Jump to content
sakasgolf

Aum 1.8Τ

Recommended Posts

Παιδια ετσι οπως ψαχουλευα διαβασσα κατι σε ενα αλλο φορουμ και εμεινα!!!!!ελεγε οτι τα μοτερ με κωδικο AUM εχουν τα εντοσθια του S3/TT225 και εχει συμπιεση 9,0προς1......παιζει κατι τετοιο????ξερει κανεις τπτ?αν θελετε μπορω να σας ποσταρω και το τοπικ οπου το διαβασα αλλα επειδη ειναι απο αλλο φορουν δε ξερω αμα γινετε.....

Edited by sakasgolf
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ξερω αν εχουμε ιδια σωθηκα με το ΤΤ ή s3 αλλα σε σχεση με τα AGU τα ντιζατα τα σωθηκα μας ειναι ποιο ελαφρωμενα με μικροτερο πειρο μπιελας 19αρι εναντι 21 νωμιζω τα AGU, για αυτο τα AGU αν τα πειραξεις σηκωνουν περισοτερα αλογα απο οτι τα AUM.

To ξερω αφτο για τν πιρο εγω ηξερα οτι εμεις εχουμε 19αρι και τα AGU 20αρι......γινετε να ποσταρω το φορυμ απο το οποιο διαβασα αφτο το πραμα να μου πειτε γνωμες??????

Link to comment
Share on other sites

οπος και να το κανεις πας βαζεις το eliminator κιτ τις atp με τhn gt28 rs και πεζεις στα 300 αλογα με το καλητερο value for money...τωρα αν εισαι και 5-10 αλογα κατω απο τα aug σιγα μικρο το κακο! κλαιν....γιατι για να ρωτας για σωθικά σκεφτεσε βελτιωση!...

Link to comment
Share on other sites

οπος και να το κανεις πας βαζεις το eliminator κιτ τις atp με τhn gt28 rs και πεζεις στα 300 αλογα με το καλητερο value for money...τωρα αν εισαι και 5-10 αλογα κατω απο τα aug σιγα μικρο το κακο! κλαιν....γιατι για να ρωτας για σωθικά σκεφτεσε βελτιωση!...

Σκεφτομαι για μεχρι εκει που λες και εσυ γυρο στα 300 αλογα....αλλα ρωταω για τα σωθικα του μοτερ γτ οπωσ και να'χει αν ειναι ιδια με του s3 τοτε θα ειμαι πιο ισιχος.....

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι για μεχρι εκει που λες και εσυ γυρο στα 300 αλογα....αλλα ρωταω για τα σωθικα του μοτερ γτ οπωσ και να'χει αν ειναι ιδια με του s3 τοτε θα ειμαι πιο ισιχος.....

αν μπορεις να μου πεις τον κοδικο κηνιτιρα που εχουν τα σ3 μπορω να ψαξω στο ετκα.. αυτο που βρικα στο νετ..ειναι οτι τα agu εχουν οντος μεγαλύτερο πειρο για τις μπιελες απ τα aum ομος δεν εχουν vvt οπός τα aum...πιστευω οτι αν οι ρυθμίσεις σου σου ειναι safe τα 300 τα εχεις αξιοπιστα...

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις να μου πεις τον κοδικο κηνιτιρα που εχουν τα σ3 μπορω να ψαξω στο ετκα.. αυτο που βρικα στο νετ..ειναι οτι τα agu εχουν οντος μεγαλύτερο πειρο για τις μπιελες απ τα aum ομος δεν εχουν vvt οπός τα aum...πιστευω οτι αν οι ρυθμίσεις σου σου ειναι safe τα 300 τα εχεις αξιοπιστα...

Ο αριθμος κινητηρα απο το s3 ειναι BAM.....θελεις να σου στειλω και τη σεληδα του φορουμ οπου το διαβασα?αν γινετε....

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμος κινητηρα απο το s3 ειναι BAM.....θελεις να σου στειλω και τη σεληδα του φορουμ οπου το διαβασα?αν γινετε....

στειλτο με πμ..

Link to comment
Share on other sites

Βαση κωδικων απο vagcat, ο στροφαλος ειναι ιδιος σε ολους τους κωδικους κινητηρων AUM,ARX,ARY,AGU,AMK,AUL,BAM,AGN,APG,AUQ

οι μπιελες ειναι ιδιες στα AUM,ARX,ARY,AUQ

ιδιες στα AGU,AMK,AUL,BAM

ιδιες στα AGN,APG

τα πιστονια ειναι ιδια στα AUM,ARX,ARY,AUQ

ιδια στα AMK,AUL,BAM

ιδια στα AGN,APG

και τα AGU εχουν δικο τους κωδικο.

αρα σχεδον τιποτα δεν ειναι ιδιο...

επισης το μπλοκ ειναι ιδιο στα AUM,ARX,ARY,AUQ

ιδιο στα AMK,BAM

ιδιο στα AGN,APG

και τα AGU φορανε διαφορετικο κωδικο

απο κεφαλη ιδια εχουνε τα APG,AUM,ARX,ARY,AUQ

ιδια τα AMK,AUL,BAM

διαφορετικη τα AGU και τα AGN

εκκεντροφοροι εισαγωγης ιδιοι στα AUM,ARX,ARY,AUQ,AMK,BAM,AUL

ιδιοι στα AGN,APG

διαφορετικοι στα AGU

εκκεντροφοροι εξαγωγης ιδιοι στα AGU,AUM,ARX,ARY,AUQ,AMK,AUL,BAM

ιδιοι στα AGN,APG

Μεταβλητο χρονισμο εχουνε τα AUM,ARX,ARY,AUQ,AMK,BAM,AGN,APG

τα AGU,AUL δεν εχουν.

Βαλβιδες εισαγωγης ολα εχουν ιδιες

Εξαγωγης εχουν ιδιες τα AGU,AUM,ARX,ARY,AUQ,AMK,AUL,BAM

και ιδιες τα AGN,APG

Διαφωτηστηκοτατος σ'εχαριστω πολυ.......παντως αν θελεις σου στελνω και σε σενα το φορουμ οπου το διαβασα αφτο να το δεισ και εσυ και να μου πεις....οποτε αν θελεις πες μου να στο στειλω με pm.....επισης αν μπορεις να μου πεις τη τουρμπηνα φοραει ενα ΑUM μοτερ την K03 η την K03ς?

Edited by sakasgolf
Link to comment
Share on other sites

Στηλε μου να δω,

την Κ03s φορανε τα ΑUM οπως και τα AUQ με τα 180 αλλα με διαφορετικο wastegate actuator.

οι διαφορα σε σχεση με τη Κ03 ειναι στους στροβιλους οι οποιοι στην S ειναι μικρογραφια απο την K04.

Ωραια καλως τοτε......σου στελνω το αλλο αμα ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ιδια τα σωθικα.

Ιδια σωθικα εχουν μονο τα μοτερ των S3-TT 225-Leon Cupra R

Ακριβως ιδια σωθηκα με του S3 - Leon εχει και ο AGU...ο μονος 150αρις!Επισης ο AGU εχει καλυτερο καπακι απο οποιοδηποτε 20vt οπως και καλυτερη εισαγωγη ακομα και απο το s3 στα 2 παραπανω....

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ιδια σωθηκα με του S3 - Leon εχει και ο AGU...ο μονος 150αρις!Επισης ο AGU εχει καλυτερο καπακι απο οποιοδηποτε 20vt οπως και καλυτερη εισαγωγη ακομα και απο το s3 στα 2 παραπανω....

Συμφωνω για τα περι εισαγωγης και καπακιου απολυτα.Ειναι τεραστια η διαφορα!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ιδια τα σωθικα.

Ιδια σωθικα εχουν μονο τα μοτερ των S3-TT 225-Leon Cupra R

Με κωδικό κινητηρα bam!Μιλάω για το παλιό s3/tt/leon cupra r...Ο κινητήρας aum που φοράνε και τα octavia 1.8t 150hp όπως και το gt 193hp abt έχουν k03s!Το rs(auq) έχει k03s...Αυτά γνωρίζω εγώ..

Ορίστε και μια πηγή

http://automotosecrets.pblogs.gr/2009/10/kwdikoi-kinhthrwn-vag-kai-harakthristika-turbo.html

Edited by Argie58
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.