Jump to content
Foukos

Τρίξιμο Πόρτας Σε Polo Gti 2011

Recommended Posts

Γεια σας είμαι κάτοχος ενός  Polo GTI αγορά αρχές 2011 πέρα από το πολλά προβλήματα λάδια αλλαγή πολυδισκου σε DSG μέχρι και βάση καθίσματος οδηγού άλλαξα βαρέθηκα!

Λοιπόν στο πρόβλημα τώρα το γνωστό σε όλους τρίξιμο μέσα από την πόρτα πού ακούγεται σε ανωμαλίες και λακκούβες του δρόμου.

Αρχικά το τζάμι μετά από ένα μηνά έκανε ένα τρίξιμο στο κατέβασμα και ανέβασμα μου είπαν ότι έχει ξεβιδωθεί μια βάση του γρύλου όλα οκ.

3 μέρες μετά πάλι τα ίδια μου αλλάξανε το γρύλο του παραθύρου όλα οκ.

Ένα μηνά μετά άρχισε μέσα από την πόρτα να ακούγετε το ενοχλητικό τρίξιμο. 

Στο σέρβις τους το ξαναείπα μου είπαν είχε χαλαρώσει η βίδα της κλειδαριάς όλα οκ.

Μέτα από λίγο καιρό άρχισε πάλι τα ίδια ε αυτή την φορά δεν ασχολήθηκα γιατί είχε καταντήσει αηδία το θέμα.

Εδώ και 2 εβδομάδες ακούγετε ο ίδιος θόρυβος και από την πόρτα του συνοδηγού  έλεος!

Ρε παιδιά έχει δοκιμάσει κάνεις να βάλει κάνα μονωτικό αφρολεξ στις πόρτες μπας και ησυχάσουμε (λέμε τώρα σε λίγο κάτι άλλο θα είναι) γιατί άκρη δεν βγάζω

Αν ναι ας μου πείτε αν έχει αποτέλεσμα και που το βάλατε η αν μπορώ να το κάνω μόνος μου

Αv έχει κάποιος άλλος κάτοχος καμιά άλλη λύση καλοδεχούμενη :-)

 

Ευχαριστώ,

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε επειδή το έχω υπεραναλύσει πολύ το θέμα αυτό έχω καταλήξει στο εξής.....

Είναι αναπόφευκτο. Όλη η φασαρία γίνεται επειδή τρίβεται το εξωτερικό τριχωτό λάστιχο της πόρτας στο πλαστικό της μεσαίας κολόνας το εξωτερικό . . . . . 

αν έχω δίκιο βάζοντας λίγο π.χ. ζηλοτειπ θα σταματήσει θα το δοκιμάσω σήμερα. Αν όντως ισχύει με μια μεμβράνη διάφανη μια χαρά θα είναι

 

edit... :jig:  :jig:  :jig:  :jig:  :jig:  :jig:  :jig:  :jig:

 

Έβαλα ζηλοτειπ στο πλαστικό μαύρο κάλυμμα της μεσαίας κολόνας εκεί που εφαρμόζει το τριχωτό λάστιχο απο το τελάρο της πόρτας και δεν ακούγεται τπτ. :thumbsu:  Θα το δοκιμάσω καμια δυο μέρες ετσι . . . . να σιγουρευτώ. Μάλιστα παρατήρησα οτι στο σημείο που εφαρμόζει η πόρτα το πλαστικό είναι γρατζουνισμένο. 

Edited by ANDRITSOULAS
Link to comment
Share on other sites

στο δικό μου επίσης ακούγετε αυτό το τρίξιμο.. Για να σταματήσει απλά κάνω ένα κλικ στον διακόπτη των παραθύρων οδηγού συνοδηγού για να κατέβουν λίγο και σταματάει. Να προσθέσω ότι το τρίξιμο ακούγεται μόνο όταν έχω τελιος κλειστά παράθυρα.

Link to comment
Share on other sites

στο δικό μου επίσης ακούγετε αυτό το τρίξιμο.. Για να σταματήσει απλά κάνω ένα κλικ στον διακόπτη των παραθύρων οδηγού συνοδηγού για να κατέβουν λίγο και σταματάει. Να προσθέσω ότι το τρίξιμο ακούγεται μόνο όταν έχω τελιος κλειστά παράθυρα.

/

Αυτό συμβαίνει και σε μένα είναι επειδή είναι πιο ελαστικό ΤΟ τελάρο όσο κατεβαίνει ΤΟ παράθυρο. Πάντος κατά 90% είμαι σίγουροςότι αυτό ήταν ΤΟ θέμα ακόμη και στην ευθεία με μικρή ταχύτητα παίζω τιμόνι δυνατά και δεν ακούω τπτ. Πριν ακουγόταν ΓΙΑ πλάκα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μπουκοσα με ταινία όλο το πλαστικό από το πίσω παράθυρο μέχρι την πόρτα και νομίζω ότι και εγώ δεν ακούω τίποτα

Τώρα για να σιγουρευτώ ότι λέμε για το ίδιο λες το πλαστικό που είναι και η ζώνη και από ότι είδα το εσωτερικό λάστιχο εκεί που πατάει η πόρτα καβαλάει το πλαστικό αυτό.

Μεγάλη Π@@@ρια από την VW.

Αν βρεις καμία λύσης της προκοπής σε παρακαλώ ενημέρωσε αν μπορείς βγάλε και καμία φώτο

Ευχαριστώ

Edited by Foukos Polo GTI
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω οτι εγώ έχω το 1,6 tdi bluemotion 5πορτο. Όπως κοιτάς το αυτοκίνητο απο τα πλάγια (στο 5πορτο ) η κεντρική κολόνα (το κομάτι ανάμεσα απο την μπροστά και πίσω πόρτα στο ύψος των παραθύρων) έχει ένα πλαστικό καπάκι σε χρώμα μαύρο στιλπνό. Ε το πλαίσιο του παραθύρου έχει λαστιχιένια-τριχωιδή επένδυση. Αυτή όταν είναι κλειστή η πόρτα, τρίβεται σε αυτό το σημείο με το πλαστικό προκαλώντας αυτό το τρίξιμο.

 

Το πρωί θα παραθέσω φωτό. Πάντως η μόνη λύση είναι διάφανη προστατευτική ταινία στην περιοχή τριβής που είναι και διακριτική.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καμιά φωτογραφία από τα σημεία που αναφέρετε μπορείτε να ανεβασετε να ξεστραβωθώ κι εγώ;

Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.us/f/29/nnt3.jpg/ Αυτό το πλαστικό έλεγα . . . . . 

 

http://imageshack.us/f/12/yfj9.jpg/ Σε αυτό το σημείο απο μέσα εκεί ακριβώς που εφαρμόζει η πόρτα με το πλαστικό.

 

Συγνώμη παιδιά το ξέχασα λόγω δουλειάς κλπ. Μόλις τις έβγαλα είναι λίγο πρόχειρες . . . . . . :pic:

Edited by ANDRITSOULAS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε αλλά το δικό μου είναι 3 πόρτο και δεν έχει τέτοιο πλαστικό εκεί!

Yποψιάζομαι τις γωνίες του κάδρου που κουμπώνει η πόρτα στο σασί σε σας του 3πορτους.

Δοκίμασες με το ζηλοτέηπ ? Εμένα πάντως δεν ξανάκανε όσο το είχα , το έβγαλα για να επαληθεύσω τον θόρυβο μιας και μετά άκουγα ολίγον τι το αφρώδες του καθίσματος όπως  :roadrage:κουνιέμαν :roadrage:χαχαχαχα ......στο κάθισμα. 

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαγκες για ξαναβαλ τε τις φωτογραφιες γτ σβηστηκαν και δεν καταλαβα ακριβως. Εχω τον ιδιο θορυβο. Σαν να τριζουν δυο τζαμοεπιφανειες και ακουγεται πολυ κοντα στη μεσσαια κολωνα εκει που ειναι η ζωνη. Σε Polo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.