Jump to content
sk3pt1c

Άναψε Η Λυχνία Συστήματος Καυσαερίων, Τί Να Κάνω?

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα, μόλις γράφτηκα.

Έχω ένα Polo 1.4 16V 100ps το στρογγυλοφάναρο ( 9Ν ? ) και μου άναψε πριν λίγο το λαμπάκι που

λέει στο βιβλίο ότι είναι το σύστημα καυσαερίων.

Έχει ξανατύχει στο παρελθόν και το συνεργείο της γειτονιάς μου μου είχε πει οτι φταίει μάλλον η βενζίνη

που μπορεί να έβαλα κάπου. Νομίζω μια φορά μου έιχαν καθαρίσει και την πεταλούδα.

Επειδή παίζουν αφραγκιές τρελές :-) , υπάρχει περίπτωση να είναι βρωμιά στην πεταλούδα αυτό λόγω

κακής βενζίνης και να την καθαρίσω και να φτιάξει?

Αν ναι, μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες για το πώς να το κάνω?

Επίσης, πώς λέγεται αυτή η πεταλούδα στα αγγλικά? :-)

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας παίδες, αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σύντομα θα ήμουν super ευγνώμων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα, μόλις γράφτηκα.

Έχω ένα Polo 1.4 16V 100ps το στρογγυλοφάναρο ( 9Ν ? ) και μου άναψε πριν λίγο το λαμπάκι που

λέει στο βιβλίο ότι είναι το σύστημα καυσαερίων.

Έχει ξανατύχει στο παρελθόν και το συνεργείο της γειτονιάς μου μου είχε πει οτι φταίει μάλλον η βενζίνη

που μπορεί να έβαλα κάπου. Νομίζω μια φορά μου έιχαν καθαρίσει και την πεταλούδα.

Επειδή παίζουν αφραγκιές τρελές :-) , υπάρχει περίπτωση να είναι βρωμιά στην πεταλούδα αυτό λόγω

κακής βενζίνης και να την καθαρίσω και να φτιάξει?

Αν ναι, μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες για το πώς να το κάνω?

Επίσης, πώς λέγεται αυτή η πεταλούδα στα αγγλικά? :-)

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας παίδες, αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σύντομα θα ήμουν super ευγνώμων!

ακριβης μεταφραση = Butterfly 8)

δες http://en.wikipedia.org/wiki/Butterfly_valve και εδω http://en.wikipedia.org/wiki/Throttle

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το λεγόμενο "Check Engine" που σου άναψε, είναι μια λυχνία που μπορεί να άναψε για αρκετούς λόγους. ΔΕΝ είναι μόνο για τα καυσαέρια που λέει το βιβλιαράκι! Μπορεί να είναι από πολλαπλασιαστή μέχρι και αισθητήρα λάμδα μέχρι μπουζί ..........

Το αμάξι τρέμει καθόλου? Σου κάνει κάτι αφύσικο μήπως?

Το ότι διαβάζει λάθος καυσαέρια δεν σημαίνει ότι φταίει ένα πράγμα (ο Λάμδα)! Να το πας σε εξουσιοδοτημένο να σου κάνουν διάγνωση και να ζητήσεις να σου δώσουν τον κωδικό βλάβης (τυπωμένο) και να μας τον γράψεις εδώ για να σου πούμε πιο εύκολα τι φταίει! Μπορείς να βάλεις και Vag-com (δικό σου ή φίλου σου) για να μην υποχρεώνεσαι-χρεώνεσαι σε συνεργεία και να βρεις μόνος σου τον κωδικό βλάβης που θα σε καθοδηγήσει!

Αναμένουμε νεότερά σου!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι είχε πέσει λίγο το ρελαντί, του έβαλα ένα 10άρικο βενζίνη μπας και έφταιγε αυτό, θα παω σε λίγο να το βάλω μπροστά να πάω κάπου κοντά για δουλειά και θα δώ τί τρέχει.

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις παίδες!

Αυτό το VAG-COM απ'ότι βλέπω είναι software, το καλωδιάκι για να το συνδέσω με το τουτού μου που το βρίσκω?

thanks και για τη μετάφραση για την πεταλούδα :angry2::whistling::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδηποτε το βαζεις σε διαγνωστικο αλλα οντως το πιθανοτερο ειναι να ειναι απο κακς ποιοτητας βενζινη.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι είχε πέσει λίγο το ρελαντί, του έβαλα ένα 10άρικο βενζίνη μπας και έφταιγε αυτό, θα παω σε λίγο να το βάλω μπροστά να πάω κάπου κοντά για δουλειά και θα δώ τί τρέχει.

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις παίδες!

Αυτό το VAG-COM απ'ότι βλέπω είναι software, το καλωδιάκι για να το συνδέσω με το τουτού μου που το βρίσκω?

thanks και για τη μετάφραση για την πεταλούδα :angel::):blush:

Παράδειγμα για το που θα βρεις το πακέτο καλώδιο-software είναι εδώ: http://www.e-autoshop.gr/product_info.php?cPath=270_271&products_id=1219

Υπάρχουν και νεότερα καλώδια και άλλες τιμές, αλλά η έκδοση αυτή είναι η κατάλληλο γα το μοντέλο σου και μια απο τις πιο σταθερές! Ψάξε και λίγο στο φόρουμ μας για να καταλάβεις την χρησιμότητα του και την χρήση του!

Link to comment
Share on other sites

Wow, ευχαριστω πολυ guys! :angel:

Το καλωδιο αυτο φαινεται καλη φαση, μαλλον θα το τσιμπησω και θα αρχισω να μαθαινω περισσοτερα πραγματα γιατι ετσι να τα σκαω καθε λιγο και λιγακι δεν λεει...

Πριν που μπηκα στο αμαξι δεν παρατηρησα καμια διαφορα, το ρελαντι ηταν γυρω στις 600 στροφες παντως, το λαμπακι ακομα αναμμενο...

Μαλλον θα το παω συνεργειο τωρα και μετα παιρνω το καλωδιο και ολα μονος μου (τουλαχιστον οσα μπορω).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήγα στο συνεργείο και το VAG COM έδειξε "excessive flow", δεν θυμάμαι τον κωδικό, οπότε τα παιδιά είπαν ότι είναι είτε η πεταλούδα είτε η αντλία ανταλλαγής καυσίμων, ή κάπως έτσι, θα το πάω τη Δευτέρα να το δουν, 30-40 ευρώ είπε θα κοστίσει...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε μου, διαβασα το πρόβλημα σου και μου θυμηζει το δικό μου. Ακόμα και να σου το έσβησαν στο συνεργείο, αν δεν αλλάξαν κάτι στο αμάξι δηλαδή πεταλούδα γκαζιού, πάλι θα σου ξαναναψει λόγο κακής ποιότητας βενζίνης. Εγω εχω το πολακι 6n2 1400, 75Hp και το check της μηχανής αναβοσβήνει σαν να είναι απο χριστουγεννιάτικο δέντρο. Αν θές την προσωπική μου άποψη, για να μην αντιμετοπίζεις αυτό το πράγμα συνέχεια και για να μην σου σπάει τα νέυρα αυτή η ένδειξη check:

1)Κάπου κάπου βάζε 100 αρα βενζίνι και βγάζε το σε καμία ευθεία και ξεμπούκωνε το. Αφού το

σβήσεις το αμάξι για κανένα 5λεπτο η ενδειξη θα σβήσει απο μόνη της αφού η πεταλούδα θα είναι

πεντακάθαρη απο την καπνα που κρατα λογο κακής βενζίνης.

2)Αν απεγνωσμενα θες να σβήσεις την ένδειξη check τότε βγάλε τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας

για 5 λεπτάκια και ο εγκέφαλος θα αναγνωρίσει οτι το πρόβλημα λύθηκε.(Δεν στο προτείνω να το

κάνεις συνέχεια!!!)

Ελπίζω φίλε μου να σε βοήθησα!!!

P.S: Εκφράζω την προσωπική μου άποψη!!!

Link to comment
Share on other sites

Thanks dude! :)

Τελικα η πεταλουδα ηταν, μπιχλα τελειως λογω μουφα βενζινης, ευχαριστω για ολη τη βοηθεια!

Μου πηρε 25 ευρω, ειναι πολυ καλο συνεργειο, στο χαιδαρι στην ιερα οδο, πολυ καλα παιδια :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...εχω ενα παρομοιο προβλημα.(golf 5 1,6 FSI)..εχει αναψει το check το σφαλμα που βγαζει ειναι Ρ0441 λανθασμενη ροη συστηματος αναθυμιασεων.

Το σβηνω αλλα σε 2_3 μερες ξανααναβει. Εχω αλλαξει δοχειο αναθυμιασεων και τη βαλβιδα του που ειναι κατω απο το κεντρικο καπακι του κινητηρα,στο πισω μερος...βαζω και 100 αρα μηπως αλλα τα ιδια...μηπως ξερει κανεις;;; ευχαριστω!

Edited by tsoxaki
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.