτοτε μου το εκανε... λες να ειναι τελικα πυρρακια?

Link to comment
Share on other sites

φιλε speedy το εχω δει πως μπορω να το αλλαξω μονος αλλα δεν το κανω γιατι δεν πιανουν τα χερια μου σε τετοια θεματα. θα τις αγορασω και θα τις βαλει ο μαστορας. ετσι και αλλιως ηθελα να το κανω αυτο.

τωρα απο κει και υστερα, οταν ειμαι σταματημενος δεν το κανει. μονο στην κινηση οταν αλλαζω ταχυτητα και ειναι πχ στις 3000 στροφες και αφησω το γκαζι , τοτε το κανει , σαν ενα γρυλισμα που κραταει 1 δευτερολεπτο το πολυ.

γενικα το κανει οταν γκαζωσω και μετα αφησω το γκαζι.

σου εχει τυχει και σενα κατι τετοιο?

τα πυρρακια πως ακουγονται οταν χτυπανε? γιατι τον τελευταιο καιρο εχω αλλαξει βενζιναδικο και φοβαμαι πως εχει πειραγμενη βενζινη.

2 φορες μονο εχω βαλει απλη και αυτο απο 20ευρω. νομιζω εκτοτε μου το εκανε... λες να ειναι τελικα πυρρακια?

προσωπικά δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο ... :question:

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο ... :whistling:

Μάλλον εννοεί τον ήχο της σκουριασμένης κούνιας από τον μαγνητικό συμπλέκτη...

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=20810

Link to comment
Share on other sites

τον ηχο απ οτι θυμαμαι αρχισε να μου τον κανει αφου αλλαξα βενζιναδικο μιας και ειχε την κατοσταρα παντα 10 λεπτα πιο φθηνα. σημερα πηγα και εβαλα απο τον γνωστο μου βενζινα που ξερω οτι ειναι 100% καθαρος και ο ηχος μου φανηκε οτι ελλατωθηκε καπως. αρα θελω να πιστευω οτι μπορει να ειναι τα πυρρακια και οτι θα διορθωθει. θα το παω παντως και σε μηχανικο να το τσεκαρει να μου πει τη γνωμη του.

Link to comment
Share on other sites

ο ηχος τελικα δεν εχει φυγει. εχω αρχισει και υποψιαζομαι οτι εχει να κανει με το γκαζι. οταν αφηνω το γκαζι εξαλλου ακουω αφτο το σφυριγμα. στην πρωτη και τη δευτερα ακουγεται πιο εντονα. το εχει συναντησει κανεις αλλος?

Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια βρεθηκε λυση στο προβλημα, αλλαξα την Ν75 και την Ν249 και το προβλημα λυθηκε, το αμαξι πλεον τουρμπιζει κανονικα και παει σφαιρα!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.