Jump to content
Nikos D

Τελικα Ποσα Αλογα Εχουμε?

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα,εχω ενα passat 1.8 tsi b6,160 ιπποι λεει η vw,177 εχω διαβασει οτι ειναι δυναμομετρημενο στο auto triti.

Ανοιξα με ενα a5 ενος φιλου με προγραμμα μεσα απ την audi πρωτο σταδιο, 210 ps,με 19 αρες ομως ζαντες.Μου εφευγε μεχρι και την τεταρτη ενα αυτοκινητο στην ευθεια,μετα λογω κινησης σταματουσαμε,και ανοικαμε τρεις-τεσσερις φορες,στις ανηφορες μεχρι και τεταρτη παλι μου εφευγε περιπου δυο αμαξια,ομως σε καμια περιπτωση δε φαινοταν διαφορα 33 ιππων(αν θεωρησουμε οτι εχουμε 177 ιππους).Ισως φτοινε και τα λαστιχα του audi 225/45 h 40/19,εγω παντως ενιωσα οτι το passat μου παει μια χαρα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πάει το Passat.30 ίπποι διαφορά δηλ. τι περίμενες να σ΄αφήνει πίσω κανένα μίλι??Διαφορά μεγάλη θα έβλεπες αν ήταν πάνω από 100-150 ίππους από σένα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα ειδα τα αυτοκινητα παντως δε μου φανηκε διαφορα 30 ιππων,γιατι με αυτοκινητα 30 αλογα λιγοτερα απο τα δικα μας που εχω ανοιξει τους εκανα πολυ μεγαλυτερες διαφορες απο ενα αυτοκινητο μεχρι τα 200 χλ/ω που πηγαμε χθες με το α5,βεβαια οπως ειπα κραταω μια επιφυλαξη διοτι το audi εχει τεραστια ζαντολαστιχα.Οπως και να χει παντως πιστευω οτι οδηγουμε σιγουρα πανω απο 160 αλογα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απ το passat

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο μόνο η ιπποδύναμη, αλλά και το βάρος του οχήματος...............μπορεί αμάξι με λιγότερα άλογα και πιο ελαφρύ να σε αφήσει πίσω..........Αναλογία κιλά ανά ίππο είναι το σωστό να μετράται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο σε αυτό που λές,αν θυμαμαι σωστά τα passat είναι λίγο πιο βαρία απ το a5,διαφορά περίπου 40-50 κιλά,συν ότι στη συγκεκριμένη δοκιμή που κάναμε,το audi ήταν με λαμπάκι ,και εγώ με πάνω απ το μισό ντεπόζιτο γεμάτο,το οποίο μου προσθέτει σίγουρα κάποια κιλά

Link to comment
Share on other sites

εχει δει κανεις καμια δυναμομετρηση του 1,2 τσι με τα 90(ειτε απο φαμπια, ειτε απο α1) και τα 105 αλογα?καποιες μετρησεις που εχω δει δειχνουν οτι το 105αρι βγαζει 112-118...οποτε ισως και το 90αρι να παιζει στα 95-100...αλλα τελειως μπακαλιστικα...υπαρχει κατι στανταρ?

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Που λες, πριν 10 χρόνια, περίπου, βρέθηκα στο φανάρι στην αριστερή λωρίδα, απέναντι από  VW Φιλοσίδη, (Βύρωνα), με κατεύθυνση προς Αθήνα, με σκοπό να στρίψω αριστερά, μετά 50m, προς Ν. Ελβετία, με ένα, σκουριασμένο, OPEL CADETT 1,2 με 60, μισοπεθαμένα, άλογα.  

 

Δίπλα μου ήρθε ένα...ορεξάτο κόκκινο HONDA CIVIC, που "μπέρδευε" στο ρελαντί, έκανε πολύ θόρυβο και έδειχνε "τουμπανιασμένο"στο τέρμα.

 

Επειδή ο οδηγός του μου φάνηκε πολύ άπειρος, είχε και όρεξη, με μαρσαρίσματα και διάφορα, είπα να του κάνω πλακίτσα. 

 

Άρχισα να μαρσάρω και 'γω, δείχνοντας ανάλογη διάθεση.

 

Όμως με το που άναψε το πράσινο ξεκίνησα πολύ ψύχραιμα, χωρίς να σπινάρω καθόλου.

 

Αντίθετα ο τύπος με το CIVIC τα έδωσε όλα, καπνίζοντας τα λάστιχά του μέχρι τον ουρανό!

 

Αποτέλεσμα: τον πέρασα μία "καρότσα" και έστριψα πρώτος αριστερά προς Ν.Ε., με το σαραβαλάκι!

 

Το HONDA, (και ο οδηγός του), ακόμα καπνίζουν!

 

:notfair:

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.