Jump to content
kpilidis

αξιζει η τοποθέτηση Dsg σε Golf Gti

Recommended Posts

Επειδη αυριο θα πάω να κλείσω - παραγγείλω το αυτοκίνητο ερωτω

αξίζει να μπει το DSG ή τσάμπα χρήματα?

με τα ίδια χρήματα μπορείς να βάλεις δέρμα..

το έχει κανείς άλλος?

πως του φαίνεται? ειναι τόσο γρηγορο όσο λένε?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην με το καλο να το παραγγειλεις και με το καλο να σου ερθει.

Θα σου προτεινα να το παρεις με DSG.Ειναι απλα κορυφαιο,ασε που ειναι και πιο γρηγορο.

Τα δερματινα μπορεις να τα βαλεις και μετα,το DSG ομως καλυτερα απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Μήν λέμε και πράγματα που δέν ισχύουν...

Ο μόνος που λέει ότι το DSG είναι ποιό γρήγορο είναι....η VW..

Πώς να δικαιολογήσει κανείς τα 2000 διαφορά για "αυτόματο"...

Έχουν γίνει συγκριτικά και υπάρχει ήδη post πάνω στο θέμα.

Εγώ θα σου πρότεινα δαγκωτό manual.

Σκέψου απλά ΕΝΑ...¶ν σου χαλάσει...τί το κάνεις;;;; (ή στο κάνουν...)

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου απλά ΕΝΑ...Άν σου χαλάσει...τί το κάνεις;;;; (ή στο κάνουν...)

και εγω εκει κολλαω...

λές αν σου χαλάσει τι θα γίνει?

και αν σου χαλάσει εκτός εγγυησης? τι κάνεις?

Edited by kpilidis
Link to comment
Share on other sites

Το DSG είναι φοβερό και τρομερό. Φυσικά και είναι και πιο γρήγορο από το απλό κιβώτιο.

Να χαλάσει, γιατί να χαλάσει? Με την ίδια λογική μπορεί να χαλάσει και το απλό κιβώτιο.

Το κακό είναι ότι ακόμα και στη χειροκίνητη λειτουργία δεν κρατάει τις ταχύτητες μέχρι τον κόφτη. Με ένα βελτιωμένο s/w όμως αυτό μπορεί να βελτιωθεί.

Προσωπικά πάντως δεν θα το επέλεγα για το παραπάνω κόστος, γιατί υπάρχουν ακόμα περιθώρια βελτίωσης και γιατί δεν έχω βαρεθεί ακόμα να πατάω συμπλέκτη... :D:D

Επίσης η διαδικάσία για να μπει εκ' των υστέρων είναι τόσο ακριβή και δύσκολη που πολύ απλά δεν γίνεται. Αν θέλεις DSG το βάζεις από την αρχή. Δεν είναι αξεσουάρ να το βάλεις όποτε θέλεις εσύ...

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ.

ΑΝ ΣΚΟΠΕΥΕΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΜΠΟΤΙΛΙΑΡΙΣΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΟΜΑΤΟ.

ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗΣ.

ΜΕ ΕΝΑ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ ΟΜΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ.ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑΤΑ ΟΠΟΥ ΑΚΟΥΣ ΤΑ ΑΛΟΓΑ ΝΑ ΑΦΗΝΙΑΖΟΥΝ.

Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ.
Γιατι εχω στο μυαλο μου οτι της Bmw ειναι??
Μήν λέμε και πράγματα που δέν ισχύουν...

Ο μόνος που λέει ότι το DSG είναι ποιό γρήγορο είναι....η VW..

Πώς να δικαιολογήσει κανείς τα 2000 διαφορά για "αυτόματο"...

Έχουν γίνει συγκριτικά και υπάρχει ήδη post πάνω στο θέμα.

Εγώ θα σου πρότεινα δαγκωτό manual.

Σκέψου απλά ΕΝΑ...¶ν σου χαλάσει...τί το κάνεις;;;; (ή στο κάνουν...)

Εσυ εισαι σιγουρος οτι αυτο που λες ισχυει??

Μιλας,ΑΝ χαλασει το κιβωτιο.Και ΑΝ χαλασει το χειροκινητο?Με αν,συζητηση δεν γινεται.Γιατι ΑΝ το συντηρεις σωστα δεν εχεις λογω να χαλασει.Επισης,η ερωτηση του kplidis ειναι,αν καταλαβα καλα,τι θα διαλεγαμε εμεις αναμεσα σε κιβωτιο και δερματινα.

Η αποφαση φυσικα και ειναι δικη σου kplidis.

Προσωπικα,θα επαιρνα αυτο με το DSG αν ειχα να διαλεξω αναμεσα σε αυτο και τα δερματινα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχω στο μυαλο μου οτι της Bmw ειναι??

Εσυ εισαι σιγουρος οτι αυτο που λες ισχυει??

Μιλας,ΑΝ χαλασει το κιβωτιο.Και ΑΝ χαλασει το χειροκινητο?Με αν,συζητηση δεν γινεται.Γιατι ΑΝ το συντηρεις σωστα δεν εχεις λογω να χαλασει.Επισης,η ερωτηση του kplidis ειναι,αν καταλαβα καλα,τι θα διαλεγαμε εμεις αναμεσα σε κιβωτιο και δερματινα.

Η αποφαση φυσικα και ειναι δικη σου kplidis.

Προσωπικα,θα επαιρνα αυτο με το DSG αν ειχα να διαλεξω αναμεσα σε αυτο και τα δερματινα.

Κοίτα...

Στο δίλλημα που βρίσκεται το παληκάρι βρισκόμουν και γώ, και όπως καταλαβαίνεις ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ το θέμα.

Απο τα μεγαλύτερα μειονεκτήματα του DSG είναι το θέμα της αξιοπιστίας/επισκευής.Σε αντίθεση, το manual καθώς έχει ήδη μπεί σε άλλα αυτοκίνητα του Group, πολλά απο αυτά με τον 1.8Τ και τρελλό tuning, δέν έχει κάνει ΤΣΙΚ.

¶ααασε που άν χρειαστεί και κανα upgrade clutch kit όταν και άν το πειράξει....ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΛΥΣΗ ΜΕ ΤΟ DSG.

Επείσης τίθεται ζήτημα και επαναπρογραμματισμού του κιβωτίου, για αλλαγή του ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ΡΟΠΗΣ που έχει το DSG.

Αυτά εσύ τα έχεις υπ'όψιν σου όταν συστήνεις σε κάποιον να το πάρει;;Ή απλά αρκείσαι στο marketing της VW;;;

Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνεις φίλε kpilidis, το θέμα το έχω ψάξει, σε αντίθεση με άλλους (ειλικρινά χωρίς να αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα) που απλά ίσως να έχουν δοκιμάσει το κιβώτιο ή να έχουν ακούσει γι'αυτό..

Το DSG άν και σε θέμα αντοχής "υποτίθεται" ότι έχει το ίδιο rating με το manual δηλαδή στα 350Nm, έχει απο την φύση του ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ροπής μέσω ξεχωριστού δικού του εγκεφάλου, πιθανότατα για δική του αυτοπροστασία...

Ένα λοιπόν task για τις εταιρίες επαναπρογραμματισμού, ήταν και είναι η αλλαγή του προγράμματος του κιβωτίου ώστε να μήν "κόβει" την παραπάνω δύναμη.

Τέλος, υπάρχει ακόμα και το ζήτημα της μεταβολής της ροπής, γεγονός που δέν σκέφτονται πολλοί, καθώς ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ το powerband με τον προγραμματισμό, ΚΑΝΕΙΣ δέν εγγυάται (αλλά ούτε και γνωρίζει φαντάζομαι) ότι το DSG θα μεταβάλει αυτόματα το σημείο αλλαγών ώστε να μεγιστοποιήσει την απόδοση, πράγμα που στο manual εξαρτάται αποκλειστικά απο κάτι ΠΟΛΥ προσαρμοστικό, που λέγεται ΑΝΘΡΩΠΟΣ...

Αυτά τα ολίγα.... :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτά εσύ τα έχεις υπ'όψιν σου όταν συστήνεις σε κάποιον να το πάρει;;Ή απλά αρκείσαι στο marketing της VW;;;
Οχι δεν τα ειχα υποψην μου και ουτε εχω κανει διατριβη(οπως πολυ καλα εχεις κανει γιατι το εχεις αγορασει και ειναι μια αποφαση αρκετα σοβαρη) για την πληρη λειτουργια του κιβωτιου DSG γιατι πολυ απλα δεν με ενδιαφερει το συγκεκριμενο αυτοκινητο με το εν λογω κιβωτιο.

Και δεν εχεις καταλαβει κατι.

Εχει διλλημα,ΚΙΒΩΤΙΟ ή ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ.Και εκει του απανταω κιβωτιο.Δεν εχει διλλημα αυτοματο ή χειροκινητο.

ΑΠΟΨΗ μου λοιπον,να βαλει το κιβωτιο γιατι ειναι πολυ πιο κ@βλε να εχεις ταχυτητες στο χερι και να κανεις αλλαγες με ενα απο τα καλυτερα κιβωτια.

ΑΠΟΨΗ μου ξαναλεω.Δεν χρειαζεται να την ενστερνιστει κανεις.

Όπως καταλαβαίνεις φίλε kpilidis, το θέμα το έχω ψάξει, σε αντίθεση με άλλους (ειλικρινά χωρίς να αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα) που απλά ίσως να έχουν δοκιμάσει το κιβώτιο ή να έχουν ακούσει γι'αυτό..

Δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης,μην ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites

έστειλα mail στην revo και την ρώτησα αν υποστηρίζει το πρόγραμμα της το κιβώτιο

ιδου η άπάντηση

Hi Pilidis,

Yes you can use the Mk 5 software on cars with a DSG gearbox, we have tested this here on our own GTI and it works brilliantly. The rumours about the DSG not working with increased torque and horsepower are not true.

Regards

Doug Harris

Sales and technical support

Revo Technik Limited

Tel: 01327 301 901

Fax: 01327 301 904

www.revotechnik.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.