Jump to content
kostas_the

4Μπαρος Ρυθμιστης

Recommended Posts

Μιλουσα με ενα φιλο και μου λεει τι εχεις βαλει στο αμαξι,και του λεω εξατμιση 63.5 με καταλυτη και down pipe,αγελαδα,μανιταρι,ιντερκουλερ και μια σκαστρα 007 της forge.Και αυτο που ειπε ειναι οτι το στεγνωνω το αμαξι χωρις προγραμμα.Γιατι γινεται αυτο?

Επισης εχω εναν 4μπαρο ρυθμιστη.Αν τον βαλω θα εχω προβλημα? ή θα καλυτερεψει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν στεγνωνει...Ισως δουλευει λιγο πιο φτωχο αλλα δεν επηρεαζει το μοτερ σου και ειδικα το 20vt που δεν καταλαβαινει τιποτα!Αν βαλεις 4μπαρο θα το "πνιξεις" στις βενζινες και το πιο πιθανο να πηγαινει χειροτερα...Θελει προγραμμα για να τον αλλαξεις που ακομα και φουλ πρωτο σταδιο λογικα δεν θα χρειαστει να αλλαξεις!

Link to comment
Share on other sites

Για τα πραγματα που φοραω τωρα χρειαζεται ο ρυθμιστης,γιατι παω λιγο πανω απο πρωτο σταδιο!Η revo λεει +15% πανω απ το 1ο σταδιο!Δλδ το πρωτο σταδιο ειναι 210 αλογα και εγω παω 235-240.Αλλα που λεφτα!!!Αυτα τα χαρατσια μας γονατισαν!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και χρονια πολλα,μια ερωτηση θελω να κανω..θελω να βαλω ρυθμιστη πιεσης βενζινης στο golf μου(1,4 16v),μπορω να το βαλω χωρις να πρεπει να φτιαξω το προγραμμα ξανα;μεχρι τι πιεση μπορω να δωσω στον ρυθμιστη για να εχω το κεφαλι μου ησυχο ;και κατι ακομα,μπορει να προκαλεσει ζημια σοβαρηακομα και στο μισο bar παραπανω;

Edited by telis+georgia
Link to comment
Share on other sites

το αμαξι γενικα φοραει φιλτρο hks,προγραμμα ,εξατμιση απο χταποδι εως τελικο με αφαιρεση το μεσαιο καζανακι,πολλαπλη απο πολο με την ιδια πεταλουδα ομως που ειχα και προσφατα εβαλα μπουζι ιριδιου..αυτα σχετικα με βελτιωση σε μοτερ.ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο αποδοση,μπορει να ειχα δωσει πολλα για ολα αυτα που εκανα αλλα το αποτελεσμα δεν το περιμενα,ειλικρινα..και εφοσον δεν ηθελα να μπω σε νοοτροπια τουρμπο(αν και μαρεσει το τουρμπατο) το εκανα,ηθελα λοιπον να του βαλω τον ρυθμιστη γιατι καπου το πηρε το ματι μου,να μου πεις ακουγονται πολλαααα,και γιαυτο ηθελα να με βοηθησει καποιος εδω που θα γνωριζει παραπανω πραγματα απο μενα στο κομματι αυτο

Link to comment
Share on other sites

Βαση ολων οσων προανεφερες θα σου συνηστουσα εαν αποφασισεις τελικα να βαλεις να φτιαξεις και το προγγραμα σου αναλογα...σκετος δεν θα κανει τιποτα παρα να σου ανεβασει καταναλωση και να μην δουλευει και σωστα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,ήρθε η ώρα να μπει και ο ρυθμιστής πίεσης βενζίνης πάνω στο golfaki,με ανησυχεί κάτι όμως και ηθελα να με βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει.βρήκα ρυθμιστή universal πιστεύω να καταλάβατε ποια λεω το θέμα είναι μπαίνει στο αμάξι μου;και αν μπαίνει πως να το βάλω;;γνωρίζει κανείς;;;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν μπαινει ο universal.

γνωμη μου μην το βαλεις.δεν προκειτε να κερδισεις τιποτα απολυτως.για ποιον λογο θα το βαλεις?

εμενα το δικο μου πολακι που του εχω κανει διαφορα στο τομεα τις βελτιωσης και ειναι +50 πανω απο τον μαμα ακομα ειμαι με τον 3,5 χωρις κανενα προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι Ε;μπορεί να εχεις δίκιο απλά έλεγα να βγάλω τελείως το πρόγραμμα να έβαζα πεταλούδα και ρυθμιστή και μετά να έβαζα πάλι.

Link to comment
Share on other sites

το καταλαβαινω οτι προσπαθεις να παρει οτι μπορεις σε αλογα χωρις να ξεπερασεις το κλασσικο φπε αλλα δυστυχως ουτε η πεταλουδα αλλα ουτε και ο ρυθμιστης,ακομα και με διορθωσει του προγραμματος θα δωσει κατι ουσιαστικο,με λιγα λογια δεν ειναι value for money.

με την πολλαπλη που εχει βαλει νομιζω οτι εχεις κλεισει την βελτιωση ως φπε.

απο εκει και περα αν θελεις οντως να συνεχισεις να χαλας χρηματα για βελτιωση,απλα κανε υπομονη μαζεψε λεφτα και πηγαινε ενα σταδιο μετα που τοτε θα δεις και ουσιαστικη διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,έχεις δικιο.το αμακι μου πάει πολύ καλά και δεν θελω να το χαλαΣω με βλακείες.έχεις. Δίκιο αυτο έλεγα να το κάνω κ μετάμπορει να μην εβαζα πρόγραμμα αλλά δεν ξερω.έλεγα μήπως έδινε καλυτερα πεταλούδα και ρυθμιστής από το πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

να'σε καλα.οχι η πεταλουδα-ρυθμιστης δεν δινει καλυτερα απο το προγραμμα.

ετσι οπως το εχεις τωρα ειναι οτι καλυτερο μπορεις για φπε.

αν βγαλεις το προγραμμα και βαλεις πεταλουδα-ρυθμιστη θα χασεις πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστω παρά πολυ φίλε mpoukou για το ενδιαφερον.να σε ρωτησω,φοράω σκούπα 206 μπροστά στη μασκα με φίλτρο simota,μου εδωσε ο ξάδερφος μου βαρελακι bmc να το βάλω η να κρατησω τη σκούπα πάνω;έχω κ τρύπα στον προφυλακτήρα γιατί παλιαείχα σωλήνα για φίλτρο.τι πιστεύεις είναι καλύτερο;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!!να ρωτησω,ξέρει κανεις αν μπαίνει universal ρυθμιστής πίεσης βενζίνης σε vw golf iv 1.4 16v;ο ρυθμιστής είναι πάνω στην μπεκιερα μου;γίνεται να μπει;;;

Link to comment
Share on other sites

universal οχι, πρεπει να ειναι ειδικος για vw, ωστε να κουμπωσει πανω στην μπεκιερα σου, αλλιως πρεπει να αλαξεις και μπεκιερα για να βαλεις universal...

Link to comment
Share on other sites

Είναι σιγουρο αυτό;ρωτάω γιατι δεν ξερω και ολοι μου λενε μπαινει στο σωληνάκι της επιστροφής αλλά εχω μπερδευτεί.. Ευχαριστω για το ενδιαφέρον chilli!!!

Link to comment
Share on other sites

οι universal εχουν εισοδο εξοδο και μπενουν πανω σε σωληνακι, ο δικο σου ο μαμα, κουμπωνει πανω στην μπεκιερα σε μια τρυπα μεγεθους 2€ και μεγαλυτερη, θα τον δεις αν σκυψεις αριστερα πισω στο μοτερ σου καπου κατω απο το φιλτρο φενετε, αν πχ βαλεις τον universal στα επιστρεφομενα, (δεν ξερω πως μπενει κανονικα, αλλα εχω δει τοποθετημενο σε honda) λογικα θα πρεπει να βγαλεις τον δικο σου απο επανω, με την τρυπα τι θα κανεις?

 

γκουγκλαροντας ειδα οτι εχει ρυθμισομενους οι οποιοι μπενουν στην μπεκιερα πανω, αλλα δεν εχουν οργανακι οπως οι universal.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.