Jump to content
dnapas

Πρόβλημα Με Το Σύστημα Στάθμευσης Σε Passat 1.8 Tsi

Recommended Posts

Έχω το Passat 1.8 TSI limousine από το Νοέμβριο του 2008. Πρόσφατα άφησα τα alarm ανοικτά (ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι..) για πέντε ώρες και η μπαταρία έπεσε με αποτέλεσμα να μη δίνει ρεύμα στη μίζα. Κάλεσα την οδική βοήθεια της VW που έφτασε σχεδόν αμέσως...

Το αυτοκίνητο ξεκίνησε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα και η μπαταρία φόρτισε λίγα λεπτά μετά.

Την άλλη ημέρα το σύστημα στάθμευσης έκανε ένα χαρακτηριστικό ήχο και μετά έσβηνε. Στην οθόνη δεν έδειχνε τίποτε και ο χαρακτηριστικός διακεκομένος ήχος απόστασης είχε χαθεί.

Μετά από την επίσκεψη στο service της ΕΤΕΑ διαπίστωσαν ότι το σύστημα στάθμευσης έχει καμμένο εγκέφαλο και χρειάζεται γύρω στα 500 € για την επισκευή. (Είμαι εκτός εγγύησης πια). Ας σημειωθεί ότι η αντιπροσωπεία και άλλη φορά μου είπε ότι έχω καμένους εγκεφάλους στις αντλίες βενζίνης, περιέργως κινούμαι χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα (ούτε καν μια δυσκολία...) ένα χρόνο μετά!

 

ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ:

 

1. Πως είναι δυνατό σε αυτοκίνητο >30000 να καίγεται ο εγκέφαλος κάποιου συστήματος μόνο και μόνο επειδή έπεσε η μπαταρία. Δεν υπάρχει σύστημα reset;

2. Μετά από αυτό που έγινε με τις αντλίες βενζίνης, δεν τους έχω εμπιστοσύνη. Κάποιες λύσεις άλλες ευπρόσδεκτες.

Link to comment
Share on other sites

H λειτουργία των ηλεκτρονικών συστημάτων είναι γενικώς ευαίσθητη.Γνωρίζω ότι αν έχεις αδύναμη μπαταρία δυσλειτουργεί π.χ το immobilizer αλλά να καεί εγκέφαλος δεν το έχω ξανακούσει.Εχω ακούσει όμως για κάψιμο εγκεφάλου κατά την εκκίνηση με καλώδια από άλλη μπαταρία λόγω μη σωστής επαφής των καλωδίων.Μήπως κάτι τέτοιο συνέβη κατά την εκκίνηση του αυτοκινήτου από την οδική βοήθεια??

Link to comment
Share on other sites

Ευαισθησία ίσως... Η οδική βοήθεια θυμάμαι δεν έβγαλε τη δική μπαταρία, απλά την ενίσχυσε με μία άλλη με τη βοήθεια των καλωδίων. Δεν είχα βγάλει όμως το κλειδί από ότι θυμάμαι. ¨Ηταν μια πολύ σύντομη διαδικασία.

Δηλαδή να το πάρω απόφαση τα 500€....Έλεος !

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω φίλε μου......

Μήπως να έψαχνες για μεταχειρισμένο εγκέφαλο από ebay???Το 500άρικο είναι πράγματι δυσκολοχώνευτο.

Link to comment
Share on other sites

εχω ακριβως το ιδιο πρόβλημα.. το καταλαβα μια μερα μετα την αλλαγη τακακια προς πισω που εκανα αλλα λογο εργασια δεν μπορώ να τους το παω. μου βγαζει και ενα μηνυμα οταν εν κινηση πατησω το κουμπι που παρκαρει μονο του. park assist defective service now τι λετε να έγινε???

Link to comment
Share on other sites

εχω ακριβως το ιδιο πρόβλημα.. το καταλαβα μια μερα μετα την αλλαγη τακακια προς πισω που εκανα αλλα λογο εργασια δεν μπορώ να τους το παω. μου βγαζει και ενα μηνυμα οταν εν κινηση πατησω το κουμπι που παρκαρει μονο του. park assist defective service now τι λετε να έγινε???

 

Κανένα καλό συνεργείο Θεσσαλονίκη εκτός αντιπροσοποίας να σου πει την γνώμη του.....

 

Όταν βρεις χρόνο από την δουλειά.

 

ΑΝ βρεις καλό συνεργείο.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πϊσω δεξιά κάτω ακριβώς από την πλαφονιέρα του πορτμπαγκάζ είναι η μονάδα.Οι αισθητήρες λογικά κουμπωτοί είναι......ίσως να έχουν και φίσα δεν θυμάμαι ακριβώς αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

το vcds εδειξε προβλημα στοΗ22 ξέρει κάποιος τι ανταλακτικο ειναι αυτο και που βρίσκεται;;;

Link to comment
Share on other sites

και απο το πολυ το ψάξιμο τελικα το έφτιαξα μονος μου

το H22 ειναι το εμπρός buzzer κανει 20€ και βρίσκεται κάτω απο το ταμπλό διπλα στην κολόνα του τιμονιού.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και απο το πολυ το ψάξιμο τελικα το έφτιαξα μονος μου

το H22 ειναι το εμπρός buzzer κανει 20€ και βρίσκεται κάτω απο το ταμπλό διπλα στην κολόνα του τιμονιού.

Ωραίος μια χαρά λοιπόν!!!Υπάρχει και ακόμη ένα πίσω κάτω από την τάβλα στο πίσω κάθισμα.Το έλεγξες και αυτό??

Link to comment
Share on other sites

οχι εκείνο εκανε ενα συνεχόμενο μπιπ και μετα σταματούσε αναβοσβηνε το κουμπι P . μολις αλλαξα το μπροστά ολα οκ!

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου με εσωσες. το εψαχνα και εγω (και δεν τ

ην βρήκα πισω στο πορτ παγκαζ). Εχω και εγω το ίδιο θέμα.(μπιπ και σταματάει και αναβοσβήνει το λαμπάκι του P. Τώρα θα ψάξω εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, και το δικο μου εχει μεινει απο μπαταρια εδω κ δυο βδομαδες και θα την αλλαξω τελος αυτης.Υπαρχει περιπτωση να παθω τα ιδια?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.