Jump to content
Theos GT

Kωδικοι Κοντερ Και Εγκεφαλων

Recommended Posts

Νίκο αυτό είναι φυσιολογικό! Και εμένα έτσι είχε κάνει και τα έσβησα όλα με vag-com και δεν ξανάναψε ποτέ! Το λένε και στα how-to στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ: να σβηστούν όλα τα σφάλματα που θα βγουν μετά την αλλαγή του καντράν!

Το ESP σου έσβησε τελικά?

Το ESP οχι και απο αυτα που βλέπεις δεν σβήνει κανένα

Link to comment
Share on other sites

Νίκο κάπου διάβασα ότι το σφάλμα στο καντράν βγαίνει όταν ταιριάξεις παλιό καντράν σε νεότερο αυτοκίνητο, γιατί υπάρχει διαφορά ή στο immo ή γενικά στο καντράν (γι αυτό και το commander 1.4 διαβάζει μέχρι 2006 μοντέλα). Αυτά με επιφύλαξη. Το σφάλμα στο ESP περιγράφεται στη σελίδα του VCDS, θέλουν ρύθμιση οι σένσορες. Το sporadic communication δεν ξέρω γιατί βγαίνει, αλλά δε μου αρέσει. Το παλιό καντράν σου να υποθέσω ήταν πολύ πιο σύγχρονο από το τωρινό, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Νίκο κάπου διάβασα ότι το σφάλμα στο καντράν βγαίνει όταν ταιριάξεις παλιό καντράν σε νεότερο αυτοκίνητο, γιατί υπάρχει διαφορά ή στο immo ή γενικά στο καντράν (γι αυτό και το commander 1.4 διαβάζει μέχρι 2006 μοντέλα). Αυτά με επιφύλαξη. Το σφάλμα στο ESP περιγράφεται στη σελίδα του VCDS, θέλουν ρύθμιση οι σένσορες. Το sporadic communication δεν ξέρω γιατί βγαίνει, αλλά δε μου αρέσει. Το παλιό καντράν σου να υποθέσω ήταν πολύ πιο σύγχρονο από το τωρινό, σωστά;

οχχχχ λες και χαλασαμε και το δικο μου, δλδ δεν ταιριαζουν?

Τι ρύθμιση θελουν?

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Το ESP οχι και απο αυτα που βλέπεις δεν σβήνει κανένα

Να το πας να σου κάνει βασικές ρυθμίσεις για να είσαι εντάξει και να σβήσουν τα σφάλματα, γιατί σίγουρα τα ξέχασε να στα κάνει επειδή νευρίασε με το δικό μου καντράν που είχε κλειδώσει...!

Εγώ θα ξαναπάω αύριο (όπως μου είπε) για να μου βάλει το δικό μου και να σου δώσω πίσω το "προσωρινό" δικό σου να είμαστε εντάξει, οπότε θα ξανασυναντηθούμε εκεί απευθείας!

Link to comment
Share on other sites

Να το πας να σου κάνει βασικές ρυθμίσεις για να είσαι εντάξει και να σβήσουν τα σφάλματα, γιατί σίγουρα τα ξέχασε να στα κάνει επειδή νευρίασε με το δικό μου καντράν που είχε κλειδώσει...!

Εγώ θα ξαναπάω αύριο (όπως μου είπε) για να μου βάλει το δικό μου και να σου δώσω πίσω το "προσωρινό" δικό σου να είμαστε εντάξει, οπότε θα ξανασυναντηθούμε εκεί απευθείας!

Μακαρι, τι να πω!!

To θεμα τωρα ειναι οτι το δικο μου ειναι προγραμματισμένο στο δικο σου, θα μπορει να ξανα μπει σε περίπτωση προβλήματος?

Αυριο κατά τις 10:00 θα ειμαι εκει.

Link to comment
Share on other sites

οχχχχ λες και χαλασαμε και το δικο μου, δλδ δεν ταιριαζουν?

Τι ρύθμιση θελουν?

Το δικό σου δεν το χαλάσαμε καθόλου! Μια κωδικοποίηση θέλει ξανά με τα δικά σου στοιχεία και είσαι εντάξει!

Να σημειώσω ότι εάν το καντραν που φοράς τώρα είχε χάσει όπως λες την κωδικοποίησή του τότε δεν θα έπαιρνε μπρος ο κινητήρας σου με κανένα κλειδί!

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζουμε!! το ESP εσβησε τωρα εκανα εγω μια μ...α και εβαλα το ΑΒS σε test, μην ρωτατε πως τα κατάφερα, πατα-πατα εγινε, μηπως ξερετε πως να το απενεργοποιήσω?

Address 03: ABS Brakes Labels: 1K0-907-379-MK60-F.lbl

Part No SW: 1K0 907 379 AC HW: 1K0 907 379 AC

Component: ESP FRONT MK60 0101

Revision: 00H11001

Coding: 0019074

Shop #: WSC 00028 028 00001

VCID: 73EEDD922DEF3E84

1 Fault Found

01486 - System Function Test Activated

000 - -

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

To κάνω post εδώ για να μην ανοίγω νεο θέμα: βρήκα τυχαία αυτό http://www.auto-polar.com/index-load-Polar_Fis2.htm το οποίο φαίνεται πολύ καλή εναλλακτική του emfa αφου ειναι fw upgradable, δείχνει + οτι δείχνει θερμοκρασία εισαγωγής και σε αφήνει να προγραματίσεις τα κουμπιά στο τιμόνι αλλά και το ποιες ενδείξεις θα δείχνει νομίζω!!

Link to comment
Share on other sites

O εγκεφαλος του πινακα οργανων που βρισκετε;

Για να αλλαξω πινακα οργανων απο κοκκινη οθονη MFD σε ασπρη MFI θα πρεπει να αλλαξω και τον εγκεφαλο λογικα,σωστα?

Τι αλλο χρειαζεται να κανω;

Edited by NIKITAS TSI
Link to comment
Share on other sites

O εγκεφαλος του πινακα οργανων που βρισκετε;

Για να αλλαξω πινακα οργανων απο κοκκινη οθονη MFD σε ασπρη MFI θα πρεπει να αλλαξω και τον εγκεφαλο λογικα,σωστα?

Τι αλλο χρειαζεται να κανω;

Δεν αλλαζει η οθονη αλλαζουν ολα μαζι και τα κοντρερ, τωρα αν γίνεται να βαλεις την άσπρη δεν το ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,εννοω ολο τον πινακα οργανων,οχι μονο την οθονιτσα.

εγώ έχω το golf4 μετατροπη σε 1.8..εχει το κοντερ με τα 220κμ και θέλω να βάλω αυτό με τα 260...Δεν έχω trip panel το απλο και απλο θέλω να βάλω...Πως μπορώ να ξέρω ποιος τύπος μου ταιριάζει (αριθμος πως τα ειπατε Δεν καταλαβα και πολυ) ωστε να ταιριάξει χωρίς προβλήματα immo και τα σχετικα? Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

To κάνω post εδώ για να μην ανοίγω νεο θέμα: βρήκα τυχαία αυτό http://www.auto-pola...-Polar_Fis2.htm το οποίο φαίνεται πολύ καλή εναλλακτική του emfa αφου ειναι fw upgradable, δείχνει + οτι δείχνει θερμοκρασία εισαγωγής και σε αφήνει να προγραματίσεις τα κουμπιά στο τιμόνι αλλά και το ποιες ενδείξεις θα δείχνει νομίζω!!

τώρα το είδα και εγώ και φαίνεται πολύ ενδιαφέρων!!

θα το ψάξω και μάλλον θα το παρω εχει αρκετά χρήσιμες ενδείξεις και χωρίς να κάθεσαι να κουμπώνεις vag com καθε φορά,,,.

Link to comment
Share on other sites

τώρα το είδα και εγώ και φαίνεται πολύ ενδιαφέρων!!

θα το ψάξω και μάλλον θα το παρω εχει αρκετά χρήσιμες ενδείξεις και χωρίς να κάθεσαι να κουμπώνεις vag com καθε φορά,,,.

Όντως έχει πολλές ενδείξεις και τώρα που ξανατσέκαρα τη σελίδα τους είδα και αυτό το οποίο δίνει ακόμα περισσότερες :p

Βέβαια με τo advanced ξεφεύγεις σε τιμή αρκετά. Ενδεικτικά το kufatec παίζει στα 157, περίπου όσο το χα πάρει και γω πέρισυ...

Link to comment
Share on other sites

το Polar FIS+ Advanced τα εχει ολα με 185 ευρω.

μερικοί παράμετροι είναι πολύ σημαντικοί ειδικά σε βελτιωμένα αμάξια!

Ναι δεν λέω, απλά με μεταφορικά φτάνει 200ευρω....

Anyway, αμα το πάρεις δώσε info στο λαο :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν λέω, απλά με μεταφορικά φτάνει 200ευρω....

Anyway, αμα το πάρεις δώσε info στο λαο :D

ok.... αν μείνει κανένα φράγκο μετά τα χαράτσια που μας έχουν βάλει..... :hmm: :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.