Jump to content
VASILISTFSI

Προβλημα Με Βλαβη Σε Κλαπε Εισαγωγησ Αερα

Recommended Posts

Καλησπέρα σε πρόσφατο έλεγχο με VAG έδειξε βλάβη σε κλαπέ εισαγωγής αέρα με συχνότητα σποραδική στην αντιπροσωπέια πρότειναν άνοιγμα και καθαρισμό όμως κάτι τέτοιο μου φαίνεται υπερβολικό μήπως καμιά πρόταση;

PASSAT 2.0 TFSI 2006

Edited by VELGOS
Link to comment
Share on other sites

Καθάρισμα λέγοντας εννοείς μήπως αφαίρεση πολλαπλης εισαγωγής και τα γνωστά???

Καλό είναι να αφαιρεθεί τελέιως και να καθαριστεί καλά.Μπορείς όμως να την ψεκάσεις από πάνω με ειδικό σπρέυ καθαρισμού.Απλά θα πρέπει να έχεις και κάποιον μέσα στο βολάν για να μαρσάρει επειδή πέφτουν οι στροφές κατά την εισαγωγή του καθαριστικού στην πεταλούδα.Μετά κάνεις και το καλιμπράρισμα και είσαι οκ.Πριν 20 μέρες κάναμε αυτή τη δουλειά σε φίλο με δίλιτρo TFSI.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ναι φιλε Βελγε.Μπορει να στρωσει ελπιζω με τον καθαρισμο και να μη χρειαστει περαιτερω ενεργειες.

Link to comment
Share on other sites

Λοίπον μου πρότειναν να καθαρίσω την πεταλούδα του γκαζιού έχει σχέση με το θέμα μας?!!! THROTLE VALVE ACTUATOR

ΕΠΙΣΥΝΆΠΤΩ ΑΡΧΕΊΟ χρήζει μεγένθυσης χειροκίνητα.

PASSAT TFSI.pptx

Edited by VELGOS
Link to comment
Share on other sites

Λοίπον μου πρότειναν να καθαρίσω την πεταλούδα του γκαζιού έχει σχέση με το θέμα μας?!!! THROTLE VALVE ACTUATOR

ΕΠΙΣΥΝΆΠΤΩ ΑΡΧΕΊΟ χρήζει μεγένθυσης χειροκίνητα.

Αυτό εννούσα και γω.Φυσικά και έχει άμεση σχέση με το θέμα σου.Εύχομαι μετά το καθάρισμα να πάνε όλα καλά.Θα την βγάλουν για καθάρισμα ή απλά θα ρίξουν σπρέυ??Καλύτερα πάντως είναι να βγει και να καθαριστεί,Επίσης μην ξεχάσεις να τους πεις να σου κάνουν και επαναπρογραμματισμό της πεταλούδας μετά την τοποθέτησή της.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλές το βλέπω....Αν δεν μπορούν να βγάλουν μια πεταλούδα στην εκεί αντιπροσωπέια και να την καθαρίσουν....τότε τι να πω????

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον 1η φορά είδαν δίλιτρο TFSI.Στη Ξάνθη είπες κατοικείς???Εντάξει δεν είναι πια και τόσο δύσκολο!!!Πρέπει να βγει το καουτσουκένιο κολλάρο που ενώνει το καπάκι της μηχανής με τη πεταλούδα και επειδή είναι πίσω και λίγο στενάχωρα ίσως έχει κάποιο μικρό βαθμό δυσκολίας.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά προς ενημέρωσή σας εκτός από την αλλαγή των πολλαπλασιαστών και ενός αισθητήρα στα πλαίσια μιάς ανάκλησης μου έκανε και ένα μηδενισμό στο συγκεκριμμένο κλαπέ και το πρόβλημα λύθηκε, τα συμπεράσματα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά προς ενημέρωσή σας εκτός από την αλλαγή των πολλαπλασιαστών και ενός αισθητήρα στα πλαίσια μιάς ανάκλησης μου έκανε και ένα μηδενισμό στο συγκεκριμμένο κλαπέ και το πρόβλημα λύθηκε, τα συμπεράσματα δικά σας.

Τι να πει κανείς???Τα κλασσικά εικονογραφημένα.....

Αφού λύθηκε το πρόβλημα όλα καλά λοιπόν!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.