Jump to content
zelista7

(Μαλλον) Προβλημα Με Dsg

Recommended Posts

παιδια καλησπερα!εχω μια απορια....οταν ΞΕπαρκαρω το αμαξι μου σε ανηφορα η κατηφορα μολις πεταφερω το ΔΣΓ απο Ρ σε RήD ακοθγεται ενα χαρακτηριστικος ηχος λεσ και θα σπασει....δεν ξερω τι συμβαινει αλλα μου φαινεται πως εγω δεν κανω κατι καλα!

Παρακαλω ας μου στειλει καποιος αμα γνωριζει....!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε οταν παρκαρεις σε ανηφορα η κατηφορα πρωτα να δενεις το χειροφρενο και μετα να βαζεις το επιλογεα στο Ρ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε οταν παρκαρεις σε ανηφορα η κατηφορα πρωτα να δενεις το χειροφρενο και μετα να βαζεις το επιλογεα στο Ρ.

+1 και στο golf με dsg6 το ίδιο γίνεται αν δεν δέσεις χειρόφρενο πρώτα. Αν δεν το δέσεις καθόλου οντως ο λεβιές θελει δύναμη για να βγει απο το p και οταν αυτο συμβεί νομίζεις οτι κάτι εσπασε!!

Εγω σε ευθεία δεν δένω χειρόφρενο πάντως, αλλά σε ανηφόρες/κατηφόρες παντα ακριβώς για να αποφύγω αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε οταν παρκαρεις σε ανηφορα η κατηφορα πρωτα να δενεις το χειροφρενο και μετα να βαζεις το επιλογεα στο Ρ.

σωστο, μαλλον γι αυτο ακουγεται ο θορυβος

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρόβλημα είναι το μειονέκτημα του DSG... θεωρεί ότι οδηγούμε σε άπλαααα μεγάληηηη ότι πάντα παρκάρουμε άνετα σε γκαράζ ή σε ευθεία και ότι έχουμε απέραααντο χώρο γύρω μας για αυτό σε μικρομανούβρες όταν είναι να παρκάρεις / ξεπαρκάρεις σε ανηφόρες κατηφόρες σε ελάχιστο χώρο ακούγεται αυτό το πράγμα λες και θα σπάσει.. (ελπίζω πως όχι..). Εγώ πάντως το βάζω στο manual σε τέτοιες καταστάσεις και αντιδράει πολύ καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρόβλημα είναι το μειονέκτημα του DSG... θεωρεί ότι οδηγούμε σε άπλαααα μεγάληηηη ότι πάντα παρκάρουμε άνετα σε γκαράζ ή σε ευθεία και ότι έχουμε απέραααντο χώρο γύρω μας για αυτό σε μικρομανούβρες όταν είναι να παρκάρεις / ξεπαρκάρεις σε ανηφόρες κατηφόρες σε ελάχιστο χώρο ακούγεται αυτό το πράγμα λες και θα σπάσει.. (ελπίζω πως όχι..). Εγώ πάντως το βάζω στο manual σε τέτοιες καταστάσεις και αντιδράει πολύ καλύτερα..

εγω νομιζω αυτο που ειπε ο αντωνης ειναι, το κανει κ μενα αν το αφησεις μονο με P και αφησεις το αμαξι να κυλησει λιγο κ να κοντραρουν τα γραναζια για να σταματησει μετα μολις πας να βγαλεις τον λεβιε απο το P κανει τρομερο θορυβο οταν ξεμπλοκαρουν τα γραναζια κ ο λεβιες ειναι λες κ εχει κολησει.

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω αυτο που ειπε ο αντωνης ειναι, το κανει κ μενα αν το αφησεις μονο με P και αφησεις το αμαξι να κυλησει λιγο κ να κοντραρουν τα γραναζια για να σταματησει μετα μολις πας να βγαλεις τον λεβιε απο το P κανει τρομερο θορυβο οταν ξεμπλοκαρουν τα γραναζια κ ο λεβιες ειναι λες κ εχει κολησει.

ναι και εγώ συμφωνώ με αυτό που είπε και λες αλλά τι γίνεται όταν είσαι σε ανηφόρα μπρος και πίσω σου κολλητά παρκαρισμένα αμάξια και μπορείς να κουνηθείς παρά μόνο ελάχιστα.. προσπαθώντας να βγεις? κόλαση τα γρανάζια.. είσαι με φρένο και D εκείνη τη στιγμή...αφήνεις φρένο ξεκινάει ο θόρυβος αν πατήσεις γκάζι αμέσως δεν κάνει θόρυβο αλλά θα πεταχτείς μπροστά και θα χτυπήσεις τον μπροστινό.. αφήνεις απλά το φρένο με D περιμένοντας να πας λίγο μπροστά αλλά αυτό τρίζει και έχει τύχει να με παει και πίσω!! ενώ είμαι στο D! σε αυτή την περίπτωση αναφερόμουν ότι μόνο το manual δουλεύει..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ηταν αυτο με το χειροφρενο..............Δεν αντεξα και πηγα κατευθειαν να δω αν ισχυει......ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ....ΠΡΩΤΑ ΧΕΙΡΟΦΡΕΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Ρ....!

Ευχαριστω παιδια! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ηταν αυτο με το χειροφρενο..............Δεν αντεξα και πηγα κατευθειαν να δω αν ισχυει......ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ....ΠΡΩΤΑ ΧΕΙΡΟΦΡΕΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Ρ....!

Ευχαριστω παιδια! :D

Nαί και εμένα μου το είπε ο πωλητής όταν το πήρα...

Link to comment
Share on other sites

ναι και εγώ συμφωνώ με αυτό που είπε και λες αλλά τι γίνεται όταν είσαι σε ανηφόρα μπρος και πίσω σου κολλητά παρκαρισμένα αμάξια και μπορείς να κουνηθείς παρά μόνο ελάχιστα.. προσπαθώντας να βγεις? κόλαση τα γρανάζια.. είσαι με φρένο και D εκείνη τη στιγμή...αφήνεις φρένο ξεκινάει ο θόρυβος αν πατήσεις γκάζι αμέσως δεν κάνει θόρυβο αλλά θα πεταχτείς μπροστά και θα χτυπήσεις τον μπροστινό.. αφήνεις απλά το φρένο με D περιμένοντας να πας λίγο μπροστά αλλά αυτό τρίζει και έχει τύχει να με παει και πίσω!! ενώ είμαι στο D! σε αυτή την περίπτωση αναφερόμουν ότι μόνο το manual δουλεύει..

Υποθετω μιλας για 7αρι DSG? αν κρινω απο ενα ροκο 160αρι που μου ειχαν δωσει αντικατασταση οταν ειχα το καρ συνεργειο το 7αρι σε αυτο το 8εμα ειναι για πολλες κλοτσιες... δλδ η τερμα γκαζι θα ξεκινας σπινιαροντας η σαν την χελωνα με τους πισω να σου κορναρουν, δυσκολο να ξεκινησεις καπου αναμεσα. Μαλλον ειναι λογω της καθυστερησης του σερβογκαζου αλλα ετσι κ αλοιως ειναι πολυ σπαστικο.

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω μιλας για 7αρι DSG? αν κρινω απο ενα ροκο 160αρι που μου ειχαν δωσει αντικατασταση οταν ειχα το καρ συνεργειο το 7αρι σε αυτο το 8εμα ειναι για πολλες κλοτσιες... δλδ η τερμα γκαζι θα ξεκινας σπινιαροντας η σαν την χελωνα με τους πισω να σου κορναρουν, δυσκολο να ξεκινησεις καπου αναμεσα. Μαλλον ειναι λογω της καθυστερησης του σερβογκαζου αλλα ετσι κ αλοιως ειναι πολυ σπαστικο.

polo gti έχει οπότε για το 7αρι λέει:D

Εγω απο το λίγο που το χω οδηγήσει σε scirocco (οχι μεσα στην πόλη και με ελάχιστα σταμάτα ξεκίνα) δεν μου φάνηκε τοσο διαφορετικό σε σχέση με το 6αρι στο οποίο δεν εχω κανένα θέμα με θορύβους κλπ οταν αφήσω φρένο για να πάω λίγο μπροστά ή πίσω...

Link to comment
Share on other sites

polo gti έχει οπότε για το 7αρι λέει:thumbsup:

Εγω απο το λίγο που το χω οδηγήσει σε scirocco (οχι μεσα στην πόλη και με ελάχιστα σταμάτα ξεκίνα) δεν μου φάνηκε τοσο διαφορετικό σε σχέση με το 6αρι στο οποίο δεν εχω κανένα θέμα με θορύβους κλπ οταν αφήσω φρένο για να πάω λίγο μπροστά ή πίσω...

δεν έχει θέμα μέσα στην πόλη με σταμάτα-ξεκίνα ούτε στην κίνηση έχει πρόβλημα με χαμηλές ταχύτητες, ούτε όταν είμαι σταματημένη σε ανηφόρα και ξεκινήσω, μπορώ να το ελέγχω εκεί. Τον θόρυβο και τα τρελά τα κάνει αν π.χ. είσαι παρκαρισμένος σε ανηφόρα και οι ρόδες δεξιά είναι μέσα σε χαντάκι..ή πατάνε στο λοφάκι που κάνει η άσφαλτος με το αυλάκι του δρόμου..και οι ρόδες από την μια δεν πατάνε ολόκληρες στην άσφαλτο..μένουν λίγο στον αέρα, όπως συμβαίνει σε αρκετούς δρόμους... εκεί είναι το δύσκολο μέχρι να βγειςςςς όταν οι ρόδες από τη μια μεριά δεν ακουμπάνε στο ίδιο επίπεδο με τις ρόδες από την άλλη μεριά. Προφανώς έχει να κάνει με τους αισθητήρες, δεν ξέρουν τι να μετρήσουν. Μα καλά κανείς δεν το έχει παρατηρήσει, δεν βλέπω κανέναν να έχει παραπονεθεί ποτέ.. ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει θέμα μέσα στην πόλη με σταμάτα-ξεκίνα ούτε στην κίνηση έχει πρόβλημα με χαμηλές ταχύτητες, ούτε όταν είμαι σταματημένη σε ανηφόρα και ξεκινήσω, μπορώ να το ελέγχω εκεί. Τον θόρυβο και τα τρελά τα κάνει αν π.χ. είσαι παρκαρισμένος σε ανηφόρα και οι ρόδες δεξιά είναι μέσα σε χαντάκι..ή πατάνε στο λοφάκι που κάνει η άσφαλτος με το αυλάκι του δρόμου..και οι ρόδες από την μια δεν πατάνε ολόκληρες στην άσφαλτο..μένουν λίγο στον αέρα, όπως συμβαίνει σε αρκετούς δρόμους... εκεί είναι το δύσκολο μέχρι να βγειςςςς όταν οι ρόδες από τη μια μεριά δεν ακουμπάνε στο ίδιο επίπεδο με τις ρόδες από την άλλη μεριά. Προφανώς έχει να κάνει με τους αισθητήρες, δεν ξέρουν τι να μετρήσουν. Μα καλά κανείς δεν το έχει παρατηρήσει, δεν βλέπω κανέναν να έχει παραπονεθεί ποτέ.. :notfair:

Ούτε αυτό μου το χει κάνει ποτέ στο golf (με 6αρι dsg) παρότι εχω παρκάρει πολλές φορές σε ανηφόρες και μυστήριους γενικώς δρόμους πχ στον Πειραιά οταν κατεβαίνω σχολή...

Link to comment
Share on other sites

με την ανηφορα το συναντησα και εγω και πραγματικα ηταν το χειροφρενο...τωρα για τους γκρεμους...μετην μια ροδα στον αερα δεν μου εχει τυχει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.