Jump to content
pnts1

Cun-Bus

Recommended Posts

Μιας και ανοίχτηκε σχετικό τόπικ, ξέρει κανείς αν γίνεται να καταργήσεις το canbus;

Link to comment
Share on other sites

απτα λιγα που ξερω νομιζω πως δεν γινεται να το καταργησεις,ειναι συστημα μεταφορας δεδομενων να το πω απλα,αν δεν εχεις αυτο θα εχεις ΚΑΝ τεχνολογια ποιο παλια και ποιο απλη ,αλλα σιγουρα υποθετω πως θα εχεις σιγουρα σαν μετα του 2000 αρχισε και εμπαινε σιγουρα σε ολα τα vw to canbus,τι θα ηθελες να κανεις ,μια και θελεις να το παρακαμψεις???εχω κανει μετατροπη απο ηλεκτρικο μοτερ 1,4 σε ντιζατο 1,8τ και κατι ξερω εμπειρικα πλεον..

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

απτα λιγα που ξερω νομιζω πως δεν γινεται να το καταργησεις,ειναι συστημα μεταφορας δεδομενων να το πω απλα,αν δεν εχεις αυτο θα εχεις ΚΑΝ τεχνολογια ποιο παλια και ποιο απλη ,αλλα σιγουρα υποθετω πως θα εχεις σιγουρα σαν μετα του 2000 αρχισε και εμπαινε σιγουρα σε ολα τα vw to canbus,τι θα ηθελες να κανεις ,μια και θελεις να το παρακαμψεις???εχω κανει μετατροπη απο ηλεκτρικο μοτερ 1,4 σε ντιζατο 1,8τ και κατι ξερω εμπειρικα πλεον..

Edited by pnts
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω περάσει ένα mama RCD200 από 9n3 και το έβαλε ο μάστορας χωρίς αντάπτορα (δεν είχε) απλά εβγαλε καλοδιάκια απο τισ δυο φίσες και τα έβαλε στην φίσα ( που ειχα πάρει απο το 9n3)του RCD200 με αποτέλεσμα όταν κλείνω τον διακόπτη να μην κλείνη το rcd200 αλλα να κλείνη αυτόνομα, σε ερώτηση σε 3ο ειδικό πήρα απάντηση δεν έχεις CAN-BUS,σε ερώτηση στη VW που αγοράστηκε μου λεει έχεις,οπότε στη πρότερη κατάσταση και με ένα αντάπτορα θα κλείνη με το κλειδί έτσει είναι? η μήπως γίνεται να συνδεθεί το CAN BUS του polo μου στο CAN BUS στη φίσα του RCD200, απλά απ'οτι κατάλαβα οι ειδικοί(μαστορες) δεν γνωρίζουν ποιό είναι το CAN BUS του polo, υπάρχει κάποιος τρόπος? χρώμα που το κάνει ξεχοριστώ, στο RCD200 (9n3) μοντέλου του 2007 είναι δυο λεπτα καλόδια δίχρωμα κόκκινο άσπρο, στο 9n του 2003 ?

Edited by pnts
Link to comment
Share on other sites

πηγαινε και ρωτα ενα ηλεκτρολογειο της προκοπης γιατι μου ακουγονατι καπως αυτα...δες με βαση την περιοχη σου τα μαγαζια που προτεινουνε τα αλλα μελη στο ηλεκτρολογεια και πηγαινε σε αυτους.εγω στην αθηνα τουλουχιστον με βοηθησανε οι κριτικες...(και πηγα να απο εκει για χενον)στην αγια λαυρας ενα που πηγα ηταν σχετικοτατος με το cunbus, ανω πατησια ειναι αγια λαυρας(δυο αδερφια),μετα το αστυνομικο τμημα καμια 100 μετρα απτην ιδια πλευρα..και μετα το φαναρι ,περνα να ρωτησεις αμα εισαι κοντα,δν χανεις τιποτα

(ποιο πανω δεν ειδα οτι αλλο μελος εγραφε οτι θελει να το καταργησει κιολας και νομιζα οτι ησουν ο ιδιος)

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Σου είναι εύκολο κάποιο τηλέφωνο τους?(τα δύο αδέρφια, αγια λαύρας) γιατί είμαι λίγο μακριά και δεν έχω σχετικούς ηλεκτ/ους κοντά μου και με ενα τηλ.μαζί τους θα ληθεί το θέμα,έχει προχωρήσει το όλο ζήτημα απλά μένουν μια δυο λεπτομέριες για ηλεκ/ογους ειδικών με το θέμα. Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σου είναι εύκολο κάποιο τηλέφωνο τους?(τα δύο αδέρφια, αγια λαύρας) γιατί είμαι λίγο μακριά και δεν έχω σχετικούς ηλεκτ/ους κοντά μου και με ενα τηλ.μαζί τους θα ληθεί το θέμα,έχει προχωρήσει το όλο ζήτημα απλά μένουν μια δυο λεπτομέριες για ηλεκ/ογους ειδικών με το θέμα. Σας ευχαριστώ

Δεν πολυ κατάλαβα το RCD200 δεν εχει ISO φύσα με το αυτοκίνητο?

Ενα πολύ καλο θεμα για το πρόβλημα σας

http://www.brick-yard.co.uk/forum/how-to-upgrade-from-rcd200_topic20893.html

και οι διάφοροι αντάπτορες

http://www.bluespot.co.uk/installation-parts.aspx

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.