Jump to content
Mdgeorge

Πτώση Κινητήρα Μετά Απο Ταξίδι?

Recommended Posts

Καλησπέρα σήμερα έκανα το πρώτο μου ταξίδι με το passat στην θεσσαλονικη απο όπου και σας γράφω , το αμάξι 500 χιλιόμετρα έχει συμπεριφερθεί άψογα με 4 άτομα και αποσκευές 160 μέσω όρο ταχύτητας, χρησιμοποιώ στο μεγαλύτερο μέρος το cruise control, έχω μια απορία

Όταν σταμάτησα για 7 ώρες περίπου τώρα που ξεκίνησα το βράδυ για πλαταμωνα παρατήρησα ότι όταν ξεκινώντας με πρώτη ξαφνικά πέφτουν οι στροφές και μετα ανεβαίνουν οι στροφές και προχωρά το αμάξι το κάνει σε κάθε ξεκίνημα σαν να ζωριζετα λίγο, τυχαίο είναι , ιδέα μου διακος? η κουραστηκε απο μεγαλό ταξίδι?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ιδεα σου.

Οπως το περιγραφεις δεν φαινεται κατι περιεργο.

Το παρατηρεις και αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ πάντως το αμάξι πετάει πρώτη φορά έκανα τόσο άνετο ταξίδι σχεδόν μόνο του πηγαίνει !!!! Δεν κατάλαβα ποτέ φτάσαμε !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι η αισθηση που σου δινει το ηλεκτρογκαζο μιας και εχει μια ελαφρια υστερηση σε σχεση με γκαζι με ντιζα.Αν ειχες αμαξι με ντιζα στο γκαζι ειναι λογικο τωρα στο ξεκινημα με πρωτη να εχεις την αισθηση που περιγραφεις.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό είναι !!!

Θα πρέπει να πατάω πιο δυνατά το γκάζι στην εκκινιση ώστε να μην πέφτουν οι στροφες τοσο όταν ξεκινήσω !!

Link to comment
Share on other sites

Όντως ήταν ιδέα μου,

ένα πράγμα έχω να πω συγχαρητήρια στην vw απλά πήγαμε και γυρίσαμε χωρις να καταλάβουμε τίποτα λες και είμασταν σε πούλμαν, το μόνο που παρατήρησα ήταν ένα τρεμουλο λίγο μετα τις 3000 στροφες και αυτο μέχρι να φτάσει τα 140 απο εκεί και πέρα κάπως σταματάγε.

Μετα απο τέτοιο ταξίδι 1000 χιλιόμετρα πόσο καιρο θα ήταν κανόνα καθίσει το αμάξι ?

μη το ξεκατινοιασω τώρα αμέσως μεσα στην πόλη!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει προβλημα το αμαξι φιλε μου.Του αρεσουν τα ταξιδιαρικα χιλιομετρα.

Χρησιμοποιησε το κανονικα.

Το τρεμουλο που περιγραφεις,μαλλον για ζυγοσταθμιση το κοβω,ισως να χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν το passat να κάνει ένα ταξίδι 1000χλμ σε ένα ΣΚ και να το αφήνουμε να ξεκουράζετε .... καήκαμε... :gym:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έκανα 2600χλμ με σε δύο μέρες 1000+1600 και το PASSAT μου έκανε λες και ήθελε μια απο τα ίδια πολύ ταξιδιάρικο και οικονομικό για την ιπποδύναμη που προσφέρει!.(2.0 TFSI)

Edited by VELGOS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.