Jump to content
super

Mfa+ Δεν Μπορώ Να Μπώ Στο Menu

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Σήμερα έκανα την αλλαγή στο καντραν με ένα απο GTΙ με κωδικό 1Κ6 920 872 D (είχα με μεσαία οθόνη σε GT 170)

Όλα καλά και όλα ωραία αλλα δεν μπορώ να μπώ στο menu με τίποτα.

Εκεί που το έβαλα μου είπε ότι είναι κάποια κωδικοποίηση (μαλλον)

 

Να σας πώ ότι δεν έχω πληκτρα στο τιμόνι και προσπαθώ με τον τρόπο του ΟΚ/Reset για λιγα δευτερα πατημένο (το κουμπακι στα δεξια)

 

Υπάρχει περίπτωση το συγκεκριμένο καντραν να θέλει μόνο πλήκτρα στο τιμόνι?

 

Ευχαριστώ.

(το κοντερ μπήκε σε κοντερά και αγοράστηκε και απο αυτόν)

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι δεν θα μπορεσεις γιατι εκτος απο καλωδιωση θελει λογικα και προγραμματισμο...

 

δεν ξερω απο αυτα αλλα λογικα μια τετοια αλλαγη δεν θα ειναι plug and play....

 

δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου...υποθεση κανω...

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά και δεν έιναι plug and play.

Όλα έγιναν κανονικά Imo,km, και όλα δουλευουν απλά δεν μπορώ να μπώ στο μενου και εχω μία υποψία ότι θέλει ή κωδικοποίηση ή τιμόνι με πλήκτρα.

Link to comment
Share on other sites

έχουν τον τρόπο τους.....


Κάτι άλλο,

Στην Plus οθόνη δεν δείχνει και το σταθμό απο το εργοστασιακό ράδιο?

Εμένα δεν...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι στο AUDIO όταν προσπαθείς να αλλάξεις σταθμό???Τσεκάρισέ το αν και όπως σε όλους που βάλαμε εκ των υστέρων MFA δεν έχουμε τη δυνατότητα αλλαγής σταθμών.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να πάω σε κανένα MENU μιας και απο τα κουμπακια στον γυαλοκαθαριστήρα αλλάζουν μόνο κατανάλωση και τέτοια.

Το οκ αλλάζει απο 1 σε 2 και όπως είπα δεν έχω τιμόνι με πλήκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Κράτα παρατεταμένα πατημένο το κάτω βελάκι του υαλοκαθαριστήρα και θα σε βγάλει στο κεντρικό menu, μετά πάνω κάτω για να επιλέξεις αυτό που θέλεις και τέλος με το αποκάτω (ΟΚ) για να μπεις σε αυτό που διάλεξες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνει με τίποτα ούτε το κάτω ούτε το πανω το πατάω πολύ ώρα....

Μοίπως θέλει καμία κωδικοποίηση για να καταλάβει ότι έχω μεγάλη οθόνη τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις πολυλειτουργικό τιμόνι.Στο passat τουλάχιστον σε 4 που άλλαξα δεν εμφανίζονταν τα μενού.Με το πολυλειτουργικό και τον highline εγκέφαλο εμφανίστηκαν.Μια δοκιμή δεν βλάπτει.Φυσικά θα χρειαστεί και η ανάλογη κωδικοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Ή να μου αλλάξουν το καντραν...

Για να βάλω Highline εγκεφαλάκι και τα πλήκτρα στο τιμόνι πόσο περίπου πάει το μαλλί?

Link to comment
Share on other sites

Ή να μου αλλάξουν το καντραν...

Για να βάλω Highline εγκεφαλάκι και τα πλήκτρα στο τιμόνι πόσο περίπου πάει το μαλλί?

Αν κάνεις τη τοποθέτηση μόνος σου με ανταλλακτικα από ebay θα σου βγει πάνω κάτω ένα 200άρι.

Link to comment
Share on other sites

Δες και με το VCDS στην διεύθυνση 17 αν εχεις τον ίδιο κωδικό με πριν.

 

Address 17: Instruments        Labels: 1K0-920-xxx-17.lbl
   Part No: 1K0 920 871 A (οθόνη plus)
   Component: KOMBIINSTRUMENT VDD 0812  
   Coding: 0003103 Κωδικός
   Shop #: WSC 01725 111 56406
   VCID: 28547D56E29B

No fault code found.

 

Address 17: Instruments        Labels: 1K0-920-xxx-17.lbl
   Part No: 1K0 920 861 A (οθόνη απλή)
   Component: KOMBIINSTRUMENT VDD 0814  
   Coding: 0003103 Κωδικός
   Shop #: WSC 00105 207 09975
   VCID: 27567E6AEF85

No fault code found.

 

Οι κωδικοί πρέπει να είναι ίδιοι

 

Εγώ βέβαια έχω highline εγκέφαλο τιμονιού και δεν ξέρω αν αυτό παίζει τον ρόλο του.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρισστώ για την απάντηση..

 

 

Ναι είναι ίδια(το Coding σε εμένα είναι 3103 και στα δύο).Βεβαια εσύ έχεις ιδιο καντραν αλλα με μεγάλη οθόνη.

Εγώ είχα του GT και έβαλα GTI και απ όσο διάβασα τα καντράν που τελειώνουν σε 2 θέλουν τιμόνι με πλήκτρα και συγκεκριμένα αυτά με το menu (είναι μετά το 2006 νομίζω).

 

Περιμένω τηλ απο το παλικάρι (τον κοντερα΄) να μου πεί σίγουρα αλλα μάλλον έτσι είναι.

Θα δω μπας και βάλουμε κανένα άλλο γιατί που λευτά για εγκεφαλάκι και τιμόνι με πλήκτρα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανόν αυτό που λες αλλά από την άλλη δεν μπορεί όποιος ήθελε plus οθόνη να του έλεγαν ότι θέλει και πολυλειτουργικό τιμόνι μαζί για να έχεις πρόσβαση στο menu.

 

Κανε μια προσπάθεια και ρώτα τον electric doctor, πρέπει να ξέρει τι παίζει και είναι πολύ εντάξει παιδί.

 

Γράψε του εδώ για να το δει: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=56267

Edited by rivol
Link to comment
Share on other sites

Εάν το καντράν τελειώνει σε χχ2 και πάνω τότε θέλει τιμόνι απ ότι λένε στα ξένα forums και τιμόνι με το menu 2ης γενιάς.


έστειλα και PM στο electric doctor να το δούμε αμα είναι και δεν βγάλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα δυο link αν δεν τα έχεις δει έχει πολλά σχετικά:

 

http://www.myturbodiesel.com/1000q/a5/multifunction-display-VW.htm

 

http://www.myturbodiesel.com/1000q/a5/paddle-shifter-steering-wheel-swap.htm

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα έχω δει,καλά τα λέει εκεί.

Σχετικά με το τιμόνι είναι το τελευταίο μιας και το κόστος είναι μεγάλο με όλα αυτά,άμα δώσει ότι δεν υπάρχει άλλο καντράν και δεν συνεργάζεται ο μάστορας,θα το βάλω αλλά ως τελευταία λύση.

Ευχάριστω rivol ;)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα πριν μερικούς μήνες σε leon tsi το καντράν του cupra. Κι εγώ λόγω της μεγάλης οθόνης. Η αλλαγή είναι plug and play. Ρύθμισα immo και χλμ και έπαιζε "κανονικά".

Έτσι νόμιζα τουλάχιστον. 1 εβδομάδα μετά εμφανιζε σφάλμα κινητήρα. Ήθελε adaptation για να διορθωθεί. Επίσης δεν άλλαζαν οι ρυθμίσεις άνεσης και διορθώθηκε επίσης με κωδικοποίηση στο 46-central Conv.

Στο εγκεφαλακι τιμονιού ρυθμισες δοκιμαστικά ότι έχεις πολύ λειτουργικό τιμόνι?

Κάνε ένα κόπο και μιλα με κάποιον που έχει gti και μάθε από που "γυρνάει" το μενού. Στο leon αλλάζει από τα κουμπάκια στον μοχλό των υαλοκαθαριστηρων πάντως.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4 Beta

Edited by thanassis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.