Jump to content
nikoslg

Αισθητήρας Λ

Recommended Posts

Μου είχε ανάψει πριν κάτι μήνες το λαμπάκι check engine και είχα πάει για διαγνωστικό και μου είπαν πως είναι ο μπροστινός αισθητήρας λ. Μου έσβησαν την ένδειξη και από τότε δεν έχει ξανανάψει. Δε θα έπρεπε να ανάψει πάλι μετά από λίγο καιρό; Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί να τον αγοράσω, επειδή στην αντιπροσωπεία ζητάνε πολλά; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

γιατί αυτοκινητο πρόκειται;

σου ειπαν ότι έιναι σιγουρα αισθητηρας λ γιατι το check μπορει να σου αναψε για πολλους λόγους..

γνωμη μου αφου δεν σου ξαναναψε μην πας γυρευοντας,μπορει να ήταν σποραδικη βλαβη

Link to comment
Share on other sites

γιατί αυτοκινητο πρόκειται;

σου ειπαν ότι έιναι σιγουρα αισθητηρας λ γιατι το check μπορει να σου αναψε για πολλους λόγους..

γνωμη μου αφου δεν σου ξαναναψε μην πας γυρευοντας,μπορει να ήταν σποραδικη βλαβη

Για ένα polo μοντ. 2006 1400cc 100hp. Ναι, αισθητήρα λ μου είπαν στην αντιπροσωπεία και μου ζήτησαν 300€...

Link to comment
Share on other sites

Guest nikos1071

το είδες εσύ στο διαγνωστικό φίλε ή απλά σου είπαν?

πέρυσι τέτοιο καιρό μου άναψε και εμένα το check engine.. ούτως ή άλλως ήταν καιρός για service στο αμάξι (ίδιο με το δικό σου αλλά του 2003)... οπότε το πήγα σε αντιπροσωπεία όπου χωρίς πολλά πολλά μου λένε αισθητήρας Λ ( ευρώ 300). Αδαής και ανενημέρωτος τότε, χωρίς να είμαι καν στο club γραμμένος και χωρίς να έχω διαβάσει σχετικά, τους είπα να τον αλλάξουν... (Περιττό να σου πω ότι στην πορεία του service μου έβγαλαν και άλλα θέματα και στο τέλος μου είπαν μήπως να μην αλλάξουμε τον Λ για να μειωθεί το κόστος, χαχαχαχα). Φέτος την ίδια περίοδο περίπου άναψε ξανά το check engine.. το πήγα σε άλλο εξειδικευμένο συνεργείο, το έβαλε στον υπολογιστή, μου δείχνει το παλικάρι το μήνυμα "πλούσιο μίγμα βενζίνης" και το σβήνει το σφάλμα (χωρίς κόστος όλο αυτό).. μάλλον νοθευμένη βενζίνη μου είπε ή απλά υπερβολικό μπούκωμα λέω εγώ γιατί ήταν και κρύα τότε και ίσως να το ζόρισα χωρίς να έχει ζεσταθεί αρκετά. Από τότε, σχεδόν ένα μήνα τώρα δεν έχει ξανανάψει ακόμα και με τα κρύα της περασμένης εβδομάδας, απλά το αφήνω να δουλεύει 1-2 λεπτά πριν ξεκινήσω..... Οπότε φίλε συνιστώ προσοχή σε ότι έχει να κάνει με αντιπροσωπείες. και όσο μπορείς να είσαι μπροστά όταν το βάζουν σε διαγνωστικό για να τους τσεκάρεις, ή αλλιώς βρες έναν έμπιστο τεχνίτη για να είσαι από πάνω.. ούτως ή άλλως δεν έχεις εγγύηση πλέον για να φοβάσαι κάτι.. Αυτά και συγνώμη αν κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

το είδες εσύ στο διαγνωστικό φίλε ή απλά σου είπαν? πέρυσι τέτοιο καιρό μου άναψε και εμένα το check engine.. ούτως ή άλλως ήταν καιρός για service στο αμάξι (ίδιο με το δικό σου αλλά του 2003)... οπότε το πήγα σε αντιπροσωπεία όπου χωρίς πολλά πολλά μου λένε αισθητήρας Λ ( ευρώ 300). Αδαής και ανενημέρωτος τότε, χωρίς να είμαι καν στο club γραμμένος και χωρίς να έχω διαβάσει σχετικά, τους είπα να τον αλλάξουν... (Περιττό να σου πω ότι στην πορεία του service μου έβγαλαν και άλλα θέματα και στο τέλος μου είπαν μήπως να μην αλλάξουμε τον Λ για να μειωθεί το κόστος, χαχαχαχα). Φέτος την ίδια περίοδο περίπου άναψε ξανά το check engine.. το πήγα σε άλλο εξειδικευμένο συνεργείο, το έβαλε στον υπολογιστή, μου δείχνει το παλικάρι το μήνυμα "πλούσιο μίγμα βενζίνης" και το σβήνει το σφάλμα (χωρίς κόστος όλο αυτό).. μάλλον νοθευμένη βενζίνη μου είπε ή απλά υπερβολικό μπούκωμα λέω εγώ γιατί ήταν και κρύα τότε και ίσως να το ζόρισα χωρίς να έχει ζεσταθεί αρκετά. Από τότε, σχεδόν ένα μήνα τώρα δεν έχει ξανανάψει ακόμα και με τα κρύα της περασμένης εβδομάδας, απλά το αφήνω να δουλεύει 1-2 λεπτά πριν ξεκινήσω..... Οπότε φίλε συνιστώ προσοχή σε ότι έχει να κάνει με αντιπροσωπείες. και όσο μπορείς να είσαι μπροστά όταν το βάζουν σε διαγνωστικό για να τους τσεκάρεις, ή αλλιώς βρες έναν έμπιστο τεχνίτη για να είσαι από πάνω.. ούτως ή άλλως δεν έχεις εγγύηση πλέον για να φοβάσαι κάτι.. Αυτά και συγνώμη αν κούρασα.

Όχι δεν το είδα, απλά μου είπαν πως είναι ο μπροστινός αισθητήρας λ. Μάλλον θα το αφήσω έτσι μέχρι να ξαναβγεί η ένδειξη μιας και δεν έχω καταλάβει και καμιά διαφορά, ούτε καν στην κατανάλωση που μου έλεγαν. Εσύ τον άλλαξες τελικά; Δεν το διευκρινίζεις...

Link to comment
Share on other sites

Guest nikos1071

Ναι φίλε, εγώ τον άλλαξα πέρυσι... (είπαμε ανενημέρωτος εντελώς, πήγα σαν πρόβατο για σφαγή). Δεν είδα καμιά διαφορά πάντως σε θέματα κατανάλωσης πριν και μετά την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το είδα, απλά μου είπαν πως είναι ο μπροστινός αισθητήρας λ. Μάλλον θα το αφήσω έτσι μέχρι να ξαναβγεί η ένδειξη μιας και δεν έχω καταλάβει και καμιά διαφορά, ούτε καν στην κατανάλωση που μου έλεγαν. Εσύ τον άλλαξες τελικά; Δεν το διευκρινίζεις...

Μπορεί να είναι από νοθευμένη βενζίνη, ή από τρύπιο σωληνάκι αέρα.

Mou exei anapsei to lampaki tou check piga se sunergeia kai elege sporadiki vlavi.

Meta apo 1-2 meres anapse pali. To ama3i esvise 1-2 fores 3afnika apo mono tou kai meta 3ana anapse. Ti na kanw???

Πόσα χλμ έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.