Jump to content
_vwpolo_

Polo Tsi Πρόβλημα Κατά Την Εκκίνηση

Recommended Posts

polo tsi (χειροκίνητο) 2010.03 54.000km

λοιπόν.. τα πρωινά που ξεκινάω για τη δουλειά. πολλές φορές με το που ξεκινήσω και διανύσω κάποια απόσταση το αυτοκίνητο συμπεριφέρεται σα να έχει λόξιγκα, σα να οδηγώ μέσα σε λακούβες και να χοροπηδάει. είναι σα να έχει δέσει κάποιος ένα σχοινί από το αυτοκίνητο μου και να το τραβάει στιγμιαία και να το αφήνει. ακριβώς όπως κάνει αν ξεκινήσει ένα αυτοκίνητο με ταχύτητα μέσα, που χοροπηδάει.

φαντάζομαι καταλάβατε τι εννοώ.

έχει τύχει φορές μάλιστα να το κάνει πολύ έντονα σε σημείο που να αναγκαστώ να σταματήσω να μη διαλυθεί τίποτα.

δε το κάνει πάντα και αν το κάνει θα το κάνει μέσα στα 3 πρώτα χιλιόμετρα που θα διανύσω. μετά δεν υπάρχει πρόβλημα.

έχει τύχει να μου το κάνει και βράδυ αλλά όχι τόσο έντονα.

υποψιάζομαι έχει να κάνει με το κρύο καθώς το πρωί είναι χαμηλή η θερμοκρασία και άρχισε τα κόλπα το φθινόπωρο.

το απόγευμα που γυρίζω από τη δουλεία είναι οκ.

το προηγούμενο χειμώνα όμως δε μου παρουσίασε τίποτα. περίεργο αυτό. βενζίνη βάζω από τότε που το πήρα στο ίδιο πρατήριο. δε νομίζω να παίζει ρόλο.

όταν βάζω μπρος το αφήνω λίγο μέχρι να πέσουν οι στροφές στα κανονικά επίπεδα και μετά ξεκινάω.

τις τελευταίες φορές το άφησα στο ρελαντί περισσότερο χρόνο και δε μου παρουσίασε τίποτα όταν ξεκίνησα. ίσως σύμπτωση δεν ξέρω. μια άλλη φορά παρόλο που το άφησα αρκετό χρόνο μου το παρουσίασε ελαφρά.

απ ότι κατάλαβα αν το αφήνω να ζεσταθεί μειώνονται οι πιθανότητες να το κάνει. δεν είναι απόλυτο όμως.

τι μπορεί να φταίει; το σίγουρο είναι ότι κάτι δεν πάει καλά. αν είναι το κρύο γιατί δε μου το έκανε καθόλου πέρυσι. με τον ίδιο τρόπο οδηγούσα. υπάρχει περίπτωση να συνδέεται με την καδένα;

δεν υπάρχει και εγγύηση πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Με την καδένα αποκλείεται να συνδέεται γιατί:

1. Έτσι όπως το περιγράφεις είναι τόσο σοβαρό που θα σου άναβε το λαμπάκι της μηχανής στο καντράν.

2. Το θέμα με την καδένα σχετίζεται με ένα δυνατό θόρυβο που κάνει στο cold start για μερικά δευτ και μετά σταματάει.

Χωρίς να είμαι μηχανικός εμένα μου κάνει για πολλαπλασιαστές και/ή σκάρτη βενζίνη. Άλλαξε βενζινάδικο.

Γενικά τα tsi έχουν την τάση να κάνουν τρεμουλιάσματα όταν είναι κρύα αλλά αυτό παραείναι.

Σου συνιστώ να πας άμεσα αντιπροσωπεία και απορώ πως δεν το έχεις κάνει ήδη. Δεν πρέπει να τα αφήνεις αυτά τα πράγματα.

Υ.Γ.: Μπουζί έχεις αλλάξει;

Link to comment
Share on other sites

μπουζί δεν έχω αλλάξει. θα το κάνω στο service των 60.000.

αν ήταν βενζίνη γιατί το κάνει μόνο όταν ξεκινάει και μέσα στα πρώτα 3 χμ; μετά δεν υπάρχει πρόβλημα.

επίσης γίνεται μόνο το πρωί.

μου το έχει κάνει και βράδυ. είχα παρκαρισμένο το αυτοκίνητο απο το πρωί που πήγα στη δουλειά και λόγω υποχρεώσεων το πήρα αργά τη νύχτα.μου το κανε και τότε. ίσως επειδή έμεινε ώρα και είχε πέσει η θερμοκρασία. αν το κυκλοφορήσω απόγευμα είναι μια χαρά.

σίγουρα κάτι παίζει με τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος.

δε μιλαμε για απλο τρεμούλιασμα. αυτό πάντα το κάνει για λίγα δευτερόλεπτα όταν βάλω μπρος.

μια φορά είχα συνοδηγό και τρόμαξε. μου λέει.. καλά ρε θα μας σκοτώσεις τι κάνεις;

αυτό το κάνει για λίγα δευτερόλεπτα και μετά είναι οκ

θα δοκιμάσω να βάλω βενζίνη από ένα άλλο πρατήριο να δούμε.

αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχω εγγύηση και ούτε χρήμα σε περίπτωση που έχει κάτι σοβαρό.

εντωμεταξύ έχω και πρόταση για επέκταση εγγύησης για 1 χρόνο και λέω να την κάνω μόνο και μόνο γι αυτό που μου έτυχε.

τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι δεν ειναι τιποτα.Σε ολα το κανει.Εχεις κανει ποτε update?Σε ρωταω επειδη το φαινομενο που περιγραφεις ηταν και σε μενα πολυ εντονο ,αλλα οταν εκανα update μειωθηκε κατα πολυ.Το φαινομενο αυτο γινεται μαλλον λογω μιγματος σε συγκεκριμενες στροφες στο ρελαντι,στις στροφες αυτες το μοτερ ταλαντωνεται με καποια συγκεκριμενη συχνοτητα την οποια λαμβανεις εσυ σαν εντονο τρεμουλο.Ειναι οπως τα παλια πλυντηρια που χοροπηδαν σε συγκεκριμενες στροφες.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται να την κάνεις!

Πριν αλλαξεις βενζίνη, πριν κάνεις το οτιδήποτε πήγαινε στο συνεργείο.

Εν ανάγκει άστο τους όλο το βράδυ για να το βάλουν μπροστά το πρωί να το δούν πως κάνει.

Μην το αφήσεις, μπορεί και να είναι και θέμα ασφάλειας..

Edited by Thunderer
Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει τα updates. έχει μπει και η ροδέλα για το turbo. (άσχετο αλλά το αναφέρω).

οπότε θα κάνω πρώτα την επέκταση (να δω τι περιλαμβάνει κιόλας)

και το πάω στην αντιπροσωπεία μετά.

φεύγω και για ταξίδι λόγω εορτών και το χρειάζομαι.

ελπίζω να μη συμβεί καμία στραβή κατά τη διάρκεια γιατί δεν έχω ούτε οδική πλέον.

(θα τραβάω τα μαλλιά μου μετά που τρενάρω την επέκταση και την οδική)

το ρισκάρουμε.

Υ.Γ το κάνει μόνο όταν κινείται το αμάξι. αν αφήσω το γκάζι ηρεμεί.

στο ρελαντί δεν υπάρχει πρόβλημα

Edited by orbit
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.