Jump to content
Marios_R

Προβλημα Στον Κομπρεσορα Polo Gti

Recommended Posts

Σήμερα και μετα από ταξίδι 2,5 ωρών κάποια στιγμή συνειδητοποιώ ότι ως τις 2700-2800 το αμάξι δεν τραβούσε.

ωσπου να φτάσω στον προορισμό μου ο κομπρεσορας ηταν σαν να μην δουλευε καθολου.Πατούσα γκάζι και δεν γινόταν τίποτα.μόνο η κατανάλωση ανέβαινε,τα χλμ καθόλου.Οπότε αναγκάστηκα να δουλεύω το αμάξι manual πάνω από τις 3000 ώσπου να φτάσω.

Στο ταμπλό δεν μου άναψε κάποιο λαμπάκι.

Οταν εφτασα στον προορισμό μου αφησα το αμαξι να κρυώσει μετα όλα καλά.

Ξερει κανείς τι παίζει?

Είναι το 3ο προβληματάκι που παρουσιάζεται μετά το τρίξιμο της ηλιοροφής ( το οποίο παρότι το πήγα στην αντιπροσωπεία δεν λύθηκε) και το 1.2 λίτρα λάδι στα 7500km.

Edited by Marios_R
Link to comment
Share on other sites

Και γω το επαθα αυτό την προηγούμενη βδομάδα (golf v 140 dsg) μετά απο πήξιμο στο κέντρο κανα μισάωρο με clima ανοιχτό και εξωτερική θερμοκρασία 32-33c,λάδι 95-97c. Καποια στιγμή πάτησα να φυγω και επειδή το ειχα στο d είχε ~1500 στροφές/3η αλλα δεν εφευγε με τπτ! Κανω kickdown και μονο οταν τουρμπισε εφυγε αλλά και πάλι ήταν πεσμένο και >3000 rpm, αλλά χαμηλά νεκρό σαν να μην έχω κομπρέσορα! Μετά απο λίγο κάπως αρχισε να δουλεύει πάλι αλλά οχι κανονικα.

Μολις το άφησα σπίτι και κρύωσε και το δικό μου κανένα θέμα, γεμιζε μια χαρά

Το χει πάθει και φίλος μου με jetta 140 manual, βγήκε να περάσει με 4η και 70-80 χλμ και οπως βγήκε έτσι έμεινε!!! Μετά απο λίγο ομως επανήλθε σ'αυτόν...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορία, εχει το πολο το gti κομπρεσσορα?

Ναι! Το twincharger φοράει απλά με άλλη χαρτογράφηση και βγάζει 180 αλογα αντί για 160 στα scirocco/golf

Link to comment
Share on other sites

θα ειχε ψηθει στις θερμοκρασίες το αυτοκινητο, και ο κομπρέσορα θα δυσκολευόταν να ακολουθήσει με τοσο θερμο εισερχόμενο αέρα.

Με a/c και σταματα ξεκίνα σε κινηση, με εξωτερικη 30 βαθμούς,ο εισερχόμενος ειναι 55βαθμους..

Link to comment
Share on other sites

θα ειχε ψηθει στις θερμοκρασίες το αυτοκινητο, και ο κομπρέσορα θα δυσκολευόταν να ακολουθήσει με τοσο θερμο εισερχόμενο αέρα.

Με a/c και σταματα ξεκίνα σε κινηση, με εξωτερικη 30 βαθμούς,ο εισερχόμενος ειναι 55βαθμους..

Στη δικιά μου περίπτωση προφανώς αυτό συνέβαινε. Αλλά ο φίλος με το polo λέει το έπαθε εν κινήσει!

Link to comment
Share on other sites

...αυτα με τις θερμοκρασιες...αν ισχυουν θα ηταν τραγικο....εχω χρονομετρησει 50-150 με 3η διαφορες εποχες απο -2 μεχρι 41,5 ... στην ιδια ευθεια...οι διαφορες ειναι τραγικα μικρες...Και αν ηταν καθε φορα που εκανε ζεστη να τα εφτυνε ο κομπρεσσορας...θα τα ειχαμε παρει ολοι στο χερι...Μηπως συμβαινει κατι αλλο ?...Ειναι λιγακι αφυσικο να δουλευει ετσι

Link to comment
Share on other sites

...αυτα με τις θερμοκρασιες...αν ισχυουν θα ηταν τραγικο....εχω χρονομετρησει 50-150 με 3η διαφορες εποχες απο -2 μεχρι 41,5 ... στην ιδια ευθεια...οι διαφορες ειναι τραγικα μικρες...Και αν ηταν καθε φορα που εκανε ζεστη να τα εφτυνε ο κομπρεσσορας...θα τα ειχαμε παρει ολοι στο χερι...Μηπως συμβαινει κατι αλλο ?...Ειναι λιγακι αφυσικο να δουλευει ετσι

Εν κινήσει εγώ δεν το χω πάθει! Αλλά μου ακούγεται περισσότερο "λογικό" να συμβεί μετά απο πήξιμο αφου η εισαγωγή πρέπει να βράζει (είχα πέσει ακριβώς την ώρα που κλείσανε το Σύνταγμα και για να ξεμπλέξω απο τα στενά εφαγα μιση ωρα 1η-2α) με 32c εξωτερική και clima αναμένο συνέχεια)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.