Jump to content
ΒΑΣΙΛΗΣ ΑΡΤΑ

Αλλαγη Διαστασησ Ελαστικου Σε Golf 5 - Tsi

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΘΑΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΣΤΟΝ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ: ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ GOLF 5 - TSI. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΖΑΝΤΑ ΑΠΟ 17ΑΡΑ ΣΕ 16ΑΡΑ ΛΟΓΩ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΛΥΣΕΩΝ, ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ....ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΔΙΑΣΤΑΣΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΚΛΑΣΙΚΟ 205/55/16 ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΠΙΟ ΦΑΡΔΥ 225/50/16. ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΟΥΣ ΙΣΤΟΤΟΠΟΥΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ GOLF 5 - TSI ΝΑ ΤΑ ''ΦΟΡΕΣΕΙ''. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΕΨΕΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ, ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΒΑΣΙΛΗΣ - ΑΡΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καταρχάς να σου πω και εγώ tsi έχω και πήγα από 16αρα σε 17αρα και δεν είδα και την τρελή διαφορά στην κατανάλωση. Πέρα από αυτό αν γλιτώνεις κάτι είναι επειδή η 16αρα έχει πλάτος 205. Αν το πας 225 δεν κερδίζεις τίποτα σε κατανάλωση, άσε που καλό είναι να παραμένεις στις διαστάσεις που προτείνει η μαμά VW.Αν θέλεις να δεις διαφορά στην κατανάλωση βάλε OZ 16αρες που είναι πανάλαφρες. Το βάρος γενικά παίζει τον δεύτερο μεγαλύτερο ρόλο στο θέμα της κατανάλωσης (ο πρώτος είναι το πόδι σου και πόσο "βαρύ" είναι).

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΘΑΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΣΤΟΝ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ: ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ GOLF 5 - TSI. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΖΑΝΤΑ ΑΠΟ 17ΑΡΑ ΣΕ 16ΑΡΑ ΛΟΓΩ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΛΥΣΕΩΝ, ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ....ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΔΙΑΣΤΑΣΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΚΛΑΣΙΚΟ 205/55/16 ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΠΙΟ ΦΑΡΔΥ 225/50/16. ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΟΥΣ ΙΣΤΟΤΟΠΟΥΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ GOLF 5 - TSI ΝΑ ΤΑ ''ΦΟΡΕΣΕΙ''. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΕΨΕΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ, ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΒΑΣΙΛΗΣ - ΑΡΤΑ

Εγώ, πραγματικά δεν καταλαβαίνω :pardon:

Είναι άλλωστε γνωστό, ότι δεν στροφάρω γρήγορα, ατμοσφαιρικός γαρ ... :crazy:

Πολύ θα ήθελα να μου πεις μια πιο οικονομική λύση στο 225/50/16

Και μη μου πεις τίποτα PETLAS - HIGH FLY - SAVA και άλλα τέτοια ....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, πραγματικά δεν καταλαβαίνω :pardon:

Είναι άλλωστε γνωστό, ότι δεν στροφάρω γρήγορα, ατμοσφαιρικός γαρ ... :crazy:

Πολύ θα ήθελα να μου πεις μια πιο οικονομική λύση στο 225/50/16

Και μη μου πεις τίποτα PETLAS - HIGH FLY - SAVA και άλλα τέτοια ....

Βαγγελη ο κοσμος δεν γνωριζει οτι οταν ξεφευγεις απο τις διαστασεις που βγαινουν σε μεγαλη κλιμακα παραγωγης πληρωνεις αρκετα παραπανω. Μιλαμε οπως ειπες και συ για πρωτες φιρμες παντα.

Για λαστιχα δευτερης κατηγοριας δεν αξιζει νασχοληθεις..

Οσον αφορα τον φιλο μας νομιζω, οτι εχει συζητηθει παλιοτερα η αλλαγη απο 16" σε 17". Εκει παλι αναλυθηκαν τα υπερ και τα κατα.

Μιλαμε ομως για στανταρ διαστασεις 225/45/17 σε 205/55/16.

Εχει υπερ και κατα, τα βαζεις κατω και αποφασιζεις. Ειναι υποκειμενικο το θεμα αναλογως τον οδηγου.

Γενικα αν εισαι σε εργοςταςιακα επιπεδα ιπποδυναμης, οικογενειαρχης, λιγα χλμ/ετος, χωρις μεγαλες οδηγικες απαιτησεις βαλε τα 16" σε στανταρ διασταση και θα κανεις οικονομια και σε καθε αλλαγη αλλα και max 1λτ/100 περιπου.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

επιτελους απεκτησα ενα Golf 5 Tsi που ηθελα εδω και καιρο. Δεν ειχα σκοπο να αλλαξω αμεσα ζ/λ αλλα

επειδη εχει τασια (!!!) και τα λαστιχα δεν τα λες και καινουργια αποφασισα να κανω μια υπερβαση στο μπατζετ και να τα αλλξω κομπλε.

Θελω ομως τη βοηθεια σας και την εμπειρια σας. Εαν παραμεινω σε διασταση 15" λογικα θα πρεπει να εχει το λαστιχο υψηλο προφιλ

για να καλυψει το κενο στους θολους. Ειναι ομως ασφαλες για ενα αυτοκινητο επιδοσεων (ενδεχομενως συντομα να μπει προγραμμα)

να εχει λαστιχα με υψηλο προφιλ;

Αν πηγαινα σε 17" ποια ειναι η ιδανικη διασταση για συνδυασμο επιδοσεων και νορμαλ καταναλωσης;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.