Jump to content
sodimitris

Μια Ερωτηση Για Το Καλωδιο Της Κορνας Στο Τιμονι Golf 5

Recommended Posts

παιδια στο τιμονι ο αεροσακο ας μουμε ειναι και διακοπτης για την κορνα,εχει πισω απο τον αεροσακο 2 καλωδια οπου οταν παταμε την κορνα "τα κανει ενα".θελω να ρωτησω αν καπιος ξερει αν αυτα τα καλωδια ειναι συν (+) ή αν ειναι πλην (-)

20458976.jpg

την φοτο την εχω παρει απο αλο ποστ

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

Λογικά είναι πλην, αλλά δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα. Η διαχείριση γίνεται από τον εγκέφαλο τιμονιού.

Στο απλό καλώδιο χωρίς πολυλειτουργικό, τα μαύρα καλώδια πάνε στο 1-2 της κίτρινης φύσας ενώ στο καλώδιο για πολυλειτουργικό το Νο 1 πάει στο 3.

Δεν ξέρω τι έχεις βάλει στο μυαλό σου Δημήτρη αλλά πρόσεχε, δεν είναι εποχές να ψάχνουμε για αερόσακο.

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι μην ανχονεσαι,καλωδιο απο τον αεροσακο δεν πειρασεται κανενα...αλλα αν ειναι + της κορνας απο εκει θα παρουν φωτισμο τα πληκτρα..

Link to comment
Share on other sites

Σε βλέπω έτοιμο το επόμενο θεμα που θα ανοίξεις ειναι:

"Παιδια εσκασε ο αεροσσακος του τιμονιου τι λετε να κανω" :crazy:

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Σε βλέπω έτοιμο το επόμενο θεμα που θα ανοίξεις ειναι:

"Παιδια εσκασε ο αεροσσακος του τιμονιου τι λετε να κανω" :crazy:

:crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: οχι ρε σι ειπαμε δεν πειραζουμε τιποτα!!!!! :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy:

νικολα περιμενω μια απαντηση σου εδω: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=25486

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω θες να βάλεις πλήκτρα να το κάνεις MFSW. Θα σου πρότεινα να πας για καλωδίωση καινούρια. Κάνει 40-45 ευρώ και ο κωδικός είναι VW 1K0 971 584C. Επίσης αν είσαι απο Θεσσαλονίκη πουλάει ένας γνωστός μου την παλιά του γιατί έβαλε τιμόνι απο mk6. Δεν είναι να παίζουμε μόνοι μας με αυτά όσο και αν ξέρουμε γιατί το να σου ανοίξει ο αερόσακος στα μούτρα είναι το λιγότερο. Το να μην ανοίξει όταν πρέπει είναι το θέμα.

Edited by atheodor
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω θες να βάλεις πλήκτρα να το κάνεις MFSW. Θα σου πρότεινα να πας για καλωδίωση καινούρια. Κάνει 40-45 ευρώ και ο κωδικός είναι VW 1K0 971 584C. Επίσης αν είσαι απο Θεσσαλονίκη πουλάει ένας γνωστός μου την παλιά του γιατί έβαλε τιμόνι απο mk6. Δεν είναι να παίζουμε μόνοι μας με αυτά όσο και αν ξέρουμε γιατί το να σου ανοίξει ο αερόσακος στα μούτρα είναι το λιγότερο. Το να μην ανοίξει όταν πρέπει είναι το θέμα.

στειλε μου πμ ποσο την δινει?ειμαι μακρια.. Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

παιδια στο τιμονι ο αεροσακο ας μουμε ειναι και διακοπτης για την κορνα,εχει πισω απο τον αεροσακο 2 καλωδια οπου οταν παταμε την κορνα "τα κανει ενα".θελω να ρωτησω αν καπιος ξερει αν αυτα τα καλωδια ειναι συν (+) ή αν ειναι πλην (-)

Νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρος) πως τα καλώδια που έχεις σε κύκλο είναι το ίδιο καλώδιο (ενώνονται πιο μετά). Δεν υπάρχει άλλη μια επαφή στη μέση μεταξύ των δύο; Μήπως αυτή είναι της κόρνας;;

Δοκιμή χωρίς να σκάσει ο αερόσακος μπορείς να κάνεις ως εξής:

Βγάζεις και αποσυνδέεις τον αερόσακο, κρατάς την υπόλοιπη καλωδίωση στο δαχτυλίδι τιμονιού, γυρνάς το κλειδί να δώσει ρεύμα

και ακουμπάς τα καλώδια (ένα από αυτά που έχεις σε κύκλο) με τη μεσαία επαφή. Αν χτυπήσει η κόρνα το βρήκες.

1) ΟΥΔΕΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΕΧΩ ΑΝ ΚΑΨΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ Η ΚΑΝΕΙΣ ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ

2)Αν σκεφτείς ότι τα κουμπάκια παίρνουν εντολή να ανάψουν από το εγκεφαλάκι τους (μέσα στο τιμόνι) το οποίο παίρνει εντολή από τον εγκέφαλο της κολώνας τιμονιού κλπ κλπ, αυτό που θες κατά 99% πιστεύω δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.