Jump to content
stefans

Η Μεσαια Σκαλα Αναβει Με Κλειστο Το Διακοπτη Φωτων

Recommended Posts

Εχθές ξεκίνησα να περάσω την πλεξούδα της WESTFALIA. Πέρασα την καλωδίωση από το μαρσπιέ και ξεκίνησα να ξηλώνω τα πλαστικά μπροστά από τη θέση του οδηγού. Έφτασα σε μια ασφαλειοθήκη με περιοχές που ονοματίζονται με τα γράμματα A, B, C, D, E, F, G, E. στην οποία θα πρέπει να κάνω τις συνδέσεις. Ομολογώ ότι δυσκολεύτηκα να ξεκουμπώσω τα πλαστικά μπροστά από τη θέση του οδηγού και δεν κατάφερα να ξεκουμπώσω τον διακόπτη των φώτων - κάτι που προσπ΄θησα αρκετά.

Επειδή νύχτωσε και δεν μπορούσα να συνεχίσω, κουμπωσα τα πλαστικά και σύνδεσα ξανα τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας.

Από τότε 1) με το κλειδί τοποθετημένο στο τιμόνι και τον διακόπτη των φώτων στο 0, ανάβουν τα φώτα στη μεσαία σκάλα. Βγάζοντας το κλειδί ο διακόπτης φαίνεται να λειτουργεί σωστά

2) ανάβει η ένδειξη του τιμονιού στο καντράν. Το υδραυλικό φαίνεται να λειτουργεί σωστά.

Κάποια βοήθεια ή τι πρέπει να δω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Απασφάλησε πρώτα τις φίσες με την κόκκινη ράβδο, ξεκούμπωσέ τες, ξαναβάλτες και συρτάρωσε ξανά την κόκκινη ράβδο ασφαλείας και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Απασφάλησε πρώτα τις φίσες με την κόκκινη ράβδο, ξεκούμπωσέ τες, ξαναβάλτες και συρτάρωσε ξανά την κόκκινη ράβδο ασφαλείας και τα ξαναλέμε.

Μπορείς να με βοηθήσεις πώς θα ξεκουμπώσω αυτές τις φίσες? Προσπάθησα να ξεκουμπώσω τα κλιπσάκια G και E αλλά ενώ πατούσα το μάνταλο δεν ξεκούμπωναν. Υπάρχει κάποιο κόλπο στο ξεκούμπωμα?

Η κόκκινη ράβδος πως ξεκουμπώνει? Συρταρωτά ή με άλλο τρόπο?

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση

Edited by stefans
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να με βοηθήσεις πώς θα ξεκουμπώσω αυτές τις φίσες? Προσπάθησα να ξεκουμπώσω τα κλιπσάκια G και E αλλά ενώ πατούσα το μάνταλο δεν ξεκούμπωναν. Υπάρχει κάποιο κόλπο στο ξεκούμπωμα?

Η κόκκινη ράβδος πως ξεκουμπώνει? Συρταρωτά ή με άλλο τρόπο?

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση

Δες εδώ και θα καταλάβεις

Να υποθέσω ότι θέλεις να βάλεις τα pins στο G 7 & 8 ?

http://www.vwclub.gr...ndpost&p=439326

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ και θα καταλάβεις Να υποθέσω ότι θέλεις να βάλεις τα pins στο G 7 & 8 ? http://www.vwclub.gr...ndpost&p=439326 Κώστας

Κώστα σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Τώρα δεν έχω μαζί μου το manual αλλά αν θυμάμαι καλά, αποσυνδέω αυτά και τα κουμπώνω σε υποδοχές της πλεξούδας και στη θέση τους κουμπώνω αυτά που φεύγουν από την πλεξούδα.

Επίσης νομίζω κάτι αντίστοιχο κάνω και στο Ε.

Τα pins ξεκουμπώνουν εύκολα? Έχοντας στο χέρι το μπριζάκι πιο εύκολο είναι να τραβήξω το pin ή να το σπρώξω με κάποιο κατσαβιδάκι?

Επίσης μήπως έχεις κάποια εικόνα ή pdf πως αφαιρούμε το διακόπτη των φώτων? Το πλαστικό που καλύπτει το γόνατο το ξεβίδωσα αλλά έχει σκαλώσει στο διακόπτη των φώτων.

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

Κώστα σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Τώρα δεν έχω μαζί μου το manual αλλά αν θυμάμαι καλά, αποσυνδέω αυτά και τα κουμπώνω σε υποδοχές της πλεξούδας και στη θέση τους κουμπώνω αυτά που φεύγουν από την πλεξούδα.

Επίσης νομίζω κάτι αντίστοιχο κάνω και στο Ε.

Τα pins ξεκουμπώνουν εύκολα? Έχοντας στο χέρι το μπριζάκι πιο εύκολο είναι να τραβήξω το pin ή να το σπρώξω με κάποιο κατσαβιδάκι?

Επίσης μήπως έχεις κάποια εικόνα ή pdf πως αφαιρούμε το διακόπτη των φώτων? Το πλαστικό που καλύπτει το γόνατο το ξεβίδωσα αλλά έχει σκαλώσει στο διακόπτη των φώτων.

Στέφανος

ο διακοπτης βγαινει εαν πατησης τον διακοπτη μεσα και αριστερα.
Link to comment
Share on other sites

Το ανάποδο από όταν ανάβουμε τα φώτα ομίχλης?

ακριβως........... απλα τον πατας μεσα.
Link to comment
Share on other sites

Τον μπερδεύεις τον άνθρωπο και θα σπάσει κανέναν διακόπτη.

Το ανάποδο κάνεις : Προς τα δεξιά βγαίνει.

Δες το video από το 4ρι είναι το ίδιο και στο 5ρι

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Κώστα σε ευχαριστώ για τη βοήθεια. Τώρα δεν έχω μαζί μου το manual αλλά αν θυμάμαι καλά, αποσυνδέω αυτά και τα κουμπώνω σε υποδοχές της πλεξούδας και στη θέση τους κουμπώνω αυτά που φεύγουν από την πλεξούδα. Επίσης νομίζω κάτι αντίστοιχο κάνω και στο Ε. Τα pins ξεκουμπώνουν εύκολα? Έχοντας στο χέρι το μπριζάκι πιο εύκολο είναι να τραβήξω το pin ή να το σπρώξω με κάποιο κατσαβιδάκι? Επίσης μήπως έχεις κάποια εικόνα ή pdf πως αφαιρούμε το διακόπτη των φώτων? Το πλαστικό που καλύπτει το γόνατο το ξεβίδωσα αλλά έχει σκαλώσει στο διακόπτη των φώτων. Στέφανος

Δεν γνωρίζω ποιά καλωδιώση πήρες για τον κοτσαδώρο (16pins?). Αλλα καλύτερα να μην σχολιάσουμε πράγματα που τα έχει μέσα το manual, το οποίο θα πρέπει να διαβάσεις καλύτερα. Eκεί που πας να δουλέψεις δεν είναι ασφαλειοθήκη αλλά ο εγκέφαλος άνεσης. Λογικά δεν πρέπει να βρείς κατηλημένα pins γιατί οι θέσεις αυτές είναι μόνο για την καινούρια καλωδίωσή σου.

Κάνε καλύτερα ένα προσχέδιο για το τι πας να κάνεις, καταγράφοντας τα Pins holes που λέει το manual και ότι είναι πράγματι κενά.

Εαν έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία πάρε έναν "χάρτη" της μονάδας άνεσης ώστε να ξέρεις ποιό Pin κάνει τι ανά φύσα (πχ. Ε ή G ) καθώς και έναν "χάρτη" της ασφαλειοθήκης. Κάνε το προσχέδιό σου με ρεαλιστική επαλήθευση του ποιό βίσμα πάει που και γιατί και κάνε και μια 2η επιβεβαίωση πριν κάνεις την τοποθέτηση.

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.