Jump to content
klyr

Golf 5/6 - Προβλήματα Στην Εργοστασιακή Αντλία Υψηλής (Με Σωθικά Ή Χωρίς)

Recommended Posts

Εγω θα σε ρωτησω εχεις εμπειρία γνωρίζεις με τον κωδικό αυτό για καδενα χρονισμου;
Σίγουρα η τηλεδιαγνωση δύσκολη αλλά αν διαβάσεις δενβταψξεφουρνιζω ένα ένα.
Έγραψα τι κάνει το αμαξι γράφω βενζινη βουλγαρια ίσως νοθευμένη νομίζω τα ειπα όλα δεν έκρυψα κάτι
Άλλος μου εγραψε για αισθητήρα που με κάνει ποιο κοντα στο πρόβλημα
Αυτό που θα κάνω είναι να καψω την βενζίνη στην αρχη να βαλω 100αρα και αν συνεχίσει αλλαζω αισθητήρα Παω δλδ safe Από τα ποιο φθηνα και με την γνωμη του μηχανικού αφου πλέον το πηγα μετά την ανάρτηση μου εδώ

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στις 13-16 Μαϊου ανέφερες το πρόβλημα, σου δώσαμε μια γενική κατεύθυνση. Γράφω αν δεις προσεκτικά "Έλεγχο με vagcom - Ίσως αντλία υψηλής".

Δεν ανέφερες μετά πουθενά : "πήγα συνεργείο έκανα το τάδε" "έγινε έλεγχος στο δείνα" "μου είπανε στο συνεργείο 1-2-3" "αποφασίσαμε να κάνουμε αυτό"

Ο μηχανικός σου αλήθεια δεν μας είπες τι σου ανέφερε ότι διέγνωσε? Και γιατί να του πεις έτσι μου είπανε, άσε τη μηχανικάρα να το ψάξει μόνος του.

 

Μετά στις 28 Μαϊου αναφέρεις για τη βενζίνη και ότι ο κινητήρας είναι ανακατασκευασμένος.

Ανακατασκευή γίνεται με 1000 και με 10000€. Αναλόγως πορτοφολιού, βλαβών, αντίληψης μηχανικής και φυσικά συμβουλών από τους ειδικούς(που τους πληρώνουμε γι΄ αυτό).

Μπεκ χιλιόμετρα? Αντλίες και οι δύο χιλιόμετρα ? Φίλτρα καυσίμου χιλιόμετρα ? Εργοστασιακό ή με πρόγραμμα ? Άλλη ιδιαιτερότητα (σφάλματα, αλλαγές ανταλλακτικών, αλλαγής συμπεριφοράς στην οδήγηση τα τελευταία χλμ?) Καδένα αλλάχτηκε σύμφωνα με την οδηγία, ή μπήκε απλά ένα κιτ. ? Αντλία λαδιού?

Μου έτυχε ανακατασκευή Tsi, να μην μπορεί να πάρει εύκολα μπρος από λάθος χρονισμό και τον μηχανικό να βρίζει κιόλας ότι ξέρει τη δουλειά του.

Πολλά τα δεδομένα λοιπόν και πολλά συμβαίνουν, όσο περισσότερα έχεις δει τόσο περισσότερο μπορείς να βοηθήσεις αλλά και περισσότερο επιφυλακτικός είσαι σ΄αυτά που λες. Ειδκά στην τηλεδιάγνωση.

 

Δεν είναι θέμα λοιπόν να κρύψεις, είναι θέμα πως θα παραθέσεις τα δεδομένα, πως δίνεις feedback και τι βοήθεια θα πάρεις, περιμένεις να πάρεις ή αυτός που διαβάζει έχει τη διάθεση ν΄ασχοληθεί.

 

Στο δια ταύτα:

Γέμισε το 100άρα, μη φας όλη την υπάρχουσα. Φάε 1/4 βενζίνη και ξαναγέμισε 100άρα. Συνέχεια το ίδιο 1/4 γέμισμα.

Το αμάξι άμα βάλεις την 100άρα πρέπει να κάνει το log που σου είπα. Αν δει κλείσιμο πεταλούδας και cf, συνεχίζεις γεμίσματα και μετά ξανά log.

Αν δεις μείωση cf, έστω και στο πρώτο log, ήταν η βενζίνη.

 

Εγώ πχ θα έβλεπα κατευθείαν αντλία υψηλής, χρονισμό μπεκ και Missfires ρελαντί ανά κύλινδρο. Αν έχει missfires αρχικά ρελαντί και μετά εν κινήσει:

μπορεί να θέλει αντλία υψηλής

μπορεί να θέλει πολλαπλασιαστές

μπορεί να θέλει μπεκ

μπορεί να θέλει μπουζί

μπορεί να θέλει βενζίνη και στο επόμενο γέμισμα να είναι οκ

μπορεί να θέλει χρόνισμα

μπορεί να παίρνει αέρα κάπου

μπορεί να έχει βουλωμένο καταλύτη

μπορεί να έχει προβληματικό φίλτρο καυσίμου

μπορεί η πίσω τρόμπα να έχει πρόβλημα

μπορεί να έχει πρόβλημα η κεφαλή - βαλβίδες

μπορεί να έχει θέμα στεγανοποίησης

μπορεί χίλια δύο άλλα

 

ΑΛΛΑ εξετάζοντας όλα τα δεδομένα μαζί μπορείς να καταλήξεις σε ένα συμπέρασμα, όχι με έναν κωδικό σφάλματος μόνο. Με ρωτάς αν έχω εμπειρία στον κωδικό σφάλματος, η απάντηση μου, γιατί τα δεδομένα σου ήταν ελλιπή από το 1ο ποστ, όπως είδες ήταν ΙΣΩΣ αντλία υψηλής.

Με τη βενζίνη και την ανακατασκευή τα δεδομένα άλλαξαν.

Safe και φτηνά συμφωνώ, αλλά και υπεύθυνα και να ξέρουμε γιατί και πως το ψάχνουμε.

 

Αυτό είχε κοψίματα, μετά την 5η 6η

post-16810-0-09509900-1440775922.jpg

το αυτοκίνητο τελικά είχε πρόβλημα στο μπεκ. Δεν λόγκαρε ποτέ όταν έπρεπε, η μηχανικάρα του άλλαξε μπουζί, τσέπωσε το 80άρι με εργασία.

Που να τρέχουμε τώρα να λογκάρουμε του είπε, το μπεκ ήταν και ακριβό, οπότε πήγε φτηνά.

 

Γενικά, επειδή εδώ δεν είναι facebook και δεν μ΄αρέσει να πετάω την παπαριά μου στα ποστ και μετά να θάβεται στο χάος, γιατί είναι forum και προσπαθούμε να έχουμε μια βάση δεδομένων, παροτρύνω και τα μέλη να κινηθούν αναλόγως. Καθείς με τη λογική του φυσικά..

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες περισσότερο τώρα με ολα αυτα
Σε 1 βδομάδα που θα καψω την βενζίνη θα σας πω περισσότερα Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις γνώσεις σας

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο

@gtse Που σου απαντάει στο 4 ποστ, αν θυμάμαι καλά από εμένα είχε καθοδηγηθεί να δει και τον ψεκασμό για το Tsi του.

Ήταν μπεκ τελικά και γλίτωσε το μοτέρ του. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε οαρακολουθω χρόνια ξερω τις γνώσεις σου συνήθως πέφτεις μέσα.Ισως εγω δεν σου έδωσα όλο το ιστορικό όπως λες καλή συνεχεια

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φιλε Νίκο ήταν το ρουλεμάν πάνω στην αντλια υψηλης που δεν ανέβαζε πάνω από 5200 στροφές
Να δεις πως μουωτο είπε ποτηράκι κάπως ετσι δεν θυμαμαι καλα και το πηρα γνήσιο 72€

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αντλία υψηλής στο Tsi, έχει roller. Είναι το 8

658129828_11.JPG.95f11bae5bd675c85cf1185b609f9996.JPG

 

Είχαμε πει για την αντλία, ένα log ήταν θα ξεμπέρδευες... νωρίτερα.

Όλα καλά λοιπόν πλέον.

Καλό είναι να logάριστεί, ότι επανήλθε στα σωστά επίπεδα πίεσης η αντλία παρόλαυτα.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο αυτό ήταν φιλε αλλά δεν ήξερα πως μου το ειπε πως λεγόταν.
Νίκο ξερω ότι έχεις γνώσεις και εισαι φοβερός στις διαγνώσεις έστω και ιντερνιτικα με τις περιγραφές μας
Γνωστό άλλωστε
Να πω εξαφανιστηκε και ο ήχος τακ τακ που ακουγόταν.Τελικα άδικο κράξιμο στα βουλγαρικα βενζιναδικα

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να γίνει ένα log, έστω και αργότερα μετά τις 120-130Κ χλμ πέφτουν οι αντλίες έχουν και φθορά στο πίσω μέρος τους (ροδέλα) ή στο αξονάκι.


 

Spoiler

Στα βενζινάδικα τώρα:

Μερικά θέλουν προσοχή.. σε χωριά ή ακόμα και σε τουριστικά μέρη. Όπου έχει μεγάλη κατανάλωση (βλ. Έλληνες) τα περισσότερα είναι καλά.

Πρόσφατα τον προηγούμενο μήνα ερχόμενος από Βουλγαρία έβαλα στη Lukoil, το καύσιμο είχε μηδενικές επιστροφές εξαιρετικό.

Το logάρισα έως 1,7bar χωρίς μεθανόλη και έως 1,9 με, είχε μηδενικές επιστροφές. Και από αυτονομία-κατανάλωση κινήθηκε σε νορμάλ επίπεδα.

Βέβαια θέλει πάντα προσοχή..δεν είναι κανόνας.

Στην Ελλάδα, τώρα με τις τιμές αυτές η 100άρα στις δεξαμενές, θα είναι σε χειρότερη κατάσταση από τη Βουλγαρία.

Γενικά Βουλγαρία,Σκόπια,Σερβία,Ρουμανία μιας και μιλάμε για Βαλκάνια, ποτέ δεν είχα πρόβλημα με βενζινάδικο, ακολουθώντας τον κανόνα του καινούργιου με μεγάλη επισκεψιμότητα. Αντίθετα είχα πρόβλημα στο παρελθόν (σοβαρό στο μοτέρ) με BP στην Ελλάδα.

 

Αυτό που θέλει προσοχή στη Βουλγαρία είναι το πετρέλαιο, είναι χαμηλής απόδοσης 9/10 φορές και η απόδοση είναι αισθητά κατώτερες από Ελληνικό (σωστό) βενζινάδικο. Τα ίδια μου λένε και Βούλγαροι γνωστοί μου.

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.