Jump to content
UNS89

Βελτιωση Αποδοσης Golf V 122 Hp

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.Εχω ενα golf v 122 hp k θα ηθελα να βελτιωσω την αποδοση του αυτοκινητου χωρις ομως να βαλω καποιο προγραμμα.Σε 1η φαση σκεφτομουνα να βαλω σκαστρα forge.Αξιζει?και αν ναι τι θα κερδισω?

Link to comment
Share on other sites

Δν ειναι σκαστρα φιλε μου ειναι ανταπτορας κ δν ειναι βελτιωση αλλα το αντιθετο..
Σαν βελτιωση μπορεις να βαλεις ενα καλυτερο φιλτρο στο φιλτροκουτι σου κ αν θες (για μενα καλυτερα) βγαλε το πανω καπακι απο το φιλτροκουτι κ αστο ετσι χωρις καπακι...  Μετα πας για εξατμισεις ή προγραμματα π ανεβαινει το μαρουλι αρκετα ;)

Link to comment
Share on other sites

και τι ακριβως κανει η σκατρα forge?επειδη βλεπω πολλοι τη φορανε εδω στο forum.δλδ με φιλτρο αερα κ εξατμιση θα εχω καμμια διαφορα σε επιταχυνση?

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη έχει και σκαστρα για το 122!

Απλά βοηθάει για πάνω από ένα bar πίεση.

Ναι με εξατμιση κ εισαγωγή θα δεις διάφορα,όχι τεράστια αλλά θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

1)Εισαγωγή μέχρι 300€

2)Φίλτρο μέσα στο εργοστασιακό φιλτροκούτι μέχρι 80€

3)Εξάτμιση μέχρι 1000€

 

Σου είπα,σκάστρα μόνο αν το τσιτώσεις κατα πολύ πάνω απο 1 bar...

Link to comment
Share on other sites

Για κατσε ρε μακη.. Δλδ αν αλλαξω σκαστρα θα μπορω να δουλευω πιο πολυ πιεση? Αφου δν μπορει το πιστολακι να σηκωσει πως γινεν αυτο?! 

Υ.υ Κ αν εχουμε κ κανα λινκ με τιμουλα + βιντεακι απο ηχο σκαστρας :p

Link to comment
Share on other sites

Θα κρατάς καλύτερα την πίεση από ότι με την Μαμα ειδικά μετά από απανωτά πατήματα.

Ο Θανάσης είχε δει 1,5 και ο poen 1,6 αν θυμάμαι καλά.

Βέβαια δεν έχει την δυνατότητα να την κρατήσει για πολυ ώρα με Μαμα φτερωτες.

Αν αλλάξεις φτερωτες και σηκώσεις πίεση,χωρίς να έχεις πυρακια,αξίζει να βάλεις την σκαστρα.

Από τιμή στα 250-280 new!

Οσο για ήχο πιθανολογώ σαν του twincharged.

Εμένα με ικανοποιεί και η μαμα σκαστρα σε συνδυασμό με την εισαγωγή.

Πιο δυνατός ήχος καταντάει κουραστικος...γνώμη μου πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Να αλλαξω φτερωτες???? Κ τι να βαλω? Ρε απο ποτε το 122ρι εχει τοσες επιλογες βελτιωσεις?!

Link to comment
Share on other sites

Για δωστε τα νεα στοιχεια στον diMake... Αιντε μετα το καλοκαιρακι να 200ρισουμε λεμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλααα,,,, Δεν το πουλας λεω εγω; :p

Χαχαχαχα

Δημήτρη έχεις επιλογές αρκεί να δώσεις λεφτά :p

Link to comment
Share on other sites

Δν μιλαω για τερατουργημα.. +30 αλογακια μονο :p
Μαμα δισκοπλατο θελω !!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι πες του τετοια κι εσυ.. :p

Καλα πηγαινα για να τον βαλω στο σωστο δρομο...   τωρα παει! :D

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Σου φαινομαι για ομορφος κρητικος με κοκκινο 5ρι? 200 θελω αντε 210..οχι οτι 220 με χαλανε..τωρα π το λεμε κ μια κ03 για 260 δν μ χαλαει.. ισως με φτερωτες απο κ04 να το παω κ 300.. ή να παιξω κατευθειαν big turbo?! 

Μπιλη μην αγχωνεσαι.. Αν τ κανω πανω απο 200 μετα ειναι π δν θα ερχομαι ποτε ποτε σε συναντησεις.. Δν θα εχω ουτε να φαω!!!

Link to comment
Share on other sites

Η κ03 ειναι plug&play? Αυτο δειχνει ο τυπας?! Παλι πολλα αλογα.. αλλα δν μ χαλαει αν ειναι ευκολη δουλεια..

Link to comment
Share on other sites

Η κ03 ειναι plug&play? Αυτο δειχνει ο τυπας?! Παλι πολλα αλογα.. αλλα δν μ χαλαει αν ειναι ευκολη δουλεια..

Ο συγκεκριμένος νομίζω έβαλε ko3 υβρίδιο.Το έχει ψάξει πολύ και μπορείς να τον ρωτήσεις ακριβώς τι θέλει για να την βάλεις. 

Από ότι θυμάμαι που τον διάβαζα είχε θέμα μόνο με το intercooler γτ δεν χωρούσε. Κάνε ένα account ή  βάλτον στο Fb και ρώτα τον https://www.facebook.com/ucar.ucur

Link to comment
Share on other sites

ναι η K03 ειναι plug n play απλα κουμπωνει (αναποδα για εσας, κανονικα για εμας τα 160αρια) θες μετα να φτιαξεις μια σωληνα περιμετρικα του μοτέρ σε σχημα Π για να ρουφάς αέρα απο τα δεξια στην μετώπη , ενα καλο Intecooler(με τα καταργηση του μαμα υδροψυκτου) και ενα καλο προγραμματιστη .
Spool σχεδον στις 3000 !!!

Link to comment
Share on other sites

ναι η K03 ειναι plug n play απλα κουμπωνει (αναποδα για εσας, κανονικα για εμας τα 160αρια) θες μετα να φτιαξεις μια σωληνα περιμετρικα του μοτέρ σε σχημα Π για να ρουφάς αέρα απο τα δεξια στην μετώπη , ενα καλο Intecooler(με τα καταργηση του μαμα υδροψυκτου) και ενα καλο προγραμματιστη .

Spool σχεδον στις 3000 !!!

 

Όχι ιδιαίτερα...ο Άγγλος τροποποίησε το υδρόψυχτο ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ειναι η παρουσιαση του: http://www.vagoc.co.uk/vb/showthread.php?t=12698 (το λινκ που εδωσε ο Alexserres στο ποστ 18)


Προσφατα εκανε κ μια μινι παρουσιαση του project του, σε ενα ελληνικο αυτοκινητιστικο group στο fb.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.