Jump to content
aris11

Θεμα Με Dsg

Recommended Posts

παιδια ειμαι νεος στην παρεα του φορουμ και θελω να σας ρωτησω κατι σχετικα με το dsg 6(το αμαξι ειναι ενα tsi 1.4 140 gt sport του 2008).

ειναι το 3ο αυτοματο που οδηγω.1ο το jetta του 90(σε αυτο εμαθα),2ο το passat b6 με tiptronic,και 3ο το δικο μου.τα περισσοτερα χιλιομετρα τα εχω κανει στο passat.σε αυτο εκανα το κλασσικο που κανουν ολοι στα αυτοματα,δηλαδη αφηνω γκαζι,ρολαρει το αμαξι,ξαναπαταω γκαζι κτλ.στο golf που το κανω αυτο,ορισμενες φορες κλοτσαει οταν κουμπωνει η ταχυτητα.αυτο προφανως ειναι μια ιδιοτητα του κιβωτιου.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως θα το αποφυγω και τι προβλημα ειναι πιθανο να βγαλει στο μελλον.το αμαξι εχει 105.000 χλμ,και ειμαι σε θεση να ξερω οτι σε αντιπροσωπεια τουλαχιστον δεν εχει παει για προβλημα στο κιβωτιο

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι νεος στην παρεα του φορουμ και θελω να σας ρωτησω κατι σχετικα με το dsg 6(το αμαξι ειναι ενα tsi 1.4 140 gt sport του 2008).

ειναι το 3ο αυτοματο που οδηγω.1ο το jetta του 90(σε αυτο εμαθα),2ο το passat b6 με tiptronic,και 3ο το δικο μου.τα περισσοτερα χιλιομετρα τα εχω κανει στο passat.σε αυτο εκανα το κλασσικο που κανουν ολοι στα αυτοματα,δηλαδη αφηνω γκαζι,ρολαρει το αμαξι,ξαναπαταω γκαζι κτλ.στο golf που το κανω αυτο,ορισμενες φορες κλοτσαει οταν κουμπωνει η ταχυτητα.αυτο προφανως ειναι μια ιδιοτητα του κιβωτιου.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως θα το αποφυγω και τι προβλημα ειναι πιθανο να βγαλει στο μελλον.το αμαξι εχει 105.000 χλμ,και ειμαι σε θεση να ξερω οτι σε αντιπροσωπεια τουλαχιστον δεν εχει παει για προβλημα στο κιβωτιο

 

Aν πατάς ακριβώς τη στιγμή που κάνει αλλαγή μπορεί να κλωτσάει, ειδικά στη 2αρα και 3η. Νομίζω μπορείς να καταλάβεις απο την ήχο του κινητήρα πότε αλλάζει (γιατί την αλλαγή δεν την καταλαβαίνεις ετσι κι αλλιως!) και να μην πατάς εκείνη τη στιγμή ή αλλιώς κοιτάς την ένδειξη στην οθόνη...

 

Έχει γίνει αλλαγή βαλβολίνης; 

Link to comment
Share on other sites

Ρε  παλικάρι μου  τι  το  ήθελες  το  αυτόματο, χάθηκαν  τα  χειροκίνητα;

Γιατί  δεν  ρωτάς  κάποιο συγγενή σου, φίλο σου  με  αυτόματο,ζήτα  του  να  το  οδηγήσει  και  μπορεί  να  ξέρει  να  σου  απαντήσει.

Edited by TASOS M
Link to comment
Share on other sites

Aν πατάς ακριβώς τη στιγμή που κάνει αλλαγή μπορεί να κλωτσάει, ειδικά στη 2αρα και 3η. Νομίζω μπορείς να καταλάβεις απο την ήχο του κινητήρα πότε αλλάζει (γιατί την αλλαγή δεν την καταλαβαίνεις ετσι κι αλλιως!) και να μην πατάς εκείνη τη στιγμή ή αλλιώς κοιτάς την ένδειξη στην οθόνη...

 

Έχει γίνει αλλαγή βαλβολίνης; 

ακριβως εκει γινεται.προσπαθω οσο το δυνατον να μην το κανω,απλα ειναι και η δυναμη της συνηθειας.μηπως ξερεις τι προβλημα μπορει να βγαλει απο αυτο?αμα ειναι να το προσεχω ακομα παραπανω

Ρε  παλικάρι μου  τι  το  ήθελες  το  αυτόματο, χάθηκαν  τα  χειροκίνητα;

Γιατί  δεν  ρωτάς  κάποιο συγγενή σου, φίλο σου  με  αυτόματο,ζήτα  του  να  το  οδηγήσει  και  μπορεί  να  ξέρει  να  σου  απαντήσει.

δεν ρωταω γιατι κανενας δεν εχει dsg.που να ξερει....

Link to comment
Share on other sites

ακριβως εκει γινεται.προσπαθω οσο το δυνατον να μην το κανω,απλα ειναι και η δυναμη της συνηθειας.μηπως ξερεις τι προβλημα μπορει να βγαλει απο αυτο?αμα ειναι να το προσεχω ακομα <br /><br />

Το φαντάστηκα γιατί και σε μένα εκεί γίνεται! Αν παθαίνει κάτι δεν ξέρω αλλά καλό δεν το βλέπω σίγουρα....

Προσπάθησε να ελέγχεις την ένδειξη στο καντράν, όταν πηγαίνεις νορμάλ στις 1800 περίπου ανεβάζει 3η.

 

@tasos οδήγησε ένα dsg αν μπορείς σε διάφορες διαδρομές (Όχι για 10 λεπτά) και θα δεις ότι δεν είναι κλασικό αυτόματο στη λειτουργία του. Το αν σου αρέσει η Όχι είναι άλλη υπόθεση, εγώ δεν το αλλάζω με τπτ πάντως...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Edited by and64
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.