Jump to content
manbag

Υγραεριοκίνηση

Recommended Posts

Νομίζω ότι είναι ένα θέμα που απασχολεί αρκετούς στο πίσω μέρος του μυαλού τους (σε πολλούς πιστεύω και στο εμπρός όπως και σε 'μένα) .

Εγώ ρώτησα , με τα χιλιόμετρα που κάνω μου είπαν οτι ειμαι ο πρωτος που έπρεπε να ειχα βάλει και μου είπαν ότι μπαίνει μόνο με την κατάσργηση του ενός πίσω καθίσματος , αλλά εγώ τα χρησιμοποιώ και τα εφτά!!

"Οπότε το ξεχνάς φίλε" μου είπαν .......

Σχετικά με το μοτέρ δεν ξέρω τι πάιζει , έχει βάλει κανένας ρε παιδιά για να δούμε εντυπώσεις ???

Link to comment
Share on other sites

υγραεριο ειχα στο παλιο μου αυτοκινητο μεγαλη οικονομια καμια ζημια ουτε καυσαερια και επειδη τοτε ηταν παρανομο ηταν ενα θεμα τωρα δεν ειναι.

αλλα τα fsi σαν το δικο μου και τα tsi θελουν ιδικη εγκατασταση αν θελεις να κανεις καλη δουλεια,

ακριβοτερα αλλα αν κανεις χιλ συμφερη και εγω θα βαλω τωρα ομως δεν εχω λευτα γιατι θελει πανω απο 2500.

http://www.ygraeriokinisi.gr/fsi.html

δες αυτο και οταν εχεις κανε μια ερευνα αγορα και ορμα εγω δεν το συζητω.

Link to comment
Share on other sites

υγραεριο ειχα στο παλιο μου αυτοκινητο μεγαλη οικονομια καμια ζημια ουτε καυσαερια και επειδη τοτε ηταν παρανομο ηταν ενα θεμα τωρα δεν ειναι.

αλλα τα fsi σαν το δικο μου και τα tsi θελουν ιδικη εγκατασταση αν θελεις να κανεις καλη δουλεια,

ακριβοτερα αλλα αν κανεις χιλ συμφερη και εγω θα βαλω τωρα ομως δεν εχω λευτα γιατι θελει πανω απο 2500.

http://www.ygraeriokinisi.gr/fsi.html

δες αυτο και οταν εχεις κανε μια ερευνα αγορα και ορμα εγω δεν το συζητω.

Τι αυτοκίνητο είχες πρίν

Είχες βάλει απο την συγκεκριμένη εταιρεία που λές

Link to comment
Share on other sites

οχι ειχα ενα μιτσουμπισι και το ειχε επανο οταν το πειρα μεταχειρισμενο εβγαλα πανο απο 200000 χιλιομετρτα.

τωρα υπαρχουν και αλλοι που κανουν τοποθετισης και φθηνοτερα αυτο το συστημα ομως ειναι για fsi kai tsi δεν πειραζη το κυκλωμα νερου δεν κανει παρεμβασης για να βαλει μπεκ και αλλα, και αυτο γιατι χρησιμοποιη τη δικια σου τρομπα πιεσης και μπεκ.

ειναι λιγο ακριβο αλλα να ξερεις οτι με το γκαζι θα σου ερχετε το μισο και ιδικα στη πολη,

εσυ θα αποφασησης εγω θα το βαλω οταν θα εχω λευτα τωρα ειμαι δυσκολα.

Link to comment
Share on other sites

οχι ειχα ενα μιτσουμπισι και το ειχε επανο οταν το πειρα μεταχειρισμενο εβγαλα πανο απο 200000 χιλιομετρτα.

τωρα υπαρχουν και αλλοι που κανουν τοποθετισης και φθηνοτερα αυτο το συστημα ομως ειναι για fsi kai tsi δεν πειραζη το κυκλωμα νερου δεν κανει παρεμβασης για να βαλει μπεκ και αλλα, και αυτο γιατι χρησιμοποιη τη δικια σου τρομπα πιεσης και μπεκ.

ειναι λιγο ακριβο αλλα να ξερεις οτι με το γκαζι θα σου ερχετε το μισο και ιδικα στη πολη,

εσυ θα αποφασησης εγω θα το βαλω οταν θα εχω λευτα τωρα ειμαι δυσκολα.

πήγα πριν απο κάνα δίμηνο και ρώτησα στο Ρέντη κοντα στο Allu και μου είπαν για 1800€ αλλά το πρόβλημα είναι ότι εμένα είναι εφταθέσιο και δεν έχει χώρο για την δεξαμενή , είναι θέμα .

μου είπαν ότι πρέπει να καυαργήσω το ένα απο τα πίσω αλλά εγώ τα χρησιμοποιώ όλα περίπου κάθε Σαββατοκύριακο οπότε δεν θέλω να θυσιάσω το ένα , απο την άλλη θέλω 400-500€ κάθε μήνα για βεζίνη και το όφελος είναι πολύ μεγάλο για μένα ....... έχω τρελαθεί .

Μου είπαν οτι ανοίγουν και κάτι τρύπες για να περάσουν τους σωλήνες τροφοδοσίας στην μηχανή και φρίκαρα !!!!!

Εσύ θα το τρυπήσης ???

Link to comment
Share on other sites

δες καλα το λινκ που εβαλα δεν ανοιγουν τρυπες στη μηχανη στο ειπα και αυτο γιατι χρησιμοποιη την αντλια πιεσεις και τα μπεκ τα δικα σου,γιαυτο ειναι και πιο ακριβο.

θελει πανο απο 2500 χιλ και εχει και αλλα προτεριματα βεβαια οταν ελθει η ωρα θα παω απο κοντα και θα το ψαξω πιο καλα.

τωρα για το χωρο της μπουκαλας εγω εχω 5θεσιο θα φαω τη ρεζερβα εσυ θα φας το μισο πορτ παγκαζ η δε ξερω τι;

τωρα αμα χαλας 400 με 500 το μηνα οεο.

Link to comment
Share on other sites

δες καλα το λινκ που εβαλα δεν ανοιγουν τρυπες στη μηχανη στο ειπα και αυτο γιατι χρησιμοποιη την αντλια πιεσεις και τα μπεκ τα δικα σου,γιαυτο ειναι και πιο ακριβο.

θελει πανο απο 2500 χιλ και εχει και αλλα προτεριματα βεβαια οταν ελθει η ωρα θα παω απο κοντα και θα το ψαξω πιο καλα.

τωρα για το χωρο της μπουκαλας εγω εχω 5θεσιο θα φαω τη ρεζερβα εσυ θα φας το μισο πορτ παγκαζ η δε ξερω τι;

τωρα αμα χαλας 400 με 500 το μηνα οεο.

τρύπες πίσω στην δεξαμενή για τα σωληνάκια που πάνε έως την μηχανή μπροστά εννοώ , όχι στο μοτέρ , γιατί οι σωλήνες πάνε μπροστά από κάτω και όχι μέσα από την καμπίνα .

φυσικά η εγγύηση έχει λήξη πια , αλλά και πάλι τρύυυυπες σε τέτοιο αμάξι ρε γαμώτο ... :thumbsu::goodjob:

Για την μπουκάλα δεν είναι ότι θα φάω το μισό πορτ παγκάζ , αυτό δεν είναι πρόβλημα γιατί και την ρεζέρβα που έχω βάλει δεν μου φαίνεται ο όγκος της , το θέμα είναι όμως ότι η ρεζέρβα μετακινείται όταν ανοίγω και τα δύο επιπλέον , ενώ η δεξαμενή πρέπει να μπει σταθερά.

Να σου πω τώρα επειδή το όφελος για μένα είναι τεράστιο σκέφτομαι πατέντα ώστε να βάλω την δεξαμενή κάτω από τα επιπλέον καθίσματα .

Προς το παρών το επεξεργάζομαι :lol:........κάτι έχω στο μυαλό μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα μέλη.

Έχω κι εγώ το 5θέσιο Cross Touran και με ενδιαφέρει η υγραεριοκίνηση.

Ξέρει κανείς που μπαίνει η δεξαμενή (στο πορτπαγκάζ ή στη θέση του κιτ επισκευής ελαστικού κάτω από το δάπεδο του πορτπαγκάζ) και γενικά πως συμπεριφέρεται ο tsi κινητήρας μετά την μετατροπή?

Ευχαριστώ.

Αντώνης.

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμε αν εχει ταπα αποσραγκισης αν οχι τρυπες θα γινουν αν αυτο σε χαλαει και με το δικιο σου να προσεξης και να τους το τονισης πως θα κλεισουν της τρυπες αν περιποιηθουν την λαμαρινα με κανα μινιο ισως και μετα καλο υλικο σιλικονουχο για να σφραγιση ενταξει εγω αυτα μετα θα τα δω και αν δεν μου αρεσουν θα τα φιαξω αφου πρωτα του επιστησω την προσοχη.

τωρα αντωνη μου εγω εχω F S I και δεν ξερω πως θα ειναι μετα ομως το υγραεριο εχει περισοτερα ωκτανια πραγμα που το χρειαζονται τα δικα μας αυτοκινιτα οπου κανονικα θελουν 100αρα και το γκαζι εχει παραπανο ωκτανια απο 100.

το βασικο για μενα την δεδομενη στιγμη ειναι το οικονομικο και γιαυτο δεν προχορω.

τωραα δειτε το λινκ και πεστε μου πως το βλεπετε για μενα αν εξερεσεις την τιμη εχει πολα πλεονεχτιματα ειναι το μονο που δεν χρειαζετε να γυρναει ποτε στη βενζινη σαν τα αλλα δεν χαλαει [κοβει]το κυκλωμα του νερου δεν κανει παρεμβασεις στο μοτερ αυτο θα πειραζε εμενα πιο πολυ απο 2-3 τρυπρς πισο.κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μετά από ψάξιμο βρήκα μια ολλανδική εταιρία που εξιδεικεύεται στην υγραεριοκίνηση στα tsi και έχει έτοιμα κιτ για τους δικούς μας κινητήρες.

http://www.vialle.nl/producten/lpdi.html?L=1

Στην Ελλάδα αυτά τα κιτ τα φέρνει κάποιος Βρεττός στη λεωφόρο Πάρνηθας (vdmotorsport).

Μίλησα μαζί του τηλεφωνικά, μου είπε ότι το ντεπόζιτο είναι 60lt και μπαίνει στη θέση της ρεζέρβας κάτω από το πάτωμα του πορτπαγκάζ, το κόστος είναι 2400+φπα, οι επιδόσεις του αυτοκινήτου γίνονται και λίγο καλύτερες γιατί το lpg έχει 118οκτάνια, ότι δεν χρειάζεται πια ζέσταμα ο κινητήρας γιατί δουλεύει εξ ολοκλήρου με το υγραέριο.

Αυτά τα ολίγα.

Link to comment
Share on other sites

ναι καλο ειναι και αυτο,αυτο ειναι ολλανδικο σωστα αυτο που ενεβασα εγω ειναι ιταλικο νομιζω οτι ειναι ιδια συστηματα χωρις πνευμονα,κια κατευθειαν τροφοδοσια στα δικα μας μπεκ.

δεν μπορεσα να μπω στης δικες του σελιδες γιατι της δινει επικυνδινες η google εβγαλα ομως το τηλ μπορει να ειναι και πιο φτηνος;

μπορει να βρεθει και κανας αλλος θα δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Στο ψάξιμο βρήκα τα εξής σχετικά με του φίλου "ant" :

http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/38841_26303.asp

http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/38841_26302.asp

πολύ ενδιαφέρον φαίνεται το σύστημα !!

Λογω δουλειας περνάω συχνά και απο αυτόν που είπε ο φίλος "mrdaellis2" στο Ρέντη οπότε θα ρωτήσω απο κοντά για λεπτομέρειες και θα σας πω .

Μίλησα για την περίπτωση και με τον μηχανικό μου στο συνεργείο που το πηγαίνω (τον έχω τσεκάρει και είναι πολύ τζαμάτος) και μου είπε ότι απο Σεπτέμβριο θα αρχίσει να τοποθετεί και αυτός συστήματα σε TSI μοτέρ (και τώρα βάζει αλλά απο τα παλαιότερης γενναιάς) οπότε θα την ψάξω και με αυτόν , του έχω περισσότερη εμπιστοσύνη απο το να πάω σε έναν τυχόντα σαν περαστικός .

Πιστεύω πως αν ψαχτούμε καλά , καταλήξουμε σε σύστημα το οποίο θα δούμε ότι μας κάνει , οργανωθούμε και πάμε σαν ομάδα σε οποιονδήποτε απο αυτούς για εγκατάσταση σίγουρα του παίρνουμε εκπτωση και μάλιστα καλή (η οποία θα είναι ανάλογη του αριθμού των συστημάτων).

Οπότε νομίζω πως θα είναι προς όφελός μας να μην πάμε σαν μονάδες , εσεις τι λέτε ?

Edited by manbag
Link to comment
Share on other sites

εγω θα το εκανα και αυριο και ειμαι μεσα αλλα δεν ειμαι σε θέση λογο οικονομικών οπως λεω παραπάνω,ετσι εχω περιθώριο να το ψαξω.

ειναι βλεπεις και το ακριβότερο σύστημα!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα το εκανα και αυριο και ειμαι μεσα αλλα δεν ειμαι σε θέση λογο οικονομικών οπως λεω παραπάνω,ετσι εχω περιθώριο να το ψαξω.

ειναι βλεπεις και το ακριβότερο σύστημα!

Mην νομίζεις ούτε εμένα μου τρέχουν απο τα πατζάκια (109€ απο την περασμένη πέμπτη μέχρι σήμερα :) ) αλλά προκειμένου να τα δίνω στα βενζινάδικα θα τα σκάσω και θα τα αποσβέσω σιγά σιγά.

Αυτό φυσικά δεν σημαίνει οτι θα το βάλω και αύριο , οοοοοχι σιγά σιγά όπως είπα και εγώ θα το ψάξουμε καλά και μεταααα .......... φεεεεεεετα !!!!!

Edited by manbag
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Σίγουρα η δύναμη των πολλών θα επιφέρει καλύτερες τιμές.

Σε κανέναν μας, ειδικά αυτή την περίοδο πιστεύω, δεν περισσεύουν περίπου 3000ευρώ για μια τέτοια μετατροπή.

Σε χθεσινή επικοινωνία με την sp auto gas (πρέπει να είναι θυγατρική του παζαρόπουλου) μου ανέφεραν κι αυτοί ότι για tsi απαιτούνται ειδικά κτι μετατροπής και ότι περιμένουν τέτοια κιτ μετατροπής τα οποία τώρα είναι σε φάση δοκιμών.

Οι τιμές θα πέσουν όταν υπάρχουν κι άλλοι που θα ασχοληθούν με τους tsi κινητήρες, γιατί τώρα είναι περίπου σαν μονοπώλιο από τον vdmotorsport.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Σίγουρα η δύναμη των πολλών θα επιφέρει καλύτερες τιμές.

Σε κανέναν μας, ειδικά αυτή την περίοδο πιστεύω, δεν περισσεύουν περίπου 3000ευρώ για μια τέτοια μετατροπή.

Σε χθεσινή επικοινωνία με την sp auto gas (πρέπει να είναι θυγατρική του παζαρόπουλου) μου ανέφεραν κι αυτοί ότι για tsi απαιτούνται ειδικά κτι μετατροπής και ότι περιμένουν τέτοια κιτ μετατροπής τα οποία τώρα είναι σε φάση δοκιμών.

Οι τιμές θα πέσουν όταν υπάρχουν κι άλλοι που θα ασχοληθούν με τους tsi κινητήρες, γιατί τώρα είναι περίπου σαν μονοπώλιο από τον vdmotorsport.

Αυτά.

Ισως να ειναι τα συστήματα που μου είπε και ο μηχανικος που το πάω , τα οποία απ΄ότι μου είπε θα ειναι απο Σεπτεμβριο για τα δικα μας TSI .

Link to comment
Share on other sites

πήγα στο Ρέντη και ρώτησα και ο τύπος μου είπε ότι για τα TSI το σύστημα θα είναι διαθέσιμο απο Ιούλιο για εγκατάσταση . Τιμή περίπου στα 2500+ΦΠΑ .

Μου έδειξε και ένα Audi της εταιρείας που είχαν τοποθετήσει το σύστημα πιλοτικά και σε ένα Golf , αλλά βλέποντας το δικό μου μου είπε ότι είναι διαφορετικό απο αυτά οπότε αναμονή ....

Θα το ψάξω κι άλλο , αν είναι κανένας κοντά στον Vialle στους Θρακομακεδόνες ας ρωτήσει και εκεί και τα λέμε .....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

τελικα έβαλε καποιος υγραέριο? Εχω το cross touran 5θεσιο και το σκέφτομαι.Θα χασω την εγγυηση ή την επεκτασή της αν βάλω?Στη θεση του κιτ χωραει η στρογγυλη μπουκάλα ή θα πρέπει να βαλω τη μακροστενη και να χασω όλες τις ευκολιες του αυτοκινητου με το φορτωμά του?Τελικη τιμη έχουμε?Μειωνεται όντως η κατανάλωση γιατι Αν αυξηθει ο φόρος στο υγραέριο θα αξίζει η μετατροπη?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

τελικα έβαλε καποιος υγραέριο? Εχω το cross touran 5θεσιο και το σκέφτομαι.Θα χασω την εγγυηση ή την επεκτασή της αν βάλω?Στη θεση του κιτ χωραει η στρογγυλη μπουκάλα ή θα πρέπει να βαλω τη μακροστενη και να χασω όλες τις ευκολιες του αυτοκινητου με το φορτωμά του?Τελικη τιμη έχουμε?Μειωνεται όντως η κατανάλωση γιατι Αν αυξηθει ο φόρος στο υγραέριο θα αξίζει η μετατροπη?

Ευχαριστώ.

Τελικα μετα απο λιγο ψαξιμο(δεν ειχα χρονο να γραψω), βρηκα οτι η καρεντα βαζει και αυτη.Στη θεσσαλονικη ο αντιπροσωπος θα ειναι έτοιμος απο Οκτ. για την πιστοποιηση αλλα σε touran δεν εχουν βαλει και προφανως δε ξερουν το μεγεθος της μπουκαλας που χωραει στη θέση του κιτ.Εγγυηση εχει της καρεντα σε οτιδηποτε σημειο πειραξουν για 2 χρονια.Η τιμη ειναι στα 2590 με φπα. 600 παραπανω απο ότι βαζει η Φορντ το ιδιο της vialle....!!! οποιος έχει νεοτερα να μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μετα απο λιγο ψαξιμο(δεν ειχα χρονο να γραψω), βρηκα οτι η καρεντα βαζει και αυτη.Στη θεσσαλονικη ο αντιπροσωπος θα ειναι έτοιμος απο Οκτ. για την πιστοποιηση αλλα σε touran δεν εχουν βαλει και προφανως δε ξερουν το μεγεθος της μπουκαλας που χωραει στη θέση του κιτ.Εγγυηση εχει της καρεντα σε οτιδηποτε σημειο πειραξουν για 2 χρονια.Η τιμη ειναι στα 2590 με φπα. 600 παραπανω απο ότι βαζει η Φορντ το ιδιο της vialle....!!! οποιος έχει νεοτερα να μας πει.

Δηλαδή σου ειπαν οτι μπαινει μπουκαλα στο ντουλαπακι του κιτ ??

γιατι εμενα ειναι εφταθεσιο και δεν εχει ρεζερβα .

Αληθεια αφου εσενα ειναι το πενταθεσιο δεν εχει ρεζερβα ??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενδιαφέρομαι για αγορά μεταχειρισμένου touran 1.4 tsi από 2008 και μετά ( ντίζελ σε αυτές της χρονολογίες δεν υπάρχουν εδώ Ελλάδα, όποτε το αποκλείω).

Τώρα στα ερωτήματα σε οπούς ξέρουν, θα ήθελα να βάλω πάνω υγραέριο και θέλω να ρωτήσω αν μπαίνει και στα 7θεσια χωρίς να χάσουν χώρο από Πορτ μπαγκαζ και καθίσματα? και η τιμή σε ένα σύστημα τώρα ποσό κυμαίνεται? Έχει βάλει κάποιος από το forum?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενδιαφέρομαι για αγορά μεταχειρισμένου touran 1.4 tsi από 2008 και μετά ( ντίζελ σε αυτές της χρονολογίες δεν υπάρχουν εδώ Ελλάδα, όποτε το αποκλείω).

Τώρα στα ερωτήματα σε οπούς ξέρουν, θα ήθελα να βάλω πάνω υγραέριο και θέλω να ρωτήσω αν μπαίνει και στα 7θεσια χωρίς να χάσουν χώρο από Πορτ μπαγκαζ και καθίσματα? και η τιμή σε ένα σύστημα τώρα ποσό κυμαίνεται? Έχει βάλει κάποιος από το forum?

Ευχαριστώ.

Καλησπερα και απο εδω Γιωργο

Εγω με το υγραεριο το εψαξα , επειδη ειμαι τρελα ερωτευμενος με την ΤOURANάκλα μου :heart::rofl::air_kiss::p , αλλα ακρη δεν εβγαλα !!

Ξαναπηγα στο Ρεντη (ειχα παει και περσυ) μου ειπαν οτι μπαινει 6ης γενναιας και κοστιζει 2600+ΦΠΑ

Πηγα στο Μοσχατο μου ειπαν "φιλε μακρια , το δικο σου δεν ειναι για τετοια λογω πολυπλοκοτητας του μοτερ , η Καρεντα λεει εβαλε σε εξι αυτοκινητα συστημα και τα τρια τα πήρε ατο χερι ..... ???

Πηγα και στον αντιπροσωπο της Vialle στους Θρακομακεδονες και μου ειπε " δεν κανει για το δικο σου ..." , γιατί ρε φίλε του λέεω και μου απανταει " δεν κανει σου λεωωω θα εχεις συνεχως προβληματα , τι θες τωρα ....... "

Ετσι μου ηρθε να :aggressive: .............. αλλα τι φταιει στην τελικη ο ανθρωπακος , για το καλο μου το ελεγε .

Σχετικα με την μπουκαλα τωρα , όλοι μου ειπαν οτι κανονικα πρεπει να βγει το ενα πισω καθισμα , πραγμα που εγω δεν μπορω να τ κανω γιατι το χρησιμοποιω σαν εφταθεσιο συχνα , οποτε ειναι και ο δευτερος λογος που δεν μπορουσα να παω σε υγραεριο . Αυτος στο ρεντη μου ειπε οτι ισως με δοκιμη να μπορουσε να βαλει την μικροτερη "μπουκαλα" πανω απο το πισω ντουλαπακι με τα προσκεφαλα και το κιτ επισκευης , αλλα με πολλα ??????

Ε! δεν θα ηταν και το καλυτερο εδω που τα λεμε να ανοιγεις το πορτ παγκαζ και να ειναι φατσα καρτα η μπουκαλα !!!!! Και τα προσκεφαλα και το κιτ ?????

Υπαρχει και το θεμα με το υδρογονο . Εδω ομως τα πραγματα ειναι πολύ συγκεχυμενα .

Αν πας στο αντιστοιχο ποστ θα δεις . Δεν υπαρχουν σαφης ενδειξεις για το δικο μου μοτερ .

Καποιοι που το πηραν απο ενα groupbuy που ειχε γινει περυσι για Golf 1,4 TSI ουτε φωνη ουτε ακροαση............"σιγη ιχθυος"

Ειναι και ενας στην Θεσσολονικη που εισαγει ενα συστημα αλλα............. "πολλα λογια" ............. "πολυ θεωρία" και απο πραξη , απο εμπρακτα αποτελεσματα τιποτα , εμενα τουλαχιστον δεν με εχει πεισει για την αποτελεσματικοτητα του συστηματος . Δε σε συγκεκριμενες ερωτησεις αλλων με θεωρητικες γνωσεις , επιπεδου Πολυτεχνειου , καμια απαντηση τεκμιριωμενη που να αποδεικνυει την αποτελεσματικοτητα του συστηματος .

..........................οποτε παραιτηθηκα και απο εκει .

Και επειδη εκει που εχει παει η βενζινα εγω χανω 2500€ καθε χρονο (με χαρτι και μολυβι) δυστηχως το πουλαω και παω για πετραελαιαο ..... :bye::sad::hmm: (οριστε αρχιζω να χανω και τα λογια μου....... γ@μ*τ# !!)

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη ευχαριστώ παρά πολύ για της πολύτιμες απάντησης σου στα ερωτήματα που σου είχα θέση σε προσωπικό μήνυμα.

Αν επιτρέπεται αυτή η (ζημία) των 2500€ τον χρόνο με την βενζίνη σε ποσά χιλιόμετρα έχεις υπολογίσει ότι κάνεις?

Μέση κατανάλωση με τον 1,4 ποσό έχεις? Και η διάφορα είναι με τον κινητήρα ντίζελ τον 1,6 λίτρων?

Και κάτι άσχετο off topic, εγώ που δεν είμαι πολύτεκνος τα 7 θεσία θα τα πληρώσω στην τιμή που τα πουλά ο έμπορος η θα επιβαρυνθώ στο μεταχειρισμένο κάτι επιπλέων ?

Edited by trikalos
Link to comment
Share on other sites

Μανώλη ευχαριστώ παρά πολύ για της πολύτιμες απάντησης σου στα ερωτήματα που σου είχα θέση σε προσωπικό μήνυμα.

Αν επιτρέπεται αυτή η (ζημία) των 2500€ τον χρόνο με την βενζίνη σε ποσά χιλιόμετρα έχεις υπολογίσει ότι κάνεις?

Μέση κατανάλωση με τον 1,4 ποσό έχεις? Και η διάφορα είναι με τον κινητήρα ντίζελ τον 1,6 λίτρων?

Και κάτι άσχετο off topic, εγώ που δεν είμαι πολύτεκνος τα 7 θεσία θα τα πληρώσω στην τιμή που τα πουλά ο έμπορος η θα επιβαρυνθώ στο μεταχειρισμένο κάτι επιπλέων ?

Σου έχω ολόκληρο θέμα έτοιμο !

http://www.vwclub.gr...opic=45609&st=0

διάβασέ το απο την αρχή αξίζει , θα σου ληθούν όλες οι απορίες σχετικά με τις καταναλώσεις !!

Στο τελος του ετους και τα αποτελέσματα του 2012 (μολις διαβασεις τα #1 και #2 θα καταλαβεις)

Για diesel με το 1,6 εννοειτε υπολογιζω αφου μονο αυτο ειναι Euro 5 για κυκλοφορια εντος αθηνας οποτε ειναι μονοδρομος .

Μανώλη ευχαριστώ παρά πολύ για της πολύτιμες απάντησης σου στα ερωτήματα που σου είχα θέση σε προσωπικό μήνυμα.

Αν επιτρέπεται αυτή η (ζημία) των 2500€ τον χρόνο με την βενζίνη σε ποσά χιλιόμετρα έχεις υπολογίσει ότι κάνεις?

Μέση κατανάλωση με τον 1,4 ποσό έχεις? Και η διάφορα είναι με τον κινητήρα ντίζελ τον 1,6 λίτρων?

Και κάτι άσχετο off topic, εγώ που δεν είμαι πολύτεκνος τα 7 θεσία θα τα πληρώσω στην τιμή που τα πουλά ο έμπορος η θα επιβαρυνθώ στο μεταχειρισμένο κάτι επιπλέων ?

Σχετικά με το θεμα του πολύτεκνου , όσοι είναι , εχουν εκπτωση στην αγορά καινούργιου ή στην αγορά μεταχειρισμένου εισαγωγής . Εαν το παρεις μεταχειρισμενο απο εδω , όσο λεει ο εμπορος , αν το παρεις εισαγωγής θα το πληρώσεις παραπανω απο εναν πολύτεκνο .

Αν δεις αγγελιες και ελλήνων εμπόρων θα παρατηρήσεις οτι για τους πολυτεκνους (τα 7θεσια) τα δινουν χαμηλωτερα παρα αν το παρεις χωρις πολυτεκνια .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.