Jump to content
manbag

Ηλεκτρικα - Μηχανικα Touran Tsi

Recommended Posts

Καλό χειμώνα παίδες και καλό υπόλοιπο σε όσους συνεχίζουν . :clapping:

Μήπως ξέρει κανένας ρε παιδιά απο που μπορούμε να πάρουμε μόνιμη τάση (+) και εντολή απο διακόπτη (πάλι +) αριστερά απο το τιμόνι για μόνιμη εγκατάσταση TPMS στο σημείο του αεραγωγού ?

Μέσα απο το ντουλαπάκι είναι η ασφαλειοθήκη αλλα φαίνονται μόνο οι ασφάλειες , μήπως απο εκεί υπάρχει καμία περίπτωση ??

Link to comment
Share on other sites

Αριστερα στο ταμπλο εχει καλυμμα απο το οποιο οταν βγει φαινεται η πισω πλευρα του διακόπτη των φωτων ,

μηπως απο εκει ?? :whistling:

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω παρει εγω στο δικο μου και εχω βαλει θερμομετρο βολτομετρο ρολοι που θελει συνεχεια ρευμα και οταν βαλεις μπρος αναβει και το φως.εχω βεβαια βαλει ψιλο μονοκλονο καλωδιο και εφερα το φιλο μου το γιωργο που κανει εξαιρετικες κολυσης να μου τα κολυση πανο στα πινακια.

τωρα οταν ειναι σβηστο 2 πινακια εχουν ρευμα το ενα ομως οταν ανοιξεις το διακοπτη κοβει και φερνει ενα τριτο.

το θυμαμε να κολυσης απο πισο οπου εξεχουν πολυ τα πιν και εχει και χορο (τρυπα) να περασεις τα καλοδιακια.

δεν τα εχω βγαλη φωτο αλλα θα το βρεις αν πιανουν τα χερια σου.

ανοιξε και το καπακι στο πλαι του ταμλο θα σε βολεψη και θα βρεις και σωμα.αν θελεις κατι μου λες.

τωρα αν παρεις TPMS πες τι ειναι και ποσο θελω και εγω το ψαχνω τωρα τελευτεα.

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω παρει εγω στο δικο μου και ....................... τα κολυση πανο στα πινακια.....................το θυμαμε να κολυσης απο πισο οπου εξεχουν πολυ τα πιν και εχει και χορο (τρυπα) να περασεις τα καλοδιακια.?????????

Τι εννοείς πινάκια ρε φίλε ?? ;)

Αν μου το κάνεις λιγο πιο λιανά δεν εχω προβλημα στα υπόλοιπα το σετάρω στο φτερό , αμα δεν μπορεις να μου εξηγήσεις μπορούμε να βρεθούμε απο κοντά να το δώ μόνος μου οπότε "λυθηκε" το θέμα .

Αν βρεθούμε θα σου δείξω και το TPMS το οποίο το έχω ήδη οπότε και θα έχεις ιδία άποψη σχετικά με το εργαλείο (τώρα δουλεύει απο τον αναπτήρα).

Link to comment
Share on other sites

σορυ που δεν απαντησα αλλα ειχα δουλεια και δεν εχα μπει.

τωρα αν θελεις να τα πουμε πο κοντα ο.κ. ειμαι στο βυρωνα και το σαββατοκυριακο θα ειμαι στην αθηνα την δευτερα θα φυγω.

αν θελεις πες μου.

αν ομως βγαλεις τον διακοπτη(πιεσε μεσα και καντο δεξια)εχει δυο μικρα βιδακια (με ψιλο σταυροκατσαβιδο)βγαλε και την πλακετα θα δεις απο κατο να εξεχουν 5 νομιζω μεταλικα καρφακια μετρατα με το οργανο πια φερνουν ρευμα οπως γραφω παραπανο με κλειστο και ανοιχτο το διακοπτη της μιζας.

για οτι αλλο εδω ειμαστε.

Edited by mrdaellis2
Link to comment
Share on other sites

σορυ που δεν απαντησα αλλα ειχα δουλεια και δεν εχα μπει.

τωρα αν θελεις να τα πουμε πο κοντα ο.κ. ειμαι στο βυρωνα και το σαββατοκυριακο θα ειμαι στην αθηνα την δευτερα θα φυγω.

αν θελεις πες μου.

αν ομως βγαλεις τον διακοπτη(πιεσε μεσα και καντο δεξια)εχει δυο μικρα βιδακια (με ψιλο σταυροκατσαβιδο)βγαλε και την πλακετα θα δεις απο κατο να εξεχουν 5 νομιζω μεταλικα καρφακια μετρατα με το οργανο πια φερνουν ρευμα οπως γραφω παραπανο με κλειστο και ανοιχτο το διακοπτη της μιζας.

για οτι αλλο εδω ειμαστε.

φτουουουου !!

και εγω έφυγα για σαββατοκύριακο και μπαίνω μέσα την Δευτέρα .....

Αυριο θα το κοιτάξω ετσι όπως λες και θα σου πω .

Μείνε συντονισμένος ..

Link to comment
Share on other sites

ΕΤΟΙΜΟ !!! B):rolleyes::yahoo::frantics:

Μετά απο 20 μήνες επιτέλους το εγκατέστησα μόνος μου .

Έχω φωτο απο όλη την διαδικασία και θα το φτιάξω θέμα στο HOW TO , μείνετε συντονισμένοι όποιος ενδιαφέρεται .

Φιλε mrdaellis2 το μοντέλο του TPMS είναι το orange 109s .

Μία πρώτη γεύση οταν το πηρα είναι εδώ , για τις προσφατες στο How To .

http://img42.imageshack.us/g/tpms2.jpg/

Link to comment
Share on other sites

χαιρομε ελπιζω να μη σε κουρασε,γραψε μου ποσο το πειρες το εργαλειο,και τι ειναι εμφνισιμο φαινετε.

Καθόλου κούραση , αφου κατάφερα και εβγαλα τον διακόπτη τα υπόλοιπα :p (είμαι της δουλειάς σου λέω) , και θα δεις απο τις φωτο επαγγελματικη δουλειά , ούτε οι ηλεκτρολόγοι τέτοια ......

Για το κόστος οταν το πηρα εγω (Δεκεμβριος 2009) είναι 109€-αγορά και 3€-κόστος τελωνείου , οπότε καταλαβαίνεις ότι το συνολικό 112€ ηταν πολύ μακριά από το 230€ της εδώ αντιπροσωπείας !!!! :growl:

Link to comment
Share on other sites

οκ μια χαρα και εγω τα καταφερνω αλλα σε κατι τετοιες κολυσης κολαω οποτε εχω το φιλο μου το γιωργο.

τωρα καλο αυτο το tpms με χαλαει λιγο το οτι πρεπει να βγαλω τα λαστιχα,θα δω.

Link to comment
Share on other sites

οκ μια χαρα και εγω τα καταφερνω αλλα σε κατι τετοιες κολυσης κολαω οποτε εχω το φιλο μου το γιωργο.

τωρα καλο αυτο το tpms με χαλαει λιγο το οτι πρεπει να βγαλω τα λαστιχα,θα δω.

Δεν χρειαζεται να βγαλεις (ξεζανταρεις αν εννοεις) λαστιχα .

Απλως ξεφουσκωνεις σε ενα λαστιχαδικο , ανοιγει το λαστιχο στο σημειο της βαλβιδας ο λαστιχας , αφερει τις παλιες βαλβιδες και περναει τις καινουργιες και ειναι ετοιμο .

Εγω τις εβαλα με αλλαγη αλλα ενας λαστιχας μου το ειπε αυτο που σου λεω , ουτε εγω το ηξερα .

Το συστηματακι ειναι τζαματο , σου δειχνει την οποιαδηποτε απωλεια οποτε και πραττεις αναλογα ακομα και απο απωλεια 2psi , πραγμα που δεν φαινεται με το ματι .

Σε λαστιχα 225/45/17 , με τοσο χαμηλο προφιλ και τοσο μεγαλο πελμα για να καταλαβεις διαφορα με το ματι πρεπει να χασεις 10psi.

Χτυπα το ειναι αστερι , με πρασινες ενδειξεις οι οποιες οταν περασουν τα ορια ασφαλειας γινονται κοκκινες και σφυριζει ειτε πιεση ειτε θερμοκρασια , αν θες στειλε pm να βρεθουμε απο κοντα να το δεισ live

Link to comment
Share on other sites

ε ναι θα θελα να το δω και να σου δείξω την καινούρια πατέντα που έκανα (μπριζα σουκο)μικρή και διακτιτηκη διπλά στο χειρόφρενο με 220v για το λαπτοπ κάνα κινητό η ότι άλλο έως 250w.

Link to comment
Share on other sites

ε ναι θα θελα να το δω και να σου δείξω την καινούρια πατέντα που έκανα (μπριζα σουκο)μικρή και διακτιτηκη διπλά στο χειρόφρενο με 220v για το λαπτοπ κάνα κινητό η ότι άλλο έως 250w.

Μεσα ειμαι , οποτε θες , ιδανικο για μενα ειναι κανα Σαββατο ή απογευματα ...

στειλε pm :thumbsup::thumbsu:

Ειδα το σημειο για την σουκο , καλοοοοο ακουγεται , μαλλον θα του ξηγηθω και εγω , γουσταρω τετοιες πατεντες ... :lol: :lol:

Edited by manbag
Link to comment
Share on other sites

στο εχω γράψει ξανα μενω στο βυρωνα κοντα στο τερμα των λεωφορείον (κανει τερμα στην οδο εμπεδοκλεους)και συγκεκριμένα στη διασταύρωση των οδον βρυουλων και κοντολιου γωνια.

Link to comment
Share on other sites

Αναψε το τσεκ στο ταμπλό .

Πήγα και μου ειπε ότι είναι το "κλατσ" του κομπρεσορα (ηλεκτρομηχανικός σεμπλέκτης του κομπρεσορα απότι καταλαβα)

Εχει ξανατύχει σε κανένα ρε παιδιά και πόσο του πήγε η επισκευή ??

{αν αλλάχτηκε , γιατι μου ειπε οτι κατ'αρχην θελει ξηλωμα και βλέπουμε , μπορει να ειναι η φυσα η κατι απλό)

Link to comment
Share on other sites

Αναψε το τσεκ στο ταμπλό .

Πήγα και μου ειπε ότι είναι το "κλατσ" του κομπρεσορα (ηλεκτρομηχανικός σεμπλέκτης του κομπρεσορα απότι καταλαβα)

Εχει ξανατύχει σε κανένα ρε παιδιά και πόσο του πήγε η επισκευή ??

{αν αλλάχτηκε , γιατι μου ειπε οτι κατ'αρχην θελει ξηλωμα και βλέπουμε , μπορει να ειναι η φυσα η κατι απλό)

Η επισκευή έγινε και έχουμε τα εξής :

Το πρόβλημα το είχε ο ηλεκτρονικός συμπλέκτης του κομπρέσορα ο οποίος είναι ενσωματωμένος με την αντλία του νερού .

Κόστος ? :wacko:

330,00 € η αντλία με το κόμπλερ :hyper: + 5 παραφλού + 2 ορινγκ (υπεύθυνα για απειροελάχιστη αλλά υπαρκτή απώλεια παραφλού ) + κάτι ψηλά = 375,00 €

Σύνολο : υλικά 375,00 € + εργασία 175,00 € = 545,00 € (για να έχετε υποψιν σας αν σας τύχει)

Χρόνος : Μπήκε 08:00 την Δευτέρα ~ Βγήκε 09:30 την Τρίτη

Δυστυχώς έμεινε μέσα λόγω πολύ δουλειάς (παρακολούθησα απο κοντά οπότε και είδα :shok: ) , λύθηκαν τα μισά περιφερειακά από το μοτέρ , βόμβα σας λέω για την αντλία αλλά και για τον εντοπισμό της απώλειας παραφλού , χαμός , οπότε ήταν αδύνατο να μαζευτούν όλα και ταυτόχρονα να ελεγχθεί και να γίνει εξαέρωση και να δοκιμαστεί με βόλτα και και και .......... και να μην περισσέψουν και κάνα κιλό βίδες :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.