Jump to content
tomgolfgt

Αλλαγη Λαδιων 7500-15000?

Recommended Posts

παρακαλω οποιον αλλαζει λαδια καθε 7500χλμ να με ενημερωσει . αντι να τα πεταξει, ας τα δωσει σε αλλους που δεν εχουν τοσα λεφτα. επισης οποιος αλλαζει μπουζι καθε 20-30χιλ χλμ επισης να μου τα δωσει.

 Ευχαριστως παιδια να σας τα δωσω και τα λαδια και τα μπουζι.Λεφτα υπαρχουν

Link to comment
Share on other sites

 Ευχαριστως παιδια να σας τα δωσω και τα λαδια και τα μπουζι.Λεφτα υπαρχουν

ωραια θα αλλαζουμε καθε 7500χλμ τα λαδια βαζοντας τα λαδια οσων τα αλλαζουν καθε 7500χλμ, δωρεαν

Link to comment
Share on other sites

εχω 27500 σε 2500 θα αλλαξω λαδια που ειχα αλλαξει στα 22.500 και μπουζι.Οποιος θελει στελνει μηνυμα τωρα πως θα τα μαζεψω δεν ξερω εαν καποιος εχει ιδεα να μου πει να του τα κρατησω.

Link to comment
Share on other sites

σορρυ ρε παίδες αλλά θα βάλετε δουλεμένα λάδια που φόραγε άλλος κινητήρας ?  είμαστε σοβαροί ?? :crazy:  :crazy:

Πάτε πάρτε απο έμπορο τα λάδια σας και ψάξτε γιατί υπαρχουν και προσφορές (άτυπες) σε γνωστές μάρκες για τα vw μας,  σε ποσότητα 7 λίτρα που πραγματικά αξίζουν απο άποψη τιμής.

Τι κράτα μου τα λάδια σου και θα ρθω να τα βάλω... ??   

και δεν εννοώ οτι εγώ είμαι άπλας αλλά αυτό το κράτα μου τα λάδια σου (!)  1η φορά τ ακούω.

και λέω εγώ τώρα....  αν δεν φτάνουν σε κάποιον λόγω αλλαγής φίλτρου ?  θα προσθέσει άλλα λάδια στα ήδη φορεμένα ?  :bbq: 

και αν δεν ξέρει τι λάδια φορούσε ο άλλος ?  θα βάλει συνθετικά ανάμεικτα με άλλα για συμπλήρωμα  ?

 

θα με κουφάνετε... :crazy:  :crazy:

 

 πάτροκλε στα 30.000 χλμ, θα κάνεις αλλαγή μπουζί ?  το γράφει το manual  ?  μήπως δεν χρειάζονται αλλαγή ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειρωνευομαι κανεναν.

 

Επειδη εγω ειμαι τρελος σε ΟΛΑ τα αυτοκινητα που ειχα αλλαζα τα παντα στα μισα χιλιομετρα απο οτι ελεγε ο κατασκευαστης.Δεν θα αναφερω το γιατι αλλα ετσι ειμαι εγω,τα αλλα παιδια καλα κανουν και πανε βαση κατασκευαστη.

 

Μπουζι και λαδια οποιος τα θελει τα δινω.Τα μπουζι σιγουρα που ειναι ευκολο τα λαδια δεν ξερω πως.

 

Τα λαδια τα βαζω 30 ευρω Castrol Edge longlife 5-30  3,5 λιτρα  καθε 7500 εκτος αντιπροσωπειας(χωρις φιλτρο) και το ιδιο με το σερβις θα κανω κανονικα στον εξουσιοδοτημενο το σερβις και θα αλλαξω τα μπουζι αλλου.

 

Για εμενα δεν υπαρχει σωστο και λαθος στο νωριτερο μονο στο αργοτερο αρα οσοι τα βαζεται by the book και ειστε μαμα ειστε μια χαρα.

 

Βεβαια εαν δεν κινηστε μεσα στην πολη με Μ.Ο ταχυτητας λιγοτερο απο 30 χιλιομετρα,σε περιοχες με υψηλες θερμοκρασιες η πολυ χαμηλες δεν κανετε μικρες αποστασεις και βαζετε παντα καλη βενζινη(φιλτρα).

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειρωνευομαι κανεναν.

 

Επειδη εγω ειμαι τρελος σε ΟΛΑ τα αυτοκινητα που ειχα αλλαζα τα παντα στα μισα χιλιομετρα απο οτι ελεγε ο κατασκευαστης.Δεν θα αναφερω το γιατι αλλα ετσι ειμαι εγω,τα αλλα παιδια καλα κανουν και πανε βαση κατασκευαστη.

 

Μπουζι και λαδια οποιος τα θελει τα δινω.Τα μπουζι σιγουρα που ειναι ευκολο τα λαδια δεν ξερω πως.

 

Τα λαδια τα βαζω 30 ευρω Castrol Edge longlife 5-30  3,5 λιτρα  καθε 7500 εκτος αντιπροσωπειας(χωρις φιλτρο) και το ιδιο με το σερβις θα κανω κανονικα στον εξουσιοδοτημενο το σερβις και θα αλλαξω τα μπουζι αλλου.

 

Για εμενα δεν υπαρχει σωστο και λαθος στο νωριτερο μονο στο αργοτερο αρα οσοι τα βαζεται by the book και ειστε μαμα ειστε μια χαρα.

 

Βεβαια εαν δεν κινηστε μεσα στην πολη με Μ.Ο ταχυτητας λιγοτερο απο 30 χιλιομετρα,σε περιοχες με υψηλες θερμοκρασιες η πολυ χαμηλες δεν κανετε μικρες αποστασεις και βαζετε παντα καλη βενζινη(φιλτρα).

Πάτροκλε με 30 ευρώ και εγώ αλλάζω νωρίτερα.. Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω φθηνά λάδια και μιας και κατάφερα να μου κατεβάσουν το σέρβις από την αντιπροσωπεία στα 70-80 ευρά μαζί με φιλτρα μαλακιές.. ε το κάνω εκεί.  

 

Κάτι όμως σημαντικό που θέλω να σε ρωτήσω.. Γιατί δεν αλλάζεις φίλτρο? Έχω ακούσει ότι δεν είναι σωστό να αλλάζεις λάδια μηχανής και να αφήνεις το ίδιο φίλτρο επάνω.

Link to comment
Share on other sites

 Αλλαγή λαδιών στα 7.500 οκ,  και γω αυτό κάνω (ψιλουπερβολικό αλλα οκ).

 Αλλά το φίλτρο αλλαγή ανά 15.000 χλμ.  Κατα την γνώμη μου η αλλαγή φίλτρου λαδιού στα 7.500 χλμ είναι υπερβολή-της υπερβολής- ω υπερβολή.

τώρα θα μου πεις για 12€ κάνεις έτσι ?  οχι, αλλά ετσι ρε για το γαμώτο και γιατί το θεωρώ έστω και αυτά τα 12€ πεταμένα για τόσο πρόωρη αλλαγή φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

σορρυ ρε παίδες αλλά θα βάλετε δουλεμένα λάδια που φόραγε άλλος κινητήρας ?  είμαστε σοβαροί ?? :crazy:  :crazy:

Πάτε πάρτε απο έμπορο τα λάδια σας και ψάξτε γιατί υπαρχουν και προσφορές (άτυπες) σε γνωστές μάρκες για τα vw μας,  σε ποσότητα 7 λίτρα που πραγματικά αξίζουν απο άποψη τιμής.

Τι κράτα μου τα λάδια σου και θα ρθω να τα βάλω... ??   

και δεν εννοώ οτι εγώ είμαι άπλας αλλά αυτό το κράτα μου τα λάδια σου (!)  1η φορά τ ακούω.

και λέω εγώ τώρα....  αν δεν φτάνουν σε κάποιον λόγω αλλαγής φίλτρου ?  θα προσθέσει άλλα λάδια στα ήδη φορεμένα ?  :bbq:

και αν δεν ξέρει τι λάδια φορούσε ο άλλος ?  θα βάλει συνθετικά ανάμεικτα με άλλα για συμπλήρωμα  ?

 

θα με κουφάνετε... :crazy:  :crazy:

 

 πάτροκλε στα 30.000 χλμ, θα κάνεις αλλαγή μπουζί ?  το γράφει το manual  ?  μήπως δεν χρειάζονται αλλαγή ?

 

 

πλακα κανουμε ρεεεεεε

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει την εξής παρατήρηση και παρακαλώ επιβεβαιώστε ή όχι:

όταν αλλάζω λάδια η κατανάλωση στο ρελαντί είναι περίπου 0,6lt/h,

όταν τα λάδια φθάσουν 6,5/7,5Κ ανάλογα (και) την χρήση κατά το προηγούμενο διάστημα,

η κατανάλωση "πέφτει" ακόμα και σε 0,3lt/h, στην ίδια θερμοκρασία, χωρίς a/c.

 

Το ανωτέρω το ερμηνεύω ως υποβάθμιση του λαδιού, μείωση του ιξώδους του, μικρότερη αντίσταση=> μικρότερη κατανάλωση.

Όπερ κάθε 7,5Κ τα λάδια παίρνουν την άγουσα.

/ ΒΣ

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν νομίζω φίλε το καλο άνοιγμα τ κινητήρα έχω δει να το κάνει αυτο όχι το λάδι ίσως συνεργεί όμως

Εμένα αντί να πέφτει ανεβαίνει. Και το αυτοκίνητο το πάω σχεδόν πάντα χαλαρά.... Τον χειμώνα νομίζω είδα 0.8 και μου είπαν ότι είναι λόγω κρύου 

Link to comment
Share on other sites

.... Τον χειμώνα νομίζω είδα 0.8 και μου είπαν ότι είναι λόγω κρύου 

Λογικό ακούγεται: χειμώνας->χαμηλές θερμοκρασίες->χαμηλό ιξώδες->μεγαλύτερη αντίσταση...

(αναφέρομαι σε πάνω/κάτω ίδια θερμοκρασία -2/3 βαθμοί διαφορά- κινητήρα).

/ ΒΣ

Link to comment
Share on other sites

Λογικό ακούγεται: χειμώνας->χαμηλές θερμοκρασίες->χαμηλό ιξώδες->μεγαλύτερη αντίσταση...

(αναφέρομαι σε πάνω/κάτω ίδια θερμοκρασία -2/3 βαθμοί διαφορά- κινητήρα).

/ ΒΣ

Πάντως ποτέ δεν είδα κάτω από 0.6 αυτό ήθελα να πω.  :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή λαδιών και φίλτρου στα 20.000χλμ αλλαγή μπουζί στα 60.000 χλμ. Στης 15.000χλμ θα μου έχει κάψει το πολύ μισό λίτρο και θα συμπληρωσω με αυτό που μου περισσεψε όταν τα πέρασα. Τα μπουζί μετά από 40.000χλμ είναι σαν καινούργια που λένε, το αμάξι δουλεύει μια χαρά και θα τα αλλάξω στης 100.000χλμ μαζί με τα λάδια. Περνάει κάποιος ένα πρόγραμμα στο αμάξι του και του λέει ο μάστορας είναι βελτιωμένο και αλλάζει λάδια κάθε 5.000χλμ και μπουζί κάθε 10.000χλμ. Κατά προσκοπική μου άποψη αυτό είναι κοροϊδία για να κινιτε το χρήμα... Πάρε ένα αμάξι μαμά και σκιστο με το που το βάλεις μπρος κρύο πήγαινε το τάπα και οδιγα το ατσαλα. Μια χαρά θα σου κάψει τα λάδια και οτι άλλο έχει. Παίζει ρολο πως φερεσε το αμάξι που οδιγας. Τώρα αμα κάποιος θέλει να αλλάζει λάδια στης 5.000χλμ ακόμα και τα μπουζί, κακό δεν θα κάνει στο μοτέρ. Αλλά όταν δεν υπάρχει λόγος τότε ποιος ο λόγος;; :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.