Jump to content
GOLFaki VI

Ζαντεσ 17Αρεσ Σε Golf Vi....Nai H Oxi?

Recommended Posts

παιδια καλησπερα.ειμαι κατοχος ενος golf vi 160 και σκεφτομαι να αντικαταστησω τις κλασικες μαμα ζαντες του με 17 αρες...θα θελα να μαθω απο οσα μελη το εχουν κανει,εαν αλλαζει η συμπεριφορα του αυτοκινητου και κυριως το"κοπανημα".περιμενω τις αποψεις σας.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.ειμαι κατοχος ενος golf vi 160 και σκεφτομαι να αντικαταστησω τις κλασικες μαμα ζαντες του με 17 αρες...θα θελα να μαθω απο οσα μελη το εχουν κανει,εαν αλλαζει η συμπεριφορα του αυτοκινητου και κυριως το"κοπανημα".περιμενω τις αποψεις σας.ευχαριστω

Προχόρα άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχην ευχαριστω για την ανταποκριση...αλλα ρε παιδια στο προηγουμενο που ειχα(golf v)ειχα βαλει απο gti και νομιζω οτι ειχε αρκετη διαφορα...να σημειωσω οτι δεν προτιθομαι να αλλαξω και ελατηρια...οσο για 18αρες δε νομιζω οτι θα ειναι και οτι καλυτερο αν σκεφτει κανενας τους ελληνικους δρομους και ειδικα στην επαρχια.

Link to comment
Share on other sites

στο ιδιο αυτοκινητο με εσενα εβαλα τις ζαντες απο το gti denver (ronal).μπορω να πω οτι κοπαναει λιγο σχετικα με τα προηγουμενα λαστιχα που ηταν σαν μπαλονια αλλα η επαφη με τον δρομο ειναι πολυ καλη οποτε προχωρα....μονο βαλε καλο λαστιχο γιατι τα δικα μου ακουγονται λιγο (διαφορα 205 με 225)

Link to comment
Share on other sites

λεγοντας δλδ καλο εννοεις μαλακο λαστιχο?bridgestone potenza θα βαλω αν τελικα το αποφασισω.

Το χειρότερο λάστιχο από τα επώνυμα διάλεξες.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω στανταρτ 17'' με 225/45/17 εκδοση r-line με σπορ αναρτηση και δεν εχω κανενα προβλημα απολυτως.

Το 205 πατημα με το 225 εχει μεγαλη διαφορα.

18" σε 160 ps με λαστιχο παλι 225/40/18 (ιδιο πατημα 225) προσωπικα δεν αξιζει αξιζει μονο εαν θελεις να βελτιωσεις στο μελλον τα Φρενα του αυτοκινητου σου.

Λαστιχα το εχουμε αναλυσει διεξοδικα αλλα εγω εχω τα Bridgestone ER 300 91W μαμα μετα εαν υπαρχουν τοτε θα παω για τα Continental 5P MO 91W

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κοπαναει οσο φανταζεσε μην ανυσηχεις...και εγω απλη αναρτηση εχω!Αυτο που ειπε ο ΣΤΕΛΛΙΟΣ,μπορει και η χειροτερη επιλογη το r050 οχι τοσο σε κρατημα (η εγω δεν ειμαι τοσο απετιτικος) αλλα σε ποητοιτα κυλισης!αλλα αφου ειναι για λιγο μια χαρα παρτα!μην δωσεις πανω απο 500 για ζαντες λαστιχα!γνωμη μου!

Link to comment
Share on other sites

ακριβως επεσες!τοσο εχουν....το καλο ειναι οτι ειναι οι porto....που ξερεις το απαγορευτικο κοστος στις αντιπροσωπειες!αλλα τα λαστιχα για κανα 2μηνο θα τα κρατησω...οπτε να προχωρησω ε?????????????

Link to comment
Share on other sites

προσεξε κατι ομως...μην πηγαινεις με την λογικη οτι στην αντιπροσωπια εχουν πχ 2000ρικα αλλα με το ποσο παιζουν μεταχιρισμενες...και εγω του gti me potenza oi ζαντες αγρατζουνιστες γνησιες και τα λαστιχα με ψωμι για ενα μισι χρονο τα πηρα 450 και αυτο γιατι τις δεινουν πολλοι!ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ ΛΟΙΠΟΝ και να εισαι σιγουρος οτι να τις ευχαριστηθεις!

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το θεμα οτι του gti ειναι απειρες...εγω εψαχνα τις porto η τις sienna...και ειναι οι μονες που βρηκα.σημερα περιμενω φωτο...οποτε μαλλον θα ολοκληρωθει και η αγορα...σευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο club!χτες μολις τοποθετησα τις 17αρες porto που μανιωδως εψαχνα!αλλαξε ολοκληρο το αυτοκινητο....το κοπανημα που με αποσχολουσαι και με εκανε να εχω ενδοιασμους ελαχιστο.αλλα ρε παιδια μου φαινεται σαν το αμαξι να σηκωθηκε λιγο...και δεν εννοω σε σχεση με το εδαφος που ειναι το λογικο εφ οσον αλλαξε η διασταση της ζαντας(απο 16 σε 17),εννοω το κενο στον θολο οτι μεγαλωσε,ενω θα πρεπε να συμβαινει το αντιθετο!το χει παθει κανενας η μηπως ειναι η ιδεα μου???????

Link to comment
Share on other sites

εαν ειχες 205/55/16 και πηγες 225/45/17 δεν έχεις διαφορα ,στο ματι σου φαινεται :

με την 16ΑΡΑ η συνολικη διαμετρος ήταν 63,16 cm

με την 17ΑΡΑ είναι 63,42 cm

ναι μεν μικραίνει το προφίλ αλλα από την άλλη μεγαλώνει η ζάντα

εάν αλλαξεις ελατηρια ,καλυτερα με αναρτησεις μαζί

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο club!χτες μολις τοποθετησα τις 17αρες porto που μανιωδως εψαχνα!αλλαξε ολοκληρο το αυτοκινητο....το κοπανημα που με αποσχολουσαι και με εκανε να εχω ενδοιασμους ελαχιστο.αλλα ρε παιδια μου φαινεται σαν το αμαξι να σηκωθηκε λιγο...και δεν εννοω σε σχεση με το εδαφος που ειναι το λογικο εφ οσον αλλαξε η διασταση της ζαντας(απο 16 σε 17),εννοω το κενο στον θολο οτι μεγαλωσε,ενω θα πρεπε να συμβαινει το αντιθετο!το χει παθει κανενας η μηπως ειναι η ιδεα μου???????

καλοριζικες κ καλοφορετες οι καινουριες σ ζαντες φιλε μου.Μεταχειρισμενες τις πηρες?Δωσ'μου καποια στοιχεια γτ μ αρεσουν κ μενα οι συγκεκριμενες κ θα τις ηθελα πανω στο golfaki mou.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.