Jump to content
pants_

Golf 5 Tsi Σφαλματα Τι?

Recommended Posts

Μετα απο ενα scanarisma που με εκανε ο chris_4 βγεικαν τα εξης σφαλματα

Address 08: Auto HVAC Labels: 1K0-907-044.lbl

Part No SW: 1K0 907 044 DD HW: 1K0 907 044 DD

Component: ClimatronicPQ35 130 1213

Revision: 00130023 Serial number: 00000000000000

Shop #: WSC 00000 000 00000

VCID: 6CDC414636E3

1 Fault Found:

00716 - Air recirculation Flap Positioning Motor (V113)

000 - -

Address 09: Cent. Elect. Labels: 3C0-937-049-30-H.lbl

Part No SW: 3C8 937 049 E HW: 3C8 937 049 E

Component: Bordnetz-SG H54 2602

Revision: 00H54000 Serial number: 00000008562174

Coding: A58D0F2700041500471400001400000000097F075C00010C000000000000

Shop #: WSC 00028 028 00001

VCID: 336E9A3A2B5D

Part No: 1K1 955 119 E

Component: Wischer 160608 021 0501

Coding: 00038805

Shop #: WSC 00028

1 Fault Found:

01800 - Light Switch (E1)

008 - Implausible Signal - Intermittent

Freeze Frame:

Fault Status: 00101000

Fault Priority: 3

Fault Frequency: 196

Reset counter: 134

Mileage: 41247 km

Time Indication: 0

Freeze Frame:

ON

Voltage: 13.95 V

ON

ON

OFF

OFF

OFF

Address 16: Steering wheel Labels: 1K0-953-549-MY8.lbl

Part No SW: 1K0 953 549 BN HW: 1K0 953 549 BN

Component: J0527 752 0101

Coding: 0000042

Shop #: WSC 00028 028 00001

VCID: 7F06860A5795

4 Faults Found:

00576 - Terminal 15

012 - Electrical Fault in Circuit - Intermittent

00883 - Ignition Switch (D) Terminal S

012 - Electrical Fault in Circuit - Intermittent

00884 - Ignition Switch (D) Terminal X

012 - Electrical Fault in Circuit - Intermittent

01744 - Ignition Switch Terminal P (D)

012 - Electrical Fault in Circuit - Intermittent

Μηπως μπωρει καπιος να με βοηθησει? Γιατι δεν εχω ιδεα τι μπωρει να ειναι..

Edited by pants_
Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε εδω εχασα τον λογαριασμο.

Ναι οντως ειναι αρκετα και δεν χερω και τι ειναι το αμαξι δουλευει μια χαρα δεν εχει καπια ενδιξει στο καντραν και δεν εχω διαπηστωσει καπιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο κλιματισμός δουλευει, κρυο, ζεστο?

Ναι μια χαρα το ειναι για τον κλιματισμο αλλα δουλευει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Tο πρώτο σφάλμα μάλλον λεέι ότι έχεις πρόβλημα με το μοτερ για το κλαπέτο της επανακυκλοφορίας του αέρα.

Link to comment
Share on other sites

εκανες ενα ρεσετ μηπως φυγουν μερικα?

πρεπει να με εκανε και να τα ξανα εβγαλε. Εγω δεν εχω καλοδιο.

Edit

Τα εκανε τελικα reset και ξανα βγηκαν. Κατεβηκα τωρα να δω αν ακουγετε το μοτερακι οταν αλλαζω επιλεγω την ανακυκλωση αερα και ακουγετε να γυρναει το κλαπε.

Edited by pants_
Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΚΑΝΑΜΕ DELETE ΤΑ ΣΦΑΛΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΞΑΝΑΒΓΗΚΑΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΠΑΖΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

το κλαπετο ειναι οταν πατας το κουμπι της ανακυκλωσης.

πιθανον δεν δουλευει πιο πιθανο για μενα εχει απορυθμιστει.ενα τσεκ με το καλωδιο θα βοηθουσε (εννοω χειροκινητες δοκιμες).

το αλλο δειχνει προβλημα στην κλειδαρια.ΑΛΛΑ επειδη δειχνει σε ολα τα ακρα της μαλλον ρο αιτιο ειναι το καλωδιο που σου αναφερει και οχι η κλειδαρια.

εχεις εγγυηση?αλλιως σπρει επαφων και καλα ψαξιματα.

Link to comment
Share on other sites

Το "012 - Electrical Fault in Circuit - Intermittent" είναι μάλλον από αντικατάσταση εργοστασιακής λάμπας με led χωρίς can-bus.

Γράφοντας αυτο ο Στέλιος πιθανολογώ οτι το αυτοκίνητο κάποιος το εχει "σκαλίσει" και μάλλον τα περισσότερα λαθη να οφείλονται σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πανο πρεπει να φταιει που πηγες να βαλεις τις πλαφονιερες.τα σφαλματα ολα ηλεκτρικα τα βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

λετε οπως πηγα να βαλω της πλαφονιερες να βγηκε κανενα καλωδιακι? Αλλα και ετσι να ηταν θα δουλευαν ολα ρολοι?

Link to comment
Share on other sites

pants_

για να δεις εαν δουλέυει το κλαπέτο της ανακύκλωσης κλιματισμού πάρε ένα φακό και βγάλε το βιβλιαράκι του σέρβις απο την ειδική θέση που έχεις στο ντουλαπάκι συνοδηγού. Το κλαπέτο είναι ακριβώς πίσω απο το ντουλαπάκι του συνοδηγού οπότε εαν πατάς το κουμπί και βλέπεις απο την χαραμάδα που έχει στο ντουλαπάκι (στη θέση που ήταν το βιβλίο) θα δεις ένα κλαπέτο να ανοιγοκλείνει! Εαν δεν το κάνει τότε θες μοτέρ κλαπέτου το οποίο δεν είναι δύσκολο να αλλαχθεί αφού βασικά αφαιρείς το ντουλαπάκι λύνοντας 7 torx... κτλ.

Το δεύτερο σφάλμα μάλλον είναι διακόπτης φώτων (ο περιστροφικός) και θέλει αλλαγή! Πριν αγοράσεις άλλον δοκίμασε έναν άλλον απο φίλο και κάνε scan για σφάλματα για να δεις εαν επιμένει να εμφανίζεται το 01800 - Light Switch (E1). Ο διακόπτης αυτός αλλάζει έυκολα (πιέζει μέσα και στρίβεις αριστερά και μετά τραβάς προς τα έξω και βγάινει όλος, μετά απασφαλίζεις το βίσμα απο πίσω και αυτό ήταν)

Το τελευταίο σφάλμα έχει να κάνει με τον διακόπτη της μίζας σου, κάτι παίζει εκεί! Έβαλες τίποτα tourbo timer ή κανένα παράξενο συναγερμό???

Link to comment
Share on other sites

pants_

για να δεις εαν δουλέυει το κλαπέτο της ανακύκλωσης κλιματισμού πάρε ένα φακό και βγάλε το βιβλιαράκι του σέρβις απο την ειδική θέση που έχεις στο ντουλαπάκι συνοδηγού. Το κλαπέτο είναι ακριβώς πίσω απο το ντουλαπάκι του συνοδηγού οπότε εαν πατάς το κουμπί και βλέπεις απο την χαραμάδα που έχει στο ντουλαπάκι (στη θέση που ήταν το βιβλίο) θα δεις ένα κλαπέτο να ανοιγοκλείνει! Εαν δεν το κάνει τότε θες μοτέρ κλαπέτου το οποίο δεν είναι δύσκολο να αλλαχθεί αφού βασικά αφαιρείς το ντουλαπάκι λύνοντας 7 torx... κτλ.

Το δεύτερο σφάλμα μάλλον είναι διακόπτης φώτων (ο περιστροφικός) και θέλει αλλαγή! Πριν αγοράσεις άλλον δοκίμασε έναν άλλον απο φίλο και κάνε scan για σφάλματα για να δεις εαν επιμένει να εμφανίζεται το 01800 - Light Switch (E1). Ο διακόπτης αυτός αλλάζει έυκολα (πιέζει μέσα και στρίβεις αριστερά και μετά τραβάς προς τα έξω και βγάινει όλος, μετά απασφαλίζεις το βίσμα απο πίσω και αυτό ήταν)

Το τελευταίο σφάλμα έχει να κάνει με τον διακόπτη της μίζας σου, κάτι παίζει εκεί! Έβαλες τίποτα tourbo timer ή κανένα παράξενο συναγερμό???

Κοιτα συναγερμο εχω αλλα τον εχω πολυ καιρο και δεν με ξανα εχει βγαλει κατι ειναι η πρωτη φορα. Το μοτερακι απο το climatronic το ακουο αν εχει εντελος ησυχια οτι γυρναει....

Υπαρχει πιθανοτητα να πηραχτηκε τιποτα τωρα που εβαλα φωτα δαπεδου και να βγαζει τα σφαλματα αλλα και να πηραχτικε δεν θα το καταλαβενα κατι δεν θα λειτουργουσε σωστα ενω δουλεουν τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα συναγερμο εχω αλλα τον εχω πολυ καιρο και δεν με ξανα εχει βγαλει κατι ειναι η πρωτη φορα. Το μοτερακι απο το climatronic το ακουο αν εχει εντελος ησυχια οτι γυρναει....

Υπαρχει πιθανοτητα να πηραχτηκε τιποτα τωρα που εβαλα φωτα δαπεδου και να βγαζει τα σφαλματα αλλα και να πηραχτικε δεν θα το καταλαβενα κατι δεν θα λειτουργουσε σωστα ενω δουλεουν τα παντα.

Ρίξε μια μάτια στα φωτα που έβαλες μήπως εχει γίνει καμιά στραβή.

Υπάρχουν σφάλματα που δεν αναφέρονται στον οδηγό "κρυφά" και δεν αφορούν σε ζωτικές λειτουργίες του αυτοκίνητου.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειδα αν γυρναει το κλαπετο του κλιματισμου και γυρναει.

Τα σφαλματα αυτα τι ειναι τα κρυφα? Και τι αφορουν? Φαινετε εδω στα σφαλματα μου οτι υπαρχει κατι κρυφο?

Ειπα αυριο αν εχω χρονο θα ανοιξω να δω τις φισες κατω απο τον οδηγο μπασ και ξεκουμποσε καμια η βγηκε κανενα καλοδιακι. Αλλα αν ηταν ετσι θα δουλευαν ολα δεν θα υπηρχε καπια βλαβη ορατη χωρις vag-com? Μηπος εκεινα τα καλοδια εχουν να κανουν με τα σφαλματα που εμφανιζοντε στον εγκεφαλο?

Link to comment
Share on other sites

Παρουσιασε και το δικο μου ακριβως τον ιδιο κωδικο βλαβης.

00716 - Air recirculation Flap Positioning Motor (V113)

Επισης παρατηρησα οτι δεν βγαζει καθολου αερα ο κεντρικος αεραγωγος.

Τι μπορω να κανω για να το φτιαξω;

Edited by NIKITAS TSI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.