Jump to content
tomgolfgt

Αλλαγη Λαδιων 7500-15000?

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους είμαι νέος στο φόρουμ και νέος κάτοχος 3βδομάδων του golf v gt revo stage2 230ps  θα ήθελα να ρωτήσω αλλαγή λαδιών μου είπανε κάθε 7500km και σε άλλο συνεργείο κάθε 15000? υπάρχει κάποιος σχετικός να μου λύση την απορία Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Edited by tomgolfgt
Link to comment
Share on other sites

Με καλύψατε με τις απαντήσεις σας ευχαριστώ κάθε 7500 για να έχω κ το κεφάλι μου ύσηχο.  

Link to comment
Share on other sites

Και ανα 5000 αν τα αλλαζεις θα εχεις το κεφαλι σου πιο ησυχο..

 

Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ειναι..

 

Αλλαζε τα ανα 10.000 απλα βαζε καλο λαδι 5/30 με σωστες προδιαγραφες 504/507 κ τα μπουζακια ελεγξετα μετα απο 20.000 περιπου να δεις σε τι κατασταση ειναι.. Φορανε μπουζαρες τα γκολφ για τα αλογα τους.. 
Ειπαμε νταξει οχι καθε 60.000 π λεει η αντιπροσωπεια αλλα οχι κ ανα 7500 τα μπουζι...

(Εγω αλλαζω λαδια ανα 10.000 κ μπουζι ανα 40.000.. Ειμαι κ γω "τσιτωμενος" κ τα μπουζια βγηκαν "καινουρια") 


 

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε ψηλε μην τρελαθεις και εχω τυψεις μετα :laugh: Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

ρε φιλε καθε 7.500 -15.000 αλλαζεις μπουζι?????????????????????μηπως καθε 30.000 και πιστονια?

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε ψηλε μην τρελαθεις και εχω τυψεις μετα :laugh: Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

ρε φιλε καθε 7.500 -15.000 αλλαζεις μπουζι?????????????????????μηπως καθε 30.000 και πιστονια?

Αν γουσταρω θα αλλαζω και λαστιχα.

Αντε σπασε τωρα γιατι δεν εχω την ορεξη σου.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

κανενα προβλημα φιλε μακαρι να συνεχισεις ετσι!αρκει να εισαι νομιμος και να πληρωνεις φπα να βοηθησεις και τη χωρα μας!και αλλαζε και το rcd καθε 40.000 για να μην σε αφησει χωρις μουσικη σε κανα ταξιδι.

Link to comment
Share on other sites

κανενα προβλημα φιλε μακαρι να συνεχισεις ετσι!αρκει να εισαι νομιμος και να πληρωνεις φπα να βοηθησεις και τη χωρα μας!και αλλαζε και το rcd καθε 40.000 για να μην σε αφησει χωρις μουσικη σε κανα ταξιδι.

Πραγματικα δεν ξερω τι σε κανει τοσο ηλιθιο αλλα λειτουργει αψογα.

Το κακο ειναι οτι προσπαθεις να με πεισεις οτι δεν χρειαζονται αλλαγη τα μπουζι χωρις επιχειρηματα και απλα πουλας ειρωνια.

Αν δεν εχεις κατι αλλο να πεις θα σου συνιστουσα να το ληξουμε εδω αν παλι εχεις ορεξουλες θα σου απαντησω αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

Το χεσατε. Για τα μπουζί πάντως κάθε 7.500 ειναι υπερβολικο. Δεν ειναι τόσο ευαίσθητα τα μπουζί μην τρελαθούμε! Επίσης αν έχεις λεφτα κάθε 6 μηνό (αν υποθέσουμε πως κανείς 15000 τον χρόνο ) να τα σκάς για λάδια, καντό. Εγω διαφωνώ. Οχι 15.000 σαφώς ( αν και στην Γερμανία τα αλλάζουν κάθε 30.000 τα μαμά) γιατι είσαι βελτιωμένος. Και στα 10.000 ***!!!!άποψη μου!!!!*** είσαι εντάξει ( μπάς και σου βγαίνει ο χρόνος). Αν τώρα μπορείς να τα αλλάζεις μόνος σου που ειναι πανευκολο κάντα και κάθε 5.000 :D

Link to comment
Share on other sites

Το δεχομαι οτι ειναι υπερβολικο την ειρωνια δεν δεχομαι. Απο την στιγμη που τα λεφτα τα βαζω απο την τσεπη μου ειναι δικο μου προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον και εγω μαζι με τους ασχετους τα αλλαζω καθε 7500 χλμ.

 

 

Ειτε ηταν μαμα ειτε ηταν βελτωμενο. 40 ευρω εχουν καθε 6 μηνες ουτε ενα delivery.

 

 

Μπουζι ποσο λεει ο Γερμανος????  60.000 χλμ εγω θα τα αλλαξω στα 30.000.

 

 

Οτι λεει ο κατασκευαστης στα μισα.Διοτι οδηγω στην πολη με μεση ωριαια κατω απο 25 χιλιομετρα και στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Babi τελικά καθε ποτε αλλάζεις μπουζι ;βγήκαν καινούργια τωρα για το τσι έχεις ιδέα κωδικό ; για τα λαδια δεν το θεωρω τοσο υπερβολη ....πολλαπλασιαστες αλλάζετε;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον και εγω μαζι με τους ασχετους τα αλλαζω καθε 7500 χλμ.

Ειτε ηταν μαμα ειτε ηταν βελτωμενο. 40 ευρω εχουν καθε 6 μηνες ουτε ενα delivery.

Μπουζι ποσο λεει ο Γερμανος???? 60.000 χλμ εγω θα τα αλλαξω στα 30.000.

Οτι λεει ο κατασκευαστης στα μισα.Διοτι οδηγω στην πολη με μεση ωριαια κατω απο 25 χιλιομετρα και στην Ελλαδα.

Τα αλλάζεις μονος σου και σου βγαίνουν 40€??? Γιατί τα φτηνότερα που βρήκε ο Γιάννης winner από εξωτερικο ήταν αν θυμάμαι καλά 40 κάτι τελικό. Βάλε 5€ φίλτρο Βάλε και 20 η δουλειά ένα 70αρι χοντρά δεν το γλιτώνεις x3 φορές το χρόνο 210 δεν είναι πολλά ρε παιδιά? Για μένα που έκανα 20000 το χρόνο δεν με συμφέρει μακάρι να ήταν τα μόνα μας έξοδα αυτά Edited by AlexkSeRRes
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν δεν κανεις πολλα χιλιομετρα τον χρόνο πχ 10.000χμ δεν αξίζει να αλλάζεις κάθε 7.500 . Αν κάνεις πχ 15.000 κάνεις ένα ενδιαμεσο ανα 7.500 εκτός αντιπροσωπειας και εισαι τζετ(μιλαω παντα για αυτοκινητα εντος εγγυησης)

Εκτος αντιπροσωπειας θες  :
4 λίτρα λάδι 5w30 mobil 1 esp απο γερμανια το φέρνεις με 35 ευρώ και πιο κάτω ακομη .
ενα φιλτρο λαδιου γνησιο απο αντιπροσωπια 10 ευρω
δεν θα δωσεις και 10 ευρω σε ενα βενζιναδικο ή ενα συνεργειο της πλακας?

55 ευρω σύνολο .

Προσωπικά επειδή κανω περιπου 10-12.000χμ τον χρόνο τα αλλάζω κάθε χρόνο στα 10.000χμ στην αντιπροσωπεια . Αν εκανα πολλά χιλιόμετρα ίσως άλλαζα πιο νωρις εκτος αντιπροσωπειας στα 7.500

Μεχρι στιγμής έχω αλλαξει δυο φορές λάδια . Μια στα 1700χμ και μια στα 11.700χμ

Η πρώτη αλλαγη στα 1700χμ έγινε σε φίλο με συνεργειο και κοστισε τα εξηης
Mobil 1 ESP 4 λίτρα απο Ελλάδα : 44 ευρώ
Φιλτρο Λαδιου γνήσιο αντιπροσωπειας : 10 ευρώ
Εργατικά : 5 ευρώ
Σύνολο : 59 ευρω

Ενώ η δεύτερη αλλαγη στα 11.700χμ έγινε σε επίσημη αντιπροσωπεια Καρέντα  και κόστισε τα εξής
Mobil 1 ESP 4 Λίτρα απο Γερμανία : 35 Ευρώ
Φίλτρο Λαδιου : 10 ευρώ
Εργατικά : 35 ευρώ
Σύνολο 80 ευρώ

Τα λάδια μας ειναι Longlife για 2 χρόνια ή 30.000χμ κάτω απο 10.000χμ είναι υπερβολή . Επίσης έρευνες της Mercedes εχουν δείξει οτι οι συχνές αλλαγες λαδιών δεν κάνουν καλό.
Μέχρι τέλος Μαρτιού θα έχω και εγώ πρόγραμμα , στην συντήρηση του οχήματος δεν θα αλλάξω τιποτα, λάδια κάθε 10.000χμ απλά πιο τακτικός έλεγχος μπουζί και διάκενα στο μπουζί και φυσικά γυρω στα 30-40.000χμ αλλαγή μπουζί

Link to comment
Share on other sites

Εγω μαγκες ανα 10 χιλιαδες μαματο το αμαξακη.

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω οποιον αλλαζει λαδια καθε 7500χλμ να με ενημερωσει . αντι να τα πεταξει, ας τα δωσει σε αλλους που δεν εχουν τοσα λεφτα. επισης οποιος αλλαζει μπουζι καθε 20-30χιλ χλμ επισης να μου τα δωσει.

Link to comment
Share on other sites

Τι 7.500 χλμ ρε μάγκες; Εντάξει αν το έχεις τσίτα το αμάξι θα θέλει και μια φροντίδα παραπάνω. Αλλά μαμά δεν νομίζω ότι πρέπει να κάνεις κάτι άλλο πέραν από το πρόγραμμα που σου δίνει ο κατασκευαστής. 30.000 ή 15.000  . Τουλάχιστον εγώ όσες φορές πήγα στα 15.000 τα λάδια ήταν μια χαρά ούτε "καίει" που λένε μερικοί. Σωστά λάδια με σωστές προδιαγραφές και είστε κομπλέ.

 

1.5 Χρόνο με την γκολφάρα και έχω 51.000 κλμ.

 

Αχ αυτός ο έρωτας θα μας τα φάει όλα ! 8) 8) 8)

Link to comment
Share on other sites

Ξερω Gt που ακολουθει 15Κ αλλαγες και δεν ειχε κανενα προβλημα ποτε ...εχει ξεπερασει τα 180Κ...και επειδη προσφατα εκανε καθαρισμο μπεκ κτλ κινητηρα καθαρα για προληπτικους λογους και ελεγχο φτερωτης κτλ ο μηχανικος του ειπε οτι δεν ειχε κανενα προβλημα ο κινητηρας και ηταν σε αριστη κατασταση και τα καταλοιπα και ολα υπηρχαν λογω χιλιομετρων και ειναι φυσιολογικο ...το αμαξι παντα αλλαγες ενω ειναι ζεστο μετα απο ανοιγματα, αλλα τα 7.5Κ ειναι καθαρα για ψυχολογικους λογους ....το εκανα και εγω στην αρχη μιας και ειχα ακρη για προμηθεια λιπαντικου mobil 1 esp σε τιμες εισαγωγεα ... και αλλαζα ανα 7...τωρα ανα 10 ή μαλλον ανα ετος απο εδω και περα μιας και κανω 50χιλ τη βδομαδα και αν ...bicycle rules !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.