Jump to content
the_winner

Προβληματακι Κατα Την Παραλαβή .Help

Recommended Posts

αδερφέ επειδή την έχω πάθει και εγώ από πάκη στα φανάρια στο προηγούμενο αυτοκίνητο (έφυγε το σφουγγάρι από το ταφ και έγινε κώλος το παρμπρίζ) τράβα σε ένα μπαρμπριζά να σου το περάσει με αλοιφή τις 3Μ και θα γίνει καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους για τις απαντησεις σας .

Θα προσπαθησω να μου κανει δωρο την επεκταση ή μειωση στην τιμή και οχι αλλαγη στο μπαρπριζ.

Και θα προσπαθησω να την φτιαξω μονος μου την γρατζουνια,τα χερια μου πιάνουν. Τόσοι εχουν αφερεσει γρατζουνιες στο youtube με κιτ εταιριων .

Cerium Oxide ειναι η λύση. Αγορα απο το ebay και πιστευω θα τα καταφερω....

Θα την εκανα την αλλαγη του μπαρπριζ αλλα πολυ φοβαμαι οτι μετα θα μπλεξω .....

Link to comment
Share on other sites

το πιο σωστό θα ήταν η αλλαγή. Άλλωστε η αντιπροσωπεία την κάνει! Αν τους φοβάσαι ζητά τους και γραπτή εγγύηση ότι έγινε αυτή η εργασία για τον συγκεκριμένο λόγο και ότι εγγυώνται ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα με νερα η ότι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς μόνο?passater?

Η αντιπροσωπεια ειχε ζητησει απο kosmocar αλλαγη μπαρπριζ και το απεριψε και χθες εστειλα email σημερα πρωι πρωι με πηρε τηλεφωνο ο πωλητης.Αλλαγη μπαρπριζ.....

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς μόνο?passater?

Η αντιπροσωπεια ειχε ζητησει απο kosmocar αλλαγη μπαρπριζ και το απεριψε και χθες εστειλα email σημερα πρωι πρωι με πηρε τηλεφωνο ο πωλητης.Αλλαγη μπαρπριζ.....

Όχι τίποτα. Το θέμα είναι να είσαι εσύ ικανοποιημένος. Δικά σου είναι τα λεφτά.

Θα πεις κι ευχαριστώ δηλαδή ?

Link to comment
Share on other sites

Μα αν μου εκαναν εκπτωση πχ οσο εκανε το μπαρπριζ ή καποιο καλό δωρο θα το εκαναν επειδη δεν θα γινοταν αλλαγη στο μπαρπριζ.Επομενως θα την εβγαζα μονος μου την γρατζουνια (απορω που κανεις στην Ελλάδα δεν ξερει να αφαιρει γρατζουνιες σε γυαλί ενω σε τοσες χωρες υπαρχου πολλες εταιριες).

Τωρα μου ειπαν για αλλαγη μπαρπριζ.Οκ θα μου πειτε επρεπε να ζητησεις και επεκταση λογω οτι θα γινει σε καινουργιο αμαξι ή δεν ξερω για ποιο λογο σκεφτεστε οτι επρεπε να διεκδικισω και αλλα .

Passater δεν καταλαβαινω που λες οτι ειναι δικα μου τα λεφτα συνεχεια, μου δινεις την εντυπωση σαν να μου λες οτι δεν το χειριστικα σωστα...

Τι αλλο μπορουσα να κανω? ή επισκευη μονος μου και καποιο δώρο ή αλλαγη μπαρπριζ απο αυτους ....

Το δευτερο θα το κανει σαν καινουργιο(ελπιζω)

Εχει αντιμετωπίσει κανεις προβλημα απο αλλαγη μπαρπριζ?τριξιματα,θορυβο,ασχημη τοποθετηση?

Link to comment
Share on other sites

Μπα... Μόνο ίσως να υπάρχουν κάποιες ανομοιογένειες στο στρώσιμο της κόλλας γύρω γύρω αλλά και αυτές καλύπτονται μερικώς απο τα λάστιχα... Την καλύτερη κίνηση έκανες. Οτιδήποτε και να πάθει αυτοί το αλλάζουν οπότε έχουν και την ευθύνη για ότι παρουσιάσει στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν μου εκαναν εκπτωση πχ οσο εκανε το μπαρπριζ ή καποιο καλό δωρο θα το εκαναν επειδη δεν θα γινοταν αλλαγη στο μπαρπριζ.Επομενως θα την εβγαζα μονος μου την γρατζουνια (απορω που κανεις στην Ελλάδα δεν ξερει να αφαιρει γρατζουνιες σε γυαλί ενω σε τοσες χωρες υπαρχου πολλες εταιριες).

Τωρα μου ειπαν για αλλαγη μπαρπριζ.Οκ θα μου πειτε επρεπε να ζητησεις και επεκταση λογω οτι θα γινει σε καινουργιο αμαξι ή δεν ξερω για ποιο λογο σκεφτεστε οτι επρεπε να διεκδικισω και αλλα .

Passater δεν καταλαβαινω που λες οτι ειναι δικα μου τα λεφτα συνεχεια, μου δινεις την εντυπωση σαν να μου λες οτι δεν το χειριστικα σωστα...

Τι αλλο μπορουσα να κανω? ή επισκευη μονος μου και καποιο δώρο ή αλλαγη μπαρπριζ απο αυτους ....

Το δευτερο θα το κανει σαν καινουργιο(ελπιζω)

Εχει αντιμετωπίσει κανεις προβλημα απο αλλαγη μπαρπριζ?τριξιματα,θορυβο,ασχημη τοποθετηση?

Νομίζω ευθέως στο λέω ότι κατά τη γνώμη μου δεν το χειρίστηκες σωστά. Το "σαν" είναι περιττό.

Ίσως εγώ είμαι πιο απαιτητικός ως καταναλωτής, δεν ξέρω. Πάντως μια αλλαγή σε καινούριο αυτοκίνητο με δική τους υπαιτιότητα δε θα τη δεχόμουν έτσι απλά με αντικατάσταση.

Και μόνο για την καθυστέρηση της παράδοσης. Δε συζητώ για την μείωση της αξίας καινούριου αυτοκινήτου.

Όπως και να έχει, πρόβλημα είναι λίγο δύσκολο να έχεις. Πρέπει να είναι ιδιαίτερα ατζαμής αυτός που θα κάνει την τοποθέτηση. Το συνηθισμένο είναι η περίσσεια της κόλλας να τρέξει στις άκρες του παρμπρίζ και να μην κάθονται σωστά τα λάστιχα στις 2 πλευρές. Ανασηκώνοντάς τα εκ των υστέρων μπορείς να το ελέγξεις. Έλεγξε και για σημάδια ή ζημιές στα A-pillars εσωτερικά και τη σωστή τοποθέτηση του καθρέφτη. Τέλος πολύ πιθανό να δημιουργηθούν γρατσουνιές στο εξωτερικό χρώμα στα σημεία που θα εργάζεται ο φανοποιός αν δεν είναι προσεκτικός και δεν τοποθετήσει την απαραίτητη προστασία.

Καλορίζικο.

Link to comment
Share on other sites

Καθηστερηση στην παραλαβη δεν θα εχω (θελω να πιστευω) Μιας και παραλαβη εχει κανονιστει για αρχες Ιανουαριου.

Μειωση της αξιας γιατι? θα φαινεται οτι εχω αλλαξει μπαρπριζ? αν κανει μπαμ οτι ειναι αλαγμενο να κρατησω το παλιο και να φτιαξω την γρατζουνια που δεν θα μειωση την αξια του οχηματος...Οχι οτι θα το πουλησω απλα μου δινεις την εντυπωση οτι θα κανει μπαμ η αλλαγη και εμενα αυτο θα με χαλασει...

Ευχαριστώ για τις συμβουλές ... τα A-Pillars τι ειναι? οταν ενοεις εσωτερικό χρωμα? Απο μεσα οι κολόνες εχουν ταπετσαρια δεν φαινεται το χρωμα της λαμαρινας .....

Link to comment
Share on other sites

A-pillars είναι ακριβώς η ταπετσαρία απο τις κολώνες. Μερικοί τα βγάζουν βίαια αλλα τι στο καλό. Αυτοι είναι αντιπροσωπεια. Υποτίθεται ότι θα ξέρουν...

Link to comment
Share on other sites

Καθηστερηση στην παραλαβη δεν θα εχω (θελω να πιστευω) Μιας και παραλαβη εχει κανονιστει για αρχες Ιανουαριου.

Μειωση της αξιας γιατι? θα φαινεται οτι εχω αλλαξει μπαρπριζ? αν κανει μπαμ οτι ειναι αλαγμενο να κρατησω το παλιο και να φτιαξω την γρατζουνια που δεν θα μειωση την αξια του οχηματος...Οχι οτι θα το πουλησω απλα μου δινεις την εντυπωση οτι θα κανει μπαμ η αλλαγη και εμενα αυτο θα με χαλασει...

Ευχαριστώ για τις συμβουλές ... τα A-Pillars τι ειναι? οταν ενοεις εσωτερικό χρωμα? Απο μεσα οι κολόνες εχουν ταπετσαρια δεν φαινεται το χρωμα της λαμαρινας .....

Εξαρτάται....

A-pillars είναι οι πρώτες κολόνες του αυτοκινήτου.

Έχω δει μετά από αντικατάσταση παρμπρίζ η γκρι ταπετσαρία στα a-pillars να έχει μαύρες δαχτυλιές.

Έχω δει μετά από αντικατάσταση παρμπρίζ (το δικό μου) τα εξωτερικά πλαϊνά λάστιχα να κάθονται όπως να ναι επειδή ο μπαγλαμάς είχε βάλει άπειρη κόλλα και δεν είχε αφαιρέσει μετά την περίσσεια από τους αρμούς.

Έχω δει μετά από αντικατάσταση παρμπρίζ άπειρες γρατσουνιές στα φτερά από τα φερμουάρ στις τσέπες του παντελονιού του μάστορα.

Το να βάζει νερά ή να τρίζει όπως αναφέρεις είναι θεωρώ σχεδόν αδύνατον. Όλα τα άλλα νομίζω όχι τόσο.

Γι' αυτό σου λέω. Εξαρτάται...

Πρέπει αυτός που θα σου το αλλάξει όχι μόνο να ξέρει να το κάνει, αλλά κυρίως να σεβαστεί την περιουσία σου. Μακάρι να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

αρχιζω και φοβαμαι

Δε σου τα λέω για να φοβηθείς και να μην το κάνεις.

Σου τα λέω για να είσαι ενήμερος και να ξέρεις τι να ελέγξεις αφού το αλλάξεις.

Επίσης για να σου δικαιολογήσω τι εννοούσε ο πωλητής όταν σου έλεγε πως "σαν το εργοστάσιο δε θα το κάνουμε". Άλλο όμως να σου το λέει ο πωλητής και υπεύθυνος για τη ζημιά κι άλλο ένας άσχετος.

Τέλος όλα όσα γίνουν, ακόμα κι αν δε φαίνονται ή δεν επηρεάζουν τη λειτουργία του αυτοκινήτου γενικότερα, και μόνο που θα γίνουν σε ακυκλοφόρητο αυτοκίνητο, δικαιολογούν για εμένα μια έστω και τυπική μείωση στην τιμή, εκτός της αντικατάστασης που είναι αυτονόητη.

Link to comment
Share on other sites

ειπε οτι κανενας δεν μπορει να το κανει σαν το εργοστασιο...και εχει δικιο προσπαθησε να βρει τροπο να κανει κατι αλλο και να αφησει τελευταια την αλλαγη,και εγω ετσι το ειχα στο μυαλο μου αλλα τελικα παω για αλλαγή...και ο θεος βοηθός.

Βλεπεις εδω στην Ελλαδα ειμαστε ποναει δοντι βγάζει δοντι.Στο εξωτερικό αυτη την γρατζουνια την εχουν για αστειο.

Την αλλαγη δεν την ηθελα εξ αρχης αλλα εφοσον αυτη προτειναν απο τα κεντρικα παω πασο.... Περιμενα να πουν καποιο δωρο ή εκπτωση ωστε να φτιαξω μονος την γρατζουνια με κιτ επισκευης και να μην τρεμει το φυλοκαρδι μου αν θα σταζουν κολες ή θα ειναι αλλου ο καθρεφτης κλπ.

Αν και πιστευω οτι θα το κανουν σωστα για να ειναι ενταξει απεναντι μου και μην φανε παλι κραξιμο

Link to comment
Share on other sites

ειπε οτι κανενας δεν μπορει να το κανει σαν το εργοστασιο...και εχει δικιο προσπαθησε να βρει τροπο να κανει κατι αλλο και να αφησει τελευταια την αλλαγη,και εγω ετσι το ειχα στο μυαλο μου αλλα τελικα παω για αλλαγή...και ο θεος βοηθός.

Βλεπεις εδω στην Ελλαδα ειμαστε ποναει δοντι βγάζει δοντι.Στο εξωτερικό αυτη την γρατζουνια την εχουν για αστειο.

Την αλλαγη δεν την ηθελα εξ αρχης αλλα εφοσον αυτη προτειναν απο τα κεντρικα παω πασο.... Περιμενα να πουν καποιο δωρο ή εκπτωση ωστε να φτιαξω μονος την γρατζουνια με κιτ επισκευης και να μην τρεμει το φυλοκαρδι μου αν θα σταζουν κολες ή θα ειναι αλλου ο καθρεφτης κλπ.

Αν και πιστευω οτι θα το κανουν σωστα για να ειναι ενταξει απεναντι μου και μην φανε παλι κραξιμο

Φιλε νικητη,

ευχομαι αυτο το προβλημα να ειναι και το τελευταιο για το αμαξακι σου! φυσικα ευχομαι καλοριζικο!!

δεν θελω να φανω κακος και επικριτικος αλλα θεωρω οτι περα απο τα βιντεακια που μας εδειξες δεν το εχεις ψαξει καλα. καλα θα πω οτι ειμαι ακριβως ιδιας νοοτροπιας με τον passater οσον αφορα τις διεκδικησεις που πρεπει να κανεις απο την αντιπροσωπεια (ποια ειναι και βαζει τοσους καλους αισθητηρες?)

εγω θα ειχα ζητησει επεκταση εγγυησης (γραπτη φυσικα οπως ειπαν τα παιδια παραπανω) και 200-300 ευρω επιπλεον εκπτωση και ας μην μου το φτιαξουν. και απο εκει και μετα ο,τι κερδιζα καλο θα ηταν! θα σκεφτεις καλα πας να τους εκμεταλλευτεις? ΟΧΙ αυτος ειναι ο σκοπος να βλεπεις το αμαξι πριν το εξοφλησεις οικονομικα!!! αυτος ακριβως!!! ολα αποζημιωνονται, η αναξιοπιστια του νεοφερμενου γρατζουνισμενου(!) αυτοκινητου, η ξενερα σου, η ταλαιπωρια που θα κατσεις να το φτιαξεις μονος σου κτλ

εγω πηρα ποδοσφαιρικα παπουτσια 20 ευρω κατω απο την τιμη επειδη το δεξι κορδονι ηταν αλλοιωμενο.. και οι δυο πλευρες ειναι ευχαριστημενες, εγω που κερδισα καλη εκπτωση και πηρα το παπουτσι που ηθελα και ο πωλητης που πουλησε ενα προιον που η ελαττωματικη του εμφανιση δεν του επετρεπε να εμφανιστει στην βιτρινα. οπως ειπε και ενα παιδι, ας αφησουν το αμαξι στην εκθεση να δουμε.

περα απο αυτα, (οπως ελεγα και πριν)εκτος απο τα βιντεακια το εχεις ψαξει εδω? εχω την ιδια απορια με σενα πως γινεται να μην υπαρχουν στην Ελλαδα αντιστοιχα μαγαζια με αυτα που μας εδειχνες αλλα εκτος απο αυτο εχω ακουσει κατα καιρους παιδια που εχουν διορθωσει γρατζουνιες (και ραγισματα) χωρις να εχουν αλλαξει το παρμπριζ. η φημισμενη car glass δεν μπορει να το κανει? τους ρωτησες?

μια απλη αναζητηση στο google μου εβγαλε πανω πανω αυτο : http://www.expressre....gr/method.html

Παρμπρίζ: Σκασίματα, μικροραγίσματα από πτώση ξένων σωμάτων π.χ πέτρες τώρα επισκευάζονται χωρίς να χρειαστεί ολική αντικατάσταση του παρμπρίζ.

ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ-ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ/ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥΣ.

απλα αφου εγω το βρηκα σε 2 δευτερολεπτα αναζητησης νομιζω μπορεις να σταθεις πιο τυχερος.. δυστυχως πολλα μαγαζια δεν θα εχουν site ή online καταχωρηση οποτε καλη τυχη στο safari σου!

εαν δεν πας στην λυση safari και παραμεινεις στο σχεδιο σου ευχομαι παλι καλη επιτυχια και καλα ξεμπερδεματα! δεν πιστευω οτι θα γινει καποια κακοτεχνια γιατι θα σε προσεξουν.. σκεψου οτι εισαι υποψηφιος πελατης για τα service τους και σε θελουν ικανοποιημενο και θελουν να ξαναπας. για αυτο παρατηρησα σε αυτα που σου ειπαν οτι αυτοι βγηκαν "καθαροι" και καλοι απεναντι σου και εβγαλαν την κοσμοκαρ τον κακο της υποθεσης

Edited by Greg
Link to comment
Share on other sites

Φιλε greg ευχαριστώ για τα σχολια σου.

Φυσικα και το εψαξα και εγω για την γρατζουνια δεν αφησα μονο τον πωλητη να το ψαξει....Πηρα ο ιδιος την carglass και φτιαχνουν μονο ραγισματα και αλλαγες μπαρπριζ....Φυσικα και εκανα αναζητηση στο google και πηρα πολλες εταιριες τηλεφωνο καμια δεν ξερει να φτιαχνει γρατζουνιες , ο πωλητης ειχε γνωστο στην carglass και του ειπε οτι οντως βγαινουν με γυαλισμα οι γρατζουνιες ΑΛΛΑ δεν το εχουν ξανακανει και δεν ηθελαν να πειραματιστουν.

Και εγω για αυτο εγραψα εδω μεσα για να παρω την γνωμη σας και ημουν αναμεσα στο να παρω εκπτωση και/ή καποιο δωρο και να φτιαξω μονος την γρατζουνια με αγορα ΚΙΤ αφαιρεσης γρατζουνιων και να εχω το εργοστασιακό μπαρπριζ Ή να αλλάξουν το μπαρπριζ με καινουργιο .

Οι πιο πολλοι και εδω αλλα και γνωστοι μου μου ειπαν να το αλλαξεις αν και επεμενα οτι η γρατζουνια φευγει ευκολα και σιγουρα θα τα καταφερνα.

Οι γρατζουνιες αφαιρουνται με Οξειδιο του Δημητριου /Cerium Oxide ακόμα και στο Wiki γραφει οτι χρησιμοποιειται για γυαλισμα γυαλιου και ειναι καταλήτης του. Ειναι σκόνη που με το νερο φτιαχνεις μια πάστα μετα με βουρτσακι σε τριπανι κανεις γυαλισμα και τελος.

Στην kosmocar τους ρωτησα αν μπορει να γινει κατι απο τα εξης : δωρο επεκτασης και εκπτωση ή αλλαγη μπαρπριζ και η απαντηση τους ηταν αλλαγη μπαρπριζ!.

Oποτε πλεον προχωραει το θεμα με αλλαγη μπαρπριζ.Φυσικα μολις τελειωσει το θεμα μου θα εχετε νεοτερα!

Και φυσικα και εγω προτιμουσα εκπτωση και επεκταση αλλα ηθελα να το φτιαξω κιολας μου την εσπαγε....δηλαδη αν μου εκαναν αυτα δωρα δεν θα την αφηνα την γρατζουνια θα προσπαθουσα να την φτιαξω.Μπορει να του εκανα γυαλισμα και να γινοταν χειροτερα οποτε μετα θα το αλλαζα...

Υ.Γ Σκεφτομαι σοβαρα να ανοιξω μαγαζι για γυαλισμα παραθυρων!!!

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το αυτοκινητο σου εχει ενα ελατωμα!αν μπορεις να ζησεις με αυτο εχοντας δωσει εικοσι τοσες χιλιαδες ευρω

μονο και μονο για να το παραλαβεις γρηγοροτερα νομιζω εισαι πολυ λαθος!

ζητα του να στο αλλαξει η οπως ειπαν και οι αλλοι να σου μειωσει την τιμη!

μην δεχτεις αλλα δωρα αφου δεν θα ανταποκρινονται στο κοστος της ζημιας σου!

αυτες τις εποχες το χρημα ειναι ειδος προς εξαφανηση μην το περνας στο ντουκου!

σκεψου μονο αργοτερα πχ να πουλησεις το αυτοκινητο και ο αγοραστης να σου πει κοψε μου 600 ευρω για το παρπριζ....ξενερα ε???

εκμεταλευσου την δυναμη του αγοραστη σε αυτες τις δυσκολες εποχες!

φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

μα καλα δε διαβαζετε? ειπε κανεις οτι θα το αφησω ετσι για να το παρω πιο γρηγορα?

Ισα ισα και χωρις προβλημα να ειχε Ιανουαριο θα το παρω..... Δεν εγραψα πουθενα οτι θελω να το παραλαβω γρηγοροτερα....

Μου λες ζητα του να στο αλλαξει, τελικα θα το αλλαξει(αν εννοεις το μπαρπριζ)

σας ευχαριστω που με συμβουλευετε ,φυσικα δεν το αφησα στο ντουκου.... ζητησα η δωρο η μειωση τιμης(οσο εχει το μπαρπριζ με τα περαστικα θα μου εκοβαν) ή αλλαγη με καινουργιο μπαρπριζ...Τελικα εγινε το τριτο....

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.