Jump to content
mike21

Πρόβλημα Με Συμπλέκτη

Recommended Posts

 Νόμισα πως δε θα'ναι τίποτα αλλά έχει καταλήξει να μου σπάει άπειρα τα νεύρα.. Εδώ και καιρό μου βγάζει το εξής σφάλμα:

 

001796 - Clutch Switch (F36): Implausible Signal
P0704 - 004 - No Signal/Communication
Freeze Frame:
Fault Status: 01100100
Fault Priority: 0
Fault Frequency: 1
 

Συμπτώματα: Όταν πατάω συμπλέκτη για να αλλάξω ταχύτητα μου ανεβάζει τις στροφές μόνο του αφού έχω πάρει το πόδι μου απ'το γκάζι. Το σπαστικό είναι ότι όσο περισσότερο γκάζι είχα πατημένο πιο πριν, τόσο πιο πολύ τις ανεβάζει. Πχ αν είμαι με 3η 3000prm χαλαρά και αποσυμπλέκω για 4η, παίζει να τις ανεβάσει 100-200 το πολύ δίχως να το καταλάβεις.. Αν πατάω φουλ γκάζι όμως και αλλάξω στον κόφτη στις 7, τις πάει πάνω από 7500 κοντά 8 και το αμάξι μουγκρίζει άσχημα και το φοβάμαι.. :wacko:

 

Πήγα αντιπροσωπεία και αλλάξαμε αυτόν τον αισθητήρα συμπλέκτη F36 αλλά τίποτα. Αλλάξαμε και πομπάκι που κουμπώνει αυτό το F36 επάνω, πάλι τίποτα. Μου λένε μετά θα είναι η καλωδίωση, πάω σε ηλεκτρολόγο μου μετράει την καλωδίωση και μου λέει ότι είναι εντάξει.. Το πρόβλημα παραμένει, είναι τέρμα σπαστικό ( και επίφοβο για δίσκο/πιστόνια?! ) και δεν ξέρω που αλλού να ψάξω.. Κανείς καμιά ιδέα παιδιά αν έχει αντιμετωπίσει τίποτα παρόμοιο; :unsure:

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Mike ρίξε μια ματιά σε αυτό και κάνε τις ανάλογες μετρήσεις για να δεις αν ο αισθητήρας όντως λειτουργεί σωστά..

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή το έχω τσεκάρει αυτό το site, αλλά σε εκείνη τη θέση το έχουν τα MK4 Golf απ'ότι μου είπαν, εμείς δεν έχουμε κάτω απ'το συμπλέκτη.. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό ή όχι :hmm:

 

Το περίεργο είναι εν τω μεταξύ ότι το ψηφίο του συμπλέκτη στο vag-com όπως το λέει στο site που μ'έστειλες, είναι μόνιμα 1 και δεν αλλάζει αν πατάω ή όχι!  Δηλαδή το αντιλαμβάνεται ότι ο συμπλέκτης μου είναι μόνιμα πατημένος!  :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.