Jump to content
stefans

Επιλογη Και Τοποθετηση Κοτσαδορου

Recommended Posts

Είμαι κάτοχος ενος Golf 5 1.4 FSI μοντέλο 2007. Ενδιαφέρομαι να τοποθετήσω κοτσαδόρο. Μπορώ να βρω μεταχειρισμένο; Κόστος καινούργιου αποσπώμενου - όχι με βίδες αλλά με κλειδί;

Υπάρχουν διαθέσιμες οδηγίες λυσίματος του προφυλακτήρα;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος ενος Golf 5 1.4 FSI μοντέλο 2007. Ενδιαφέρομαι να τοποθετήσω κοτσαδόρο. Μπορώ να βρω μεταχειρισμένο; Κόστος καινούργιου αποσπώμενου - όχι με βίδες αλλά με κλειδί;

Υπάρχουν διαθέσιμες οδηγίες λυσίματος του προφυλακτήρα;

Κόστος 200 ευρώ περίπου + πλεξούδα. Στην ελληνική αγορά υπάρχουν προσιτές τιμές για τον κοτσαδόρο (aftermarket) αλλά πολύ δυσκολα θα βρείς μάστωρα να σου κάνουν σωστά τα ηλεκτρικά.

Οδηγίες τοποθέτησης έχω, τόσο για το σιδερικό όσο και τα ηλεκτρικά.

Χρειάζεται και αλλαγή το κάτω μέρος του προφυλακτήρα

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα από ebay τον γνήσιο μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση. Η αντιπροσωπεια μου ειπε οτι τον τοποθετεί και τραβάει καλώδια από τα πίσω φώτα. Ηλεκτρολόγος της BOSCH μου είπε ότι αυτό δεν γίνεται αλλά θέλει πλεξούδα με εγκεφαλάκι να ξεγελά τον εγκέφλο του αυτοκινήτου.

Τι ισχύει τελικά?

Στην ελλάδα από που μπορώ να βρω τέτοια πλεξούδα με εγκεφαλάκι?

Από ebay.de βρηκα με κ΄'οστος 130 + 50 μεταφορικά

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα από ebay τον γνήσιο μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση. Η αντιπροσωπεια μου ειπε οτι τον τοποθετεί και τραβάει καλώδια από τα πίσω φώτα. Ηλεκτρολόγος της BOSCH μου είπε ότι αυτό δεν γίνεται αλλά θέλει πλεξούδα με εγκεφαλάκι να ξεγελά τον εγκέφλο του αυτοκινήτου.

Τι ισχύει τελικά?

Στην ελλάδα από που μπορώ να βρω τέτοια πλεξούδα με εγκεφαλάκι?

Από ebay.de βρηκα με κ΄'οστος 130 + 50 μεταφορικά

Ο ηλεκτρολόγος έχει δίκιο σε αυτό που σου είπε. Η καλωδίωση υπάρχει τόσο σε γνήσια όσο και aftermarket. Η σωστή τοποθέτηση (ως η εργοστασιακή) θα σου δώσει διάφορα καλούδια : Ελεγχο ηλεκτρικών από τον κεντρικό εγκέφαλο, ένδειξη στο κατράν για τις λάμπες του ρυμουλκούμενου, προστασία συναγερμού και πολλά άλλα.

Η πλεξούδα με τον εγκέφαλο υπάρχει διαθέσιμη στο ebay.de

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα ρώτησα σε μανδύλα για κοτσαδόδο(γιατί τον πανιασα σε και νούργιο PASSAT B7 )και μου άρεσε πάρα πολύ. γιατί 1ον είναι αποσπόμενος(αλλά όχι δεν βγαίνει κρύβεται από κάτω από το αυτοκίνητο)(άρα σπαστός)με το φις επάνω τέλοιος. αλλά 450 αγορά 330 πλεξούδα + μαστορικά καμιά 250€ πουλα. ΆΡΑ Ασύμφωρος. Τί λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Με αγορά από το internet και με έναν ηλεκτρολόγο που να το έχει ξαναβάλει.. θα κοστίσει τα μισά χρήματα.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Guest TASOS HN

Ηλεκτρολόγος της BOSCH μου είπε ότι αυτό δεν γίνεται αλλά θέλει πλεξούδα με εγκεφαλάκι να ξεγελά τον εγκέφλο του αυτοκινήτου.

Άσε τον ηλεκτρολόγο της BOSCH (πιθανών είναι ανεγκέφαλος) και προτίμησε τον ηλεκτρολόγο που θα σου πει ότι χρειάζεται εγκέφαλος να συνεργάζεται με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου και όχι να τον ξεγελάει.

Γίνεται επανεπρογραμματισμός του εγκεφάλου του αυτοκινήτου.

Ο εγκέφαλος που συνεργάζεται αναγνωρίζει καμένη λάμπα στο ρυμουλκούμενο, διορθώνει τάσεις διπλώσεως του ρυμουλκού—ρυμουλκουμένου και άλλα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.