Jump to content
Guest

Αλλαγη Διαστασεων Ελαστικων Και Διαφορα Καταναλωσεις

Recommended Posts

και φυσικα οι ερωτησεις δεν λενε να τελειωσουν, χαχα. αν βαλω τελικα 235/45 17 και δεν μ αρεσει λογο κοπανηματος, καταναλωσης η τραβηγματος μπορω να βαλω μετα στις ιδιες ζαντες 215/50 17 ; απ οτι ξερω για 215/50 η καταλληλη διασταση ειναι 7 * 17 και για 235/45 η καταλληλη διασταση 8 * 17 . υπαρχει φαρδος ζαντας που να υποστηριζει και της δυο διαστασεις ελαστικων χωρις προβλημα π.χ. 7,5 * 17 ;

Link to comment
Share on other sites

Στις ιδιες ζαντες μπορεις να ανεβεις η να κατεβεις κατα ενα , αν θυμαμαι καλα . Δλδ απο 215 σε 225 κ απο 45 σε 55 κ τουμπα .

Link to comment
Share on other sites

και φυσικα οι ερωτησεις δεν λενε να τελειωσουν, χαχα. αν βαλω τελικα 235/45 17 και δεν μ αρεσει λογο κοπανηματος, καταναλωσης η τραβηγματος μπορω να βαλω μετα στις ιδιες ζαντες 215/50 17 ; απ οτι ξερω για 215/50 η καταλληλη διασταση ειναι 7 * 17 και για 235/45 η καταλληλη διασταση 8 * 17 . υπαρχει φαρδος ζαντας που να υποστηριζει και της δυο διαστασεις ελαστικων χωρις προβλημα π.χ. 7,5 * 17 ;

ξερει καποιος σχετικα μ αυτο; μου ειπαν οτι τα 215/50 17 μπαινουν και σε 7,5*17. εχει βαλει καποιος 235/45 17 σε 7,5*17 η αν ξερει σιγουρα αν μπαινουν;

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος σχετικα μ αυτο; μου ειπαν οτι τα 215/50 17 μπαινουν και σε 7,5*17. εχει βαλει καποιος 235/45 17 σε 7,5*17 η αν ξερει σιγουρα αν μπαινουν;

215/50/17 ----- 6'' 6.5'' 7'' 7.5''

 

235/45/17 ----- 7.5'' 8'' 8.5'' 9''

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ κουμπαρε, για ακομα μια φορα. μιλαμε παντα πανω στα νομιμα και ασφαλη πλαισια να φανταστω ε; οποτε καταληξαμε επιτελους στη διασταση της ζαντας 7,5*17 με λαστιχα 235/45 για αρχη και αν το μετανιωσω για τους λογους που γραφω πιο πανω, τ αλλαζω σε 215/50. κουμπαρε απο τις ζαντες που εχω γραψει πιο πανω απ οτι ειδα ταιριαζουν μονο οι brock b 24sgvp και brock b 30 hgvp. μπορεις να μου φερεις καποια απο τις δυο;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ κουμπαρε, για ακομα μια φορα. μιλαμε παντα πανω στα νομιμα και ασφαλη πλαισια να φανταστω ε; οποτε καταληξαμε επιτελους στη διασταση της ζαντας 7,5*17 με λαστιχα 235/45 για αρχη και αν το μετανιωσω για τους λογους που γραφω πιο πανω, τ αλλαζω σε 215/50. κουμπαρε απο τις ζαντες που εχω γραψει πιο πανω απ οτι ειδα ταιριαζουν μονο οι brock b 24sgvp και brock b 30 hgvp. μπορεις να μου φερεις καποια απο τις δυο;

Ηλία,

πάντα εδώ μέσα μιλάω για τα νόμιμα και ασφαλή πλαίσια

 

Λυπάμαι, αλλά επειδή τις brock δεν τις δουλεύω,

δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά απόψε

 

Αύριο, πρώτα ο Θεός, θα το ερευνήσω και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

η μπροκ β 24 εχει ετ 47 και 

η μπροκ β 30 εχει ετ 45. ταιριαζουν και οι δυο ε; και για να μην κανω καμια βλακεια με τους κωδικους και οι δυο ειναι ασημι με μαυρο φοντο ε; 

ωραια θα περιμενω. και παλι ευχαριστω για το χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

Για πάμε για μια 1η ενημέρωση

Σε ότι αφορά τις BROCKS B24-B30 καμμία δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτη, Ηλία

 

Ετοιμοπαράδοτες και σύμφωνα με τις προδιαγραφές που έχουν ζητηθεί πιο πάνω, υπάρχουν οι παρακάτω:

 

BORBET XL (ANTHRACITE POLISHED) - OFFSET ET50 - 550 EURO

xlanur.jpg

 

TEAM DYNAMICS RACING MESH III (BLACK STAINLESS STEEL LIP) - OFFSET ET45 - 620 EURO

19_Inch_Team_Dynamics_Mesh_III_Black_All

 

TEAM DYNAMICS RACING MESH III (HIGH POWER SILVER STAINLESS STEEL LIP) - OFFSET ET45 - 620 EURO

18_Inch_Team_Dynamics_Mesh_III_HPS_Alloy

 

TEAM DYNAMICS EQUINOX (HIGH POWER SILVER) - OFFSET ET45 - 750 EURO

18_Inch_Team_Dynamics_Equinox_HPS_Alloy_

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. ποσο καιρο θα κανουν να ερθουν αν παραγγειλουμε καποια απο τις δυο; δεν βιαζομαι ιδιαιτερα. εχω της μαμα ζαντες τωρα με χιονολαστιχα. την αλλαγη θα την κανω περιπου αρχες απριλιου. σε αλλους ζανταδες που εχω ρωτησει μου ειπαν οτι επειδη το αμαξι μου ειναι μαυρο και εχει και πολλα νικελ ταιριαζουνε διχρωμες ζαντες, και πολυακτινες. και οι ακτινες αν φτανουνε μεχρι τερμα εξω θα φαινεται μεγαλυτερη η ζαντα απ οσο ειναι, χωρις χειλος εννοω. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη ζητήσει να μου πουν αν υπάρχουν τουλάχιστον έξω ετοιμοπαράδοτες

Όσο για το τι ταιριάζει στο αυτοκίνητο,

είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα Ηλία

Δεν γίνεται να διαλέξει για σένα κάποιος άλλος

10 γνώμες 10 διαφορετικά γούστα

ΕΣΥ θα διαλέξεις

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο σ αυτο. παντως αν μπορεις να κοιταξεις και για καποια απο τις αλλες που ειχα γραψει πιο πανω σε 7.5*17 αν υπαρχουν

Link to comment
Share on other sites

Ηλία επανέρχομαι για τις brocks, αλλά με όχι καλά νέα

Επειδή:

1. Δεν υπάρχουν ετοιμοπαράδοτες στην Ελλάδα

2. Δεν πρόκειται ο αντιπρόσωπος να τις φέρει σαν stock δικό του

3. Μπορεί να τις φέρει μόνο με courrier

4. Θέλει όλο το ποσόν προκαταβολικά πληρωμένο

5. το μόνο που δεν ζήτησε ήταν να στήσουμε και ................... (αυτό είναι δικό μου, μην παραξηγηθούμε κιόλας =@ )

 

απ' ότι καταλαβαίνεις το πράγμα ξεφεύγει απ' τα δικά μου ταπεινά όρια

και εγκαταλείπω την προσπάθεια γι' αυτές :acute:

 

Έχει κι αλλού περτικαλιές, έτσι δεν είναι ? :diablo:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κουμπαρε για την προσπαθεια. κριμα παντως γιατι μου αρεσαν και ταιριαζαν και στο αμαξι. για καμια απο τις αλλες που γραφω πιο πανω ξερουμε τιποτα; δουλευεις με καποια απο αυτες τις μαρκες;



εχεις δικια σου σελιδα να μπω να δω αν μου αρεσει καμια;

Link to comment
Share on other sites

Άκουσέ με λίγο Ηλία

Η αγορά της ζάντας έχει πιάσει σχεδόν πάτο

Σαν αποτέλεσμα οι αντιπρόσωποι φέρνουν καινούργιες ζάντες με το σταγονόμετρο

Και ειδικά τα καινούργια σχέδια των εταιρειών,

έρχονται με ρυθμό χελώνας

 

Εμπορεύομαι τις παρακάτω μάρκες

Δες τα σχέδια στο site τους

και αν κάποιες σου κάνουν

και βγαίνουν για το αμάξι σου

πες μου να σου δώσω τιμές και αφού δεν πιέζει ο χρόνος

βλέπουμε τι θα κάνουμε

 

 

http://www.borbet.de/en/index.php

 

http://www.rimstock.co.uk/

 

http://mamfelgen.de/seiten/en/

 

http://www.wspitaly.com

Link to comment
Share on other sites

τις ειδα ολες. ενδιαφερομαι για τις 

borbet bs 5 black polished 7,5*17 και

borbet cw 4 black polished  8*17 ( απ οτι ειδα δεν βγαινει σε 7.5*17 ) 

αυτες τις ειχα σταμπαρει και απο πριν. τις εχω σημειωμενες και πιο πανω. περιμενω τιμες οποτε ευκαιρεις. να υπολογιζεις οτι αν θα τις παρω απο σενα, θα παρω και τα λαστιχα. μην κανουμε μισες δουλειες

Link to comment
Share on other sites

τις ειδα ολες. ενδιαφερομαι για τις 

borbet bs 5 black polished 7,5*17 και

borbet cw 4 black polished  8*17 ( απ οτι ειδα δεν βγαινει σε 7.5*17 ) 

αυτες τις ειχα σταμπαρει και απο πριν. τις εχω σημειωμενες και πιο πανω. περιμενω τιμες οποτε ευκαιρεις. να υπολογιζεις οτι αν θα τις παρω απο σενα, θα παρω και τα λαστιχα. μην κανουμε μισες δουλειες

Για τα λάστιχα μην το σκέφτεσαι

Ούτως ή άλλως φέρνω τα πάντα

Θα επανέλθω αύριο με νεότερα για BS5 - CW4

Link to comment
Share on other sites

μια απορια ακομα. επειδη ειμαι ακομα στο ψαξιμο για ζαντες, σημερα βρηκα αυτη τη σελιδα για ζαντες. πατησα για της oz ego και μου εβγαλε διαφορες διαστασεις. σε αυτη που με ενδιαφερει 7,5*17     5*112     DIA 75    ΕΤ50     . ξερει κανεις τη σημαινει το DIA  στη συγκεκριμενη περιπτωση;

http://www.ityre.com/en/disks/catalog/oz/12678/

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω. το ειχα φανταστει οτι μπορει να ηταν αυτο. ξερεις αν μπορω να βαλω καποιου τυπου δαχτυλιδι για να το αλλαξω αυτο, και να ταιριαξει με το δικο μου που ειναι 57 αν θυμαμαι καλα

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ειμαι ενα βημα πριν παραγγειλω ζαντες και λαστιχα απο γερμανια και για να μην γινει καποιο λαθος και τρεχω και δεν φτανω μετα να επιβεβαιωσω κατι θελω. το αμαξι μου εχει ζαντα  μανισια 7 * 16 ΕΤ 45  για 7,5 * 17 το ΕΤ πρεπει να ειναι απο 42 εω 52 ε; μου ειπαν οτι εχει ΕΤ η 44 η 46. οποιο και απ τα δυο να εχει ειμαι μεσα στα επιτρεπομενα ορια ε; ποσο ποιο εξω θα βγει η ζαντα με 44 και ποσο με 46; 

Link to comment
Share on other sites

Μικρή η διαφορά Ηλία μεταξύ 44-46.Εγώ θα προτιμούσα 44 για να δείχνει ελαφρά  πιο γεμάτος προς τα έξω ο θόλος.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ειμαι ενα βημα πριν παραγγειλω ζαντες και λαστιχα απο γερμανια και για να μην γινει καποιο λαθος και τρεχω και δεν φτανω μετα να επιβεβαιωσω κατι θελω. το αμαξι μου εχει ζαντα  μανισια 7 * 16 ΕΤ 45  για 7,5 * 17 το ΕΤ πρεπει να ειναι απο 42 εω 52 ε; μου ειπαν οτι εχει ΕΤ η 44 η 46. οποιο και απ τα δυο να εχει ειμαι μεσα στα επιτρεπομενα ορια ε; ποσο ποιο εξω θα βγει η ζαντα με 44 και ποσο με 46; 

Με offset 44 θα είσαι 7,25 χιλιοστά πιο έξω απ' τις 16άρες

Με offset 46 θα είσαι 5,25 χιλιοστά πιο έξω απ' τις 16άρες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.