Jump to content
Guest n.filadelfia

Απορια Για Συστημα Ελεγχου Πιεσεως Ελαστικων

Recommended Posts

Guest n.filadelfia

καλησπερα .προχτες αλλαξα τα λαστιχα στο 6R GTI μου και ξεχασα να ρωτησω τον μαστορα για το συστημα ελεγχου πιεσης ελαστικων που εχει  το πολο αν υπηρχε κανας αισθητηρας στης παλιες βαλβιδες που αλλαξε με καινουργιες και δυστηχως πεταχτηκανε η δουλευει το συστημα μεσω αισθητηρων του abs ? ευχαριστω εκ των προτερον για της απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι αισθητήρες είναι αυτοί..

 

Είδε ολόκληρο πράγμα και το πέταξε?

 

tpms_wheel_2.jpg


Εσένα σου δουλέυει η πίεση τώρα?

Edited by Super
Link to comment
Share on other sites

Guest n.filadelfia

φιλε κολησε το μυαλο εκεινη την ωρα ημουν πανω απο το κεφαλι του και δεν προσεξα τι εκανε.πως θα καταλαβω οτι δουλευει η οχι γιατι εγω παντως του εκανα ενα σεταρισμα του συστηματος οπως λεει και  μεσα το βιβλιο.

Link to comment
Share on other sites

κανε το σεταρισμα όπως λες και σε ενα βενζιναδικο βγαλε αέρα απο το ενα λαστιχο δες αμα σου αναψει μέσα ενδειξη στο ταμπλο..

Αμα ανάψει βάλε αέρα και δοκίμασε ένα ενα να δείς μην λείπει απο κανένα άλλο λάστιχο ο αισθητήρας..(Ελπίζω να μην πεταξε και τους 4)

Link to comment
Share on other sites

Guest n.filadelfia

οκ ευχαριστω .θα τον παρω και ενα τηλφ αυριο να τον ρωτησω τι ακριβως εκανε γιατι μου ηρθε τωρα ενα φλας και νομιζω οτι της εκοβε της παλιες μ ενα μαχαιρι απο το εσωτερικο της ζαντας για να της αφαιρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί νωμίζω ότι κακώς άλλαξες βαλδίδες....Νομίζω ότι η βαλδίδες είναι ιδικές.....

Ελπίζω να μην τις έκοψε γιατί δεν θα βρείς και το δίκιο σου..

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη τωρα, αλλα νομιζω οτι λετε ανοησίες, αν υπηρχαν αισθητηρες και τους εβγαζε θα αναβε η σχετικη ενδειξη στο καντραν,ο ελεγχος γινεται μεσω αισθητηρίων του abs

εγω οταν αλλαξα τα ζαντολαστιχα, το μονο που εκανα ηταν να πατησω το check και αυτο κανω συνηθως οταν συμπληρωσω αερα...

Edited by kkoletsis
Link to comment
Share on other sites

Guest n.filadelfia

Kαλησπερα εξυπνε με το  tsi αν διαβασες παραπανω γραφω οτι δεν προσεξα αν στο σωμα της βαλβιδας που εβγαλε απο της ζαντες ειχε κανα αισθητηρα και συνεχιζω και γραφω μηπως ελεγχει την πιεση του αερα μεσω αισθητηρων του abs οπως γραφει στο βιβλιο οδηγιων του πολο.ευχαριστω παντως για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη τωρα, αλλα νομιζω οτι λετε ανοησίες, αν υπηρχαν αισθητηρες και τους εβγαζε θα αναβε η σχετικη ενδειξη στο καντραν,ο ελεγχος γινεται μεσω αισθητηρίων του abs

εγω οταν αλλαξα τα ζαντολαστιχα, το μονο που εκανα ηταν να πατησω το check και αυτο κανω συνηθως οταν συμπληρωσω αερα...

Ανοησίες μεγάλε λες εσυ..Ούτε σε προσέβαλε κανένας ούτε σου μιλησε κανένας έτσι..Εδω μέσα όλοι οι κοπλεξικοί ήρθατε να το βγάλετε...Άκου εκεί ανοησίες.

 

Στην αρ΄χη ο n.filadelfia λέει ξεκάθαρα ότι του έβγαλε τις βαλβίδες και απο κάτω του λέω ότι οι βαλβίδες είναι σας τις φωτογραφίας και τον ρωτάω αμα δουλευει....τι σου κάνει εντύπωση εσένα?

Δεν υπάρχει αισθητήρας στην βαλβίδα?Οκ όπως είδες δεν είπα και σίγουρα ότι δουλευει έτσι στο polo και τού είπα να δεί αμα λειτουργεί και σιγά μην είδα όλοκληρο αισθητήρα και τον πέταξε....

 

ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Guest n.filadelfia

παιδια στο σαιτ μπαινουμε ολοι για να  λυσουμε τυχον αποριες και  κοινα μικρα η μεγαλα προβληματα που εχουμε μετα αυτοκινητα μας .οποιος μπορει και κανει τον κοπο να δωσει μια απαντηση ακομα και λαθος να ειναι σιγουρα να βοηθησει θελει αλλιως δεν θ ασχολιοτανε καν .οποτε να κραταμε και ενα επιπεδο στης συζητησεις μας .[επιπεδοοο που λει και  ο σεφερλης].

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά μάθε αν το αυτοκίνητο σου είχε το σύστημα TPMS η το TDMS. Επίσης αν θυμάμαι καλα υπάρχει εγκέφαλος ο οποίος βρίσκεται στους θόλους του αυτοκινήτου. ( αυτό με επιφύλαξη μισό να ψάξω και να σου πω)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κουμπάκι TMPS?

Εάν ναί τότε νομίζω είναι με το ABS και χωρίς βαλβίδες στα λάστιχα και για αυτό θέλουν ρύθμιση έτσι.

Link to comment
Share on other sites

ΟΠΑ ρε παιδια, δεν ήθελα να σας προσβάλω, καλά λένε ότι ο γραπτώς λόγος παρεξηγητε,

ΣΥΓΝΩΜΗ αν καταλάβατε κατι τέτοιο, δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω οτι μετράει την ολική περίμετρο του τροχού και παίρνει σήματα απο τους αισθητήρες ABS. Βασικά πολλά συστήματα που αφορούν τους τροχούς ή θέλουν δεδομένα απο τους τροχούς τα παίρνουν απο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω οτι μετράει την ολική περίμετρο του τροχού και παίρνει σήματα απο τους αισθητήρες ABS. Βασικά πολλά συστήματα που αφορούν τους τροχούς ή θέλουν δεδομένα απο τους τροχούς τα παίρνουν απο εκεί.

O τρόπος ελέγχου της κατάστασης των ελαστικών στο POLO είναι καθαρά υπολογιστικός και ενεργοποιείται με το πάτημα του σχετικού κουμπιού στο ντουλαπάκι. Ετσι όταν ο οδηγός όντως σίγουρος ότι τα ελαστικά είναι οκ πατήσει το κουμπί στο ντουλαπάκι τότε ουσιαστικά κάνει reset τις σχετικές μνήμες παλμών στο εγκέφαλο για καθε τροχό που αντιστοιχουν σε συγκεκριμένη απόσταση.Στην συνέχεια ο εγκέφαλος παρατηρεί την γωνία στρέψης του τιμονιού  κι όταν το αυτοκίνητο κινείται ευθεία για μια απόσταση μερικών εκατοντάδων μετρών , μετρά και αποθηκεύει παλμούς ανα τροχό από τον κάθε αισθητήρα του abs και γράφει το σύνολο σε μια μνήμη για καθε τροχό. Από εκεί και πέρα ξανακάνει την ίδια μέτρηση κατά τακτά χρονικά διαστήματα (και μόνο όταν το τιμόνι είναι ευθεία)   για την ίδια απόσταση και συγκρίνει την νέα τιμή παλμών για  καθε τροχό με την προηγούμενη . Αν βρει απόκλιση σε κάποια τιμή  >15% τότε σηματοδοτεί στο ταμπλό την σχετική ένδειξη.

Edited by emanon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.