Jump to content
pagratios

Αισθητήρας Εκκεντροφόρου

Recommended Posts

Εϊχα πάει για το σέρβις των 60000km και εδώ και καιρό είχε ανάψει το λαμάκι που είναι για τα καυσαέρια. Στο σερβις μου λένε ότι το διαγνωστικό έβγαλε πρόβλημα του αισθητήρα εκκεντροφόρου και λάμδα 2. Αφού μου τά έσβησε μετά από λίγο ξανανάβει και βγάζει το διαγνωστικό ότι έιναι ο αισθητήρας εκκεντροφόρου. Τελικά το βγάζει τον καθαρίζει αλλά τώρα άναψε ξανά και φαντάζομαι ότι θα θέλει αλλαγεί ο αισθητήρας.

 

Επειδή δεν είμαι σχετικός με τό όλο θέμα των τεχνικών του αυτοκινήτου θα ήθελα να μου πείτε τι ακριβώς είναι αυτό και πόσο θα κόστιζε η αλλαγή του.

 

Το αυτοκίνητο είναι ένα polo 1.2 5θυρο του 7/2007.

Edited by pagratios
Link to comment
Share on other sites

ο αισθητηρας εκεντροφορου μαζι με τον αισθητηρα στροφαλου ελενχου το σωστο χρονισμο του μοτερ και ανολογα δινουν τον καταληλο σπυνθηρα στα μπουζι και παλμο στα μπεκ. Εγω ειμαι της γνωμης να το αλλαξεις το συντομοτερο γιατι απο αυτο μενεις επι το που αν χαλασει και εφοσον στο εδειξε καντο πριν σε αφησει. Κοστος δεν νομιζω να ξεπερναει τα 100 ευρω σε ιμιτασιον ισως και πολυ λιγοτερο!

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε το αμεσα γιατι μπορει να σε αφησει για πλακα.

Δεν λειτουργει σωστα το αμαξι,μπορει να σου ανεβαζει στροφες,να σβησει κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα χθες τον μηχανικό και μου είπε ότι πρέπει να κάνει κανα 50€. Μάλλον θα το αλλάξω γιατί μερικές φορές το αμάξι στις 5500 στροφές βάζει κάφτη

35€ έχει για τον 1.4TSi με τα 160 άλογα

Link to comment
Share on other sites

τελικά πριν από ένα μήνα τον άλλαξα αν και έβγαζε πρόβλημα στον αισθητήρα εκκεντροφόρου και αισθητήρα 'λ'.

Άλλαξα για αρχή τον πρώτο στα 60€ ανταλλακτικό από την αντιπροσωπεία (βασικά λόγω αισθητήρα δεν πήγα σε συμβατό μπορεί κακός) το λαμπάκι έμεινε σβηστό για 2 εβδομάδες οπότε κάτι μου λέει ότι πρέπει να πάω και για αισθητήρα 'λ' αυτό πόσο να το υπολογίζω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.