Jump to content
freak107

Πρόβλημα Που Ξεκινά Στις 2000 Περίπου

Recommended Posts

Τις καλημέρες μου παιδιά και καλή επιστροφή σε όσους πήγαν διακοπές και δεν έχουν επιστρέψει ακόμη.

Επανέρχομαι με το πρόβλημα μου, με το οποίο, ότι και αν έχω κάνει δεν έχω βρει τι πάει στραβά και παρουσιάζεται.

Το αμάξι χαμηλά κοντά στις 2000 στροφές κομπιάζει. Το μπαρόμετρο μένει στο 0 αλλά το αμάξι ανεβάζει στροφές και ταχύτητα διστακτικά. Το έχω πάει και για smoke test και δεν εδειξε κάποια διαρροή. Έχω αλλάξει Ν75, σκάστρα (έχω βαλει την κλειστού τύπου της forge και πάλι τίποτα)

Τελευταία μου κάνει και μπουκώματα στο ρελαντί τα οποία ακούγονται σαν missfires (τα οποία όμως δεν είναι missfires από ότι βλέπω στο vagcom). Ακούγονται από την εξάτμιση

Κάτι λάδια έχω δει κάτω από το φιλτροκούτι (εκεί που καταλήγει ο συμπλέκτης) έχω υποψία πως μπορεί να παίζει κάτι με την αντλία του συμπλέκτη αλλά δεν ξέρω. Κάποιος φίλος που ξέρει λίγα περισσότερα από εμένα μου είπε μάλλον τσιμούχα από αντλία συμπλέκτη. Δεν το έχω παει ακόμα στο συνεργείο

Επαναλαμβάνω πως έχω πρόγραμμα εδώ και 30000km χωρίς κανένα πρόβλημα (από πλευράς προγράμματος) (με εισαγωγή από forge, i/c από s3

Έχω αλλάξει αντλία νερού τελευταία αλλά το πρόβλημα προυπήρχε και συνεχίζει να υπάρχει

Οποιαδήποτε πληροφορία-βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη

Θα ανεβάσω και βιντεάκι απόψε από το μπαρόμετρο για να δείτε πως αντιδρά και αν λέει κάτι αυτό

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησου ημερα,ειχα ενα παρομιο προβλημα σου το οποιο στην αντιπροσωπια δεν το εβρισκαν και εκατσα μονς μου και το ελυσα...τι ηταν σωληνακι το οποιο κουμπρονε στην ν75 (το μπροστα οπως την κοιταμε αν θυμαμαι καλα)ειχε ανοιξει-σχιστει...ψαξε λιγο τα σοληνακια σιλικονης στο αμαξη σου ακι αν θες τη γνωμη μου ληλωσε το μπαρομετρο...μπορει κ πο εκει να εχεις διαρροη υποπιεσης..

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω φίλε πως έχω αλλάξει όλα τα σωληνακια.Από Ν75 στην υποπίεση και απο εκεί στο μπαρόμετρο. Όλα ανεξαιρέτως

Έχω απελπιστει τόσο που δεν ξέρω τι να κάνω αλλο...

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι κοντα μου εω ναυπλιο ελα και θα βρουε με λυση...υπαρχει πιθανοτητα να ειναι παλι η αντλια νερου ισως

off topic.... τότε πρέπει να τα πούμε από κοντά ρε πατριώτη αφού είσαι από το Ναύπλιο. ένα καφέ να τον πιούμε.. off topic

Link to comment
Share on other sites

κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει παιδιά και θα το ανεβάσω απόψε με βιντεάκι.

Όταν το αμάξι είναι κρύο και ανεβάζει στροφές για να ζεστάθεί στο ρελαντί, από το μπαρόμετρο βλέπω αστάθειες στην υποπίεση και σφυρίγματα λες και κάτι ξεφυσάει

δλδ -0.2 και φσσσ -0.3~-0.4

Το ανεβάζω το απόγευμα να το δείτε μήπως αυτό να λέει κάτι

(Μερικές φορές, 2-3, χωρίς να πατάω γκάζι, το αμάξι ανέβαζε στροφές επίσης, όχι απότομα αλλά κράταγε και ανέβαινε κι όλας, όχι λόγω κατηφόρας ή το φυσιολογικό)

Link to comment
Share on other sites

off topic.... τότε πρέπει να τα πούμε από κοντά ρε πατριώτη αφού είσαι από το Ναύπλιο. ένα καφέ να τον πιούμε.. off topic

ελα στειλε πμ πιος εισαι???????ενοιτε πως θα πιουμε καφε και προοθησε το παρακατω λινκ και εδω και στο facebook! εδω http://www.vwclub.gr...showtopic=53243

κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει παιδιά και θα το ανεβάσω απόψε με βιντεάκι.

Όταν το αμάξι είναι κρύο και ανεβάζει στροφές για να ζεστάθεί στο ρελαντί, από το μπαρόμετρο βλέπω αστάθειες στην υποπίεση και σφυρίγματα λες και κάτι ξεφυσάει

δλδ -0.2 και φσσσ -0.3~-0.4

Το ανεβάζω το απόγευμα να το δείτε μήπως αυτό να λέει κάτι

(Μερικές φορές, 2-3, χωρίς να πατάω γκάζι, το αμάξι ανέβαζε στροφές επίσης, όχι απότομα αλλά κράταγε και ανέβαινε κι όλας, όχι λόγω κατηφόρας ή το φυσιολογικό)

φιλε εσυ ποεταξε το μπαρομετρο εντελος δλδ απομονοσε τα σωληνακια σαν να μην υπαρχει επανω και το αμαξι σου θα ειναι μια χαρα.. Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω και αυτό που λες φιλαρακό το απόγευμα αν και είμαι σίγουρος πως δεν είναι αυτό.

Εάν ήταν το μπαρόμετρο, τότε το πρόβλημα δεν θα υπήρχε σε όλο το φάσμα λειτουργίας του αυτοκινήτου?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.