Jump to content
sodimitris

Ερωτηση Για Διαδικασια Αλοιφης Με Αλοιφαδορο

Recommended Posts

παιδια σκεπτομι να αγορασω εναν αλοιφαδορο και να φτιαχνω μονος μου το αμαξι μου,ηθελα καπιος που εχει την σχετικη εμπειρια στο θεμανα μου περιγραψει την διαδικασια ακριβως αν γινεται και σε καθε διαδικασια να μου πει πια αλοιφη χρησιμοποιει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεπτομι να αγορασω εναν αλοιφαδορο και να φτιαχνω μονος μου το αμαξι μου,ηθελα καπιος που εχει την σχετικη εμπειρια στο θεμανα μου περιγραψει την διαδικασια ακριβως αν γινεται και σε καθε διαδικασια να μου πει πια αλοιφη χρησιμοποιει.

Φιλε μου εγω απο την μερια μου θα σου προτεινα αν θες να αγορασεις αλοιφαδορο να παρεις DA ο οποιος ειναι και πιο safe και ΟΧΙ Rotary γιατι για να δουλεψεις Rotary θα πρεπει να εχεις μεγαλη εμπειρια!!!

Βεβαια με τον DA δεν θα πετυχεις την διορθωση που θα πετυχαινες με τον Rotary αλλα με τον DA ειναι σιγουρο οτι ΔΕΝ θα προκαλεσεις ζημια στο χρωμα σου,πραγμα που μπορει να συμβει με Rotary αν δεν εχεις σχετικη εμπειρια για να τον δουλεψεις!

Για να κανουμε σωστα ενα γυαλισμα ή γενικοτερα μια διορθωση στην επιφανεια μας παιζουν παρα πολλα ρολο....αλλα το σημαντικοτερο ειναι η κατασταση του αυτοκινητου μας και να μπορεσουμε να την εκτιμησουμε σωστα ωστε να χρησιμοποιησουμε τα καταλληλα υλικα και να μπορεσουμε να κανουμε τον καταλληλο συνδυασμο pad και αλοιφων.

Πριν κανουμε οποιαδηποτε εργασια ΠΑΝΤΑ πρωτα πλενουμε πολυ καλα το αυτοκινητο μας και στην συνεχεια περναμε ολες τις επιφανειες με clay-bar(πυλο) με την βοηθεια ενος καλου λιπαντικου για να καθαρισει η επιφανεια μας απο ξενα σωματα και επικαθισεις.

Αφου τελειωσουμε με την clay-bar ξαναπλενουμε καλα το αυτοκινητο μας και το στεγνωνουμε επισης πολυ καλα.

Κατοπιν μονώνουμε τις επιφανειες που δεν πρεπει να πανε αλοιφες ή να μας ακουμπησει ο αλοιφαδορος και αφου εχουμε εκτιμησει την κατασταση που ειναι η επιφανεια μας επιλεγουμε τα pad και τις αλοιφες που θα χρειαστουμε για καθε βημα της διορθωσης μας.

Εδω θα πρεπει να τονισουμε οτι δεν υπαρχουν στανταρ βηματα διορθωσης μιας και η καθε περιπτωση διορθωσης ειναι διαφορετικες μεταξυ τους με διαφορετικα καθε φορα βηματα που ακολουθουμε γι αυτο και θα πρεπει να εχουμε οσο γινεται την καλυτερη δυνατη γνωση των αλοιφων και των pad που χρησιμοποιουμε για να το επιτυχουμε αυτο.

Αφου ολοκληρωσουμε την διαδικασια διορθωσης ακολουθει η διαδικασια "σφραγισης" του αποτελεσματος μας με την χρηση ενος καλου sealant,καποιου καλου κεριου,συνδυασμο και των δυο ή ενος καλου προστατευτικου χρωματος.

Ολες ομως αυτες οι εργασιες θα πρεπει να πραγματοποιούνται ΠΑΝΤΑ σε κλειστο στεγασμενο χωρο και οσο γινεται με λιγοτερη σκονη και ΠΟΤΕ εκτεθιμενα στον Ηλιο.

Υ.Σ:Αν εισαι κοντα στο καταστημα μου μπορεις πριν προβεις σε οποιαδηποτε αγορα να ερθεις μια βολτα απο εδω να πιουμε καφε και να δεις αλλα και να δοκιμασεις και τον DA και τον Rotary και να δεις τις διαφορες που σου περιγραφω μεταξυ τους αλλα και την διορθωση που μπορεις να πετυχεις με τον καθενα.

Ελπιζω να σε βοηθησα και οτι χρειαστεις παντα στη διαθεση σου φιλε μου!

Edited by autostar
Link to comment
Share on other sites

καταρχασ σας ευχαριστω παιδια,φιλε autostar ειμαι λιγο μακρια αλα απο τον αλο μηνα λογο δουλειας ανεβενω 5 φορεσ την εβδομαδα πανω και ετσι θα περασω απο εκει να τα πουμε και να προμηθευτω οτι χρειαζομαι

Link to comment
Share on other sites

καταρχασ σας ευχαριστω παιδια,φιλε autostar ειμαι λιγο μακρια αλα απο τον αλο μηνα λογο δουλειας ανεβενω 5 φορεσ την εβδομαδα πανω και ετσι θα περασω απο εκει να τα πουμε και να προμηθευτω οτι χρειαζομαι

Οποτε θες φιλε sodimitris θα χαρω να γνωριστουμε και να τα δεις ολα απο κοντα και να αποφασισεις εσυ τι σου ειναι απαραιτητο!!

Αλλα το κυριωτερω να δεις την διαδικασια με τον καθε αλοιφαδορο για να εχεις μια πρωτη αποψη και εικονα!!

Edited by autostar
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ασε τους αλοιφαδορους εφοσον δεν το κατεχεις.Αυτο που μπορεις να αγορασεις ειναι ενα μηχανημα (δεν ξερω πως λεγεται) που απλα κανει τη δουλεια που θα εκανες με το χερι.Στην ουσια το αγοραζεις για να δουλεψεις πιο ξεκουραστα.Μοιαζει με αλοιφαδορο αλλα καμια σχεση.Εχει λιγες στροφες και οσο και να τον αφησεις στο ιδιο σημειο θα κανει οση ζημια θα κανει και το χερι σου, δλδ καμια.Συνοδευεται απο σφουγγαρια απλα, ουτε για κατεβασμα βερνικιου ουτε τιποτα.Μην μπεις σε περιπετειες με αλοιφαδορους.Οσο κι αν σου δειξουν ή σου πουν καποια μυστικα του χειρισμου ενος αλοιφαδορου, το μονο που θα πετυχεις ειναι να πειραματιστεις στο αμαξι σου.Θα κανεις ζημια 100%.

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Η ημιμάθεια, χειρότερη από την αμάθεια.

Δεν υπάρχουν πιο "πεταμένα λεφτά" από τους "αλοιφαδόρους" τύπου Praktiker των 30€ που προτάθηκαν, με τόση βεβαιότητα κιόλας...

Εκτός του ότι δεν κάνουν απολύτως τίποτα στο θέμα της διόρθωσης, είναι δυνατό να κάνουν πολύ μεγαλύτερη ζημιά από έναν μέτριο DA αλοιφαδόρο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια και εγω γιαυτο ρωταω με το χερι ανω μονο καιηθελα να αποφυγο το 200αρικο που μου περουν μια φορα το χρονο επεεισης εχω εναν αλοιφαδορο τουυ LIDL οχι αυτον που ειναι σαν τροχος.αλλα αν κανει αυτος πειτε μου πια αλοιφη να παρω για ψηλες γρατζουνιες και γυαλαδα?αν γινεται μια οχι 2 διαφορετικες για το καθενα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια και εγω γιαυτο ρωταω με το χερι ανω μονο καιηθελα να αποφυγο το 200αρικο που μου περουν μια φορα το χρονο επεεισης εχω εναν αλοιφαδορο τουυ LIDL οχι αυτον που ειναι σαν τροχος.αλλα αν κανει αυτος πειτε μου πια αλοιφη να παρω για ψηλες γρατζουνιες και γυαλαδα?αν γινεται μια οχι 2 διαφορετικες για το καθενα

Φιλε Δημητρη οπως σου ειπα και παραπανω θα στα δειξω ολα απο κοντα οταν με το καλο κατεβεις Αθηνα και ερθεις να κανεις τις δοκιμες σου!

Οσο αφορα τωρα τις αλοιφες ειναι αλλη αλοιφη αυτη που αφαιρει (και οχι απλα να καλυψει τις ψιλογρατζουνιες και να ξαναεμφανιστουν μετα απο λιγο διαστημα),και αλλη αλοιφη που ειναι γυαλιστικη και μας προσδιδει γυαλαδα!

Θα τα δεις,θα τα δοκιμασεις στην πραξη και θα καταλαβεις και μονος σου!!! :good:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια και εγω γιαυτο ρωταω με το χερι ανω μονο καιηθελα να αποφυγο το 200αρικο που μου περουν μια φορα το χρονο επεεισης εχω εναν αλοιφαδορο τουυ LIDL οχι αυτον που ειναι σαν τροχος.αλλα αν κανει αυτος πειτε μου πια αλοιφη να παρω για ψηλες γρατζουνιες και γυαλαδα?αν γινεται μια οχι 2 διαφορετικες για το καθενα

Χρησιμοποίησε αυτην που σου έδωσα στο λινκ. Κανει πολύ καλή δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Δημητρη μην αγχωνεσαι.......θα φτιαξουμε καφεδακι και θα τα δουμε ολα απο κοντα οταν ερθεις με το καλο!!!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Η ημιμάθεια, χειρότερη από την αμάθεια.

Δεν υπάρχουν πιο "πεταμένα λεφτά" από τους "αλοιφαδόρους" τύπου Praktiker των 30€ που προτάθηκαν, με τόση βεβαιότητα κιόλας...

Εκτός του ότι δεν κάνουν απολύτως τίποτα στο θέμα της διόρθωσης, είναι δυνατό να κάνουν πολύ μεγαλύτερη ζημιά από έναν μέτριο DA αλοιφαδόρο.

Αν εννοεις εμενα μαλλον δεν διαβασες καλα.Δεν προτεινα αλοιφαδορο.Προτεινα απλα ενα μηχανημα να κανει τη δουλεια του χεριου απλα μονο και μονο για να μη μπει σε περιπετειες.Αν δεν ξερεις να χειριζεσαι αλοιφαδορο μενεις μακρια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.