Jump to content
Guest hellenic vanagon

Σερβομηχανισμοί Climatronic/Προβολέων. Επισκευή.

Recommended Posts

Guest hellenic vanagon

Επειδή μου χρειάστηκε επισκευή σε αυτούς τους μηχανισμούς, και από παντού πήρα την απάντηση ότι δεν επισκευάζονται μόνο αλλάζονται, ενημερώνω πως μια χαρά τους επισκεύασα και με μηδενικό κόστος.

 

Οι μηχανισμοί αυτοί είναι της HELLA, (ηλεκτρονικά μέρη), ενώ τα μοτεράκια με ψήκτρες, (δυστυχώς), JOHNSON.

(To δυστυχώς πάει στο ότι είναι με ψήκτρες).

 

Kλιματισμού

Climatronic_Stellmotor_V68_zerlegt_1_zps

 

 

Φώτων

Headlightheightservo_zpsfa431864.jpg

Edited by hellenic vanagon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

 Mε την ευκαιρία: (όλες οι φωτό είναι υψηλής ανάλυσης).

 

P8180125_zps7136b093.jpg

 

 

Tα κλαπέτα βρέθηκαν έτσι:

 

P8160099_zps3218c59f.jpg

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Aναβάθμιση #1:

 

Aφού "ντύθηκαν" με "φρέσκο" "Armaflex",

 

P8160108_zps3e622c98.jpg

 

P8160109_zpsb60d8743.jpg

 

Επικαλύφθηκαν με ταινία αλουμινίου για "αιώνια" διάρκεια:

 

P8160112_zpsbe0c84d0.jpg

 

P8160105_zps4a27c601.jpg

 

 

Σε σχετικές δοκιμές φάνηκε:

 

1)Nα μην υπάρχει, ιδιαίτερο, πρόβλημα συμπύκνωσης υδρατμών.

 

2)Να μην δημιουργούνται αεροδυναμικοί θόρυβοι.

 

3)Να μην υπάρχει θέμα αποκόλλησης της αλουμινοταινίας από το armaflex. 

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Πλύθηκαν και οι δύο ανταλλάκτες/εναλλάκτες θερμότητας με ειδικό χημικό, (Surf Clean) . (Δεν βρίσκω τον ακριβή όρο στα Ελληνικά).

 

Αντιψυκτικού/αέρα (θέρμανσης)

 

P8160097_zps4485a9a0.jpg

 

Φρέον/αέρα (ψύξης)

 

P8180127_zps9a6e84b9.jpg


 

 

Eδώ καμαρώνει η μονάδα του climatronic καθαρή και...ασημοστόλιστη:

 

P8190133_zps42230d5b.jpg


Aναβάθμιση #2: "αιώνιο" κάλυμμα καλωδίων:

 

P8210139_zps88bf4cc6.jpg

 

Το "αιώνιο" (λευκό), και το φθαρτό, (και φθαρμένο), εργοστασιακό, (καφέ). 

 

Το λευκό είναι κοινό φίλτρο απορροφητήρα με αποδεδειγμένη, απεριόριστη, αντοχή σε πολλές εφαρμογές.

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!

οι εναλακτες/ψυγεια μετα απο τοσα χρονια, σε τι κατασταση ηταν πριν τους καθαρησεις?

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Ωραιος!

οι εναλακτες/ψυγεια μετα απο τοσα χρονια, σε τι κατασταση ηταν πριν τους καθαρησεις?

Aυτός της ψύξης είχε, στην μία γωνία του κάτω, αρκετή βρωμιά και μερικές...αποκριάτικες σερπαντίνες.

 

Δεν παρατήρησα όμως κάποιο λειτουργικό πρόβλημα. Δείχνουν σε άριστη κατάσταση αν και φοβάμαι πως η διάβρωση ξεκινάει από μέσα προς τα έξω.

 

Πάντως ξεκινάμε για την δεύτερη εικοσαετία τους και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Guest PanosVR6

σε ποιο μοντελο ειναι ολο αυτο το ποστ που αναφερεις με τις φωτο φιλε μου?παντως μπραβο για την πολυ καλη δουλεια..!μονος σου τα ελυσες ολα αυτα?

Edited by PanosVR6
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

σε ποιο μοντελο ειναι ολο αυτο το ποστ που αναφερεις με τις φωτο φιλε μου?παντως μπραβο για την πολυ καλη δουλεια..!μονος σου τα ελυσες ολα αυτα?

1)Σε ευχαριστώ πολύ.

 

2)Το μοντέλο είναι αυτό:

 

Passat syncro g60

1993-Volkswagen-Passat-Variant-concept-_

 

Climatronic

P1160248_zps892e9272.jpg

 

3)Nαι μόνος μου. (Και τα "έδεσα" φυσικά και τώρα πάμε για επανασυμπίεση του κυκλώματος με φρέον).

Link to comment
Share on other sites

Guest PanosVR6

ωραιος!!!εχω ενα golf 3 και θελει αλλαγη το ψυγειο καλοριφερ κ σκεφτομαι να το κανω μονος αν κ να σου πω λιγο το φοβαμαι γενικοτερα..αλλα βλεποντας το ποστ σου αναθαρησα λιγο κ πιστευω θα τα καταφερω..εγω εχω κλασσικο καλοριφερ με ντιζες κ aircondition..εντωμεταξυ θελω να κανω δουλεια οπως εσυ γιατι μετα απο 17 χρονια που ειναι το αυτοκινητο εχουν φυγει ολα τα αφρωδη..κ πρεπει να τοποθετησω παντου καινουργια γιατι τωρα εχω κ απωλειες κ λογικο..τα υλικα που τα πηρες κ πως τα ζητησες?

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

ωραιος!!!εχω ενα golf 3 και θελει αλλαγη το ψυγειο καλοριφερ κ σκεφτομαι να το κανω μονος αν κ να σου πω λιγο το φοβαμαι γενικοτερα..αλλα βλεποντας το ποστ σου αναθαρησα λιγο κ πιστευω θα τα καταφερω..εγω εχω κλασσικο καλοριφερ με ντιζες κ aircondition..εντωμεταξυ θελω να κανω δουλεια οπως εσυ γιατι μετα απο 17 χρονια που ειναι το αυτοκινητο εχουν φυγει ολα τα αφρωδη..κ πρεπει να τοποθετησω παντου καινουργια γιατι τωρα εχω κ απωλειες κ λογικο..τα υλικα που τα πηρες κ πως τα ζητησες?

1)Το αφρώδες είναι το κλασσικό "Αrmaflex" που τοποθετείται στις σωληνώσεις των κλιματιστικών. Το βρίσκεις πολύ εύκολα σε είδη με υδραυλικά η είδη ανταλλακτικών κλιματισμού.

 

2)Το ακρυλικό υλικό για τα καλώδια είναι φίλτρο απορροφητήρα, (κουζίνας).

 

3)Η ταινία αλουμινίου είναι και αυτή πολύ κοινό υλικό στα υδραυλικά.

 

και

 

4)Το καθαριστικό είναι ειδικό για καθαρισμό συμπυκνωτών κλιματιστικών, από είδη ανταλλακτικών κλιματισμού.

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Guest PanosVR6

οκ ευχαριστω!ητανευκολο το λυσιμο?ποσο σου πηρε να το λυσεις?καμια μερα..?

Στάλθηκε από το Vodafone 975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

οκ ευχαριστω!ητανευκολο το λυσιμο?ποσο σου πηρε να το λυσεις?καμια μερα..?

Στάλθηκε από το Vodafone 975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Συνολικά  μέχρι την τελική επανατοποθέτηση όλων των μερών, μου πήρε έξη μέρες, δουλεύοντας, περίπου, δέκα ώρες κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Guest PanosVR6

Οοοο αρκετες ωρες κ ημερες!!!θελει αρκετη δουλεια..!!εισαι μηχανικος?η απλα γνωστης με διαθεση κ μερακι για το αυτοκινητο του?απο αθηνα εισαι?η περιφερεια?

Edited by PanosVR6
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Οοοο αρκετες ωρες κ ημερες!!!θελει αρκετη δουλεια..!!εισαι μηχανικος?η απλα γνωστης με διαθεση κ μερακι για το αυτοκινητο του?απο αθηνα εισαι?η περιφερεια?

1)Γνωρίζω από μηχανές και κατασκευές/επισκευές. Δεν είμαι μηχανικός στο επάγγελμα.

 

2)Από Αττική. 

Link to comment
Share on other sites

Guest PanosVR6

Καλησπερα φιλε μου!το armaflex το πηρες σε φυλλα δλδ;εχει διαστασεις η σου κοβουν με το μετρο;ειναι αυτοκολλητο;πωσ το κολλησες επανω στη λαμαρινα; αλουμινοταινια την ξερω εχω κιολας,επισης κ το καθαριστικο του εναλλακτη για το ενα ψυγειο..γιατι το ψυγειο καλοριφερ θα το βαλω καινουργιο..το φιλτρο αποροφητηρα για τα καλωδια ποσο πηρες;εντυσες ολη την καλωδιωση;το επιασες με μονωτικη στα καλωδια επανω; ΣΟΡΡΥ για τις πολλες ερωτησεις αλλα αφου το εκανες οι πληροφοριες σου ειναι πολυτιμες σε μας που δεν το εχουμε κανει..;)

Edited by PanosVR6
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Καλησπερα φιλε μου!το armaflex το πηρες σε φυλλα δλδ;εχει διαστασεις η σου κοβουν με το μετρο;ειναι αυτοκολλητο;πωσ το κολλησες επανω στη λαμαρινα; αλουμινοταινια την ξερω εχω κιολας,επισης κ το καθαριστικο του εναλλακτη για το ενα ψυγειο..γιατι το ψυγειο καλοριφερ θα το βαλω καινουργιο..το φιλτρο αποροφητηρα για τα καλωδια ποσο πηρες;εντυσες ολη την καλωδιωση;το επιασες με μονωτικη στα καλωδια επανω; ΣΟΡΡΥ για τις πολλες ερωτησεις αλλα αφου το εκανες οι πληροφοριες σου ειναι πολυτιμες σε μας που δεν το εχουμε κανει.. ;)

1)Το "Αrmaflex" υπάρχει και σε φύλλο. Αυτό που πήρα είναι σε ταινία αυτοκόλλητη  φάρδους δέκα πόντων και πάχους 3mm. Τα 10 μέτρα 20€, (αν θυμάμαι καλά), και χρειάστηκε όλο.

 

Όπως φαίνεται και στις φωτό, θέλει τρεις λωρίδες, περίπου, ένα κλαπέτο.

 

Αν πρόκειται να το επικαλύψεις με αλουμινοταινία είναι o.k.. Αλλιώς προτίμησε το ενιαίο φύλλο.

 

2)Το καθαριστικό θα το βρεις σε ανταλλακτικά/αναλώσιμα ψυκτικών, είναι ειδικό για αυτή την χρήση.

 

3)Το φίλτρο απορροφητήρα από supermarket, 1-2 € το φύλλο, διαστάσεων επιφάνειας απορροφητήρα.

 

4)Έντυσα όλη την καλωδίωση. Δεν χρειάστηκε μονωτική γιατί έχει το ταμπλώ εσωτερικά στηρίγματα. (Φαίνονται στην φωτό).

 

Το υλικό αυτό έχει άριστη συμπεριφορά στην τύλιξη, δεν έχει την τάση να ανοίγει και στέκεται όπως το τοποθετείς.

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Guest PanosVR6

Βρηκα armaflex 3 χιλιοστα ταινια αυτοκολητη 10μετρη κ φαρδος 5 εκατοστα,αυτη πηρες κ συ;η μεγαλυτερη σε φαρδος;

Edited by PanosVR6
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Βρηκα armaflex 3 χιλιοστα ταινια αυτοκολητη 10μετρη κ φαρδος 5 εκατοστα,αυτη πηρες κ συ;η μεγαλυτερη σε φαρδος;

Aυτή πρέπει να είναι. (Δεν θυμάμαι ακριβώς τις διαστάσεις και το roller που ήταν τυλιγμένη το πέταξα.).

 

Αν σκοπεύεις να την επενδύσεις μικρή σημασία έχει το φάρδος.

Link to comment
Share on other sites

Guest PanosVR6

Ε ναι θα τη ντυσω γιατι το αλουμινιο την προστατευει απο τις εναλλαγες θερμοκρασιας κ την κανει πιο συμπαγη.. ;)η δουλεια που εχεις κανει μου αρεσει κ θα κανω το ιδιο..!

Edited by PanosVR6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.