Jump to content
wolfburg

Θόλωμα Παρμπρίζ

Recommended Posts

Έχω ένα θέμα με το ξεθόλωμα του παρμπρίζ μου.Πριν την Πανελλήνια το καθάρισα με πανί και AZAX από μέσα.Κατά τη διαρκεια της εκδρομής παρατήρησα ελαφρύ καπνό σε κάποιο σημείο της διαδρομής να βγαίνει από τους αεραγωγούς.Το τζάμι κατα την επιστροφή στο Βόλο καθε 3 και λίγο ήθελε καθάρισμα γιατί θόλωνε έντονα ειδικά από την πλευρά του συνοδηγού.

Το μοτέρ του καλοριφέρ δουλευει άψογα τόσο στο κρύο όσο και στο ζεστό,βγάζει αέρα το τεστάρησα.

Διαρροή παραφλού στα πατάκια δεν έχω το έψαξα εξονυχιστικά οπότε δεν είναι τρύπιο το ψυγείο.

Παραφλού δεν λείπει πέρα από μια ίσως απειροελάχιστη ποσότητα την οποία δεν υπολογίζουμε!

Το καθάρισα δυό φορές με AZAX αφού γύρισα και πάλι θολώνει εύκολα και δεν ξεθολώνει σε μικρότερο βαθμό βέβαια

Διαρροές δεν έχω κάτω από το αυτοκίνητο

Έχει ξανασυμβεί σε κάποιον?

Edited by wolfsburg
Link to comment
Share on other sites

περιπου ιδιο προβλημα ειχε ενας θειος μου σε PASSAT του 2001 με κληματισμο. θολωνανε τα τζαμια οταν το εβαζε και τελικα ηταν τρυπιο το ψυγειο του κληματισμου, (δε ξερω αν εχεις εσυ). οχι το εξω, εχει ενα μικρο μεσα στην καμπινα μεσα στο ταμπλο στο κεντρο καπου πισω απο το ραδιοcd. σ'αυτο το υψος. για ψαξτο λιγο.

Link to comment
Share on other sites

περιπου ιδιο προβλημα ειχε ενας θειος μου σε PASSAT του 2001 με κληματισμο. θολωνανε τα τζαμια οταν το εβαζε και τελικα ηταν τρυπιο το ψυγειο του κληματισμου, (δε ξερω αν εχεις εσυ). οχι το εξω, εχει ενα μικρο μεσα στην καμπινα μεσα στο ταμπλο στο κεντρο καπου πισω απο το ραδιοcd. σ'αυτο το υψος. για ψαξτο λιγο.

Ρε Χρήστο δεν έχω διαρροή κάπου στην καμπίνα από ψυκτικό υγρό και δεν έχω πτώση στη στάθμη του ψυκτικού

Link to comment
Share on other sites

μου εχει συμβει το ιδιο αλλα ηταν το ψυγειο του καλοριφερ τρυπιο.Αν συμπληρωνεις νερα εστω και λιγο και δεν εχεις βρει διαρροη καπου (κολαρα,τρομπα,κλπ) τοτε σιγουρα ειναι απο ψυγειο καλοριφερ, με 20 γραμμαρια διαρροη θαμπονουν τα τζαμια προσεξε οταν ζεσταθει καλα το μοτερ και το καλοριφερ στο φουλ αν υπαρχει μυρωδια στην καμπινα

Edited by GIORGOS VR6
Link to comment
Share on other sites

Τα ειπαμε και στην λαμια.

Κατα πασα πιθανοτητα ειναι το ψυγειο του καλοριφερ.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα και με το ψυγείο ο μάστορας χρειάστηκε κοντά στις 6 ώρες για να αλλάξει το ψυγείο του καλοριφέρ μιας και βγήκε όλο το ταμπλό και ξαναμπήκε.

Έκανε όμως άψογη δουλειά εκτός από τον δεξί αεραγωγό του πλαϊνού παραθύρου τον οποίο δεν είχε κουμπώσει και μου βγήκε η Παναγία να το κάνω μόνος μου.

Εύχομαι να μην συμβεί σε κανέναν αλλαγή ψυγείου καλοριφέρ γιατί είναι μεγάλη μανούρα και πολλά εργατικά

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα και με το ψυγείο ο μάστορας χρειάστηκε κοντά στις 6 ώρες για να αλλάξει το ψυγείο του καλοριφέρ μιας και βγήκε όλο το ταμπλό και ξαναμπήκε.

Έκανε όμως άψογη δουλειά εκτός από τον δεξί αεραγωγό του πλαϊνού παραθύρου τον οποίο δεν είχε κουμπώσει και μου βγήκε η Παναγία να το κάνω μόνος μου.

Εύχομαι να μην συμβεί σε κανέναν αλλαγή ψυγείου καλοριφέρ γιατί είναι μεγάλη μανούρα και πολλά εργατικά

τελικα αυτο ηταν? ευτυχως που βρεθηκε η ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 3 χρόνια είχα αλλάξει στο cordoba ψυγείο καλοριφέρ.

Θυμάμαι αξέχαστα ειχα πάρει το ψυγείο απο ebay γερμανια 35 € με τα μεταφορικά και έριξα και άλλα 200€ ιδρώτα για να το αλλάξω.

Και οταν έιχα βγάλει ταμπλό σωληνώσεις και ολές τις βίδες, το καλοριφέρ δεν έβγαινε και έσπασα το κεφάλι μου για να βρώ τις 2 βίδες στον καθρέφτη πίσω απο το μοτέρ.

Πραγματικά χαλάλι τα λεφτά που πλήρωσες στο μάστορα !!!! :no:

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή σε κινέζικα ψυγεία καλοριφέρ που σκάνε για πλάκα!Ο μάστορας μου είπε ότι έχουν γύρω στα 25-30 ευρώ ενώ ενα καλό επώνυμο 45-50!

Μου είπε χαρακτηριστικά να μην βάλω κινέζικο γιατί μπορεί να μη μου βγάλει ούτε καν καλοκαίρι

Πήγα το πήρα μόνος μου του το πήγα και το τοποθέτησε

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, μην μου λές τέτοια !!!

Και υποτίθεται το ψώνισα απο γερμανικό μαγαζί για να μην είναι κινέζικο !!!

Ετσι και χρειαστεί να το ξαναλλάξω θα "πηδηχτώ" απο το παράθυρο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, μην μου λές τέτοια !!!

Και υποτίθεται το ψώνισα απο γερμανικό μαγαζί για να μην είναι κινέζικο !!!

Ετσι και χρειαστεί να το ξαναλλάξω θα "πηδηχτώ" απο το παράθυρο !!!!

Μην αγχώνεσαι.

Μην το σκέφτεσαι καν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.