Jump to content
cjgeorgio

Υδρογονοκίνηση

Recommended Posts

Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω αυτά που παραθέτεις τα οποία μάλλον απο κάπου τα αντέγραψες θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις...

Καταρχήν γιατί περιορίζεσαι στο 1 αmpere? Εδώ ακόμη και το λαμπάκι θέσεως στο ένα φανάρι καταναλώνει 5Α και ας μην μιλήσουμε καν για τις ποσότητες ρεύματος που παράγει το δυναμό απο κάποιες στροφές και πάνω.

Δεύτερον. Δεν υπάρχει έκφραση gr/min/A ή lt/min/A. Δεν στέκει φυσικά εκτός και αν συμφωνήσουμε να λέμε ότι πχ καίμε 7 lt/km/hr που ισχύει αν και μονο αν πηγαινουμε με 100 km.

Οι παραπάνω υπολογισμοί στέκουν αλλά είναι σαν να προσπαθείς να καταρίψεις κατι που ισχύει μιας σε καμία περίπτωση δεν θα έχει το σύστημα υλεκτρόλυσης κατανάλωση της τάξεως του 1Α αλλά πολύ παραπάνω.

(1) Η θεωρία της ηλεκτρόλυσης υπάρχει στα βιβλία, δεν είναι δική μου. Τους υπολογισμούς που έκανα θα μπορούσε να τους κάνει ο καθένας με απολυτήριο Λυκείου αρκεί να μην φοβάται τις πράξεις. Είμαι σίγουρος ότι όλοι μπορείτε τουλάχιστον να τους τσεκάρετε, αν φρεσκάρετε στη μνήμη σας 2-3 πράγματα.

(2) Η έκφραση του ρυθμού παραγωγής δεν είναι λάθος, σημαίνει lt/min (λίτρα ανά λεπτό) αερίου υδρογόνου που παίρνεις με κάθε 1Α. Όπως είδα o stef80 έκανε ήδη την παρατήρηση ότι είναι το ίδιο με lt / (min*A). (σκέψου το σαν σύνθετο κλάσμα, που το κάνεις απλό). Το έγραψα όπως νόμιζα θα είναι πιο κατανοητό από τους περισσότερους, αφού κανονικό κλάσμα δεν μπορουσα να φτιάξω εδώ.

(3) Γράφω πόσο υδρογόνο βγάζει (ανά λεπτό) για 1Α, ώστε να μπορεί ο καθένας να πολλαπλασιάσει με όσα Αμπερ λειτουργεί ένα σύστημα που του πουλάνε και να δει πόσο υδρογόνο θα παράγει.

(4) Γράφεις ότι το 1Α είναι λίγο, κι όμως με τέτοια απίστευτα ρεύματα λειτουργούν οι συσκευές που προωθούνται! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ! Ούτε κάνει διαφορά αν είναι 10 Α ή μερικες φορές 10 Α.

Στο Autobild της προηγούμενης Παρασκευής έγραφε για ένα σύστημα Hydro-gen με λειτουργία σε 0,25 Α ! Στο site της Hydro-gen κάπου γράφουν για λειτουργία σε 0,25 έως 2.0 Α ( http://www.hydro-gen.gr/ ). Η πλάκα είναι ότι στο Autobild γράφουν ότι ρυθμίζουν το ρευμα που είναι κρίσιμο και η ιδανική αναλογία είναι 7% υδρογόνου/βενζίνη. Παρ΄όλα αυτά, στο άρθρο ισχυρίζονται ότι μετα από 7.500 χλμ κατέβηκε η κατανάλωση του i30 1.4 από 10.5 σε 7,5 lt/100km. Τα συμπεράσματα δικά σου ....

Ενδεχομένως κάποιοι άλλοι να δουλεύουν με 2-3 δεκάδες Αμπέρ. Σιγά τη διαφορά, πολλαπλασίασε επί 20-30 για εξίσου ασήμαντες ποσότητες.

Για να βγάλεις αναλογίες υδρογόνου 1% χρειαζεσαι πάνω απο 1 κιλο-Αμπερ που δεν το έχεις στο αυτοκίνητο.

Ούτε και θα είχε νόημα ενεργειακά.

Υ.Γ. Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά και σε ένα άλλο φόρουμ για κάποια πρόσθετη συζήτηση

http://jpforum.gr/vi...c9299&start=160

Edited by Adriver
Link to comment
Share on other sites

Ο kroko θα απαντησει στο #45 ??

λεει οτι κανει για TSI , το εχει βαλει σε καποιο ???

Καποιος φιλος ρωτησε και το κοστος για TSI ???

Ειπωθηκε για σημαντικη μειωση της καταναλωσης σε καποιες εφαρμογες αλλα χωρις συγκεκριμενα αποτελεσματα με νουμερα .

ΚΑταναλωση πριν και μετα - εντος / εκτος πολης - ....κλπ , γιατι ???

ΠΑΝΤΑ τα νουμερα δινουν αποτελεσματα και οχι τα λογια ρε παιδια........η οτι νομιζει ο καθενας

Μου θυμιζει καποτε που πρωτοκυκλοφορησε εκεινο το μαγνητικο που μπαινει στον σωληνα τροφοδοτησης με δεματικο (πριν 5-6 χρονια νομιζω) το οποιο υποσχονταν μειωση 30% :rofl: και τελικα το συστημα ηταν μουουουφα !!!

Εγω που το μετρησα σε χρονικη διαρκεια ενος ετους με συγκεκριμενα νουμερα ειδα αποτελεσμα ατην καταναλωση 0% , και οταν πηγα με αυτα τα στοιχεια στον έμπορο, μου τα μασαγε και το μονο που μου ελεγε ηταν οτι σε λιγο καιρο θα πουλιεται πανω απο 100€ και θα εχανα που το επεστρεφα :hyper: (εγω το ειχα παρει 70€)

Τελικα ειχε δικιο , επεσα εξω , το συστημα ηταν τοσο καλο που εγινε τεραστια εμπορικη επιτυχια και τωρα πουλιεται 19,5€ :p

Εγινε ενα group buy τον Σεπτεμβριο , κανενας ρε παιδια δεν εχει αποτελεσματα ????

πεστε κατι θα μας σκασετε ....!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον Μπρους Γουίλις ... Εσύ βέβαια είσαι ακόμα καλύτερος. Γιατί ο Μπρους Γουίλις στο Αρμαγεδών είπε "φέρτε μου τον πύραυλο και θα θυσιάσω την ζωή μου". Εσύ λες "έχω τον πύραυλο, βάζω κι εμένα σε κίνδυνο, φερ'τε μου την βόμβα να τελειώνουμε" !!!!

Πρέπει να το ρισκάρω για το καλό του group....:)

Link to comment
Share on other sites

Ο kroko θα απαντησει στο #45 ??

λεει οτι κανει για TSI , το εχει βαλει σε καποιο ???

Καποιος φιλος ρωτησε και το κοστος για TSI ???

Ειπωθηκε για σημαντικη μειωση της καταναλωσης σε καποιες εφαρμογες αλλα χωρις συγκεκριμενα αποτελεσματα με νουμερα .

ΚΑταναλωση πριν και μετα - εντος / εκτος πολης - ....κλπ , γιατι ???

ΠΑΝΤΑ τα νουμερα δινουν αποτελεσματα και οχι τα λογια ρε παιδια........η οτι νομιζει ο καθενας

Μου θυμιζει καποτε που πρωτοκυκλοφορησε εκεινο το μαγνητικο που μπαινει στον σωληνα τροφοδοτησης με δεματικο (πριν 5-6 χρονια νομιζω) το οποιο υποσχονταν μειωση 30% :rofl: και τελικα το συστημα ηταν μουουουφα !!!

Εγω που το μετρησα σε χρονικη διαρκεια ενος ετους με συγκεκριμενα νουμερα ειδα αποτελεσμα ατην καταναλωση 0% , και οταν πηγα με αυτα τα στοιχεια στον έμπορο, μου τα μασαγε και το μονο που μου ελεγε ηταν οτι σε λιγο καιρο θα πουλιεται πανω απο 100€ και θα εχανα που το επεστρεφα :hyper: (εγω το ειχα παρει 70€)

Τελικα ειχε δικιο , επεσα εξω , το συστημα ηταν τοσο καλο που εγινε τεραστια εμπορικη επιτυχια και τωρα πουλιεται 19,5€ :p

Εγινε ενα group buy τον Σεπτεμβριο , κανενας ρε παιδια δεν εχει αποτελεσματα ????

πεστε κατι θα μας σκασετε ....!!

H σιωπή τους προς απάντησή σου.......... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Guest PanosVR6

ηρθε επιτελους η ωρα να αποκαταστησουμε την ταξη και να κλεισουμε τα στοματα οσων κοροιδευουν τοσο καιρο λεγοντας διαφορα...

θα ειμαι συντομος και συνοπτικος γιατι δεν εχω την διαθεση να απαντησω σε κανεναν για το τι εχει γραψει παροτι εχω διαβασει ενα σορο μ.....ς!τλσπ..λοιπον κυριοι, ειμαι κατοχος ενος golf 3 vr6 1996 μοντελο(για οσους δεν ξερουν μιλαμε για εναν κινητηρα 6κυλινδρο 2.8 λιτρων με φουλ πρωτο σταδιο βελτιωσης στα 200 αλογα),το προηγουμενο σαββατοκυριακο στην πανελληνια εκδρομη της λεσχης στην καρδιτσα ξεκινωντας απο αθηνα σαββατο πρωι με γεματο ρεζερβουαρ και γυρνωντας πισω την κυριακη το βραδυ τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:εκανα 850ΧΛΜ συνολο με 74 λιτρα απλης αμολυβδης και μεση καταναλωση 8,7 λιτρα/100km!!!

οταν χωρις την χρηση υδρογονου η μεση καταναλωση κυμαινοταν στα 11 λιτρα/100km..(καποιες φορες και περισσοτερο)και οπως καταλαβαινετε απο τη διαφορα καταναλωσης με 74 λιτρα εκανα πολυ λιγοτερα χλμ

και μιλαμε για μικτες συνθηκες οδηγησης και χαλαρα,και σκισιμο...ειναι μια μειωση καταναλωσης γυρω στο 25-30% πραγμα το οποιο με βρισκει απολυτα ικανοποιημενο!

το κιτ υδρογονου δουλευει στα 10-12 αμπερ,σε λιγο καιρο θα φορεθει το ιδιο κιτακι σε golf 5 tsi βελτιωμενο και αυτο, και τοτε θα σας πει και το παιδι τις δικες του τιμες για να λυθουν ολων οι αποριες...πιστευω να ημουν σαφης και να βοηθησα!ανεπιφυλακτα βαλτε το! εχει αποτελεσμα!απλα προσεξτε τι θα βαλετε, και σε ποιον θα το βαλετε...αυτα!

Edited by PanosVR6
Link to comment
Share on other sites

H σιωπή τους προς απάντησή σου.......... :cool:

Εγω παντως θα περιμενω μια απαντηση γιατι στο groupbuy ηταν και moderators , οποτε νομιζω οτι εχουν την ηθικη υποχρεωση να μας ενημερωσουν ειτε εχουν θετικα ειτε αρνητικα αποτελεσματα .

Οσο για τον Kroko .............. δεν ξερω τι να πω , ισως εκει οντως να ισχυει αυτο που λες .

Link to comment
Share on other sites

ηρθε επιτελους η ωρα να αποκαταστησουμε την ταξη και να κλεισουμε τα στοματα οσων κοροιδευουν τοσο καιρο λεγοντας διαφορα...

θα ειμαι συντομος και συνοπτικος γιατι δεν εχω την διαθεση να απαντησω σε κανεναν για το τι εχει γραψει παροτι εχω διαβασει ενα σορο μ.....ς!τλσπ..λοιπον κυριοι, ειμαι κατοχος ενος golf 3 vr6 1996 μοντελο(για οσους δεν ξερουν μιλαμε για εναν κινητηρα 6κυλινδρο 2.8 λιτρων με φουλ πρωτο σταδιο βελτιωσης στα 200 αλογα),το προηγουμενο σαββατοκυριακο στην πανελληνια εκδρομη της λεσχης στην καρδιτσα ξεκινωντας απο αθηνα σαββατο πρωι με γεματο ρεζερβουαρ και γυρνωντας πισω την κυριακη το βραδυ τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:εκανα 850ΧΛΜ συνολο με 74 λιτρα απλης αμολυβδης και μεση καταναλωση 8,7 λιτρα/100km!!!

οταν χωρις την χρηση υδρογονου η μεση καταναλωση κυμαινοταν στα 11 λιτρα/100km..(καποιες φορες και περισσοτερο)και οπως καταλαβαινετε απο τη διαφορα καταναλωσης με 74 λιτρα εκανα πολυ λιγοτερα χλμ

και μιλαμε για μικτες συνθηκες οδηγησης και χαλαρα,και σκισιμο...ειναι μια μειωση καταναλωσης γυρω στο 25-30% πραγμα το οποιο με βρισκει απολυτα ικανοποιημενο!

το κιτ υδρογονου δουλευει στα 10-12 αμπερ,σε λιγο καιρο θα φορεθει το ιδιο κιτακι σε golf 5 tsi βελτιωμενο και αυτο, και τοτε θα σας πει και το παιδι τις δικες του τιμες για να λυθουν ολων οι αποριες...πιστευω να ημουν σαφης και να βοηθησα!ανεπιφυλακτα βαλτε το! εχει αποτελεσμα!απλα προσεξτε τι θα βαλετε, και σε ποιον θα το βαλετε...αυτα!

οκ με προλαβες ,

για το τι θα βαλουμε και το που δωσε καμια πληροφορια παραπανω ,

εσεις που τα βαλατε ? το παιδι με το golf σε πιο συνεργειο θα το βαλει ? καμια φωτο ?

Link to comment
Share on other sites

Guest PanosVR6

για οσους ειναι απο αθηνα και ενδιαφερονται το εχω βαλει στο συνεργειο EXPERT SERVICE(ΖΑΧΑΡΙΟΥΔΑΚΗΣ-ΚΑΡΑΣΚΟΥΤΗΣ Ο.Ε) στην ιερα οδο 320 στο χαιδαρι(σταση κουνελια)οι οποιοι ειδικευονται σε ολα τα αυτοκινητα του GROUP VAG..για οσους θελουν να δουν η εν λογω εταιρια εχει και σαιτ...εκει θα το βαλει και το παιδι με το golf 5 tsi..πιστευω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

ηρθε επιτελους η ωρα να αποκαταστησουμε την ταξη και να κλεισουμε τα στοματα οσων κοροιδευουν τοσο καιρο λεγοντας διαφορα... θα ειμαι συντομος και συνοπτικος γιατι δεν εχω την διαθεση να απαντησω σε κανεναν για το τι εχει γραψει παροτι εχω διαβασει ενα σορο μ.....ς!τλσπ..λοιπον κυριοι, ειμαι κατοχος ενος golf 3 vr6 1996 μοντελο(για οσους δεν ξερουν μιλαμε για εναν κινητηρα 6κυλινδρο 2.8 λιτρων με φουλ πρωτο σταδιο βελτιωσης στα 200 αλογα),το προηγουμενο σαββατοκυριακο στην πανελληνια εκδρομη της λεσχης στην καρδιτσα ξεκινωντας απο αθηνα σαββατο πρωι με γεματο ρεζερβουαρ και γυρνωντας πισω την κυριακη το βραδυ τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:εκανα 850ΧΛΜ συνολο με 74 λιτρα απλης αμολυβδης και μεση καταναλωση 8,7 λιτρα/100km!!! οταν χωρις την χρηση υδρογονου η μεση καταναλωση κυμαινοταν στα 11 λιτρα/100km..(καποιες φορες και περισσοτερο)και οπως καταλαβαινετε απο τη διαφορα καταναλωσης με 74 λιτρα εκανα πολυ λιγοτερα χλμ και μιλαμε για μικτες συνθηκες οδηγησης και χαλαρα,και σκισιμο...ειναι μια μειωση καταναλωσης γυρω στο 25-30% πραγμα το οποιο με βρισκει απολυτα ικανοποιημενο! το κιτ υδρογονου δουλευει στα 10-12 αμπερ,σε λιγο καιρο θα φορεθει το ιδιο κιτακι σε golf 5 tsi βελτιωμενο και αυτο, και τοτε θα σας πει και το παιδι τις δικες του τιμες για να λυθουν ολων οι αποριες...πιστευω να ημουν σαφης και να βοηθησα!ανεπιφυλακτα βαλτε το! εχει αποτελεσμα!απλα προσεξτε τι θα βαλετε, και σε ποιον θα το βαλετε...αυτα!

Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω την αποτελεσματικότητα του κιτ σου λέω απλά μας συγκρίνεις μια μέση μεικτή κατανάλωση 11 λίτρα/100 τα οποία προφανώς θα ήταν και τα περισσότερα εντός πολης με μια απόδοση 7,4 λίτρα/100 τα οποία έγινα κατα 90% σε εθνική οπότε και η κατανάλωση θα ήταν σαφώς μικρότερη (για να μην σου υπολογίσω οτι έστω και υποσυνείδητα το πήγαινες πιο χαλαρά γιατί έκανες μέτρηση).

Θα ήταν σαφώς καλύτερη αξιολόγηση αν μας μετρήσεις μια κατανάλωση σε ένα φουλ γέμισμα σε συνθήκες εντός πόλης. :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω την αποτελεσματικότητα του κιτ σου λέω απλά μας συγκρίνεις μια μέση μεικτή κατανάλωση 11 λίτρα/100 τα οποία προφανώς θα ήταν και τα περισσότερα εντός πολης με μια απόδοση 7,4 λίτρα/100 τα οποία έγινα κατα 90% σε εθνική οπότε και η κατανάλωση θα ήταν σαφώς μικρότερη (για να μην σου υπολογίσω οτι έστω και υποσυνείδητα το πήγαινες πιο χαλαρά γιατί έκανες μέτρηση).

Θα ήταν σαφώς καλύτερη αξιολόγηση αν μας μετρήσεις μια κατανάλωση σε ένα φουλ γέμισμα σε συνθήκες εντός πόλης. :flowers:

+1

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήμουν συνοδηγός στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο... Με 160-200 km/h δεν νομίζω να μην καλύπτει την περίπτωση εντός πόλης, εκτός και αν εσείς καίτε λιγότερο σε αυτά τα km, παρά σε συνθήκες πόλης...

Link to comment
Share on other sites

10 Καίω άνετα με αυτόν τον ρυθμό. Άντε να δούμε και άλλα αμάξια να έχουν σωστό κιτ για να έχουμε και σωστά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι το καλυτερο δειγμα ειναι ενα TSI 1,4 το οποιο αντιπροσωπευει τους περισσοτερους , γαιτι το μοτερ του PanosVR6 ειναι μακραν αλλου σε σχεση με τα TSI οποτε η συγκριση ειναι αδικη .

Και το γκαζι σε αλλα μοτερ εχει αποτελεσματα αλλα στα TSI "εσπασε τα μουτρα του" .

Οι υπολοιποι του Groupbuy που το πηραν τι εγιναν , κανενας δεν ειχε TSI να εχουμε και απο εκει αποτελεσματα ?

Ο ta6ape δεν το εχει βαλει να μας πει ?

Link to comment
Share on other sites

...Ε ψιτε φιλτατε ...πανε το κιτακι στο αμφιθεατρο του πολυτεχνειου ...και μαζεψε τους ολους μεσα...Πες τους να σκισουν τα πτυχια τους και δειξτους την καταριψη του τυπου της θερμοδυναμικης !,,,Πες μου επισης εναν σοβαρο μηχανικο στην Ελλαδα που υποστηριζει αυτα που λες. Ειχε ξαναπερασει η μοδα καποτε...δενειναι καινουρια...καποτε ψεκαζαν νερο στις εισαγωγες ε...οι ιδιοι τωρα λενε για υδρογονα.

Link to comment
Share on other sites

Guest PanosVR6

φιλτατε.. εσενα που δεν σε πειθει το κιτακι.. δεν πιστευεις αυτα που λεμε,και ειρωνευεσαι..λες και εχουμε κανα οφελος να κοροιδευουμε μην το βαλεις ασε τον κοσμο να κρινει μονος του!

Link to comment
Share on other sites

φιλτατε.. εσενα που δεν σε πειθει το κιτακι.. δεν πιστευεις αυτα που λεμε,και ειρωνευεσαι..λες και εχουμε κανα οφελος να κοροιδευουμε μην το βαλεις ασε τον κοσμο να κρινει μονος του!

Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι όσοι λέμε ότι το υδρογόνο από ηλεκτρόλυση πάνω στο αυτοκίνητο είναι απάτη και το τεκμηριώνουμε με επιστημονικά στοιχεία, δεν έχουμε συμφέρον, ούτε λέμε ένα σωρό μ...ίες!

Έχει γεμίσει η χώρα εισαγωγείς, κατασκευαστές, αντιπροσώπους και εγκαταστάτες αυτης της ΑΠΑΤΗΣ. Πολλοί λοιπόν έχουν αποκτήσει συμφέροντα

Για τις μ...ίες

Εσύ έχεις V6 2.8 του 1996, πηγαίνεις με 160-200 χλμ/ώρα και χάρη στο θαυματουργό υδρογόνο καις 8.7 λτ/100 χλμ. Μήπως έχεις πειράξει το προγραμματισμό? Τον αισθητήρα Λ ?

Γιατί το υδρογόνο είναι πρακτικά ανύπαρκτο.

Στα 160-200 χλμ/ωρα δεν μπορεί να μην πηγαινες στις 5.000 στροφές ανά λεπτό (rpm) και με σχεδόν τερμα γκάζι.

Ο κινητήρας σου ρουφάει ( 2,8 Λιτρα x 5.000) / 2 = 7.000 Λιτρα αέρα ανά λεπτό

Στα 10 A μπορείς να παράγεις ιδανικά 0,076 Λιτρα Υδρογόνο ανα λεπτό

Δηλαδή έχεις μια αναλογία Υδρογόνο προς Αέρα 0,076 / 7.000 = 0,001 %

Όποιος πιστεύει οτι αυτό μπορεί να έχει επίδραση είναι άξιος της τύχης του.

Οι υπόλοιποι μακριά από την ιστορία αυτή που είναι καθαρή ΑΠΑΤΗ. Δεν θα γλυτώσετε χρήματα, θα χάσατε

http://tro-ma-ktiko....28tromaktiko%29

Δείτε το ξεσκέπασμα της απάτης στην Αμερική από το NBC σε σειρά 3 video

Τις κατηγορίες του Federal Trade Comission των ΗΠΑ

http://www.ftc.gov/o...pisuppbrief.pdf

Edited by Adriver
Link to comment
Share on other sites

Guest PanosVR6

επειδη εισαι ασχετος με το συγκεκριμενο μοτερ γιατι αν ηξερες δεν θα ελεγες οτι στα 160-200 παω με 5000 rpm, ουτε θα ελεγες οτι πηγαινω με τερμα γκαζι...γι αυτο ασε να μιλαμε εμεις(εγω καιο ο συνοδηγος που ειχα μαζι μου) με αυτο που ειδαμε ζωντανα στο ταξιδι και ειναι αληθεια και επειδη προφανως ξερω καλυτερα το αυτοκινητο μου απο σενα φιλε μου!

εντελως πληροφοριακα σου λεω παντως οτι το συγκεκριμενο μοτερ στα 200km/h εχει 4900rpm με κοφτη στις 7200(χλμ δεν σου λεω αστο..) που σημαινει οτι το αυτοκινητο παει ανετα και οχι σανιδωμενο οπως λες, μερικοι πριν μιλησουν καλο ειναι να ξερουν και καποια τεχνικα χαρακτηριστικα γι αυτο που σχολιαζουν γιατι εκτιθενται..και ειδικα οταν αυτο που σχολιαζουν δεν ειναι δικο τους..

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ πως ο Adriver, έχει αμάξι που κινείται με αέρα, για να υποστηρίζει πως

Ο κινητήρας σου ρουφάει ( 2,8 Λιτρα x 5.000) / 2 = 7.000 Λιτρα αέρα ανά λεπτό

μιας και αγνοεί τον ορισμό της τέλειας καύσης... 11 μέρη βενζίνη προς 17 μέρη αέρα...

Επίσης σε OBD I εγκέφαλο, έχουμε φορτώσει Windows 7 64bit, με clockαρισμένο CPU και έχουμε βάλει στο Λ ταινία του James Bond να βλέπει.

Και όπως έγραψα στο άλλο θέμα, -80% καυσαέρια, είναι με πειραγμένο αναλυτή;;;;;;; Αν ναι τότε ίσως και να ισχύουν αυτά που λες...

Συγνώμη για το υφάκι μου, αλλά ίσως πρέπει να γίνουμε λίγο πιο ενοχλητικοί, μιας και ορισμένοι, νομίζουν πως τους πειράξαμε τη γκόμενα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι όσοι λέμε ότι το υδρογόνο από ηλεκτρόλυση πάνω στο αυτοκίνητο είναι απάτη και το τεκμηριώνουμε με επιστημονικά στοιχεία, δεν έχουμε συμφέρον, ούτε λέμε ένα σωρό μ...ίες!

Έχει γεμίσει η χώρα εισαγωγείς, κατασκευαστές, αντιπροσώπους και εγκαταστάτες αυτης της ΑΠΑΤΗΣ. Πολλοί λοιπόν έχουν αποκτήσει συμφέροντα

Για τις μ...ίες

Εσύ έχεις V6 2.8 του 1996, πηγαίνεις με 160-200 χλμ/ώρα και χάρη στο θαυματουργό υδρογόνο καις 8.7 λτ/100 χλμ. Μήπως έχεις πειράξει το προγραμματισμό? Τον αισθητήρα Λ ?

Γιατί το υδρογόνο είναι πρακτικά ανύπαρκτο.

Στα 160-200 χλμ/ωρα δεν μπορεί να μην πηγαινες στις 5.000 στροφές ανά λεπτό (rpm) και με σχεδόν τερμα γκάζι.

Ο κινητήρας σου ρουφάει ( 2,8 Λιτρα x 5.000) / 2 = 7.000 Λιτρα αέρα ανά λεπτό

Στα 10 A μπορείς να παράγεις ιδανικά 0,076 Λιτρα Υδρογόνο ανα λεπτό

Δηλαδή έχεις μια αναλογία Υδρογόνο προς Αέρα 0,076 / 7.000 = 0,001 %

Όποιος πιστεύει οτι αυτό μπορεί να έχει επίδραση είναι άξιος της τύχης του.

Οι υπόλοιποι μακριά από την ιστορία αυτή που είναι καθαρή ΑΠΑΤΗ. Δεν θα γλυτώσετε χρήματα, θα χάσατε

http://tro-ma-ktiko....28tromaktiko%29

Δείτε το ξεσκέπασμα της απάτης στην Αμερική από το NBC σε σειρά 3 video

Τις κατηγορίες του Federal Trade Comission των ΗΠΑ

http://www.ftc.gov/o...pisuppbrief.pdf

μηπως υπαρχει και καμια πραξη για το οτι ενα αυτοκινητο 1.4 μπορει να εχει ιπποδυναμη 200 αλογα????

γιατι και αυτο καποτε απατη το λεγανε!!!!

ξεκολλα λιγακι και αφου το θεωρεις απατη αστο να το βαλουμε εμεις!!!!

για εμας αυτο το 0,001% σημαινει 25% οικονομια ας γινουμε λοιπον ολοι απατεωνες....

Link to comment
Share on other sites

επειδη εισαι ασχετος με το συγκεκριμενο μοτερ γιατι αν ηξερες δεν θα ελεγες οτι στα 160-200 παω με 5000 rpm,

............... εντελως πληροφοριακα σου λεω παντως οτι το συγκεκριμενο μοτερ στα 200km/h εχει 4900rpm με κοφτη στις 7200(χλμ δεν σου λεω αστο..)

Ελληνικά καταλαβαίνουμε έ ..... το 4.900 με 5.000 στροφές σου κάνει τη διαφορά ?

Και με 4.000 rpm να πήγαινες η αναλογία υδρογόνο/αέρας απλώς θα βελτιωνόταν στο επόμενο δεκαδικό ψηφίο, σε 0,0014 %. Ωλέ !!!!!

Άντε να το πολλαπλασιάσω επι 3 αν δεν πατάς τερμα γκάζι, να σε πάω στο 0,004 % !!!!!!

Υπάρχουν ερευνητικές δημοσιεύσεις για θετική επίδραση αερίου υδρογόνου (από μπουκάλα) αλλά μιλάμε για αναλογίες της τάξης 1%, εσύ είσαι 1.000 φορές κάτω. Όπως και όλα τα ηλεκτρολυτικά που πουλάνε

Μην υπεκφεύγεις και απάντησε απ' ευθείας στο ερώτημα για την ειλικρινή ενημέρωση των υπολοίπων : Έχεις επέμβει στο προγραμματισμό και στον αισθητήρα Λάμδα?

Για αυτό δεν χρειάζεται να πληρώσεις να βάλεις τα μαραφέτια της ηλεκτρόλυσης, δεν σου δίνει "τίποτα"!

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ πως ο Adriver, έχει αμάξι που κινείται με αέρα, για να υποστηρίζει πως μιας και αγνοεί τον ορισμό της τέλειας καύσης... 11 μέρη βενζίνη προς 17 μέρη αέρα... Επίσης σε OBD I εγκέφαλο, έχουμε φορτώσει Windows 7 64bit, με clockαρισμένο CPU και έχουμε βάλει στο Λ ταινία του James Bond να βλέπει. Και όπως έγραψα στο άλλο θέμα, -80% καυσαέρια, είναι με πειραγμένο αναλυτή;;;;;;; Αν ναι τότε ίσως και να ισχύουν αυτά που λες... Συγνώμη για το υφάκι μου, αλλά ίσως πρέπει να γίνουμε λίγο πιο ενοχλητικοί, μιας και ορισμένοι, νομίζουν πως τους πειράξαμε τη γκόμενα...

Φαίνεται δεν είναι προφανές σε ΣΧΕΤΙΚΟΥΣ σαν εσένα ότι σε κάθε κύκλο λειτουργίας ο κύλινδρος δεν γεμίζει με βενζίνη αλλά με αέρα!

Και ότι το πόση μάζα βενζίνης αντιστοιχεί σε αυτό για στοιχειομετρική καύση υπολογίζεται ... αν ξέρεις να κάνεις πράξεις και πόση είναι η στοιχειομετρική αναλογία

και ... ΣΧΕΤΙΚΕ καμμιά σχέση η στοιχειομετρία με αυτό που γραφεις "11 μέρη βενζίνη προς 17 μέρη αέρα" ! .... και τι μερη είναι αυτά, μάζας ή όγκου

Φιλικά, ο Άσχετος!

Υ.Γ. Κάποιοι εδώ μέσα τραβάτε μεγάλο ζόρι

Edited by Adriver
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά καταλαβαίνουμε έ ..... το 4.900 με 5.000 στροφές σου κάνει τη διαφορά ?

Και με 4.000 rpm να πήγαινες η αναλογία υδρογόνο/αέρας απλώς θα βελτιωνόταν στο επόμενο δεκαδικό ψηφίο, σε 0,0014 %. Ωλέ !!!!!

Άντε να το πολλαπλασιάσω επι 3 αν δεν πατάς τερμα γκάζι, να σε πάω στο 0,004 % !!!!!!

Υπάρχουν ερευνητικές δημοσιεύσεις για θετική επίδραση αερίου υδρογόνου (από μπουκάλα) αλλά μιλάμε για αναλογίες της τάξης 1%, εσύ είσαι 1.000 φορές κάτω. Όπως και όλα τα ηλεκτρολυτικά που πουλάνε

Μην υπεκφεύγεις και απάντησε απ' ευθείας στο ερώτημα για την ειλικρινή ενημέρωση των υπολοίπων : Έχεις επέμβει στο προγραμματισμό και στον αισθητήρα Λάμδα?

Για αυτό δεν χρειάζεται να πληρώσεις να βάλεις τα μαραφέτια της ηλεκτρόλυσης, δεν σου δίνει "τίποτα"!

Πάμε πάλι... Προγαμματισμός-> ΟΧΙ

Λ -> Άλλη πρίζα (τραβάει πιο έξω το Λ για να μη διαβάζει πολύ οξυγόνο)

Φαίνεται δεν είναι προφανές σε ΣΧΕΤΙΚΟΥΣ σαν εσένα ότι σε κάθε κύκλο λειτουργίας ο κύλινδρος δεν γεμίζει με βενζίνη αλλά με αέρα!

Τότε τι τη θέλουμε τη βενζίνη... Αύριο πάω να γεμίσω σε βουλκανιζατέρ.

Πάντως δες

... Θα μάθεις πράγματα...

Και ότι το πόση μάζα βενζίνης αντιστοιχεί σε αυτό για στοιχειομετρική καύση υπολογίζεται ... αν ξέρεις να κάνεις πράξεις και πόση είναι η στοιχειομετρική αναλογία

και ... ΣΧΕΤΙΚΕ καμμιά σχέση η στοιχειομετρία με αυτό που γραφεις "11 μέρη βενζίνη προς 17 μέρη αέρα" ! .... και τι μερη είναι αυτά, μάζας ή όγκου

Δεν ξέρω, τη βενζίνη και τον αέρα σε τι τα μετράμε;

Φιλικά, ο Άσχετος!

Εγώ δεν είπα τίποτα...

Υ.Γ. Κάποιοι εδώ μέσα τραβάτε μεγάλο ζόρι

Να και σε κάτι που συμφωνούμε...

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ωπα ρε παιδιά ψυχραιμία

Αφού επιμένετε οι μεν για τα καλα της συσκευης και οι δε για την απάτη , η διαφορά μπορει να λυθεί πανεύκολα !!

Ραντεβού στο "περιπτερο" στην Αφαια και με το αμαξι του PanosVR6 γίνεται η διαδρομή Αφαια - Κορινθο - Αφαια με σταθερη ταχυτητα 120Km / h με αντιπροσώπους των δυο πλευρών μεσα , με φουλ το ρεζερβουάρ και το κιτ ενεργοποιημένο .

Μετα Ξανα φουλ το ρεζερβουαρ και ξανα η διαδρομη με την ιδια ταχυτητα και τα ιδια ατομα επιβατες αλλα το κιτ απενεργοποιημένο αυτη τη φορα .

Στο τελος μολις ξαναγυρισετε ξανα φουλ το ρεζερβουαρ και ................... τερμα τα λογια , θα μιλησουν τα κομπιουτερακια !!!!

Ιδου η Ροδο ιδου και το πήδημα !!!

Edited by manbag
Link to comment
Share on other sites

Guest PanosVR6

δεν εχω να πω πολλα γιατι με καλυψε πληρως ο σωτηρης(skaraviaios_potasas) που ηταν και μαζι μου στο ταξιδι,αυτα που δηλωσα και εγραψα στο αρχικο μου post ειναι και η αληθεια οποιος θελει πιστευει οποιος δεν..προβλημα του,παντως ουτε μαγαζι εχω ουτε κιτακια πουλαω..αυτα προς αποκατασταση της ταξης!

Adriver αλλα λεω στα post μου και αλλα καταλαβαινεις..δεν θα στο κανω και νιανια,,δεν μπαινω στη διαδικασια για πολλους λογους...εχεις δικιο πολλοι τραβανε ζορι και εχουν πολλα κομπλεξ δυστυχως...

φιλε manbag δεν εχω ν αποδειξω κατι..και ειδικα σε καποιους που το παιζουν ειδικοι και ξερολες,γιατι πολυ απλα δεν εχω την αναγκη και το λογο να πω ψεματα,αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.