Jump to content
poen

Setup Για Golf 5 Tsi

Recommended Posts

Να διαγραφεί παρακαλώ.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ισως η καλυτερη απαντηση σε αυτο το topic... Ακομη και το στησιμο του αυτοκινητου θεωρειται υποκειμενικο και θα πρεπει να θεσουμε επι ταπητος τα θετικα και τα αρνητικα απο τις μελλοντικες αλλαγες που θα κανουμε.. Φυσικα δεν ειναι κατι απλο και θελει πολυυυ μελετη για καθε μας κινηση κι οχι επειδη εβαλε ο Τακης ή ο Παντελης (τυχαια ονοματα) να το βαλω κι εγω....

nikdev, επειδη διακρινω μια σιγουρια στο θεμα του στησιματος του Golf 5, θα ηθελες να μοιραστεις τις γνωσεις και τις εμπειριες σου για το ιδανικο κατ εσε set up; Για παραδειγμα θα ηθελες να μας πεις ποιο set up χρησιμοποιεις εσυ στο δικο σου ή καποιες εμπειριες σου απο αλλο που εχεις οδηγησει, οντας χρησιμες οχι μονο για τον Dynamite αλλα και για αλλους που θελουν να ασχοληθουν με τον τομεα αυτο; Ευχαριστω εκ των προτερων

Βασίλη, είσαι και Βόρειος...:roadrage:

Εδώ είμαστε και αν ο ίδιος ο ιδιοκτήτης πει σε σχέση με το αμάξι που οδηγάει τώρα τι δεν το ικανοποιεί σε μια ανάβαση πχ. σε drag σε ότι άλλο θα μπορέσουν όλοι να προτείνουν. Οι ανάγκες του καθενός είναι ξεχωριστές όπως και ο χαρακτήρας του κάθε αυτοκινήτου.

Δυστυχώς μια διακοπή ρεύματος διέγραψε ένα τεράστιο ποστ πριν ποστάρω, το οποίο είχε και πολλές ρυθμιζόμενες και λειτουργία ανάρτησης.

Ενδεικτικά :

Ohlins

Ohlins pdf

KW Αναρτήσεις

variant 1-2-3

KW dcc για ρύθμιση από μέσα

KW HLS για εμπόδια στο δρόμο

sachs performance

ksport

ksport megan

Bilstein B12 + Eibach Pro kit Φοριέται αρκετά το σετάκι

Απόψεις για Bilstein pss10 + HR roll bars s3 :) πολύ καλός συνδυασμός αλλά αρκετά απότομος ειδικά αν οι αντιστρεπτικές μπουν στη 2η σκάλα είναι καθαρά για πίστα.

Τα παρακάτω είναι προσωπικές εμπειρίες και φυσικά τα γούστα τα αυτοκίνητα και οι προτιμήσεις διαφέρουν;

1.Από τις παραπανω έχω φορέσει την ohlins σε S3 :roadrage: 265ps για στροφοδιαδρομές και λίγο Drag, φοβερή και πανάκριβη. Αναγκαία η επίσκεψη στο 'γιατρό' αν αλλάξεις γούστα.

2.Την Kw Variant 1 σε leon Cupra r 1M 465ps, (Mich PS2) για γρήγορα ταξίδια και διαδρομές με ανοιχτές καμπές χωρίς να χρειάζεται ρύθμιση απόσβεσης κλπ

3. Βilstein B8 + Race Springs στο leon Cupra R 1M (Mich PS2) σφιχτή ανάρτηση πολύ καλή αίσθηση τιμονιού, η απόσβεση ήταν κάπως ζόρικη και είχε ένα μικρό κοπάνημα που ίσως ενοχλούσε κάποιους.

4. Bilstein pss9 στο leon πάλι, μετά την Kw , (Mich PS3) ρυθμισμένη στον κυρλαγκίση μου άφησε άριστες εντυπώσεις σε διαδρομή στο βουνό κορυφή και στο ταξίδι ένιωθες ότι μαλάκωνε, μέχρι να την φέρω στο σωστό σημείο αναγκάστικα να κάνω αρκετά χλμ για να δω τι θέλω.

5. Bilstein H8 + HR 3cm Race σε Golf V 200 - 350ps πολύ καλό τιμόνι, μέτρια απόσβεση, πολύ καλό σε ανοιχτές καμπές, value for money,επισκευάσιμα τα αμορτισέρ. απότομα στο όριο με φθαρμένα ελαστικά.

6. Koni + Eibach σε Cosworth 280 και 380ps (R888) 4x4 και 2wd ξερή ανάρτηση, προσέφερε μόνο το αισθητικό αποτέλεσμα. απότομα στο όριο, δεν πατούσε το αμάξι καλά ώστε να βάλει τη δύναμη. τρόμαζε στο όριο χωρίς να προειδοποιεί, έφευγε με τα 4 στο 4x4.

7. ΗR coilover kit στο cossie για στήσιμο drag, πολλή καλή και αντοχής, σταθεροποίηση του πίσω μέρους στο 2wd.

8. Σε ξένο αμάξι οδήγησα Golf V 200ps με sachs Performance (CS3) νομίζω στημένο από τον Γκίκα, για γενική χρήση αλλά και πίστα όχι hard core. μου έκανε εντύπωση πόσο γλυκιά ανάρτηση ήταν αλλά και πόσο κοφτερό τιμόνι προσέφερε. φοβερή ανάρτηση.

αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι πρέπει να πηγαίνουν πάντα σετ με καλά και φρέσκα λάστιχα αλλιώς δεν είναι αποτελεσματικές,, εώς επικίνδυνες.

Όποιος έχει διάθεση ας διαβάσει κι εδώ ΜΚ5

Η καθοδήγηση από τον επαγγελματία που θα βοηθήσει τον οδηγό να την ρυθμίσει είναι πολύτιμη. είτε είναι ο Ν.Γκίκας, Μ.Κυρλαγκίσης ή ο Χ Ψ γνώστης.<br>οι ανάγκες θα πρέπει όμως να προσανατολίζονται στον υποψήφιο οδηγό, το όχημα του τις ανάγκες του και τις δυνατότητες του και όχι φυσικά να παρασύρεται εκτιμώντας τις ίσως περισσότερες δικές του εμπειρίες και ικανότητες.Δεν υπάρχει περίπτωση να βάλει ρυθμιζόμενη και να μην ψαχτεί με μια άλλη ρύθμιση, εκτός αν είναι μόνο για εφέ. Με λίγα λόγια είναι "μπελάς" με την καλή έννοια και θέλει και τα "γένια"...

Πάντα με την καλύτερη πρόθεση..:roadrage:

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που θελω ειναι να διορθώσω την συμπεριφορά του αυτοκινήτου στο σύνολο του στο όριο.

σε κλειστά κομμάτια "με πολλα" εχει την τάσει να μπαίνει με μούτρα και η ουρά να αποσταθεροποιηήτε δεν ακολουθεί καθόλου. οι δε κλήσεις του αμαξώματος ειναι μεγάλες!!!!

για αρχή θα βάλω τα s3 σινεμπλοκ με μια bilstein b8 & Eibach.

θα δω πως θα ειναι το αμαξι μετα απο αυτη την αλλαγη και στη συνεχεια θα αποφασίσω αν θα προβώ στη αγορά αντιστρεπτικών.

:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.